reklama

Dá sa vôbec zladiť globálna vízia, hodnoty a ciele značky s lokálnymi?

Pre motiváciu lokálnych tímov a dosahovanie cieľov je dôležité, aby mali lokálne pobočky korporácií relevantnú víziu.

Dá sa vôbec zladiť globálna vízia, hodnoty a ciele značky s lokálnymi?
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

V dnešnej globálnej ekonomike majú medzinárodné korporácie nezastupiteľné miesto. Rast dosahujú okrem iného aj snahou o zjednotenie svojej filozofie podnikania, presadzovaním rovnakých hodnôt, firemnej kultúry, jednotnej komunikácie a vízie.

Z našich Generations Branding Agency skúseností to však na Slovensku málokedy funguje jedna k jednej.

Avšak pre motiváciu lokálnych tímov a dosahovanie biznis cieľov je pomerne dôležité, aby mali lokálne pobočky korporácií aj lokálne relevantnú víziu.

Lokálna vízia je dôležitým nástrojom, ktorý umožňuje prispôsobiť sa miestnym trhom, získať dôveru lokálnych zákazníkov a byť biznisovo úspešným.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na úvod treba povedať, že viesť boj proti korporácii je nezmyselné a vopred prehratý boj. Nerobte to. Tie sily potrebujete - a hlavne ich potrebuje CEO - na presadenie iných, často dôležitejších vstupov/KPIs/cieľov pre biznis – napr. investícii, zrevidovanie cieľov a pod.

Ako teda dosiahnuť svoje aj na tomto poli? Často sa nás, hlavne HR alebo marketingové oddelenia v korporáciách pýtajú, či sa to vôbec dá a ako na to?

Tu je pár tipov ako sa to dá:

1.     Lokálnu víziu potrebujete pre biznis a motiváciu. Inak motivujete iba cieľmi, ktoré sú vám dané z centrály. Tie však bývajú často iba finančné a s tými si nevystačíte. Zoberte si preto globálnu víziu aj hodnoty a urobte si tzv. Brand GAP analýzu. My ju pre klientov robíme. Prídete na to, kde je manévrovací priestor na adaptáciu, „preklad“, jednoducho na relevantnosť.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

2.     Čo je motivácia centrály? - Pýtajte sa materskej spoločnosti „Prečo je to takto a čo tým chcete dosiahnuť?“ Vždy som to robil, nezačnite hneď robiť a slepo vykonávať aktivity, ktoré vám niekto 1500km vzdialený nadiktuje. Existuje vysoká šanca, že možno sa k výsledku viete dostať aj iným spôsobom, ktorý bude pre druhú stranu prijateľný.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

3.     Zodpovednosť – Víziu, poslanie, manifesto, brand corporate manual, hodnoty väčšinou vytvára Corporate affairs/Brand alebo Communication tím. Býva to v jeho hlavnej zodpovednosti. Aj počet ľudí v HQ tomu zodpovedá (hoci vy nad tým počtom a užitočnosťou krútite hlavou). Tí ľudia budú pomerne rigorózni a neustupní až do posledného momentu. A to je otázka biznisu a výsledkov. Ak postupujete dobre, racionálne a máte veľa argumentov, na konci môžete debatu eskalovať na CEO alebo povedať, že ok, bude po vašom, ak preberiete zodpovednosť za lokálne výsledky... a to sa nechce, takmer nikomu. Verte mi.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

4.     Argumentárium – robte si prieskumy lokálneho trhu aj na vlastné náklady. Vždy viete argumentovať - ako je vnímaná vízia, ako je vnímaná kampaň na zákazníkoch, na zamestnancoch. Máte tie najlepšie úmysly, nechcete plytvať prostriedkami bez prieskumu, ak by to nemalo dobrý dopad na značku... a naopak, ak zistíte, že globálne veci budú fungovať, nebudete sa báť ich použiť a v tomto prípade aj nezabudnite globálny tím pochváliť a výsledky im preložené poslať. Budete za vzor...

SkryťVypnúť reklamu
reklama

5.     Spolu, nie proti – táto stratégia je asi najlepšia. Vyžaduje isté skúsenosti a dobré medzinárodné vzťahy. Ale je skutočne úspešná. Dostane vás z pozície proti sebe na rovnakú stranu barikády, kde robíte spolu - nakoniec ste predsalen jedna značka. Keďže som bol 11 rokov členom medzinárodného Global brand directors steering group v Orangei, viem o čom hovorím. Toto bola najlepšia cesta. Globálny tím totiž z malých krajín málokedy dostáva bezvýhradnú lokálnu podporu, pokiaľ to nie je pritakanie alebo tichá akceptácia aktivít. Ak centrále ukážete aktivity, dáta, kreativitu, dôvody a dôvody a zároveň im ukážete, že výsledky budu porovnateľné s tými, ktoré zbierajú zo všetkých krajín, získajú akoby detailnú case study.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

6.     Porovnateľné dáta – jedným z cieľov prečo korporácia presadzuje jednotný prístup, že potrebuje porovnateľné dáta zo všetkých trhov. Preto ak chcete robiť lokálne aktivity, toto je kľúč k úspechu, rozmýšľajte ako im ich dodáte.

7.     Vytvárajte víziu, ktorá vám pomôže, hodnoty, ktoré sú relevantné – zjednotený tím výrazne prispieva k obchodným výsledkom. My hovoríme, aby ste si vytvorili víziu podporujúcu globálnu víziu, reálne fungujúce a žité hodnoty, ktoré sú oproti globálnym zúžené alebo rozšírené atď. V každom prípade vždy lokálne relevantné pre biznis, motivujúce pre zamestnancov a atraktívne pre voľný pracovný trh. 

SkryťVypnúť reklamu
reklama

8.     Lokálna vízia je konkurenčná výhoda – umožňuje firme získať výhodu na trhu. Lepšie sa dokážete prispôsobiť miestnym podmienkam. Budete flexibilní, agilní voči zákazníkom, potenciálnym klientom a konkurencii a môžete získať silnú pozíciu na trhu a zvyšovať market share, hodnotu, obchodné výsledky. 

9.     Employer branding – lokalizácia vízie a jej efektívna komunikácia sú významné plusové body dovnútra firmy, ktoré sa rátajú, pôsobia na sebavedomie lokálneho tímu, ktorý uvidí Vašu vyjednávaciu silu a hodnotu. Ukazuje, že robíte zmysluplné aktivity, bojujete za ľudí, za hodnoty. Firemné hodnoty, ktoré máte vo firme na stenách sa zrazu odrážajú v skutkoch a dobrá vízia je zrazu zjednocujúca. Ľudia majú pocit, že aj na tomto poli vie byť korporácia zaujímavá a veci nie sú vždy dané.

Skúsenosti:

Orange Slovensko, OVB Allfinanz Slovensko, Dachser Slovakia, Foxconn Slovakia, Billa, Asseco Central Europe, CIE Mar, Danfoss Slovakia  a ďalší lídri na slovenskom trhu s globálnym pozadím


Pokojne mi napíšte, aké sú vaše skúsenosti alebo potreby, rád sa o svoje know how podelím.

Daniel Bradáč

Daniel Bradáč

Prémiový bloger
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  3x

Rád pomáham ľuďom aj firmám. Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

reklama

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu