Pľuvanec do tváre v podobe sociálnej politiky Smeru

Blížia sa voľby a Smer už klasicky začína robiť kampaň v podobe sociálnych opatrení za peniaze z naších daní. Ako však táto strana pomáhala opatreniami ľuďom 12 rokov, čo bola pri moci? Odpoveď je smutná, ba až tragická.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Smer sa definuje ako strana sociálnej demokracie. Sociálna politka sa definuje ako tá, ktorá myslí na rodiny, chorých, vzdelávanie... V podaní Smeru buď použili prikrývku sociálnej demokracie len preto, lebo sa takáto politika dobre predáva, alebo to mysleli vážne, no potom sú v strane iba neschopní amatéri a neochotní kolegovia tých neschopných vidieť. 

Výsmech v podaní starobného dôchodku

Priemerný slovenský starobný dôchodok je vo výške 401 EUR. To znamená, že stále sú ľudia, ktorí ho majú vyšší, ale stále je tu aj značná časť seniorov, ktorý majú dôchodok nižší. Spodná hranica je na úrovni životného minima (210 EUR) - a takých dôchodcov máme veľmi veľa. A viete čo na túto situáciu s dôchodkami hovorí zodpovedný minister Richter? Citujem: ,,Tento stav ma nesmierne teší" 
Pri dnešných nákladoch na život je hoc aj priemerná výška dôchodku nedôstojná. Slovenský dôchodca namiesto času s vnúčatami, prechádzkami v prírode či návštevy divadla musí vykladať tovar v Tescu, predávať kebab pred Kauflandom alebo opatrovať iných dôchodcov. 

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zdravotníctvo - jama deravá

Ak by sme mali násjť exemplárny príklad neschopnosti ,,odborníkov" smeru, tak je to zdravotníctvo. Treba si pripomenúť, že jedno celé volebné obdobie mala strana Smer jednofarebnú vládu, čiže mala dosť hlasov aby sama odhlasovala čokoľvek im napadne. Ideálny stav na naplnenie sociálneho programu, hovoríte si. Pravda je však taká, že z tejto veľkej príležitosti rozkvitu siciálnych opatrení nám ostali len oči pre plač. Naše nemocnice trpia na: nedostatok lekárov, nedostatok sestier, dlhy, nedostatok toaletného papiera, prebytok plesní, úplatky, zastaralé vybavenie, nefunkčné prístroje, čakacie lehoty dlhšie ako obdobie medzi vašimi domi narodeninami. Zdá sa mi až zbytočné vypisovať štatistiky, čísla či percentá. Je to ako dobrý horor, z prerozprávania človek nemá pocit úzkosti, strachu a beznádeje, z návštevy v kine však áno. 

SkryťVypnúť reklamu

Vlaky zadarmo, teda - ani vlaky a ani zadarmo

Vlajková loď tejto partičky úplatných kolegov pred minukými voľbami boli práve ,,vlaky zadarmo". Znie to dobre, veď aj v iných, dokonca vyspelejších štátoch to tak majú. Lenže tie iné štáty sú naozaj vyspelejšie a tak sa aj správajú. Najprv sa postarajú o systémové opatrenia, dajú peniaze na opravu nemocníc a fukčný vzdelávací systém, no a keď im ostane, dajú vlaky zadarmo. Aj keď, slovenské zadarmo sa rovná asi 15-tim miliónom EUR ročne, čo je jeden aj štvrť milíona mesačne. Ak zo svojich zrážok zo mzdy odrátam soc a zdravot. positenie, nezdaniteľné minimum a všetky ostatné zrážky, tak čisto moja daň každý mesiac je okolo 120 EUR. Takže na vlaky zadarmo (čisto matematicky) platí každý mesiac asi 11 tisíc ľudí s podbným príjmom ako mám ja. Alebo naopak, na každého pracujúceho človeka na Slovensku (viac ako 2,5 milíona ľudí) to vychádza 6 EUR ročne. Radšej by som dal tieto svoje peniaze niekam inam, keďže vlakom necestujem. Aha, zabudol som, že nemám na výber. Mimochodom, možno práve takýto pocit krivdy pri nakladaní s verejnými financiami vedie ľudí čiernej práci či kráteniu daní. Som vydedukoval. 

SkryťVypnúť reklamu

Reálna mzda - teda koľko tovarov a služieb si za svoju plácu môžem kúpiť

Keď páni v červených kravatách hovoria a zvyšovaní miezd či valorizácii dôchodkov, úplne úmyslene zamlčujú aj fakt, že sa zároveň zdvíha cena energií, pohonných hmôt, potravín, nehnuteľností, liekov. A teda ak sa Fico chváli, ako zdvihol minimálnu mzdu na 530 EUR mesačne, celkom rád pripomeniem, že napríklad cenu nehnuteľností porástli od prvej Ficovej vlády (2006) o 66 percent. Alebo napríklad potraviny - ceny potravín vzrástli od roku 2000 približne o 46 percent. Ak teda hovoríme o tom, ako dramaticky narástla priemerná mzda, treba podotknúť, že zároveň aj náklady na život. Nie luxusný život, ale na obyčajný skromný, občas aj príjemný život. Už len zo superhrubej mzdy sa pri premene na čistú mzdu stratí viac ako 40% peňazí. Z čistej mzdy platíme ešte daň zakaždým, keď nakupujeme v obchode. Potrebujeme svietiť, jesť, kúriť, cestovať do práce alebo platiť hypotéku. Koľko ti potom ostáva? Tak za toto číslo môžeš poďakovať Smeru na čele s p. Ficom. 

SkryťVypnúť reklamu

Roberta Fica a celý smer vidím ako seriál o Šeherezáde a Sultánovi. Masy ľudí ho neznášali, no aj tak mal rekordy v sledovanosti. Keď však skončil, zistilo sa, že nikomu nechýba. 


 

Milan Brejcha

Milan Brejcha

Bloger 
  • Počet článkov:  26
  •  | 
  • Páči sa:  34x

Som lokálpatriot z malého mestečka Svätý Jur, ktoré je symbolom krásnej prírody a poctivého vína. Venujem sa misijnej práci. Mám rád študovanie Písma, politiku a čítanie teologických diel. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
SkryťZatvoriť reklamu