reklama

Riskovala život, aby zachránila 2500 židovských detí | 7 knižných tipov

Pašovali deti cez diery, v škatuliach, pod kabátmi, ba dokonca aj cez kanalizáciu... Prečítajte si 7 knižných tipov.

Riskovala život, aby zachránila 2500 židovských detí | 7 knižných tipov
7 knižných tipov - Milan Buno
Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Malibu v plameňoch (Taylor Jenkins Reid)

Možno ste čítali Sedem manželov Evelyn Hugovej alebo Daisy Jones & The Six od Taylor Jenkins Reid. Teraz pribudla tretia kniha a rozhodne nebudete sklamaní. Malibu v plameňoch je skvelý príbeh jednej netradičnej rodiny; rodinná dráma plná emócií, ktorá vám vojde pod kožu. Príbeh o štyroch celebritných súrodencoch, ktorí sa chystajú na každoročný večierok. Každý z nich má svoje starosti, trápenia, ale aj tajomstvá...
Príbeh má dve časové línie. V jednej sledujeme prípravy a samotný večierok, v druhej sa vraciame do minulosti, spoznávame rodičov celebritných súrodencov, svadbu, narodenie detí...až kým sa tieto dve línie nespoja v prítomnosti.
Autorka krásne vystihla život celebrít, smotánky, ktorej dni vyzerajú dokonalo. Užívajú si, majú všetko, nič nie je problém...a pritom postupne zisťujeme, že veľa vecí nie je takých ako sa napohľad zdá. Taylor Jenkins Reid je výnimočná najmä štýlom, akým to všetko podáva. Všetky tie vzťahy, radosti a starosti, úspechy i neúspechy, podrazy, slávu, celebritné pozlátko, závislosti, sex...všetko opisuje jedinečným spôsobom, ktorý si zamilujete. Podľahnete mu. Vypočujte si úryvok z knihy, ktorý číta Zuzana Jurigová Kapráliková.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Malibu v plameňoch - Taylor Jenkins Reid
Malibu v plameňoch - Taylor Jenkins Reid 

Bolo raz jedno zlomené srdce (Stephanie Garber)

Ako ďaleko ste ochotní zájsť, aby ste dosiahli svoje "šťastne až naveky"?
Presne o tom je nové young adult fantasy, ktoré vás vtiahne svojou dynamikou, napätím, svižným štýlom a ľahkosťou, pri ktorej zabudnete na okolitý svet.
Hlavná hrdinka Evangeline odjakživa verila v pravú lásku a šťastné konce... až kým nezistila, že sa láska jej života chystá oženiť s inou. V zúfalej nádeji, že svadbu zastaví a vylieči svoje zlomené srdce, uzavrie dohodu s charizmatickým, no podlým Princom sŕdc. Ten od nej na oplátku za svoju pomoc žiada tri bozky. No už po prvom bozku Evangeline pochopí, že vyjednávanie s nesmrteľnými je veľmi nebezpečná hra a Princ sŕdc chce v skutočnosti oveľa viac, než mu sľúbila.
Bolo raz jedno zlomené srdce je typ knihy, ktorú nebudete vedieť odložiť. Šibalská a prefíkaná Evangeline, ktorú si zamilujete. A Jacks, Princ sŕdc, ktorý vás bude prekvapovať.
Je to nádherný príbeh o láske, šťastných koncoch, snoch a dôležitých rozhodnutiach. Kniha, ktorá vás nadchne, pri ktorej si oddýchnete, pohladí vašu čitateľskú dušu...a keď dočítate, zrazu sa neviete dočkať pokračovania. Môžem vás však potešiť – už v októbri vyjde druhá kniha s názvom Balada o láske až za hrob.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Bolo raz jedno zlomené srdce - Stephanie Garber
Bolo raz jedno zlomené srdce - Stephanie Garber 

Irena Sendler – Anjel z Varšavy (Lea Kampe)

Irena Sendler – Anjel z Varšavy je silný a skvele napísaný príbeh o ťažko uveriteľných hrôzach, ktoré páchali ľudia na ľuďoch....ale tiež o odvážnych činoch, nezištnej pomoci a obetavosti navzdory strašným tragickým udalostiam. Napriek hroziacej smrti.
„Keď som prvý raz počula o Irene, vedela som, že musím napísať jej príbeh. Jej nezlomný duch a jej odvaha sú neuveriteľné. Nezľakla sa ani keď ju ku koncu chytili. Ale áno, opäť ju pustili, pretože Nemci netušili, že takáto krehká mladá žena môže byť skutočne osobou, ktorú hľadajú,“ spomína si autorka knihy Lea Kampe. Napísala veľmi vydarený beletrizovaný životopis, napínavý a pútavý. Získa si vás svojimi opismi, postavami, dejom, ale aj malými úvahami a odkazmi. Napríklad o tom, ako „obyčajná“ Dávidova hviezda, ľahučká, malá dokázala ťažiť ľudskú identitu. Ako ste pod ňou museli ohnúť chrbát, skloniť hlavu a zrak...akoby ste neboli viac ľudskou bytosťou, ale niečím chorým, nadbytočným, nepotrebným...
Budú sa vám tisnúť slzy do očí, miestami budete mať stiahnuté hrdlo, zahalí vás závoj smútku, že my ľudia sme schopní toľkej brutality a zloby. Musíte ľutovať tých, čo zažili také utrpenie, mučenie, hrôzy a nekončiace peklo. A obdivujete tých, ktorých ich zachraňovali, pomáhali im a hoci nemuseli, riskovali svoje životy. Presne taká bola Irena Sendlerová a ďalší ľudia. Každý jeden zachránený život totiž stojí za to.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Irena Sendler - Anjel z Varšavy | Lea Kampe
Irena Sendler - Anjel z Varšavy | Lea Kampe 

Vražda je zvyk (Agatha Christie)

Pred pár dňami vyšla detektívka Vražda je zvyk, ktorú zo starších vydaní možno poznáte ako Vražda v Mezopotámii. Vyberieme sa do známej archeologickej lokality v irackom Hassaniehu, kde prichádza aj zdravotná sestra Amy Leatheranová. Mala sa vrátiť z Bagdadu do Anglicka, ale započula, že akýsi archeológ, doktor Leidner zháňa niekoho ku svojej manželke Louise. Tá je skoro na hranici nervového zrútenia. Je totiž presvedčená, že jej bývalý manžel, ktorý mal zomrieť pri železničnom nešťastí, je stále nažive a chystá sa prekaziť jej nové manželstvo. Objavili sa dokonca listy plné hrozieb a pokusy manželskému páru ublížiť. Takže nečudo, že krásna Louisa je nervovo v koncoch, bojí sa, no členovia archeologickej expedície to všetko skôr pripisujú jej labilnosti a predstavivosti. Podľa nich má pani Leidnerová len halucinácie.
Ale jedného dňa ju nájdu mŕtvu, napätie v expedícii rastie, ale našťastie, v oblasti sa práve nachádza aj slávny Hercule Poirot, ktorý tam trávi dovolenku. Miestne úrady ho požiadajú o pomoc pri riešení prípadu.

SkryťVypnúť reklamu
reklama
Vražda je zvyk - Agatha Christie
Vražda je zvyk - Agatha Christie 

Rorzprávky barda Beedla (J.K.Rowlingová)

Vráťte sa opäť do sveta Harryho Pottera a vychutnajte si príbehy barda Beedla, na ktorých vyrastajú malí čarodejníci. Je to zbierka piatich čarovných rozprávok spojených so slávnou sériou, ktoré odkázal Hermione riaditeľ Albus Dumbledore. A len tak-tak si ich stihol prečítať Harry Potter – práve v nich totiž objavil dôležitú informáciu, ktorá mu nakoniec zachránila život v boji s najstrašnejším čarodejníkom všetkých čias, lordom Voldemortom.
Rozprávky barda Beedla práve vyšli v nádhernom ilustrovanom vydaní s plnofarebnými ilustráciami britského umelca Chrisa Riddella. Príbehy umocňujú čaro série s Harry Potterom – sú milé, vtipné, láskavé a hlavne poučné. V každej nájdete ukrytú hlbokú myšlienku.
Ako tvrdí sama Rowlingová, Beedlove príbehy sa z mnohých stránok podobajú našim rozprávkam. Napríklad tým, že dobro je vždy odmenené a zlo potrestané. V jednom sa však podstatne líšia. V muklovských rozprávkach sú čary zvyčajne na začiatku problémov hlavného hrdinu alebo hrdinky – zlá čarodejnica otrávi jablko alebo uspí princeznú na sto rokov, či premení princa na netvora.
V Rozprávkach barda Beedla sa stretávame s hrdinami a hrdinkami, ktorí sami vedia čarovať, a predsa riešia svoje problémy rovnako ťažko ako my. Beedlove rozprávky pomáhali celým generáciám čarodejníckych rodičov vysvetľovať deťom jednu nepríjemnú skutočnosť – čary môžu rovnako narobiť problémy, ako ich napraviť.

Rozprávky barda Beedla - J.K.Rowlingová
Rozprávky barda Beedla - J.K.Rowlingová 

Superjednoduchá matematika

Pod vydavateľskou značkou Príroda vyšla kniha, ktorá poteší žiakov, študentov, učiteľov, aj rodičov. Čiže takmer všetkých, hoci sa vám ten názov môže zdať ako oxymoron :-). Veď posúďte – Superjednoduchá matematika. Pre mňa osobne teda bola dosť zložitá, mnohým veciam som nerozumel, ale to som nemal túto knihu. A určite mi dáte za pravdu vy, ktorí už máte doma niektorú z kníh tejto série, či už Superjednoduchá biológia, fyzika alebo chémia.
teraz teda pribudla matematika a opäť je to podrobná, bohato ilustrovaná, veľmi prehľadná a zrozumiteľná príručka o všetkom, čo sa učí na druhom stupni základnej školy a na stredných školách. 14 kapitol od aritmetiky cez algebru, geometriu, trigonometriu či pravdepodobnosť až po štatistiku a postupnosti. K tomu všetkému aj širší pohľad na ďalšie súvislosti. Nechýbajú schémy, vzorce, ilustrácie, či Kľúčové fakty, ktoré obsahujú zhrnutie jednotlivých tém. Takže naozaj – Superjednoduchá matematika môže byť fantastickým pomocníkom pre všetkých – žiakov, učiteľov aj rodičov.

Superjednoduchá matematika
Superjednoduchá matematika 

Vieš, ako veľmi ťa ľúbim? (Alma Gross)

Od Almy vyšla vlani veľmi inšpiratívna knižka o detskej tvorivosti Pretože si výnimočná. Knižka plná múdrostí o kreativite, výnimočnosti, šikovnosti... Teraz vyšla ďalšia výnimočná detská kniha o jedinečnosti a hodnotách – Vieš, ako veľmi ťa ľúbim?
Je to dojímavý príbeh o dôvere, rodinnej opore a odvahe. Zázračné rozprávanie povzbudí deti, aby si verili a vedeli sa presadiť v komplikovaných vzťahoch, s akými sa stretávajú v každej triede. Každý deň nám mysľou prebehne neuveriteľné množstvo myšlienok, podaktoré pozitívne, iné nie. Povzbudia alebo znepokoja našu myseľ natoľko, že sme skľúčení a nevieme sa tešiť zo života. A vôbec nezáleží na veku. Rovnaký nekonečný kolobeh myšlienok a pocitov veľmi intenzívne prežívajú aj naše deti. Preto by rodičia mali viesť so svojimi deťmi úprimný dialóg, aby z nich vyrástli silné osobnosti a vedeli si poradiť v každej situácii. Naozaj pozoruhodný príbeh o podpore, jedinečnosti a hodnotách, ktoré driemu v každom z nás.

Vieš, ako veľmi ťa ľúbim? - Alma Gross
Vieš, ako veľmi ťa ľúbim? - Alma Gross 

Foto: Ikar, Príroda, Stonožka, Tatran, Noxi, Slovenský spisovateľ

Milan Buno

Milan Buno

Bloger 
  • Počet článkov:  379
  •  | 
  • Páči sa:  304x

Robím to, čo milujem...po dlhých rokoch v médiách som sa vrhol na knihy a vo vydavateľstve Ikar mám všetky možnosti a príležitosti, ako si ich vychutnať naplno. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu