Naozaj nám, Slovákom, tento bordel vadí ?

Z každej strany sa na nás denodenne hrnie záplava negatívnych informácií o stave našej spoloč- nosti. Sme štátom, o ktorom sám čelný politický predstaviteľ vyhlásil, že nie je právnym štátom. A je to nielen jeho mienka, podobné vyjadrenia sme počuli od vicerých oficiálnych osobností z čela štátnych in - štitúcií, ktorých úlohou je dozerať na to, aby sme boli naozaj právnym štátom. Nečítal som na danú tému výsledky žiadneho prieskumu verejnej mienky,ale nie je ťažké uhádnuť, čo si o tom myslí široká verejnosť... Keby ste sa spýtali ktoréhokoľvek Slováka, či by si prial štát, v ktorom by existovala plná vymožiteľnosť práva a inštitúcie by sa k občanom správali ako k ľuďom, čo ich platia, určite by každý jedinec deklaroval : "Áno, chcem taký štát ! Už nechcem žiť v tom hroznom bordeli !"

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Skúsme to rozmeniť na drobné a pouvažovať o tom trochu viac. Predstavme si hypotetickú možnosť, že sa pred nás postaví náš vševediaci premiér s čarovným prútikom (dosť veľká časť voličskej základne si myslí, že ho naozaj má ) a povie nám, zhromaždenej Slovači :

"Ak naozaj chcete, zmením náš štát o malú chvíľu na právny štát a to dvoma obyčajnými šibnutiami ča- rovným prútikom. Na to však potrebujem Váš súhlas. Takže predtým, než prvýkrát šibnem prútikom,po- ložím Vám tieto otázky : Chcete, aby od zajtra stopercentne fungovala polícia, súdnictvo a celý štátny aparát? Chcete, aby sa do podrobností vyšetrili kauzy zo spisu Gorila, aby súdy zasadali a bez prieťahov a obštrukcií odsúdili všetkých vinníkov ? Chcete, aby sudcovia, ktorí zámerne spravili procesnú chybu, čím umožnili mafiánom dostať sa na slobodu a páchať ďalšie zločiny alebo ujsť, aby títo sudcovia stratili talár a boli verejne pranierovaní ? Chcete, aby všetci zamestnanci ministerstiev, ktorí berú vysoké úplatky za prideľovanie dotácií z EÚ išli čím skôr do basy ? Chcete, aby policajti, ktorým sa dokázali blízke styky s podsvetím okamžite stratili všetky výsady zamestnanca štátnej služby a boli súdení ? Chcete, aby sa do- podrobna vyšetrila korupcia v športe a hlavní aktéri išli za mreže ? Chcete, aby sme prestali byť tou ba- nánovou republikou, kde uniesli syna prezidenta a možných svedkov odstránili ? Chcete, aby sme našli legislatívnu možnosť pokračovať vo vyšetrovaní a nech aktéri tohto ohavného činu zhnijú vo väzniciach ? Chcete to ? „

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obzerám sa okolo seba. Päťmiliónový dav stojí ako jeden človek, v očiach blčí plameň odhodlania, radosti a očakávania.

„Aby som mohol prvýkrát šibnúť čarovným prútikom," pokračuje premiér, „ potrebujem váš spoločný súhlas, a preto sa ešte raz pýtam : Chcete takýto právny štát ? Mám šibnúť čarovným prútikom ? "

"Áno, Robo, šibni ! Chceme to !!! " - kričím nadšene s ďalšími piatimi miliónmi ľudí. Extáza nepozná hraníc, Slovač šalie od radosti. Ale Robo prerušuje nadšený jasot :

"Počkajte chvíľku, ľudia, aby ten zázrak nastal, musím šibnúť čarovným prútikom aj druhý raz - a k tomu tiež potrebujem Váš súhlas. A preto sa Vás pýtam : Chcete právny štát so všetkými jeho atribútmi, so všetkým, čo prináša ? Právny štát je totiž zákerná potvora - funguje síce ako hodinky, ale vyžaduje do- držiavanie litery zákona u každého. Inými slovami - keď pôjdete teraz domov a budete počas jazdy autom telefonovať, bude na to pripravených dosť dopravných policajtov, aby vás zastavili a okamžite vám naparili pokutu. A to nehovorím o tom, že zároveň skontrolujú, či vám zo spätného zrkadielka nevisí retiazka s krížom alebo podobná vtákovina, čo je dôvodom na ďalšiu pokutu. Prechod cez križovatku na žltú, alebo dokonca na červenú vás vyjde poriadne draho. Pri viacnásobnom porušení to bude strata vodičáka na dlhší čas a nutnosť ísť na preskúšanie. A to vám nepomôže ani vlastný bratranec, hoci je policajným náčelníkom. Raz darmo, právny štát je právny štát . Ten sa postará aj o ochranu autorských práv - pokiaľ používate nelegálny softvér, či ste súkromník alebo organizácia tvrdo si to odskáčete - hrozí vám dokonca väzenie. "

SkryťVypnúť reklamu

Obzerám sa okolo seba. Prví ľudia z davu odchádzajú, (v telke asi začne „Farmár"), eufória klesla na polovicu. Ale premiér sa nedá rušiť a pokračuje :

"Chcete, občania, právny štát ? Ten môže existovať len vtedy, keď všetci dodržiavajú zákony a platia da- ne. Ak ste dali prerobiť jadro murárskej firme bez dph a právny štát to zistí, firma príde o licenciu a vy bu- dete stíhaní ako spolupáchateľ za krátenie daní. Lebo právo je právo, platí pre všetkých ! Tak sa Vás te- da pýtam, občania : Chcete právny štát ? Mám šibnúť čarovným prútikom aj druhýkrát ?"

Na námestí už z davu ostalo iba torzo. Zavládne hrobové ticho... a aj tých pár ľudí sa pomaly rozchádza domov. Premiér spokojne zbalí papiere a odchádza na koka-kolu do neďalekého bytu.

SkryťVypnúť reklamu

Tak je to veru... Chceme právny štát, aby trestal tých druhých, aby nám inštitúcie slúžili ako majú, aby vy- bavovali naše žiadosti a sťažnosti včas a objektívne, aby nám štát poskytoval ochranu tam, kde má .. len my sa chceme naďalej chovať ako malí úbohí podvodníčkovia, ktorí majú najväčšiu radosť, keď pre pár drobných obídu vyhlášku, zákon, nariadenie. Neúcta a ignorantský postoj k zákonom, nariadeniam a po- riadku - to je naša národná prirodzenosť, národná črta. Stačí si pozrieť (ne)dodržiavanie maximálnej povolenej rýchlosti autom, prechádzanie chodcov cez prechod na červenú, vynášanie starého nábytku ku kontajnerom a tisíce ďalších „bezvýznamných" priestupkov.

SkryťVypnúť reklamu

Čo povedať na záver ? Asi toľko, že na skutočný právny štát a poriadok nie sme vôbec pripravení. Takže na záver si odpovedzme na otázku z úvodu : „Naozaj nám, Slovákom, tento bordel vadí ?" Odpoveď znie : „Vadí, ale nie až tak „... A to je, žiaľbohu, zároveň posolstvom pre skutočnú finančnú mafiu, ktorá z po- zadia riadi tento štát a k tomu používa aj hnusne nekalé praktiky. Posolstvom, ktoré jasnou rečou hovorí : „Nebojte sa, kľudne pokračujte ďalej, zatiaľ nemáme záujem, aby sa veci menili".

A to je fakt, ktorý by nás mal znepokojovať najviac...

Štefan Bloch

Štefan Bloch

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval som technický smer /bože, to bolo už dávno!/, milujem humor - snažím sa ho odhaliť aj vo vážnych veciach Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu