Kto zabíja knihu, zabíja rozum sám.

Raz jeden významný človek, konkrétne Ján Amos Komenský povedal : ,,Nemilovať knihu znamená nemilovať múdrosť a nemilovať múdrosť, znamená stávať sa hlupákom. Všetci sme si počas nášho života utvorili svoj vlastný názor na knihy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Určite všetci dobre vieme, že marec nosí prívlastok - mesiac knihy. Toto slovné spojenie mi tkvie v pamäti už od mojich školských čias. Nikdy som nebola nadšená, keď nám prikázali prečítať si povinnú literatúru. No po prinútení samej seba, a po prečítaní danej knihy, prišiel veľmi dobrý pocit šťastia a spokojnosti. Mala som dobrý pocit v prvom rade sama zo seba. Možno to pozná aj väčšina z vás. 

Počet mladých čitateľov kníh je čoraz menej a menej. Mládež na Slovensku nebaví čítanie, počas týždňa po knihe nesiahne viac ako 45% mladých ľudí. Zreteľne negatívny vzťah k čítaniu má viac ako 41% a preferujú skôr pasívne prijímanie informácií. Vyplýva to z prieskumu medzi študentmi základných a stredných škôl.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zistené čísla prieskumu sú dosť alarmujúce. V niektorých prípadoch je problém v nedostatku voľného času, no hlavným problémom je však nevôľa a nezáujem študentov, pretože si to vyžaduje námahu. Momentálne je vyspelá technická doba, radšej si pozrú film a dokonca najlepšie, ak je dabovaný, aby nemuseli čítať titulky. Je to až na smiech. Cez týždeň mladí preferujú televíziu, či počítač, cez víkend stretnutia s kamarátmi, tak to nazvali tí, ktorí sa hrali na slušných, úprimní to pomenovali na rovinu, opíjanie sa po diskotékach.

Našu mládež nelákajú ani knižnice. Tie školské navštevuje okolo 16%, verejné knižnice viac ako 33%. Do žiadnych knižníc však nechodí viac ako polovica mladých ľudí, a to presnejšie cca 56%. Na návštevu knižnice nevidia dôvod aj preto, že od nich vyžadujú povinné čítanie samotní učitelia, a knižnice vyžadujú poplatok za čitateľský preukaz. Príde mi to fakt veľmi logické, keď je niekomu ľúto vyhodiť maximálne 2€ za rok, za čitateľský preukaz do knižnice, ale nie je mu ľúto vyhodiť napr. 3€ minimálne 2x týždenne za cigarety. V školskom roku 2015/2016 neprečítalo ani jednu knihu asi 20%, a aspoň tri knihy prečítalo 18% mládeže.

SkryťVypnúť reklamu

Problém však môže byť aj v tom, že nie všetky knižnice majú dostatok finančných prostriedkov na nákup nových a aktuálnych kníh. V každej samospráve by sa malo vyčleniť dostatok prostriedkov na dotácie knižníc, a tým pádom aj na vzdelávanie občanov.

S odstupom času som jednoznačne toho názoru, že povinná literatúra na základných a stredných školách je veľmi dobré riešenie, ako prinútiť mladých študentov prečítať si síce staršiu, ale veľmi kvalitnú tvorbu.

Daniela Bennárová

Daniela Bennárová

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študentkou Fakulty masmediálnej komunikácie UCM v Trnave, milujem kávičku, Macina a kamošov, ktorí sú večne v lese. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu