reklama

Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí | 7 knižných tipov

Chcete vedieť pôsobiť na ľudí? Chcete si plniť svoje túžby? Aj o tom je 7 knižných tipov.

Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí | 7 knižných tipov
7 knižných tipov - Milan Buno
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí (Dale Carnegie)

Klasika v motivačnej a osobnostnej literatúre. Nadčasová kniha Dala Carnegieho. Je praktická, nájdete v nej množstvo podnetov, ako jednať s ľuďmi, ako si ich získať na svoju stranu, ako byť obľúbený, ako presviedčať. Carnegie ponúka nespočetne veľa konkrétnych rád, tipov, odporúčaní a múdrostí, ktoré viete aplikovať vo svojom bežnom živote. Kniha, ktorá dokáže osloviť mladých, aj starších. Vie inšpirovať aj po rokoch... Je to totiž hodnotné čítanie o medziľudských vzťahoch, nech už ide o rodinu, priateľov, ľúbostný vzťah, vzťahy v práci. Kniha Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí učí lepšie zvládať nástrahy života, prekonávať prekážky...ale čo je možno ešte dôležitejšie: je to kniha, ktorá nás učí väčšej ľudskosti. Aj keď budete možno niektoré Carnegieho príklady zo života, príhody a historky považovať za príliš idealistické, až nereálne, tak po prečítaní knihy sa na vás musí nalepiť niečo z toho dobra. Keby sme si túto knihu čítali všetci a snažili sa aspoň niečo postupne aplikovať vo svojich životoch, som presvedčený, že svet by bol lepší.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí | Dale Carnegie
Ako si získavať priateľov a pôsobiť na ľudí | Dale Carnegie 

Chirurgova dcéra (Audrey Blake)

Chirurgova dcéra je pokračovanie príbehu o žene, ktorá nasleduje svoj sen. Prvá kniha Dievča v jeho tieni vyšla vlani. Je to historická fikcia, ktorá je skvele napísaná, pútavá, má atmosféru. Približuje život v 19.storočí, kedy sa od žien očakávalo, že zostanú doma, budú sa starať o domácnosť a vychovávať deti. No vždy sa našli ženy, ktoré mali vyššie ambície, ktoré chceli dokázať viac, prispieť k pokroku ľudstva. A jednou z takých bola aj Nora Beadyová.
Túži sa stať chirurgičkou, no muži sa jej vysmievajú, urážajú ju. Jej úspechy považujú za samozrejmosť, ale každú chybičku využijú a použijú ako dôkaz jej neschopnosti. Až vďaka spojenectvu s Magdalenou Marenco, jedinou lekárkou v profesorskom zbore, má Nora šancu dokázať, že aj ženám patrí miesto v medicíne. Spoločne vypracujú nové postupy na zlepšenie prelomového, no zároveň rizikového zákroku – cisárskeho rezu. Väčšina mužov neverí ich zisteniam a mnohí sa rozhodnú odoprieť svojim manželkám lekársku starostlivosť.
Až jedného dňa Nora natrafí na pacientku, ktorá bez tejto operácie zomrie. No ak sa zákrok podarí, mohla by zmeniť svet.
Chirurgova dcéra je príbeh, v ktorom história doslova ožíva. Je to dramatické, pútavé, autorky výborne vykreslili druhú polovicu 19.storočia a výzvy, ktorým vtedy museli ženy čeliť. Vlastne museli bojovať za veci, ktoré dnes považujeme za prirodzené a normálne.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Chirurgova dcéra - Audrey Blake
Chirurgova dcéra - Audrey Blake 

Pobozkali sme Sharu Wheelerovú (Casey McQuiston)

Jedna z najlepších tínedžerských kníh roku 2022, ktorá získala aj ďalšie ocenenia. Pobozkali sme Sharu Wheelerovú  je romantická komédia o Chloe Greenovej, ktorá študuje na Kresťanskej akadémii, je veľmi ambiciózna a práve chce získať titul premiantky. Obetovala tomu všetko, vyhýbala sa klebetným spolužiakom a sústredila sa len na štúdium.  Teraz má pred sebou už len jedinú prekážku, svoju najväčšiu rivalku Sharu Wheelorovú, riaditeľovu dcéru a kráľovnú plesu.
Stane sa však čosi zvláštne. Shara mesiac pred maturitou pobozká Chloe a zmizne. Pri pátraní sa zistí, že Shara takto pobozkala aj futbalového rozohrávača Smitha, či zlého chlapca Roryho, ktorý bol do nej zaľúbený. Čiže troch úplne rozdielnych ľudí.
Pobozkala ich, zmizla a zanechala po sebe len záhadné lístky. Začína sa pátranie, musia spojiť svoje sily, preskúmať všetky stopy a najmä Chloe ju chce nájsť ešte pred maturitou, aby ju porazila vo férovom súboji a stala sa premiantkou.
Pobozkali sme Sharu Wheelerovú je tá pravá letná a navyše zábavná romantika o šokujúcom bozku, záhadnom zmiznutí a nečakanom spojenectve. Je to vtipné, svieže, miestami dojímavé. Dobre prepracované postavy a najmä ich vzťahy. Autorka Casey McQuistonová je výborná nielen v samotnej zápletke, ale predovšetkým v dialógoch, presne vystihla tínedžerský svet so všetkými starosťami, obavami, predsudkami a úzkosťami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Pobozkali sme Sharu Wheelerovú - Casey McQuiston
Pobozkali sme Sharu Wheelerovú - Casey McQuiston 

Halloweensky večierok (Agatha Christie)

Halloweensky večierok je jedna z posledných kníh legendárnej Agathy Christie. Vyšiel v roku 1969 a spolu s Herculom Poirotom v nej vystupuje aj autorka detektívok Ariadne Oliverová – svojrázne alter ego legendárnej spisovateľky. Kniha vychádza v novom vydaní pri príležitosti filmu, ktorý príde do slovenských kín v polovici septembra pod názvom Prízrak v Benátkach.
Ariadne Oliverová práve išla navštíviť svoju známu, aby jej pomohla s prípravou halloweenskeho večierka. Počas príprav ju decká bombardujú otázkami o záhadách a vraždách, keď sa jedno z detí, Joyce, posťažuje, že je v detektívkach pani Oliverovej málo krvi. Ona sama vraj nedávno videla vraždu, ale nikomu o tom najskôr nepovedala, lebo až neskôr si uvedomila, že to bola vražda. Nikto neberie Joyce vážne, ale čoskoro dievča nájdu mŕtve. Utopila sa v nádobe s vodou a jablkami. Ariadne Oliverová neverí, že by šlo o čin šialenca, ako sa to hovorí a požiada o pomoc Hercula Poirota.
Halloweensky večierok je skvelá detektívka, ktorú Agatha Christie napísala už takmer 80-ročná, takže klobúk dolu. Je to len druhá kniha, v ktorej sa obeťou vraždy stalo dieťa, tou prvou je Mŕtva v lodenici, kde je tiež dvojica Poirot-Oliverová. Tento príbeh len dokazuje starú známu pravdu – pozor na to, čo poviete, lebo vás to môže stáť život. Stále totiž niekto niekde počúva a staré hriechy sa môžu veľmi rýchlo vrátiť a zasadiť vám smrteľnú ranu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Halloweensky večierok - Agatha Christie
Halloweensky večierok - Agatha Christie 

Markíz a ja (Ella Quinn)

Na Slovensku je veľmi obľúbená aj Ella Quinn a jej séria Worthingtonovci. Už vyšli tri knihy – Tri týždne do svadby, Markíz hľadá manželku a Začalo sa to bozkom.
No a práve vyšiel 4.diel Markíz a ja, v ktorom sa zoznámime s ďalšou členkou rozvetvenej rodiny Worthingtonovcov – bystrou a nebojácnou lady Charlotte Carpenterovou. Keď vojvoda Worthington dá zatvoriť nevestinec neslávne známej slečny Betsy, doplatí na to jeho švagriná lady Charlotte Carpenterová. Za bieleho dňa ju spred domu unesú dvaja muži a držia ju v odľahlom hostinci. Mladá žena nestratí hlavu a plánuje útek, keď jej z ničoho nič príde na pomoc neznámy príťažlivý džentlmen. Charlotte si až neskôr uvedomí, že ho už niekde videla - v divadle s dvoma kurtizánami! Nie je ochotná zotrvať v jeho spoločnosti a plánuje druhý útek. Ibaže na to, aby si napravila pošramotenú povesť, je už neskoro... Známy klebetník zazrel Charlotte v mužskej spoločnosti, a tak zakrátko všetci vedia, že strávila noc s Constantinom, markízom Kenilworthom. A všetci – okrem Charlotty - sa zhodujú, že jediným riešením je sobáš. Súhlasí s tým aj sám Constantine, jeho nadšená matka, ba aj jeho milenka Aimée! No Charlottini únoscovia s ňou ešte neskončili. Constantine preto musí urobiť všetko, čo je v jeho silách, aby ochránil odvážnu ženu, ktorú ľúbi, a aby si získal jej srdce...

Markíz a ja - Ella Quinn
Markíz a ja - Ella Quinn 

Povedz mi, po čom túžiš (Charlotte Fox Weber)

Všetci máme rovnaké túžby: milovať a byť milovaní; byť pochopení. Chceme pozornosť, byť slobodní, tvoriť, patriť niekam, nadväzovať spojenia...
O tom je novinka Povedz mi, po čom túžiš. Terapeutka Charlotte Fox Weber v nej odhaľuje, po čom ľudia túžia najviac. Každý z nás sa v určitých momentoch svojho života môže cítiť stratený alebo zmätený. Často nevieme, ako dostať to, čo chceme, alebo čo si myslíme, že chceme, ale všetci máme rovnaké túžby. V každej z týchto dvanástich kapitol, zameraných na jednu z túžob, vás autorka vezme za zatvorené dvere terapeutického sedenia, kde budete svedkami toho, ako navedie klienta k hlbokému pochopeniu, zmene a osobnému rastu. „Naše hlboké túžby nám naháňajú strach a zároveň nás vzrušujú. Bojíme sa zlyhania aj úspechu. Keď spoznáme a pochopíme, po čom naozaj túžime, pomôže nám to bez zaváhania čeliť samým sebe. Zároveň nám to dá silu konečne žiť plnší a radostnejší život,“ píše autorka v knihe.

Povedz mi, po čom túžiš | Charlotte Fox Weber
Povedz mi, po čom túžiš | Charlotte Fox Weber 

Rozprávočky na dobrú noc (Aniela Cholewińska-Szkolik Barbara Supeł)

Ak budú deti čítať, rozširovať si obzory, objavovať svet kníh, tak sa do budúcnosti nemáme čoho obávať. Takže na záver jeden krásny tip na detskú knihu. Rozprávočky na dobrú noc je pre deti od štyroch rokov a z poľského originálu ju výborne preložila Silvia Kaščáková.
Nájdete v nej hrejivé príbehy plné milých postavičiek, rôzne dobrodružné rozprávky, ale aj o rodine, šťastí, snoch a želania, aj o zvieratkách. Všetky sú ladené príjemne, pohodovo, aby sa deťom lepšie zaspávalo. Možno si spomenú na svoje zážitky, ktoré majú z toho dňa, upokoja sa a tým ľahšie zaspia.
Spomeniem napríklad príbehy Ospalý medvedík, Zázračný prameň želaní, Hry na lúke, Baranček a zlatý zvonček, alebo Dúhový slimačí domček, či Šťastná straka. Celkovo 21 rozprávok, ktoré sú dejom a rozsahom prispôsobené kognitívnym schopnostiam a úrovni koncentrácie detí v danom veku.

Rozprávočky na dobrú noc
Rozprávočky na dobrú noc 

Foto: Ikar, Slovenský spisovateľ, Grada, Stonožka, YOLi, Príroda

Milan Buno

Milan Buno

Bloger 
  • Počet článkov:  391
  •  | 
  • Páči sa:  365x

Robím to, čo milujem...po dlhých rokoch v médiách som sa vrhol na knihy a vo vydavateľstve Ikar mám všetky možnosti a príležitosti, ako si ich vychutnať naplno. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

747 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

79 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu