Autonómne systémy ako budúcnosť slovenskej armády

Inteligentné zbraňové systémy môžu výrazne odbremeniť Ozbrojené sily Slovenskej republiky od nedostatku personálu.

Autonómne systémy ako budúcnosť slovenskej armády
Bezpilotná stíhačka Loyal Wingman (MQ-28) od spoločnosti Boeing Australia. (Zdroj: Boeing Australia)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Autonómne a diaľkovo riadené zbraňové systémy by mali predstavovať budúcnosť bojovej techniky pre slovenskú armádu. Tieto systémy sú schopné samostatne cieliť a strieľať, čo eliminuje potrebu ľudského obsluhovania alebo sú nenáročné na ovládanie a príslušníkov vystavujú oveľa menšiemu nebezpečenstvu. Týmto spôsobom môže armáda efektívnejšie bojovať s menším počtom vojakov, čo rieši problém s nedostatkom personálu.

Okrem toho, autonómne zbraňové systémy sú vybavené sofistikovanými senzormi a algoritmami, ktoré im umožňujú rozpoznávať a rozlišovať medzi civilnými a vojenskými cieľmi, čím znižujú riziko nežiadúcich civilných obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V súčasnosti sa autonómne zbraňové systémy používajú hlavne v leteckom boji a na morskom bojisku, avšak ich využitie sa postupne rozširuje aj do iných oblastí, ako napríklad pozemný boj a obrana základní.

Je dôležité poznamenať, že tieto zbraňové systémy vyžadujú dôkladnú reguláciu a kontrolu, aby sa zabránilo ich zneužitiu a zachovala sa medzinárodná právna zodpovednosť za ich použitie.

V každom prípade, autonómne a diaľkovo ovládané zbraňové systémy predstavujú významnú príležitosť pre slovenskú armádu.

Pozemné sily

V súčasnosti existuje veľké množstvo typov autonómnych systémov. Technologický pokrok v oblasti bezpilotných prostriedkov sa neobmedzuje len na UAVs (bezpilotné lietadlá), ale narastá aj v oblasti UGVs (bezpilotné pozemné prostriedky), ako aj povrchových- vodných prostriedkov, známych aj ako USV. Tento typ autonómnych systémov napreduje rýchlejšie, než sa pred niekoľkými rokmi očakávalo.

SkryťVypnúť reklamu

Je potrebné zdôrazniť, že pozemné sily sú vystavené nedostatku personálu spravidla najviac. Ide o najväčšiu časť ozbrojených síl, ktorá je náročná na personál, často aj so odbornými znalosťami. Dobre fungujúce ozbrojené sily musia byť kvalitne zorganizované a zabezpečené z hľadiska zásobovania až po samotné ozbrojené zložky pripravené na boj.

UGV THeMIS od estonskej spoločnosti Milrem Robotics prepravuje náklad pre vojakov v hornatom teréne.
UGV THeMIS od estonskej spoločnosti Milrem Robotics prepravuje náklad pre vojakov v hornatom teréne. (zdroj: Milrem Robotics)

Práve logistika spoločne s ochranou objektov je na začiatok pravdepodobne najperspektívnejšia oblasť rozvoja autonómnych alebo diaľkovo ovládaných systémov. Pokrok v umelej inteligencii a rozvoj robotiky už postúpil dostatočne ďaleko na to, aby značná časť celého logistického systému ozbrojených síl bola zabezpečovaná práve autonómnymi systémami. Zároveň je to jedna z najmenej eticky problematických častí ozbrojených síl z hľadiska zavádzania semi-autonómnych až autonómnych systémov, pretože nie sú priamo nasadzované v boji.

SkryťVypnúť reklamu

Vhodným príkladom aplikácie takýchto systémov je Izrael. Ten už niekoľko rokov využíva UGVs Guardium ako prostriedok na ochranu vojenských objektov a hraníc. Vozidlo môže fungovať plne autonómne alebo môže byť ovládané pomocou operátora na diaľku.

Izraelské UGV Guardium.
Izraelské UGV Guardium.  (zdroj: Embention )

Nedávno taktiež izraelský vojenský priemysel predstavil nové UGV ROBUST, ktoré dokáže prepravovať posádku a má porovnateľnú palebnú silu s bojovými vozidlami pechoty. Je to dôkaz toho, že autonómne systémy prenikajú aj do čela ozbrojených síl čoraz častejšie a je potrebné, aby túto príležitosť využila aj Slovenská republika. Autonómne systémy sa stávajú čoraz finančne dostupnejšími a Izrael nimi čiastočne vypĺňa svoju početnú nevýhodu voči protivníkom a zároveň si zaisťuje technologickú prevahu.

SkryťVypnúť reklamu

Nové izraelské UGV ROBUST, ktoré dokáže chránene prepravovať posádku a zároveň má dostatočnú palebnú silu.
Nové izraelské UGV ROBUST, ktoré dokáže chránene prepravovať posádku a zároveň má dostatočnú palebnú silu.  (zdroj: Israel Ministry of Defense)

Vzdušné sily

V súčasnej dobe sa bezpilotné prostriedky stávajú stále viac populárnymi a používanými v mnohých armádach po celom svete, vrátane Ozbrojených síl Slovenskej republiky. Tieto prostriedky umožňujú vojenským jednotkám poskytovať prehľad o bojisku a podporu bojovej činnosti bez ohrozenia života vojakov na zemi.

Bezpilotné prostriedky sú často využívané pri príprave vojenských operácií, ako aj pri monitoringu a hlásení strategických a taktických informácií. Môžu tiež poskytovať podporu pri vojenských misiách a bojových operáciách, vrátane prepájania komunikácie a vysielania obrazových informácií z bojových zón.

Bezpilotné prostriedky sú tiež veľmi užitočné pri hľadaní a záchrane civilných obyvateľov v prípadoch katastrof, ako sú zemetrasenia a povodne. Môžu tiež slúžiť na kontrolu hraníc, monitorovanie a identifikáciu teroristických skupín a zabránenie ilegálneho prekročenia hraníc.

Slovenská armáda už využíva niekoľko typov bezpilotných prostriedkov, vrátane dronov a vzdušných balónov. V budúcnosti sa očakáva, že bude využívať ďalšie nové a vysoko výkonné bezpilotné prostriedky, ktoré poskytnú ešte väčšiu účinnosť a presnosť pri plnení úloh.

Je potrebné zdôrazniť, že bezpilotné prostriedky sú pre Slovenskú armádu veľmi dôležité, pretože umožňujú lepšie a efektívnejšie plnenie úloh a zároveň znižujú riziko straty životov vojakov. Využitie bezpilotných prostriedkov bude v budúcnosti len rásť a stávať sa stále významnejším prvkom v armáde.

Vizualizácia bezpilotnej stíhačky Boeing MQ-28 Ghost Bat (známy aj ako Loyal Wingman) so stíhačkou F-18 Super Hornet.
Vizualizácia bezpilotnej stíhačky Boeing MQ-28 Ghost Bat (známy aj ako Loyal Wingman) so stíhačkou F-18 Super Hornet.  (zdroj: Boeing)

Potenciál majú taktiež bojové bezpilotné prostriedky, ktoré by rozšírili schopnosti slovenského bojového letectva. Či už na diaľku ovládané alebo úplne autonómne bezpilotné stíhačky môžu slúžiť ako nosníky munície a rakiet budúcich slovenských stíhačiek F-16 alebo priamo ako bojové stíhačky schopné brániť vzdušný priestor. Najnovší typ stíhačiek F-16, ktoré bude vlastniť aj Slovenská republika podobnú integráciu podporuje, nakoľko väčšina komponentov lietadla je totožná s najmodernejšími stíhačkami F-22 a F-35.

Bojové bezpilotné lietadlá sú v súčasnosti vyvíjané viacerými spoločnosťami. Azda najďalej sú spoločnosti Boeing (Loyal Wingman), Airbus (projekt nEUROn) a Baykar (Kizilelma). Boeing v súčasnosti pokročil s niekoľkými bezpilotnými lietadlami (tanker MQ-25 a stíhačka MQ-28), ktoré v počítaju aj s autonómnym fungovaním. Turecký Baykar zase úspešne pokračuje s vývojom stíhačky Bayraktar Kizilelma.

Turecká bezpilotná stíhačka Bayraktar Kizilelma
Turecká bezpilotná stíhačka Bayraktar Kizilelma (zdroj: Baykar)

Bojové bezpilotné prostriedky sú tiež výhodné pre armády, pretože umožňujú vykonávať bojové útoky bez ohrozenia života vojakov. Môžu byť využité v oblastiach, kde je ťažké dosiahnuť cieľ s pozemnými jednotkami alebo lietadlami s pilotom. Taktiež predstavujú lacnejšiu metódu monitorovania vzdušného priestoru alebo sprevádzania civilných lietadiel.

Dôležitosť autonómnych systémov pre Slovensko

V závere by sme mohli konštatovať, že autonómne zbraňové systémy stále viac zaujímajú kľúčové miesto v bojových operáciách ozbrojených síl po celom svete. Ich vysoká presnosť a schopnosť plniť úlohy rýchlejšie a efektívnejšie ako ľudské jednotky ich robia veľmi žiadanými.

Autonómne zbraňové systémy môžu byť okrem boja využívané na účely, ako napríklad hliadkovanie a prieskum. Ich schopnosť fungovať bez ľudskej kontroly znamená, že môžu byť vyslané do nebezpečných situácií, ktoré by boli pre ľudské jednotky rizikové. Nájdu tak využitie dokonca aj v špeciálnych jednotkách, v podobe malých dronov a lietajúcich granátov alebo bojových vozidiel.

Autonómne bojové vozidlo TypeX od estonskej spoločnosti Milrem Robotics
Autonómne bojové vozidlo TypeX od estonskej spoločnosti Milrem Robotics (zdroj: Milrem Robotics)

V budúcnosti sa očakáva, že autonómne zbraňové systémy budú stále viac využívané v ozbrojených silách a budú slúžiť ako dôležitý nástroj pre ich úspešnosť v bojových operáciách.

Je dôležité, aby sa tieto systémy neustále vylepšovali a aby boli využívané v súlade s bojovými operačnými štandardmi a reguláciami. Slovenská republika by tak mala o podobných systémoch čoraz viac uvažovať, ak chce, aby sa jej ozbrojené sily stali efektívnymi a modernými, obzvlášť, keď plánuje počet profesionálnych vojakov navýšiť až na 22 000.

Alec Borový

Alec Borový

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  26x

Som bývalým editorom spravodajského portálu RTVS a študentom Fakulty sociálnych štúdií Masarykovej univerzity v Brne, konkrétne programov bezpečnostné a strategické štúdie a mediznárodné vzťahy. Venujem sa hlavne témam týkajúcich sa Afriky a Ázie, spravodajských služieb a strategickej komunikácie alebo aj umelej inteligencie a jej implementácii vo vojenstve. Vo voľnom čase taktiež fotografujem a snažím sa tvoriť digitálne umenie. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Monika Nagyova

Monika Nagyova

288 článkov
SkryťZatvoriť reklamu