Politická rekapitulácia: Aktuálne vzťahy medzi lídrami politických strán

Hlina, Matovič, Sulík, Kiska, Kiska, Truban, Škripek, Kollár, Beblavý. Odkazujú si cez médiá štipľavé poznámky, pritom sa stretávajú aj v súkromí a vedú individuálne rozhovory. Čo vieme o ich vzťahoch?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Na úvod by som spomenul dva extrémy spolupráce našich politikov. Jeden je Matovič, ktorý (nechápem ako) dokáže mať konflikt (aj keď krátkodobý) s úplne každým. Druhý extrém je Truban, ktorý žije vo svete, kde treba všetky nedokonalosti ale aj seriózne prešľapy iných potencionálnych koaličných partnerov prehliadať, či sa tváriť že nie sú. Matovič to vysvetľuje tým, že je to garancia toho, že aj vo vládnej koalícii bude strážny pes pri korupcii. Truban to odôvodňuje paradoxne tým, že aby pravicová vládna koalícia po voľbách vôbec vznikla, musíme sa nad tieto nedostatky povzniesť. 

Truban - Sulík  

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Obaja sú lídri liberálnych strán. Nekonfliktný Truban to chcel aj pri TV dueloch so Sulíkom vyhrať práve svojím nezáujmom o kauzy či škriepky, Sulík zasa rokmi skúseností. Takéto duely sa opakovali a myslím, že Sulíkovi vyšla jeho stratégia a Truban vedľa neho zanechal dojem naivného a neskúseného. Ich vzťahy sú však navonok nepoškodené. Hoci Trubanove PS sa pokúsilo namotať k sebe nejakých poslancov zo SASky, Sulík to verejne takmer vôbec nekomentoval. Ich koaličný potenciál na nejaké osobné veci nepotrpí. Ak by mal, tak jedine na programových, keďže PS je ľavicová strana, pričom SAS pravicová. 


Sulík - Matovič

SkryťVypnúť reklamu

Títo dvaja páni sú jedinečná dvojica na našej politickej scéne. Hoci sa často odkážu naozaj tvrdé slová, občas aj zvýšia hlas, tak sú spolu už nejako zrastení. Dokážu sa spolu postaviť na tlačovke, spraviť koalíciu do komunálnych volieb, podporiť rovnakého prezidentského kandidáta či kandidáta na primátora Bratislavy. Naučili sa spolu žiť, hoci už bez ružového filtra. Vidia vzájomné nezhody, dajú ich najavo, ale ich dlhoročný vzťah (priateľstvo?) im nedovolí sa už odcudziť. Myslím, že ak by sa jedna z týchto dvoch strán potápala (SAS, OĽANO), tak by si vzájomne pomohli. Ich koaličný potenciál je rovný istote, a to sa pri Matovičovi naozaj ťažko hovorí. Ak budem trošku viac subjektívny, tak to, čo hovorí teraz Truban, oni z toho vyrástli a žijú v realite. Asi ako v manželstve. 

SkryťVypnúť reklamu


Beblavý - Kollár

Kollár sa svojím spojením pred EÚ voľbami s populistami a krajnými pravičiarmi dostal do nepríjemnej situácie. Viac menej bez rozmyslu či informácií skočil to tejto spolupráce a až následne zistil z kritiky iných politikov, s kým sa to vlastne spolčil. Jedným z kritikov bol aj Beblavý. Dokonca bol aj na proteste proti návšteve Kollárových nových kamarátov v Bratislave. Kollár to hral tiež dlho na nekonfliktného, no teraz mu to nevyšlo. Beblavý jasne pomenoval všetky prehrešky Kollárových kamarátov, a Kollár nemal obranu, informácie a ani relevantnú slovnú zásobu. Koaličný potenciál týchto dvoch strán je asi v takej rovine, že ak bude naozaj treba, tak sa spoja. Ale tešiť sa z toho nebudú, minimálne v SPOLU. 
 

SkryťVypnúť reklamu

Hlina - Škripek

Obaja sú v zaujímavej pozícii. Hlina bol na čele KDH veľkým prekvapením, keďže tam svojím vystupovaním a štýlom politiky veľmi nepasoval. Na Škripeka by zasa málokto povedal, že kvôli osobnej ambícii (a možno aj egu?) ísť opäť do europarlamentu bude schopný narýchlo kúpiť nejakú stranu a spraviť kampaň. Rozdiel medzi nimi je však v tom, že Hlinovi to v jeho pozícii ide a má výsledky, Škripek iba slabé percentá, teda neúspech. A tak, ak Škripek hovorí, že KÚ je ochotná rokovať s KDH o spolupráci, platí veta Hlinu: ,,To je ako keď ide slon a okolo neho myši so slovami: Ale dupeme!" Myslím, že pri KÚ hovoriť o povolebnej spolupráci je zbytočné, lebo oni sa potrebujú k niekomu pripojiť, aby sa do parlamentu dostali. Avšak, tu Hlina hovorí, že v KDH je vítaný každý poslanec, aj poslanec KÚ, ale nie KÚ ako celok. Tak, uvidíme, koho ego povolí skôr a či vôbec. 
 

Kiska - Matovič

Matovič voľakedy hlasno obdivoval Kisku, Kiska zasa vyjadroval sympatie s protikorupčnou prácou Matoviča. Kým u Kisku to zostalo a o Matovičovi hovorí dokonca ako politikovi, ktorý je pre Slovensko dôležitý, Matovič už na exprezidenta pozerá ináč. Za všetko môže Kiskova nová strana a ponuky na vstup do nej pre mnohých poslancov práve zo strany Matoviča. Niektorí odolali, iní nie a konflikt je tu. Nie je extra pekné ak Kiska lanári poslancov z iných strán (nie len Oľano), na druhej strane voľby sú boj, lepší vyhráva a ak sa niekto rozhodne od Matoviča odísť, zrejme u neho nebol veľmi spokojný. Ich koaličný potenciál je zrejme celkom vysoký, aj keď by bolo úsmevné, že by sa Matovič a Remišová stretli ako koaliční poslanci, keď ešte pred nedávnom práve Remišová bola šéfka poslaneckého klubu OĽANO. 

Kombinácií by mohlo byť veru omnoho viac, vybral som však také, ktoré asi nikoho extra neprekvapia a skôr to len pekne zhrnú. Verím, že po voľbách 2020 sa strany pospájajú, ale aj nepospájajú tak, že sa nám tu bude lepšie žiť. 

Milan Brejcha

Milan Brejcha

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Som lokálpatriot z malého mestečka Svätý Jur, ktoré je symbolom krásnej prírody a poctivého vína. Venujem sa misijnej práci. Mám rád študovanie Písma, politiku a čítanie teologických diel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
SkryťZatvoriť reklamu