Ach tí naši topoľčianski poslanci...

Obdobie kampane kandidátov do mestského zastupiteľstva je v plnom prúde. Ako je to s funkciou poslanca a jeho odmenou ?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Každý kandidát so sebou prináša volebný program, svoju víziu ako vidí fungovanie mesta. Pre nadchádzajúce komunálne voľby je v Topoľčanoch zaregistrovaných spolu 102 kandidátov na poslancov mestského zastupiteľstva. V obvode č. 1 – 25kandidátov, v obvode č. 2. - 29kandidátov, v obvode č. 3 - 22kandidátov, v obvode č. 4 – 10kandidátov, v obvode č. 5 – 11kandidátov, obvode č. 6 – 5kandidátov. Celkovo sa bude voliť 21 poslancov.

Od veľa z Vás som počúval ako sa majú poslanci dobre a aký majú plat a podobne. Možno to naznačuje aj samotný počet kandidátov v aktuálnych komunálnych voľbách. Rozlúsknime si to teda priamo. V prípade odmeny poslanca MsZ ide najmä o to, ako je daný volený zástupca aktívny. Poslanci mestského zastupiteľstva (ďalej MsZ) sú volení v priamych voľbách občanmi mesta. Za výkon funkcie poslanca na MsZ patrí poslancovi odmena. Táto sa určuje z priemernej mesačnej mzdy v hospodárstve SR na základe údajov ŠÚ SR za predchádzajúci kalendárny rok vynásobenej koeficientom 0,11 – čo je 146,41 za zasadnutie MsZ v hrubom. Môžeme prirátať aj odmeny vo zvyšných aktivitách, účasť poslanca na komisiách pri MsZ, ak je členom mestskej rady a mestskom výbore vo výsledku v priemere to teda poslancovi MsZ v Topoľčanoch vychádza na cca 560eur v hrubom za trojmesačné obdobie. V kalendárnom roku môžu byť poslancom, vyplatené odmeny maximálne za 8 zasadnutí mestského zastupiteľstva. Podotknem iba malý náznak toho, že zastupiteľstvo môže trvať niekedy aj viac ako 6 hodín.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obrázok blogu

Pýtam sa teda je to dobrý džob bez ďalšej práce ? Ak to myslíme vážne s mestom a chápeme fungovanie a pôsobnosť miestnej samosprávy je nám jasné, že čas strávený študovaním materiálov k MsZ, komisiám pri MsZ a na mestské výbory a samotných zasadnutiach nie je o pití kávy či peniazoch ale o tom, aký chceme ukázať výsledok práce v našom okolí s takmer nulovým ohodnotením a samozrejme nemôžeme byť odborníkmi na všetko, preto je potrebná najmä spolupráca, dopĺňanie sa, čo vie zabezpečiť následný plynulý chod mesta.

Aká je kompetencia mesta ?

Samospráva, teda mesto je zriadené na základe zákona o obecnom zriadení č. 369/1990 Zbierky zákonov. V jeho kompetencii je niekoľko oblastí, ktoré musí pokrývať a zabezpečovať pre plynulý chod mesta. Územné plánovanie, výstavba a rozvoj - rozhoduje o povoleniach nových stavieb, prestavieb, zmien využívanie, Ochrana zdravia - základné preventívne služby, ako je potravinová inšpekcia, kontrola škodcov, zber a skládkovanie odpadu, skládky odpadu, spaľovne a podobne, Verejné priestranstvá a cintoríny – ich správa, úprava a ochrana, či budovanie, Rekreačné a oddychové zariadenia - športové zariadenia, knižnice, múzeá a iné kultúrne aktivity, Verejná doprava- miestna úroveň dotuje služby verejnej dopravy, Sociálne služby - zodpovednosť za ústavné a opatrovateľské služby, zariadenia pre seniorov a podobne. Školstvo – pôsobnosť základných a materských škôl Cestná infraštruktúra- investície do cestnej infraštruktúry a rozvoj ciest, chodníkov na území mesta, obce,  Polícia...

SkryťVypnúť reklamu

Zdroje: https://www.topolcany.sk/download_file_f.php?id=1737292

https://www.zakonypreludi.sk/zz/1990-369#cast4

https://www.komunal.eu/images/2021/WP_2021-04_Kompetencie_%C5%A1t%C3%A1tu_a_miestnej_samospr%C3%A1vy.pdf

Tomáš Bilik

Tomáš Bilik

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Moje meno je Tomáš Bilik, vo svojom voľnom čase sa snažím sledovať aktuálne dianie v našej spoločnosti, sledovať politické prostredie, zájsť do prírody a poznávať bližšie Slovenko.V roku 2019 som ukončil bakalárske štúdium na Katedre žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde v súčasnosti pokračujem v externej forme štúdia na druhom stupni. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéPolitika

Prémioví blogeri

SkryťZatvoriť reklamu