Riverside - Out Of Myself (2003)

Písmo: A- | A+

Už od čias SBB má progresívny rock v Poľsku doslova na ružiach ustlané. Pred desiatimi rokmi v krajine nášho severného suseda ako kométa zažiarila skupina Riverside, ktorá ovplyvnená skupinami ako sú Marillion, Pink Floyd, Anathema a Opeth vydala svoj debutový album Out Of Myself. Nejedná sa však iba o obyčajný debut, ale aj o prvú časť trilógie pod názvom Reality Dream, ktorá opisuje príbeh človeka trpiaceho hroznou duševnou chorobou -schizofréniou.

Ladenie analógového rádia, pársekundový nájdený úryvok z  Hotel California od Eagles, tajomné  hlasy, ponuré klávesové pozadie a do toho všetkého kvílivá a usedavo plačúca gitara Piotra Grudzinského. Znovu do tej istej rieky - The Same River. Sklamanie z opätovného relapsu ochorenia, absolútna bezmocnosť, beznádej. Spevák a  basgitarista Mariusz Duda, vlastne prirodzený charizmatický líder skupiny, dokáže behom sekundy prejsť z precíteného spevu do desivo brutálneho chrapláku, až z toho tuhne krv v žilách. Pocity obnažené až na kosť. Zúfalstvo sa prelína so slabými iskričkami nádeje. Ozdobou albumu sú dve ištrumentálky Reality DreamReality Dream II. Tu sú už texty zbytočné, vnímavý poslucháč s dostatočnou dávkou empatie pointu jednoducho vycíti. In Two Minds je trpký opis života v rozpoltenej osobnosti a akýsi logicky pochopiteľný strach z  opustenia milovanou osobou. Nasledovná skladba The Curtain Falls je jedna veľká intenzívna očistná katarzia, ktorá ukončuje ťažký vnútorný duševný zápas hlavného hrdinu. Záverečná pieseň OK znamená zmierenie sa s chorobou, prijatie bolestného osudu  a veľkú úľavu.

Skupina Riverside sa nielen trilógiou Reality Dream, ale aj ďaľšou svojou tvorbou presadila nielen na domácej pôde, ale dalo by sa povedať, že na celom svete. Riverside je jedna z najuznávanejších skupín súčasného progresívneho rocku disponujúca obrovským tvorivým potenciálom a fanúšikovským zázemím. Sledoval som ich kariéru od začiatku a mal som tú česť aj  navštíviť ich koncert a bolo to niečo úžasné a nezabudnuteľné.

Riverside:

Mariusz Duda - spev, basgitara

Piotr Grudzinski - gitara

Piotr Kozieradzki - bicie nástroje

Jacek Melnicki - klávesové nástroje

Krzysztof Melnicki - trúbka

Skryť Zatvoriť reklamu