Čo majú spoločné Hlavné správy a Zomri?

Oba weby sú primárnym zdrojom informácií pre určitú skupinu ľudí, oba informujú o politke. Oba majú zväčša len dve skupiny pozorovateľov, a to obdivovateľov a nepriateľov. V čom sa líšia a čo majú spoločné?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

Na úvod článku by som rád vyjadril moje postavenie medzi týmito dvoma subjektami. Hlavné správy (HS) pokladám za médium, ktoré nečítam. Fórky ZOMRI (ZMR) som hltal, teraz mnohé vidím skôr kriticky. Oba hrajú na informačnej scéne veľkú rolu. HS majú silný vplyv na veľmi konzervatívnych, prorusky a antieurópksy ladených čitateľov, ZMR zasa podľa prieskumov bodujú ako číslo jedna ako zdroj informácií o politke na stredných a vysokých školách. 

ANONYMITA
Prvý spoločný znak. Ako hlavné správy, tak aj zomri - obaja nám dávajú aktuálne informácie o politickej scéne. Forma je odlišná, druh informácií rovnaký. Spoločný znak ,,článkov" je anonymita. V drvivej väčšine autorských článkov HS je bez autora, alebo iba s pseudomymom. A aj autori obrázkov ZMR pobehjp zahalení s taškami na hlavách. Samozrejme, je to jednoduchšie, minimalizuje sa tým miera zodpovednosti za informácie, teda prichádza možnosť podávať veci subjektívne bez strachu, že by po autoroch ľudia škaredo pozerali či ukazovali na nich prstom. A subjektívnou vetou dodám, že oba tieto weby to aj naplno využívajú a často ,,podhadzujú" čitateľom zafarbené informcáie. 

PODIEL SERIÓZNEHO A TENDENČNÉHO OBSAHU
Mnohých ľudí zaskočí, že HS majú väčšinu svojho obsahu úplne v poriadku. Podobne ako iné weby (čas, topky..), aj HS čerpajú veľmi veľa článkov z TASR (tlačovej agentúry SR) - teda disponujú objektívnym a relevantným obsahom. Problémom je však ten menší podiel, ktorý šíri proruskú propagandu, konšpirácie a polopravdy. Podobne to má rozdelené ZMR, možno aj viac okato ako HS. ZMR produkuje časť obrázkov, ktoré sú vyrobené za účelom humoru a sú aj vtipné, bezohľadu na politka, z ktorého si vystrelia. Produkujú ale aj časť obsahu, kde sú obrázky postované manipulatívne s takým obsahom a v takom v čase, aby reálne ovplyvnili voliča, a to úzko jedným smerom. Spomeňme si, koľko obrázkov s Vallom denne (v desiatkách) produkovali pri finále priomátorksých volieb v Bratislave. Ten pomer oproti jeho protikandidátom bol obrovský. A teda, boli to obrázky, ktoré si robili nevinnú srandu, ale zároveň nijako nediskreditovali Valla. Podobne, ale omnoho masovejšie sme to mohli vidieť pri prezidentských voľbách, kedy obrovské masy obrázkov s p. Čaputovou prichádzali a vyzdvihovali jej ženskosť, krásu, občas nevinný fór. Naopak, ako neschopných, nudných, hlúpych vyobrazovali Mikloška, Mistríka, Šefčoviča, a vlastne všetkých ostatných. Takže z môjho skromného pozorovania vidím podobnosť aj v rozdelení obsahu. A opäť to začína byť cítiť s prichádajúcimi parlamentnými voľbami, kedy už doslova diskreditujú hlavných súperov Progresívneho Slovenska. Teda Andreja Kisku, SaS či Matoviča. A čo je okatejšie, už môžete nad ,,vtipným" obrázkom obšas vidieť aj nejaký ten seriózny text. Skúste si pozrieť, kedy si naposledy spravili sradnu zo Štefunka či PS ako strany a ako drsné to bolo v porovnaní s prísevkami v posledných týždňoch na adresu súčasnej opozície. 

SYMPATIZOVANIE S POLITICKÝMI STRANAMI
Nikoho neprekvapí, keď napíšem, že HS sa názorovo veľmi často zhoduje s ĽSNS. Vlastne, často sú to len oni, kto o tejto strane píše, a takmer vždy sú to iba oni, kto niečo pozitívne. A funguje to. Voliči ĽSNS tieto články s radosťou zdielajú, šíria medzi svojích priateľov a tým aj šíria značku HS. A skúsenosti hovoria, že konšpiračný web sa priamo úmerne stáva relevantným s narastajúcim zdielaním a šírením. Aj pri ZMR môžeme vidieť jasné politcké zameranie. Strana PS je tá, ktorej ZOMRI otvorene fandí, a iné pravicové strany sú nepriateľom, minimálne do volieb. Tu mi ešte príde zaujímvé spomenúť, že keď som svedomito sledoval chronologicky prípevky ZOMRI, tak ich favoriti sa menili. Taký výrazný favorit bol Kiska. Ako však prišla sila v podobne PS, tak nevinné fórky na adresu Kisku sa zmenili na drsnejšie, a po ohlásení strany ho doslova diskreditujú. A k PS sa správajú veľmi podobne, ako ku Kiskovi, keď mu ešte fandili. Podobne vedeli občas vydať nevinný a naozaj vtipný obrázok na adresu Matoviča, dnes je to čisto o tom, aký je blázon a neschopný. Veľmi trúfalo poviem, že podľa mňa sú pod taškami ľudia politicky nevyspelí a nekonzistentní.

DVA EXTRÉMY
Spoločný znak vidím aj v otázke viery. Kým HS sú veľmi ostro konzervatívne ladený web a zdieľajú články, po ktorých siahne veriaci, ZMR veľmi ostro zosmiešňujú kresťanov, bezohľadu na denomináciu. 

ZHRNUTIE
V skartke, na oboch weboch nájdete toho veľa dobrého a objektívneho, ale aj veľa účelového a subjektívneho. Ak sme schopní pre zlomok hoaxov úplne nečítať HS, prečo nie sme schopní ,odfollownuť" ZMR, keď vidíme, že robia nadprácu pre nejakú politickú stranu? Myslím si, že ZMR vzniklo naozaj ako nápad robiť vtipné obrázky, bez nutkania ovplyvňovať voličov tým alebo oným smerm. Ale značka ZOMRI narástla a dostala sa jej do rúk moc ovplyvňovať najmä mladých voličov. A keď sa niekomu taká moc do rúk dostane, môže byť náročné ostať objektívnym. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


 

Milan Brejcha

Milan Brejcha

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Som lokálpatriot z malého mestečka Svätý Jur, ktoré je symbolom krásnej prírody a poctivého vína. Venujem sa misijnej práci. Mám rád študovanie Písma, politiku a čítanie teologických diel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
SkryťZatvoriť reklamu