Lesníctvo: mýty a fakty (II)

Aké sú najčastejšie mýty o lesníctve a lesníkoch, ktoré rezonujú v dnešnej spoločnosti? A aké sú fakty?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Mýtus 2

Hlavnou náplňou lesníckej práce je ťažba dreva

_________

Fakt

Verejnosť zväčša vníma iba dve činnosti, ktoré sú súčasťou lesníckej práce. Zalesňovanie, teda, laicky povedané, sadenie najmladších stromčekov (zväčša pozitívne vnímanie) a ťažbu dreva, teda výrub dospelých stromov (zväčša negatívne vnímanie). Ide však iba o dve, i keď dôležité, ale časovo relatívne veľmi krátke aktivity, ktoré stoja na začiatku a konci dlhého životného cyklu lesa.

Lesnícka práca pozostáva z množstva aktivít. Všetky pritom majú svoj význam a spravidla sa viažu na určitú fázu života lesa, alebo, odborne povedané, určité vývojové štádium lesného porastu. Od obnovy lesa, napr. formou spomínaného zalesňovania, alebo podporou prirodzenej obnovy, cez aktívnu ochranu mladých i starších lesných porastov, výchovu (napr. formou prečistiek a prebierok) a pestovanie lesných porastov k väčšej stabilite, odolnosti a kvalite, až po ťažbu dreva v rubne zrelých porastoch. Zjednodušene môžeme povedať, že náplňou týchto aktivít je les obnovovať, usmerňovať v ňom počas jeho života rastové a vývojové procesy a aktívne ho chrániť pred pôsobením škodlivých činiteľov tak, aby mohol dlhodobo a nepretržite plniť všetky funkcie, ktoré sa od neho očakávajú.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je jasné, že efekt lesníckej práce sa prejaví až po rokoch či desaťročiach. Plánovaná (rubná) ťažba je „iba“ prostriedkom ako z rubne zrelého lesa získať pre potreby spoločnosti drevo – surovinu, ktorá je výsledkom tejto dlhodobej a cieľavedomej činnosti. Ťažba (rub) je však zároveň dôležitým „nástrojom“ pri výchove a najmä obnove lesa, napr. pri postupnom presvetľovaní dospelého lesného porastu s cieľom napomôcť v raste nastupujúcemu prirodzenému zmladeniu lesných drevín, teda novej generácii lesa.

Drevo je iba jedným z mnohých úžitkov, ktoré nám lesy vo forme tzv. ekosystémových služieb poskytujú. Pre objektívnosť však treba dodať, že produkcia a predaj dreva je hlavným zdrojom finančného príjmu pre lesníctvo. Tieto financie sa teda, logicky, veľmi často používajú aj na pokrytie nákladov spojených s výkonom vyššie vymenovaných lesníckych činností (súvisiacich s obnovou a pestovaním lesa). Vo výsledku teda platí, že tieto príjmy z dreva zároveň slúžia na pokrytie tej časti nákladov, ktoré lesný hospodár vynaloží s cieľom zabezpečiť, aby les tiež stabilne plnil ostatné, tzv. mimoprodukčné funkcie (napr. ochrana pôdy, zachovanie biodiverzity, vodohospodárska, klimatická, rekreačná funkcia).

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2021 bola na Slovensku podľa oficiálnych údajov tzv. Zelenej správy vykonaná obnova lesa na ploche takmer 13 tisíc hektárov, ochrana mladých lesných porastov pred burinou na ploche 23,4 tisíc hektárov a ochrana pred zverou na ploche viac ako 30 tisíc hektárov. V roku 2021 sa výchova lesa formou prečistiek (spravidla odstraňovanie nežiadúcich a nekvalitných drevín v tzv. mladinách) vykonala na ploche viac ako 25 tisíc hektárov a formou prebierok (podpora najvhodnejších stromov v o niečo starších porastoch) na ploche viac ako 40 tisíc hektárov. Lesnícke subjekty v roku 2021 priamo zamestnávali približne 8,3 tisíc zamestnancov. Okrem toho pôsobilo v lesníctve ďalších približne 8,5 tisíc živnostníkov.

Boris Greguška

Boris Greguška

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  14x

Lesník a diplomat. Narodil sa v Trnave. Lesníctvo začal študovať ako štrnásťročný na strednej škole v Banskej Štiavnici. Ing. a PhD. z Lesníckej fakulty Technickej univerzity vo Zvolene. Dlhoročný štátny radca na Ministerstve pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Slovenskej republiky. Zastupuje Slovenskú republiku v množstve medzinárodných organizácií a procesov vrátane Európskej únie a Organizácie Spojených národov. Pôsobil na Stálom zastúpení Slovenskej republiky pri Európskej únii v Bruseli. Viedol Európsku úniu a jej členské štáty v globálnych rokovaniach o ochrane a udržateľnom rozvoji svetových lesov počas slovenského a maltského predsedníctva v Rade Európskej únie. Podieľal sa aktívne na tvorbe rezolúcií z madridskej (2015) a bratislavskej (2021) konferencie ministrov o ochrane lesov v Európe (FOREST EUROPE). V rokoch 2018 až 2020 pôsobil vo funkcii predsedu Fóra o lesoch Organizácie Spojených národov, najvyššie postaveného telesa v systéme OSN, ktoré sa zaoberá agendou svetových lesov. Zoznam autorových rubrík:  Životné prostredieNezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Juraj Karpiš

Juraj Karpiš

1 článok
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

48 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
SkryťZatvoriť reklamu