Inšpiratívni ľudia 1: Roger Bannister, lekár, ktorý zabehol svetový rekord

Predstavte si neurológa v bežeckých tretrách. Takto by sa dal v krátkosti opísať Roger Bannister. Dozvedel som sa o ňom v knihe o búraní predsudkov, mýtov a hraníc. Rád by som sa s vami podelil o jeho príbeh.

Inšpiratívni ľudia 1: Roger Bannister, lekár, ktorý zabehol svetový rekord
Roger Bannister prekonáva svetový rekord na jednu míľu časom 3:59.40. (Zdroj: William Horton pre Times © Bettman / Getty)
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Všetci hovoria, že je to nemožné


Do roku 1954 široká verejnosť považovala za nemožné, aby človek zabehol jednu míľu, po našom 1,609 kilometra, pod štyri minúty. Vraj je to fyziologicky nereálne, bežec by skôr skolaboval, než prekonal túto métu.[1] Prinajmenšom od roku 1886 sa o to pokúšali tréneri atletiky aj so svojimi zverencami. Neúspešne. Tu vstupuje na scénu v podstate poloprofesionálny bežec Roger Bannister.


Popri tréningu totiž študoval za lekára. Svoj čas teda musel deliť medzi medicínu a šport, čo v praxi znamenalo, že denne mal na tréning vyhradených 45-minút. Zvyšok trávil nad knihami a praxou. Nebol teda športovcom „na plný úväzok“, akými sú profesionáli dnes.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou


Pre úplnosť informácií je potrebné uviesť, že Bannister nebol ani úplným bežeckým nováčikom. Vo farbách Veľkej Británie sa zúčastnil letnej olympiády v Helsinkách 1952 – áno, tej, na ktorej Emil Zátopek vyhral tri zlaté medaily – kde stanovil britský rekord v behu na 1 500 metrov. Bol favoritom na zlato, no vo finále tejto atletickej disciplíny skončil štvrtý, čo považoval za neúspech. Dokonca zvažoval, že bežecké topánky zavesí na klinec a bude sa venovať iba medicíne.


Avšak vytrval. Ako sa ukázalo, bolo to správne rozhodnutie. To, čo považoval za neúspech, pretavil v motiváciu a hybnú silu.


Bannister si totiž po hrách stanovil ambiciózny nový cieľ: zabehnúť míľu pod štyri minúty. Preraziť tento psychologický mantinel. Od tohto predsavzatia sa nedobytnej méte aj viackrát priblížil, no vždy s nejakou sekundou navyše – v roku 1953 s časom 4:03.6 stanovil nový britský rekord a na neoficiálnom podujatí zabehol neuznaný čas 4:02.0. Ani vtedy sa však nevzdával.

Skryť Vypnúť reklamu


Dopredu ho hnali aj úspechy austrálskeho rivala Johna Landyho (trénovaného, mimochodom, Emilom Zátopkom), ktorý koncom roka 1953 rovnako zabehol čas 4:02.0. To zrejme ešte ani sám Bannister netušil, že o päť mesiacov to bude práve on, kto magickú hranicu pokorí.


Silný vietor, zabudnutý dres a svetový rekord


Ešte ráno 6. mája 1954 odpracoval 25-ročný študent Roger Bannister svoju doobedňajšiu smenu v nemocnici a popoludní už prepisoval atletickú históriu. Ale poďme poporiadku.


Tento deň vôbec nevyzeral na prekonávanie rekordov. Vietor miestami dosahoval rýchlosť až 40 kilometrov za hodinu (podľa Beaufortovej stupnice ide o silu vetra, kedy sa nám už otravne prevracajú dáždniky). Na bežeckej trati v Oxforde sa konalo súperenie medzi atlétmi z tamojšej univerzity a zväzom britských amatérov, za ktorý sa zúčastnil aj Bannister. Do poslednej chvíle zvažoval, či sa o rekord pokúsiť aj za týchto podmienok.

Skryť Vypnúť reklamu


Keď sa počasie o čosi upokojilo, Bannister sa rozhodol, že to pôjde. A ono to naozaj išlo.


Na trať sa nakoniec postavilo šesť pretekárov: traja za univerzitu (Gordon, Dole, Miller), traja za zväz (Bannister a jeho dvaja udávači tempa Brasher a Chataway). Zapísaný bol aj siedmy bežec, Nigel Miller, no akosi na to pozabudol. Na pretek sa prišiel pozrieť ako divák a až vtedy zistil, že vlastne má aj súťažiť. Jeho pokus narýchlo zohnať bežeckú súpravu stroskotal a bežali tak iba zvyšní šiesti.


Od zvuku štartovacej pištole sa posuňme dopredu o jednu míľu a presne 3 minúty, 59 sekúnd a 40 stotín sekundy. Presne vtedy totiž Bannister s vyčerpaním v tvári hodným rekordéra prebehol cieľom. Pokoril štvorminútovú míľu.

Skryť Vypnúť reklamu

Keď hlásateľ na trati oznamoval jeho výsledný čas a začal číslicou 3, niekoľko tisícový dav začal burácať tak hlasno, že zvyšok ani nebolo počuť. Nebolo treba, rekord padol.


Roger Bannister v tento deň premiérovo prekonal métu, ktorá bola bežeckým Everestom – po psychologickej aj fyzickej stránke. Dnes už je rekord na túto vzdialenosť zlepšený o takmer 17 sekúnd. Ale prelomový úspech Bannisterovi už nikto nevezme.


Čo je naozaj obdivuhodné je skutočnosť, že Britovi sa nepodarilo prekonať len kvantitatívny rekord. Zlomil mentálny blok, ktorý bol okolo štvorminútovej míle vystavaný. Otvoril tým dvere aj ďalším: spomínaný Landy prekonal Bannisterov rekord už o 46 dní neskôr. Takmer na rok presne zabehli míľu pod štyri minúty hneď traja bežci v jedných pretekoch.


Toto je odkaz, ktorý si z Bannisterovho príbehu cením najviac. Že sa nezľakol mentálnej bariéry, prebúral ju a tým stanovil štandard do budúcnosti aj pre ostatných.


Svetový rekord či celoživotné dielo?


Čo však na Bannisterovi považujem za najinšpiratívnejšie, nie je jeho výkon na trati. On sám totiž preferoval medicínu pred tretrami. Jeho vlastnými slovami (voľný preklad):


Bol by som radšej, ak by si ma pamätali viac kvôli mojej práci v oblasti neurológie, než kvôli behu. Ak by ste mi dali na výber dosiahnuť obrovský prelom vo výskume vegetatívneho nervového systému, okamžite by som to bral, aj na úkor štvorminútovej míle. V medicíne som pracoval 60 rokov, behával som iba 8.“


Myslím si, že aj tento citát ilustruje oddanosť správnej veci. Samozrejme, atletický rekord je mimoriadne prestížnou záležitosťou a nič na tom nemení ani fakt, že ho následne prekonalo viac než 1 400 bežcov. Pán Bannister si však v pomyselnej dileme vybral celoživotné dielo s prínosom pre vedu a zdravie, aj keď dosiahol míľnik, ktorým prepísal bežeckú kroniku.

Takýto rebríček hodnôt považujem za správny a hodný nasledovania.


Budem rád, ak ma na prípadné preklepy, nezrovnalosti a faktické chyby upozorníte v komentároch. Vďaka.


[1] – otázne je, či to naozaj „experti“ považovali za nemožné, alebo ide len o mýtus v mýte, ktorý má príbehu dodať viac lesku. Možno by sme mali skôr operovať so spojením „ťažko dosiahnuteľné“. Každopádne išlo o psychologickú bariéru, ktorá limitovala mnoho bežcov.

Šimon Briatka

Šimon Briatka

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Moje vášne: cestovanie, konštruktívny feedback, marketing, rock, šport, time management a zoznam vášní. Zoznam autorových rubrík:  Inšpiratívni ľudiaTime management

Prémioví blogeri

Skryť Zatvoriť reklamu