Štatistiky rómskej kriminality

Pomaly, ale isto sa blížia parlamentné voľby...a pani Belousovová sa zasa snaží upútať pozornosť voličov a médií parádnymi perlami...No pri hlbšej analýze to ani nie je nápad celkom na zahodenie...Chce to len trošku invencie...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Nemyslím si, že nápady tohto typu sú myslené zrovna vážne, hoci by s menšími úpravami mohli byť užitočné.

Napríklad nikoho nediskriminujúce štatistiky kriminality.

Médiá táto jej požiadavka okamžite pobúrila najmä z pohľadu diskriminácie rómskeho etnika, čo je dnes bežný zvrat používaný vždy v súvislosti s maďarskou menšinou a rómskym etnikom. Povedzme si pravdu, keby sme sa hrali hru: Povedz, čo Ti prvé napadne, keď poviem slovo... róm - koľkí z nás by asi hneď vyhŕkli slovo diskriminácia. Aj rómovia sa naučili toto slovo celkom hojne používať, dokonca aj vtedy, keď ho netreba, hlavne, že to budú vysielať v hlavnom spravodajstve tej- ktorej televízie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ja ale napriek tomu tvrdím, že štatistika rómskej kriminality je vo svojej podstate slušný nápad. Ja s touto štatistikou plne súhlasím, no v trošku inom ponímaní. Mňa by veľmi zaujímal takýto údaj - aké by vyšli percentá kriminality vzhľadom na národnosti. Teda taký percentil ( povedzme, lebo netuším ako to nazvať), ktorý by odzrkadľoval, percento kriminality v rámci každej národnosti teda aj rómskeho etnika, na počet občanov Slovenskej republiky celkovo sa hlásiacich k tejto národnosti podľa údajov zo štatistického úradu. Aspoň by sme videli, či vôbec existuje nejaký enormný rozdiel v počte trestných činov spáchaných rómami a povedzme nerómami alebo či ide o ďalšiu mediálnu bublinu narýchlo nafúknutú pred voľbami. A naozaj by ma zaujímalo, teda už len zo zvedavosti, koľko maďarov z celkového počtu maďarov žijúcich v Slovenskej republike spáchalo trestný čin. A tak ďalej pri všetkých národnostiach, vrátane slovenskej.

Skryť Vypnúť reklamu

Naozaj som zvedavá, ako by to dopadlo v takomto prevedení a ako na tom naozaj sme. Pretože takto by vznikla objektívna štatistika, ktorá by objektívnym spôsobom dokázala povedať, či tu existuje problém rómskej kriminality alebo sa len častejšie do hlavného spravodajstva dostanú trestné činy spáchané rómami.

Keby sa ukázalo, že sú tieto čísla hrozivé, dali by sa potom ľahšie hľadať riešenia na zvrátenie tejto skutočnosti.

Takáto štatistika by nemohla nikoho diskriminovať z jednoduchého dôvodu. Týkala by sa všetkých národností, vrátane rómskeho etnika.

A dokonca by to bola asi jedna z mála štatistík, ktoré majú aspoň akú takú výpovednú hodnotu aj z pohľadu laika.

Katarína Bohovicová

Katarína Bohovicová

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som kto som a som to ja. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu