reklama

Ako sa mesto (ne) rozvíja ?

Malé mesto, kde žije dvadsaťpäť tisíc ľudí.Topoľčany.Mesto, ktoré chce napredovať, ísť s dobou aká náleží 21. storočiu.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Rok 2018 priniesol mestu novú tvár do vedenia. Zvolená bola po prvýkrát v histórii mesta na čelo primátorka. Jej vízia so sebou priniesla mnoho odhodlania veci meniť, byť tu pre občana a slúžiť mu.

Moc, ktorá pochádza z ľudu

Personál úradu vychytal „kopačky“. Out, bolesť, plač a následný silný protiútok. Príde Vám to ako futbalový zápas, kde chýba rozhodca či SBS ? Píšťalka piskla zjavením sa muža v sukni pod závojom silnej ženy, primátorky, ktorá viedla kompletnú reorganizáciu úradu, no jeho zamestnanci zostali, teda z pracovného pomeru nebol nikto z nich násilne prepustený. Zdá sa ale, že v zime sa treba zohriať a teplé „miestečka“ sa priam ponúkajú... Prikúrime si ?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Pozorne som ako občan mesta vnímal túto zmenu, zmenu prístupu v komunikácii a otvárania nových tém aby mesto mohlo napredovať. Už od samotného začiatku sa vytvoril priestor pre komunikáciu, otvorené mesto, mesto, kde občan bude mať prioritu číslo jeden.

Práca, efekt sfunkčnenia mestských výborov, komisií pri mestskom zastupiteľstve, pravidelné stretnutia s občanmi môžem označiť iba za maličkosť toho, akú vysokú látku nastolilo nové vedenie a aj po viac ako troch rokoch v tom neprestáva a dáva priestor každý rok aj napríklad v participačnom rozpočte rozhodnúť o tom, aký projekt si občania zvolia a mesto ho zrealizuje napríklad pump track dráha, vynovený múr pri garážach...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Online-ovo

Pracuje sa na rôznych témach, ktoré výrazne ovplyvňujú život v meste. Efektivita životného prostredia, investície do vybudovania polopodzemných kontajnerov, separovanie na úrovni takmer 50tich percent, zber kuchynského odpadu, zlepšená infraštruktúra, nové cesty, chodníky... Hmm, ale čo za tým bude ? Komu padli plné vrecká až po zem ? Odpoveď je jednoduchá elektronickému verejnému obstarávaniu, vďaka ktorému tu máme takýto rast a úsporu financií. Sféra online je proste super ale čo to PR na sociálnych sieťach ? Možno vnímať aj toto ako krok bližšie k občanovi a komunikácii smerom k vedeniu, ktoré tu pravidelne reaguje, vytvára možnosť diskusie a predmetnými podnetmi sa zaoberá - a áno, nezbavíme sa PR, pretože ak pracujete naplno a venujete tomu všetok čas, zrazu príde pocit vylezenia aj z domácej skrine podobne ako novodobá reklama potravinovej spoločnosti s retro piesňou.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prestaňme rozmýšľať

Vzbudzovanie (ne)dôveryhodnosti voči predstaviteľom, ktorí pracujú na rôznych úrovniach prináša novodobý trend. Ako sme na tom v Topoľčanoch alebo Tipiľčanoch ? Marketér Jurko behá, rieši, skoro ako obľúbená Gizka. Prečo to ale robí, ak nie je vrcholný predstaviteľ mesta a hlavou je Saška ? Hmm... ? Jednoduchá odpoveď, ale s pár opäť konkrétnymi príkladmi. A skoro som zabudol, veď nedávno tento pán ešte len zmaturoval... Prvou vecou, ktorú chcem povedať je, že obaja či už primátorka alebo viceprimátor boli volení občanmi mesta. Jednoznačne a s prehľadom bola jasnou víťazkou v komunálnych voľbách na post primátora JUDr. Alexandra Gieciová. Zvyšok sú poslanci MsZ podľa jednotlivých volebných obvodov, kde Juraj Želíska získal najväčší počet hlasov (987). Trvalo nejaký čas, kým novozvolená primátorka vybrala viceprimátora. Zákon jej umožňuje si priamo zvoliť do pozície viceprimátora kohokoľvek z poslancov MsZ. Nezabúdajme, že to bolo jej právo a nie hneď sa rozhodla menovať práve jeho ale urobila tak až po nejakom čase, takže pozíciu istú nemal. Dezinformácie prináša k týmto predstaviteľom „informačná“ facebooková platforma, ktorá sa tvári ako informačný web o meste. Ale naozaj ? Nie realita je, že kým na oficiálnej stránke mesta môžeme reagovať a komunikovať, pri tejto sa dozvieme infošky, ktoré sú založené na HOAXOCH a dezinformáciách s následkom protiútoku voči mestu, poslancom MsZ a realizovaným projektom. Pýtate sa na zodpovednosť voči trendu dezinformácií ? No musíte pátrať pravdu individuálne, pretože súdiť niet koho. A buuum, bác máme to, cieľ je splnený... Samozrejme iba jednostranný, preto ako povedala známa tvár nenechajme sa o...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Doprava, doľava alebo jednosmerne?

Túto sféru začnem opačne. Za čias primátora Ing. Petra Baláža bolo niekoľko problémov v oblasti dopravy v rámci mesta. V tom istom roku začali obyvatelia mesta kritizovať zákaz vjazdu na parkovisko pri Novej poliklinike. Parkovací automat a povolenie vjazdu prišlo až v roku 2011. Mesto v čase vedenia bývalého primátora vypracovalo aj dopravnú štúdiu, ktorá podotýkam, dnes nespĺňa aktuálny stav dopravnej situácie v rámci parkovísk resp. vzniku nových parkovacích miest a musí sa prepracovávať. Už však v tom čase, kedy bola vypracovaná táto štúdia, a mala sa realizovať vzbudzovala kritiku. Dnes je takmer nerealizovateľná. Aktuálny pohľad tiež vnáša kritiku. Mesto zaviedlo v centre a v tesnej blízkosti novú parkovaciu politiku rozdelenú na zóny. Pred jej zavedením však boli vypočuté hlasy obyvateľov a robili sa i ústupky a diskusií bolo niekoľko. Doprava ukázala svoje, kým v minulosti bol problém obyvateľov, ktorí bývali v jednotlivých častiach mesta zaparkovať, dnes majú miesta až až. Vlna kritiky aj v tomto smere je ale z môjho pohľadu adekvátna, nie všetko sa dá robiť však geniálne. Vozidlá pribúdajú a ak nechceme „betóny“ všade navôkol, musí sa doprava v meste regulovať. Či je to teda naše mesto alebo Bratislava, mestá v zahraničí všetci máme jedno spoločné – spoločný boj proti smogu. Sme však v mnohom pohodlní, dnes nemáme jedno vozidlo na domácnosť ale niekde aj 3. Tu je teda hlavná odpoveď, prečo tak brodíme proti tomu, že nemáme kde parkovať a v dôsledku toho si my sami uberáme v niektorých častiach mesta dvojsmernú premávku a vznikajú jednosmerky ako ústupok smerom k nám, novým parkovacím miestam. Okrem iného mnohé ulice nespĺňajú ani šírku vozovky podľa legislatívy. A potom čítame, že sme nenažratí a vrecká po zem sú malé, treba vrecia... A však prečo platiť, veď my tu prevádzkujeme a platíme dane chceme byť zvýhodnení, najmä, ak máme auto cez dve parkovacie miesta, preto musíme plakať lebo pár centov na hodinu je veľa... Vrátim sa späť k téme - práve aj parkovacou politikou však zvýhodňujeme seba, pretože príjem z parkovania je príjmom do mestských služieb, ktoré sú v 100% s. r. o mesta Topoľčany, teda príjmy sa môžu použiť na rôzne opravy mestského majetku, výsadbu zelene, o ktorú prísť nechceme a napokon na samotné budovanie parkovacích miest alebo nových projektov, modernizácie techniky a podobne.

Transparentnosť ako samostatná kapitola

Baláž sa pasoval s transparentnosťou mesta počas celého svojho pôsobenia na čele radnice. V roku 2010 skončilo mesto v hodnotení Transparency International až na 79. priečke, v roku 2016 až na 86 mieste. Až v roku 2018 si mesto polepšilo a poskočilo na 58. miesto. Dnes sme na tom opačne mesto výrazne vzrástlo v tomto rebríčku. Dosahuje najlepšie hodnotenia. A nemôžem zabudnúť, veď sme dodatkovo... Ale čo to bývalé obálkovo ? Upps, veď necháme to na charitu alebo dobre platená Saška dá zo svojho platu... Áno po mnohých zanedbaných oblastiach, najmä, ak ide o verejnú infraštruktúru a opravy sa mesto rozhodlo investovať práve sem, kde možno vidieť dodatky k zmluvám, avšak háčik či hák ?? Kedysi sme sa tak rýchlo nevedeli dopátrať k informáciám, no dnes vďaka otvorenej komunikácii to dokážeme a vidíme kam financie idú. Všetko sa obstaráva elektronicky, spomínal som vyššie, čo je ale podstatou ušetrilo sa viac ako 500tis. eur týmto spôsobom obstarávaní. Budujú sa cesty, opravujú chodníky, mesto ide do inovácií. A ako príklad opráv spomeniem i skutočnosť toho, že nikdy nevieme predvídať pri realizovaní prác komplikácie. Jedna bola napr. pri športovej hale, kedy NAKA navštívila Topoľčany, nie prvý krát – to bolo pri futbale a šachovaní vo faktúrach vtedajších funkcionárov MFK Topoľčany, kde citujem z týždenníka MY Topoľčianske noviny „Z posledného volebného obdobia si obyvatelia mesta asi najviac pamätajú problémy so športovými klubmi. Niektorí členovia MFK Topvar Topoľčany sa začali dožadovať preverenia dokladov, ktoré zasielalo vedenie klubu na radnicu. Nebolo im vraj umožnené nahliadnuť do hospodárenia klubu. Vnútorné spory mohlo vyriešiť zvolanie členskej schôdze, no tá sa dodnes neuskutočnila aj napriek tomu, že primátor, ktorý je aj čestným prezidentom klubu prisľúbil v tejto veci pomoc. Tieň pochybností zasiahol aj stolnotenisový klub. Pavol Baláž, primátorov brat, totižto objavil dokumenty, ktoré môžu poukazovať na viacnásobné preplácanie faktúr. O prípad sa začala zaujímať aj polícia, no radnica nezaujala k veci jednoznačný postoj a rozhodla sa čakať na výsledky vyšetrovania a zistenia hlavného kontrolóra.“

Mesto, kde skapal pes

Smútok ? Nie, veď robíme pre ľudí... Koncerty, živé mesto, ľudia na námestí v uliciach a narúšanie nočného kľudu. Hmm, tak neurobíme nič, zrušíme aktivity, žiadne koncerty, nebudeme organizovať, nič stačí bohatý program na hody. A aha, máme Margarétku tak niečo občas urobme tam, to stačí. Takto žilo mesto a klinec dosiahol svoje miesto až po hlavičku, keď sa zrušili terasy na námestí M. R. Štefánika. Toto bol výsledok kultúry, no a zabudol som ešte stretnutia osamelých, ktoré organizovalo MSKS a pár drobných aktivít, ale mládež v kluboch. Toto bol reálny obraz spred 4 rokov. Súkromná sféra vlastníctva rádia či priestor pre kultúru 0. Nechcel som byť kritický, no toto bol naozaj reálny pohľad ľudí, ktorí hovorili iba o tom ako v TO zdochol pes. V jednom z príspevkov, samozrejme infoška opäť z fb stránky som reagoval na príspevok o aktivitách, ktoré mesto organizuje (v čase, kedy som mohol a to bolo aj naposledy, keďže ma ihneď blokli). Citujem: „Dnes rozoberieme, čo prevratné vymysleli pani primátorka Alexandra Gieciová spolu s pánom viceprimátorom Jurajom Želiskom. 1. Bošany usporiadavajú Blšák, Partizánske podobnú akciu nazvalo Jarný Rínok - u nás je to Topoľčiansky blšák, Krígeľfest v Bošanoch - u nás v Topoľčanoch Pivný festival, Upracme si mesto Partizánske - v Topoľčanoch tiež výzvy smerom k občanom, aby si išli sami poupratovať, Kraslice na námestí v Partizánskom - v Topoľčanoch kraslice tiež toho istého typu a rozmerov, Súťaž o najkrajšiu predzáhradku v Partizánskom - to je Želiskova úplna topka, na predzáhradke a obálkove postavil svoju kampaň, Najnovšia chuťovka sú tie poschodové kvetináče v Partizánskom, Srdce so štupľami najskôr v Partiizánskom, to nám sem viceprimátor dal pred gymnázium. Za kopírovanie iných nápadov dostávajú obidvaja horibilný plat? Toto nazývajú rozvojom mesta? Tento Kindermanažment?“. Ja sa pýtam, prečo keď „Kindermenežment“ kopíruje sa tieto aktivity neorganizovali počas obdobia dvanástich rokov bývalého vedenia?? Do Topoľčian sa dnes vrátila kultúra a to v rôznych pohľadoch. Organizujú sa aktivity pre deti, mládež, rodiny, dôchodcov ale i prierez pre všetkých obyvateľov. Petícia, ktorou sa MsZ zaoberalo vrátila späť aj terasy. Takže poďme analyzovať. Zrušilo sa MSKS a vznikla Mediálna a kultúrna spoločnosť. Jeeej taký pekný názov, načo nám to bude nestačilo MSKS ? Aj ja hovorím nie. Prečo ? 1. zastrešila všetku kultúru a to čo pod kultúru spadá – rádio, kino, kultúrny dom, galériu mesta. Mesto prostredníctvom vkladu resp. kúpy podielu získalo rádio späť, nakoľko pôvodné rádio YES ukončilo vysielanie. Samotní obyvatelia chceli toto rádio počúvať aj naďalej. Kým v minulosti fungovalo rôzne, dnes pribúdajú relácie. Naozaj ? Áno je tu aj Saška, Jurko a mnoho iných, veď chváliť sa treba... Nie, opak nechvália sa, informujú pravidelne o udalostiach v meste a realizovaní rôznych projektov a nie je to iba o nich ale i o tom, že rádio navštevujú aj zamestnanci úradu, tí, ktorí majú na stoloch množstvo projektov z rôznych oblastí napr. projektového referátu, referátu správy majetku a služieb, školstva atď... Kým som ja osobne v minulosti pozoroval iba YES REGIÓN, Jubilantov, dnes sú Radničné zvesti, Zažitkárium R. Kajzera, Historický kalendár, Stopy, Debatky, Múdre ránko, Hity Milénia..., teda rozmach je aj tu. 2. Kino zaznamenalo vyššiu návštevnosť vďaka inováciám v online oblasti 3. Dlhodobé kúskovanie týchto na seba nadväzujúcich organizácií bolo chaotické 4. Aktivita spoločnosti a ľudí, ktorí tu pracujú priniesla rozmach kultúry v rámci celého mesta a najmä vrátila do mesta ten „zdochnutý“ život skapatého psa.

_________________________________________________________________________________________

Zdroje: https://mytopolcany.sme.sk/c/20964958/rekonstrukcie-skol-i-problemy-vo-futbale-dvanast-rokov-posobenia-balaza-na-cele-mesta.html

https://mytopolcany.sme.sk/c/20943194/topolcany-si-v-hodnoteni-transparentnosti-polepsili.html

https://www.facebook.com/Topo%C4%BE%C4%8Dany-Info-110580824880157

Tomáš Bilik

Tomáš Bilik

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Moje meno je Tomáš Bilik, vo svojom voľnom čase sa snažím sledovať aktuálne dianie v našej spoločnosti, sledovať politické prostredie, zájsť do prírody a poznávať bližšie Slovenko.V roku 2019 som ukončil bakalárske štúdium na Katedre žurnalistiky Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre, kde v súčasnosti pokračujem v externej forme štúdia na druhom stupni. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéPolitika

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

73 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

19 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu