3 zásadné rozdiely v myslení bohatých a priemerných

„Vždy som veril, že budem bohatý. Nepochyboval som ani minútu. Pochybnosťami môžete zbytočne stratiť celý život. A na smrteľnej posteli zistíte, že vlastne nie ste o nič múdrejší.“ Warren Buffett

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Každý chce mať dostatok. Niekto túži zbohatnúť, iný aspoň túži žiť taký život, aby sa nemusel obzerať na to, či si môže kúpiť to, čo chce. Či mu to jeho peňaženka dovolí. Niekto napríklad chce každý rok zobrať rodinu na dovolenku k moru.

Teraz, v období pred Vianocami zasa iný túži kúpiť svojim milovaným to, čo by ich skutočne potešilo. Často však jediné čo im bráni v tom, aby kúpili svojim milovaným to, po čom skutočne túžia, (a nemusí to byť len na Vianoce) – sú PENIAZE – ICH NEDOSTATOK.

Poznám však ľudí, ktorí majú Vianoce po celý rok. Ktorý si kúpia čo chcú a kedy chcú a majú taký flow peňazí, že ich míňanie nijakým spôsobom neohrozí ich rozpočet.

Prečo je to tak? A čo vám bráni v tom, aby ste sa medzi nich radili aj VY? Páči sa Vám byť priemerom niečoho, alebo ste radi vo vedení? Ste lídrom, alebo obeťou s výhovorkami? Ľudia sa odlišujú národnosťou, vekom, odvetvím, výchovou, vzdelaním, životnou cestou, ale najmä myslením!

Tu sú 3 zásadné rozdiely v myslení bohatých a priemerných.

1. NASTAVENIE MYSLENIA- PROGRAMY, PRESVEDČENIA

Čo robia BOHATÍ?

Majú nastavenú myseľ na prosperitu. Neustále sa vzdelávajú, investujú do seba. Sú lídrami, majú návyky lídra. Veria, že predovšetkým v časoch hospodárskej krízy je veľa príležitostí na biznis. Majú jasnú víziu a silné presvedčenia. Svoju prácu robia radi a nie len pre peniaze. Vedia násobiť čas a dokonale využívajú pákový efekt na čas a peniaze. Obvykle pracujú viac ako 8 hodín, keďže ich práca je pre nich vášňou. Na nikoho sa nevyhovárajú a vedia, že oni sú tí, ktorí sú 100 % zodpovedný za svoj život! Tam kde iný zlyhávajú, oni hľadajú príležitosti. Sú to vizionári.

Bohatí vedia, že mozog pracuje ako počítač. Pracujú s teóriou, že čo do ,,počítača“ vložíš – to „počítač“ spracuje (mozog). Preto si vyberajú s kým trávia čas, pretože nechcú ,,zavíriť“ svoj počítač (mozog).Čo robia PRIEMERNÍ?

Priemerní veria, že jediným zdrojom príjmu môže byť len zamestnanie, teda pracovať pre niekoho iného. V ich mysli je jedinou istotou toto presvedčenie a akýkoľvek pokus vystúpiť z davu, alebo riskovať je pre nich NEPRÍSTUPNÝ, NEAKCEPTOVATEĽNÝ. Sú presvedčený, že vstať a ísť do práce je to jediné prečo sme sa narodili. V skutočnosti si neuvedomujú, že len vymieňajú svoj ČAS ZA PENIAZE. Slová ako PÁKOVÝ EFEKT NA ČAS A PENIAZE JE PRE NICH VEĽKOU NEZNÁMOU.

99 % chudobných od skončenia strednej školy neinvestovalo do žiadnej knihy! Doplniť si vzdelanie považujú za stratu času. Priemerný človek keď ráno vstane a ide do práce, jediné na čo sa teší, je to, kedy mu ,,padne“ aby si mohol pozrieť svoju obľúbenú tele novelu, alebo seriál. Priemerný majú presvedčenie, že peniaze kazia charakter, že peniaze budú a my nebudeme, a že peniaze rodia zlo.

„Toto je základ šikovného zarábania peňazí. Keď Vás niečo baví, robíte to radi. Keď niečo robíte radi, robíte to často. Keď niečo robíte často, robíte to dobre. Keď niečo robíte dobre, ste ÚSPEŠNÝ. Keď ste úspešný, baví vás to.“ Christy Walton2, POSTOJ, VYTRVALOSŤ, AKCIA

Čo robia BOHATÍ?

Začali tak, že prestali naháňať viac zajacov. Uvoľnili si hlavu aj ďalšie kapacity na jedno jediné. A tomu dali všetko. Naučili sa sústrediť. Kto chce trafiť cieľ, musí mieriť na cieľ. Kto mieri súčasne na desať cieľov, nemôže trafiť ani jeden. Znie to logicky, ale horšie sa to realizuje.Predstavte si, že dáte výpoveď. Že rodinu vystavíte prípadnému existenčnému riziku. Že okolie si zaťuká na hlavu: Čože, zbláznil(a) si sa? Bohatí tvrdia, že všetko je v hlave. Priemerní vedia sčítať, bohatí násobiť. Priemerný radšej uprednostňujú celých 100 percent zo svojej mzdy, ako po 10 percentách zo mzdy svojich 10 zamestnancov. Ako by pre priemerných vymysleli malú násobilku a pre bohatých tu veľkú.

Čo robia PRIEMERNÍ?

Priemerní ľudia pokiaľ chcú zarobiť viac peňazí, nájdu si dve práce, aby tak mohli uspokojiť svoje potreby a potreby ich rodiny. Áno, vo výsledku majú viac peňazí, ale majú menej času. Niektorí priemerní, majú rodiny, žijú v zahraničí, majú peniaze, ale ak by sme im nastavili zrkadlo a opýtali sa ich koľko času venovali výchove svojho dieťaťa? Poniektorí by radšej neodpovedali, pretože sú tak chudobný, že jediné čo majú sú v tomto prípade len peniaze. Horšie je to s ich zdravím, časom trávením s rodinou, koníčkami atď. Uvedomiť si, že žiť sa dá aj inak, je pre nich veľké tabu.

Priemerní často zvaľujú ich sociálne postavenie na druhých. Vláda je tá, čo môže za to, kde sa oni nachádzajú. Neuvedomujú si, že to kde sa oni nachádzajú je len súčtom ich rozhodnutí, ktoré v živote raz urobili. Vedia, čo by mali urobiť pre to, aby sa ich svet zmenil, ale PRIEMERNÍ SA RADI NECHÁVAJÚ VIESŤ DAVOM. Často nepodniknú žiadnu aktivitu, alebo AKCIU, ABY SA ICH ŽIVOTY ZMENILI. Je to tak v poriadku, každý máme svoju voľbu, ale AK CHCEME ZMENIŤ SVET- MALI BY SME NAJPRV ZMENIŤ SEBA!

„Jediné, čo som v živote pochopil, je primitívne jednoduché. Keď všetci okolo predávajú, ja nakupujem. A naopak. Nepochybujem o logike. Vidím predsa, že väčšina je chudobných a menšina bohatých.“ Warren Buffett

3. RISKOVANIE

Čo robia BOHATÍ?

Pokiaľ je to prijateľné – riskujú. Chcú vyhrať.

„Bez riskovania s elektrickým prúdom by ani Edison nevynašiel žiarovku.“ Charles Koch

Čo robia PRIEMERNÍ?

Nevedia si predstaviť, že by dĺžili veľké peniaze. Držia sa späť.

Bohatí dokážu rýchlo expandovať. Vedia, že peniaze vynášajú peniaze. Sú to hráči. Ale poznajú svoju mieru.

Nasledujúce 3 citáty J. Paula Gettyho sú síce „svalnaté“, ale podstata je stále platná:

„Keď chcete rýchlo rásť, musíte riskovať. Či už so svojimi vlastnými, alebo s požičanými peniazmi. Risk je základ pre rast biznisu.“

„Som opatrný, keď dĺžim. Pokiaľ dĺžim osobne, uistím sa, že málo. Pokiaľ dĺžim veľké peniaze, uistím sa, že mám niekoho, kto to zaplatí. Finančná páka je zásadná prevaha, ktorú majú bohatí nad chudobnými a strednou triedou.“

„Keď dĺžite banke 100 dolárov, je to váš problém. Keď dĺžite banke 100 miliónov dolárov, je to problém banky.“

Pokiaľ sa Vám tento článok páči, kliknite na “Páči sa mi”, alebo ho zdieľajte so svojimi priateľmi. Ďakujem

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Alebo navštívte moju stránku www.peterbetyar.com

Peter Betyár

Peter Betyár

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Inšpirujem ľudí, aby využívali ich jedinečný potenciál a dosahovali v živote úspech a prosperitu vo všetkých oblastiach. Som certifikovaný kouč osobného rozvoja a NLP practitioner. Finančné vzdelávanie a osobný rozvoj je mojim životným poslaním a preto budem rád, ak vás moje články v živote posunú alebo inšpirujú. Zoznam autorových rubrík:  Osobný rozvoj a finančné IQSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu