Zákonník práce ako tenisová loptička

Ľavica a odbory ako hráči na jednej strane, pravica a zamestnávatelia na druhej strane. Tenisová štvorhra sa pomaly dostáva na centrálny kurt a bude sa hrať o naozaj dôležitú loptičku.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Dôležitou loptičkou medzi oboma tábormi je zákonník práce. Vládou odsúhlasený, odbormi uznaný a zamestnávateľmi ošomraný. Situácia, ktorá sa opakuje pri každej zmene vlády. Pravicová vláda upraví zákonník práce podľa svojho svedomia, ktoré je blízke pohľadu zamestnávateľov a ľavicová vláda má zasa strategického partnera v odboroch. Oba tábory samozrejme vyhlasujú, že ich zmeny budú mať pozitívny vplyv na zamestnanosť, nedotknú sa negatívne občanov a vychádzajú zo štandardných európskych zákonníkov práce. Obaja súperi sa snažia zahrať víťazný úder a presadiť svoje ponímanie a svoje predstavy, teraz sa to vďaka voľbám podarilo ľavici. A tak sa bude dôležitý súboj odohrávať už čoskoro na centrálnom kurte, v našom parlamente. Rozprava bude dlhá, faktických poznámok ako hríbov v lese a výsledok všetci poznáme. Schválené.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Od 1. marca 2013 budeme mať teda schválený zákonník práce, ktorý sa podľa vyjadrenia ministra Richtera plne priblížil k zákonníkom práce v krajinách Európskej únie. Záleží len ku ktorým krajinám, či to je Nemecko, Belgicko, Rakúsko, Taliansko alebo naopak krachujúce Grécko, či Rumunsko a Bulharsko. Hodnotiť, či bude nový zákonník práce lepší alebo horší, by bolo len subjektívnym pocitom, každý občan si spraví svoj názor podľa toho, na ktorej strane barikády stojí. Či je zamestnávateľom alebo zamestnancom, či je zamestnávateľom niekoľko tisíc ľudí alebo len drobným živnostníkom, či je zamestnancom v IT firme alebo zamestnancom pracujúcim pri páse za minimálnu mzdu. Aký človek, taký názor.

Skryť Vypnúť reklamu

Pracovať a mať dobrú prácu sa pomaly stáva luxusom, ľudia sú prepúšťaní, firmy krachujú, či je pri moci ľavica alebo pravica. Áno, zákonník práce z dielne bývalého ministra Mihála zpružnil a zľahčil zamestnávateľom napríklad prepúšťanie ľudí odbúraním súbehu výpovednej lehoty a odstupného. Nakoľko sa tento súbeh opäť zavedie, je možné očakávať, že zamestnávatelia sa budú snažiť využiť možnosť prepúšťať ešte do 28. februára 2013. Ale zamestnanec je v neistote stále, či prácu o nepríde, akurát že od 1. marca 2013 bude odškodnený opäť vyššou sumou peňazí, ale to je len slabá náplasť za stratu zamestnania. V tomto zápase môže byť vždy víťaz len jeden, nikdy nenastane remíza, preto počas tohto volebného obdobia sa musí pravica a zamestnávatelia zmieriť s prehrou a čakať na ďalší zápas. Či to bude až o štyri roky alebo skôr, to je už vo hviezdach.

Tomáš Bosák

Tomáš Bosák

Bloger 
  • Počet článkov:  391
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Narodený na východe, ale žijúci ako inak na západe. Vyštudovaný historik, ale pracujúci v štátnej správe. Milujem futbal, ale zmeškal som prvé tréningy. Život plný zvratov. Zoznam autorových rubrík:  ŠportPolitikaHistóriaKultúraNezaradené

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu