Emócie vychladli, tak poďme triezvo pozrieť na Národný pochod za život.

Pochody  s akýmkoľvek zámerom budú vždy polarizovať spoločnosť na tých, ktorí sú za a tých, ktorí sú proti. A pritom to nie vždy musí byť také jednoznačné. Poďme teda pozrieť na Pochod za život.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Aký je môj názor na tento pochod? Myslím si, že má zmysel? Ja ako účastník na ňom - je to vôbec reálne, alebo by som hrdo šiel? Ak by ste sa ma tieto nasledujúce otázky, nevedel by som odpovedať jednou vetou, avšak po prečítaní celého článku hádam nájdete aj dobrý predpokald toho, aké odpovede by som volil. 

Organizátori pochodu

Najväčší podiel na organizovaní Národného pochodu za život má jednoznačne KBS - Konferencia biskupov Slovenska. V katolíckych kruhov ide o inštutúciu, na ktorú sa vzhliada s rešpektom. Ja ako ,,nekatolík", no kresťan praktizujúci vieru a člen iného evanielikálneho spoločenstva nemám ku KBS pochopiteľne vytvorený takmer žiadny vzťah či skúsenosťou podložený názor. Avšak myslím si, že mnohí biskupi sú ľudia, ktorí chcú naozaj verne slúžiť Bohu, no na druhej strane (aj po slovách p. Bezáka) musím dodať, že aj medzi biskupmi by mohlo častejšie dochádzať k sebareflexii. Takže KBS vnímam v skratke ako inštutúciu, ktorá chce a aj slúži Bohu, robí skvelé veci, no nerobí to dokonale, pretože ju tvoria ľudia. A ľudia sú rozni, aj keď ide všetko o kresťanov. Aj kresťania sú rôzni, sú takí, ktorí majú obdarovanie na kázanie, takí, ktorí majú nejaké charizmatické obdarovanie, či sú dobrí v užích osobných vzťahoch. Každý jeden kresťan je aj hriešny, omylný - teda aj zástupcovia KBS. A teda aj táto inštitúcia vďaka tomu spraví občas nesprávne rozhodnutie. Ale netreba sa hneď stavať na zadné pri takýchto slovách - hriešni či omylní sme všetci a práve pre to má zmysel to, že Kristus zomrel na kríži. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Na pochode sa však organizačne podielali aj mnohí mladí ľudia, hudobníci, dobrovoľníci či modlitebníci. A tento rozmer sa mi naozaj páčil. Keď ľudia svojimi darmi a talentmi chcú slúžiť iným ľuďom, podporiť ich v modlitbe či uctievaní Boha. 

Hovorca pochodu - komunikácia pochodu navonok

Patrik Daniška, tak sa volá hovorca Národného pochodu za život. Osobne som videl jeden videorozhovor a jeden písaný rozhovor s ním. Sklamalo ma, že ani v jednom v nich nepoužil biblické argumenty, Božie slovo. Opieral sa o štatistiky či výskumy, ktoré mali často hodnovernosť Hlavných správ. Ako môžu kresťania organizovať akciu, ktorou chcú vyjadriť svoj názor, ktorý pochádza z toho, čomu veria a zároveň nepoužiť v styku s verejnosťou arguenty z Božieho slova? Veď Biblia ako Božie slovo je (a chcem veriť že aj u organizátorov je) jediné merítko pravdy. Ak má z niečoho vychádzať argumentácia organizátorov, tak práve skrze Božie slovo. To, čo podľa mňa nezvládli hlavní organizátori v komunikácii navonok, to skvele zvládli práve tí mladí kresťania, ktorí sa aktivizovali ako hudobníci či modtitebníci. Pri pozorovaní ich facebooku a toho, ako tam pozávajú ľudí na pochod, som videl mnohé biblické citáty, pasáže na ranné čítanie Božieho slova či pozývanie do modlitieb. Ak by som videl len komunikáciu hovorcu, možno by ma aj odradil od účasti, mladí služobníci to však krásne kompenzovali. Tu sa mi natíska otázka, či to nie je trocha už taká opakovaná chyba bratov katolíkov, že mnohé veci tak nešťastne komunikujú, že ostávajú zavretí doma sami, medzi katolíkmi a brána pre iných kresťanov alebo aj neveriacich ostáva zatvorená. 

SkryťVypnúť reklamu


Hlavná myšlienka pochodu

Aby som sa vedel vyjadriť čo najlepšie, preštudoval som si manifest Národného pochodu za život. Podpora rodiny, úcta k životu, ochrana nenarodených detí - všetko sú to veci, kde som súhlasne prikyvoval. Avšak, medzi organizátormi mi chýbajú odborníci. Na poslednej schôdzi NRSR boli hneď štyri zákony na podporu nenarodených deti, a správny konzervatívny politik by mal vraj za všetky zahlasovať, nechali sa počuť mnohí kňazi. A opät, aj keď mám úctu k duchovným starejším, ich múdrosti a viere, tak aj oni sú ľudia a omylní, nedokonalí. A kňazi nech sa hľadajú argumenty v Božom slove a modlitbe, prečo by sa mal život detí chrániť už od počatia. Ale to, akú zmenu legislatívy zvoliť nech nechajú zasa na tých, ktorí sa v legislatíve vyznajú. Veď predsa nepotrebujeme mať nadpriemerné vzdelanie na to, aby sme pochopili, že zákon, ktorý má za cieľ iba zakázať potraty nikomu nepomôže. Je to prvoplánové, od politikov populistické a pre ženy, deti aj rodiny nebezpečné. Rozmohne sa tu čierny trh s potratmi, kde ženy môžu naraziť na lekárov bez vzdelania. Keďže ide o čierny trh, lekári zrazu nie sú nutení dodržiavať hygienické štandardy, čo môže viezť k mnohým ohrozeniam zdravia. Nehovoriac o tom, že ak sa niečím obchoduje na čiernom trhu, ceny môžu výsť do závratných výšok, slobodné tehotné ženy budú nútené sa zadĺžiť. Teda v kocke - zákon ktorý má za cieľ iba ZÁKAZ nám nič nepomôže. Chrániť život nenarodených detí treba podľa môjho (skormného a neodborného) názoru podporou párov či matiek. Veľmi dobrý zákon predložil poslanec Marek Krajčí (lekár, politik a kresťan). Jeho zákon neobsahoval žiadne zákazy, ale hovoril o zákonom garantovanej podpore pre tehotné matky, o tehotenskom príspevku, inštitúte utajeného tehotenstva (poznáme u nás zatiaľ inštitút utajeného pôrodu). Nebol to dokonalý návrh zákona, ale bol to konečne krok správnym smerom. Dostal v parlamente veľkú podporu (aj keď bol opozičný), chýbal však jeden hlas na to, aby prešiel. A politická vsuvka - Bugár sa vraj pri hlasovaní pomýlil. 

Takže áno, páči sa mi aj nosná myšlienka pochodu o ochrane nenarodených detí, ale majme srdcia a mysle otvorené, aby sme nejakým prvoplánovým zákonom nenarobili ešte viac škody. 

SkryťVypnúť reklamu

Nie každá politická podpora sa počíta

A už vôbec nie fašistická. Opät sa vrátim k modelu, ktorý som už popisoval vyššie. Organizátori zlyhali pri fašistickej návšteve pochodu v zelených tričkách a so zelenými zástavami. Nespravili voči nim nič, len jedno slabé vyhlásenie, aby sa politické strany zdržali svojej propagácie na tomto pochode. A to je veľmi málo. Organizátor verejného podujatia v určitom čase a na určitom mieste má predsa právomoci na danom mieste a v danom čase konať voči účastníkom, ktorí nedodržiavajú pokyny usporiadateľa. Ak sa nám zdá tento variant pritiahnutý za vlasy, tak minimálne na pódiu by mohli od usporiadateľov zaznieť jasné vyhranenie sa voči fašistom pochodujúcich na ich pochode. Avšak opät to boli ľudia v dave, ktorí sa Kotlebovcom postavili, ktorí ich konfrontovali. Videl som aj kňaza pochodujúceho, ktorý ,,sa pustil" do Kotlebovcov a vyzval ich, aby odišli. Opäť povzbudivé. Avšak toto malo znieť najmä z pódia, od hovorcu, od organizátorov. Chcem veriť, že je to opäť len chyba, nedokonalosť organizátorov a že tu nejde o politický kalkul si Kotebovcov nepohnevať, lebo v NRSR podporujú zákony na ochranu nenarodených detí. 

SkryťVypnúť reklamu

Na pochode som nebol. Bol som vtedy v zahraničí, ale ak by som bol v Bratislave, premýšľal by som nad svojou účasťou. Povzbudila by nosná myšlienka, mladí kresťania, ktorí tam slúžia, oslava života v modlitbách. Odradili by ma Kotlebovci a slabosti organizátorov ako napríklad neodbornosť (a neochota si to priznať) a slabé dištancovanie sa od fašistov. A teda, nie som katolík, hoci celý tento pochod katolíci organizovali, vôbec by to nebol faktor, ktorý by moje premýšľanie odradil. Ale možno práve prizvaním aj iných kresťanských cirkví príde k posunu vpred a uvideniu chýb pri organizovaní. Možno že práve tým sa stane pochod naozaj národným, nie ,,len" katolíckym. Ale už asi veľa snívam, či? 

Som vďačný za všetko dobré, čo Boh počas pochodu konal. Za kňazov, dobrovoľníkov, biskupov, kapely či iných ľudí, ktorí sa s dobrým úmyslom podielali na tomto pochode. Za modlitby, ucitevanie, svedectvá. Držím palce, aby sa pochod v ďalších rokoch stal menej polarizujúcim, a šíril zvesť evanielia - teda dobrej správy o tom, že Kristus zomrel za hriechy každého z nás. A ak to príjmeme za pravdu, zrazu už niet situácie, v ktorej by sme boli sami a bezmocní, bez plánu. A to sa týka aj neplánovaného tehotenstva. 

Milan Brejcha

Milan Brejcha

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Som lokálpatriot z malého mestečka Svätý Jur, ktoré je symbolom krásnej prírody a poctivého vína. Venujem sa misijnej práci. Mám rád študovanie Písma, politiku a čítanie teologických diel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu