reklama

Ako nárasty inflácie a úrokových sadzieb ovplyvňujú moje peniaze?

Nárast inflácie a úrokových sadzieb naďalej pokračuje

Ako nárasty inflácie a úrokových sadzieb ovplyvňujú moje peniaze?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Inflácia je považovaná za všeobecný nárast cenovej hladiny tovarov a služieb za určité časové obdobie. Zjednodušene povedané, dnes si môžete kúpiť menej ako včera za rovnakú sumu peňazí. Vidno to aj na grafe, viď link nižšie, kde môžeme vidieť vývoj inflácie  na Slovensku (ružová krivka)  v porovnaní s Eurozónov (modrá krivka) za posledných 26 rokov (od januára 1997 do januára 2023).  V januári 2023, dosiahla úroveň celkovej inflácie na Slovensku 15.4%. Zdroj: ECB

Na kontrolu inflácie centrálne banky zvyšujú úrokové sadzby, ktoré následne účtujú komerčným bankám za pôžičky. Komerčné banky potom tieto vyššie sadzby prenášajú na svojich klientov. To znamená, že inflácia môže ovplyvniť:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- vaše pôžičky;

- vaše úspory;

- vaše finančné investície;

- vaše dôchodky;

- vaše poistenie;

- akékoľvek iné finančné produkty, ktoré máte.

 Aký je vplyv inflácie a rastúcich úrokových sadzieb na moje súčasné a budúce úvery a úspory?

Keď narastajú úrokové sadzby,  cena peňazí, ktoré si požičiate, je vyššia. V praxi to znamená, že môžete platiť vyššie úrokové sadzby na nové pôžičky a potenciálne si budete môcť požičať menej ako predtým. Vplyv na vaše existujúce pôžičky sa môže líšiť aj v závislosti od toho, či máte pôžičku s fixnou alebo variabilnou sadzbou. Môžete očakávať, že vaše úspory budú rásť vďaka úrokovým platbám, ktoré platí vaša banka na vašich sporiacich účtoch. S týmito úsporami si však budete môcť nakúpiť viac ako predtým len vtedy, ak je skutočná (reálna) úroková sadzba kladná. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Reálnu úrokovú mieru tvoria náklady na požičanie peňazí a skutočný výnos z úspor, ktorý zohľadňuje infláciu.
Vypočíta sa ako: Reálna úroková miera = nominálna úroková miera – miera inflácie

Ak je (nominálna) úroková sadzba úspor vyššia ako inflácia, reálna úroková sadzba je kladná a kúpna sila vašich úspor sa zvyšuje. Ak je (nominálna) úroková miera úspor nižšia ako inflácia, reálna úroková miera je záporná a kúpna sila vašich úspor klesá.

 Aký je vplyv inflácie na moje súčasné a budúce finančné investície?

Vo svojej investičnej stratégii by ste mali brať do úvahy infláciu. Inflácia znižuje skutočné výnosy z finančných investícií a narúša vašu kúpnu silu. Inými slovami, vaše investície môžu mať menšiu hodnotu, keď ich potrebujete použiť. Inflácia môže ovplyvniť rôzne druhy finančných nástrojov rôzne.

Skutočný (reálny) výnos je to, čo zarobíte na finančnej investícii po zohľadnení inflácie.
Skutočná návratnosť vašej investície bude závisieť od miery inflácie.

Skutočná miera návratnosti vašej investície = nominálna miera návratnosti – miera inflácie

Ak je nominálna miera návratnosti vašich finančných investícií vyššia ako inflácia, reálna návratnosť vašej investície je kladná. Ak je nominálna miera návratnosti vašich finančných investícií nižšia ako inflácia, reálna návratnosť vašej investície je záporná..

 Aký je vplyv inflácie na moje dôchodky a poistenie?

Inflácia môže ovplyvniť vaše náklady na poistenie (vaše poistné, ktoré sa v dôsledku inflácie navyšuje), vaše krytie a vaše výplaty. Inflačné riziko bude prítomné počas celého vášho dôchodku. Bez ohľadu na to, ako dlho ste prispievali, vaše dôchodkové úspory nemusia byť prispôsobené miere inflácie.

Michal Božek

Michal Božek

Bloger 
Politik
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  4x

Som ekonóm a finančný expert s rozsiahlymi pracovnými skúsenosťami nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia. Ako občana Slovenskej republiky má zaujíma politicko-ekonomicko-spoločenský vývoj na Slovensku, ktorý prináša dopady na nás obyvateľov. Vo svojom blogu sa preto chcem venovať hlavne týmto témam. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu