Prečo nemáme morálne právo kydať na svojich politikov

V úvode takmer každej knihy alebo filmu je formulka : „Osoby a udalosti v tejto knihe sú vymyslené a akákoľvek podobnosť....bla..bla..bla je čiste náhodná“. Ja tentokrát dávam úplne opačné prehlásenie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (10)

„Ak v tomto článku nájdete seba alebo osobu Vám blízku, tak to nie je žiadna náhoda a musíte sa s mojím odhalením vysporiadať sám ! A garantujem Vám, že tam nájdete seba alebo svojich blízkych. Je to takmer isté.

Ďalej by som pre vysvetlenie uviedol, že v ďalšom texte budem používať slovo „KAŽDÝ“ , „VŠETCI“ a „NIKTO“ – tieto výrazy zosilňujú význam viet a tvrdení. Samozrejme, že ak spomínané výrazy použijem, myslím tým – „Skoro každý“, „Takmer všetci“ a „Skoro nikto“. Tak poďme k veci...

Iste ste sa pohoršovali nad svojimi spoluobčanmi – akí sú neporiadni, kašlú na predpisy a zákony. Že ste si to nevšimli ? Tak otvorte oči...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
  • Prezrite si napríklad parkovacie miesta pred obchodnými centrami – stále nájdete plno áut, ktoré stoja na „pruhoch“ alebo na miestach pre fyzicky postihnutých. Každý deň ich nájdete snáď stovky

  • Postavte sa na rušnú križovatku riadenú semaformi. Na Slovensku NIKTO neostane stáť, keď mu zasvieti žltá, smelo sa rúti do križovatky aj na začiatku červenej !

  • Boli ste u maséra, kaderníka, alebo Vám nejakí remeselníci robili v byte ? Kto z nich Vám dal právoplatný daňový doklad ? NIKTO ! 

  • Kto z Vás nedal primárovi oddelenia alebo ošetrujúcemu lekárovi „všimné“, keď mu tam ležal blízky človek a potreboval operačný zákrok ? KAŽDÝ dal.

  • Kto z Vás hľadal známosť na štátnom úrade, aby nemusel platiť pokutu, poprípade aby sa nad jeho žiadosťou „prižmúrili oči“ ?

  • Viete koľko je u nás čiernych stavieb bez stavebného povolenia ? Tisíce, možno desaťtisíce záhradných domčekov a iných stavieb ! Robí sa s tým niečo ?

Milí priatelia, to je len pár náhodne vybratých príkladov zo spústy podobných, mohol by som spomenúť húfy vodičov s telefónom pri uchu počas jazdy, niekoľkotisíc vodičov ročne, čo pri kontrole „nafúkali“ atď, obyvateľov panelákov, ktorí znášajú nábytok a veľké spotrebiče ku kontajnerom na komunálny odpad, tisíce venčiacich psíčkarov, ktorí nezbierajú exkrementy svojich miláčikov do sáčku ale nechávajú ich v tráve... Poznám úsek cesty v meste, kde NIKTO nedodržiava predpísanú rýchlosť ! Ak si to rozmeníme na drobné, tak klame a podvádza KAŽDÝ občan tejto bohumilej republiky. Niekomu to asi bude znieť prisilno, ale podvádzanie a neúctu k predpisom a zákonom máme my, Slováci, v základnej DNA. Nasávame ju s materinským mliekom a pri svojom raste a dospievaní, vplyvom okolia,sa v tejto neúcte ešte posilňujeme. Utešujeme sa tým, že nejako bude. Určite NEJAKO bude. Ale to, ako bude, závisí od nášho súčasného postoja. Hrozí veľké nebezpečie, že tento vysokoškodlivý softvér zdedia ďalšie generácie vo svojom epigenetickom kóde.

SkryťVypnúť reklamu

Keď si to dáme dokopy – akým právom čakáme od svojich politikov, že budú iní !? Veď to nie sú ľudia z Marsu alebo inej planéty ! To sú naši najbližší, roduverní Slováci ! Aj oni chodili na križovatkách na červenú, dali robiť firmám práce a platili „bez papiera“ – rozumej bez daní. Ak predtým podvádzali v malom, teraz sa im otvárajú nekonečné priestory na „podnikanie“. 

Trčia v dozorných radách, figurujú ako tichí spoločníci u desiatok firiem, pýtajú peniaze za získanie eurofondov (u väčšiny eurofondov je to bežná prax), berú peniaze kde sa dá. A keďže je Slovák človek vynaliezavý, nájde spôsob, ako to legislatívne „ošetriť“. Už na komunálnej úrovni sa robia veci, ktorým by ste neverili. To si nemyslím, to VIEM. O vrcholovej politike ani nehovorím, tam sa sranduje vo veľkom !

SkryťVypnúť reklamu

Nečudujte sa potom, že primátor urobil blízkeho príbuzného riaditeľom mestského podniku, že hlavy magistrátu tvrdošijne podporujú konkrétne firmy a hodnotiaci proces sa musí toľkokrát „prehodnotiť“, kým tam nie sú práve ich firmy... však to sú jedni z nás...

Počul som napríklad takú hlášku, že keď po voľbách vymenuje víťazná koalícia riaditeľa daňového úradu, ten zároveň dostane i zoznam firiem, na ktoré „nemá siahať“.

Pohoršujete sa? Akoby som Vás počul : „To je svinstvo, čo tí páni tam hore robia !“ Ale choďte.... Oni robia to isté čo vy, len v meradle, ktoré je úmerné ich postaveniu ! Predstavte si seba, ako máte na záhrade domček bez stavebného povolenia, elektrinu bez revíznej správy alebo si predstavte svojho suseda, ktorý celý život kupuje pašované cigarety , chodí cez pracovnú dobu na „fušky“ a potom ho niekto zlanári do komunálnej a neskôr do „veľkej“ politiky. Čo čakáte od toho neboráka !? Povie si, že už nebude robiť podvody, že sa stane svätým ? Na to Vám môžem odpovedať len parafrázou jedného žartu : „TAKÉ ZVIERA NENI .“

SkryťVypnúť reklamu

Krádež je z hľadiska morálky krádežou, či ukradnete Euro, alebo sto EUR, alebo stotisíc EUR ! Alebo to nie je tak ? Kedy to prestane byť menšou krádežou a začne to byť svinstvo ? Pri akej sume ? Na to by nevedel dať odpoveď ani sám herkopáter.

Preto moji milí, opakujem : Keďže naši politici sú jedni z nás, robia len to, čo my, akurát majú viac možností a príležitostí (Myslím, že väčšina z nich tam išla len kvôli tomu). Preto sa nazdávam, že NIKTO z nás nemá morálne právo „pindať“ na našich politikov, oni len reprezentujú nás, a to veľmi verne! Kopírujú nás, až to bolí.

Na konci asi čakáte nejakú pointu, alebo svetlý bod na konci tunela...možné riešenie. Nuž, pri súčas- nej „spoločenskej vôli“ a takmer žiadnemu spoločenskému tlaku je to beh na dlhé trate. Záležitosť na niekoľko generácií. Žvasty typu „každý by mal začať sám od seba“ tu neplatia.

Nezúfajte však. Pravdepodobne by sa dal proces nápravy veľmi urýchliť spôsobom, ako v niektorých európskych krajinách. Ale o tom snáď niekedy nabudúce...

Štefan Bloch

Štefan Bloch

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vyštudoval som technický smer /bože, to bolo už dávno!/, milujem humor - snažím sa ho odhaliť aj vo vážnych veciach Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

52 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
SkryťZatvoriť reklamu