Jarná Devínska Kobyla a okolie

Dosť z ľudí dochádzajúcich do Bratislavy za prácou alebo do školy zvykne na toto mesto nadávať, či už kvôli hluku, či smradu, ako keby Bratislava sama o sebe za to mohla, že ponúka najviac pracovných príležitostí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (13)

Osobne mám Bratislavu a jej okolie veľmi rád; aj keď som tu len "privandrovalcom. A v jej okolí najradšej chodím na Devínsku Kobylu, 

Obrázok blogu

oplývajúcou na jar nielen kobercami snežienok.

Obrázok blogu

Devínska lesostep.

Obrázok blogu

Vyliata Morava a Dunaj zo Sandbergu. 

Devínska Kobyla je údajne najvýznamnejšia oblasť svojho druhu v strednej Európe a to vďaka svojej druhovej rozmanitosti. Patrí k najteplejším územiam nášho štátu. Nachádzajú sa tu jaskyne vo vápencoch, morské piesky a pieskovce so zubami žralokov, ba dokonca tu bol zaznamenaný nález stavca veľryby a pozostatky tuleňa. Medzi najvzácnejšie nálezy patria zuby predchodcom dnešných ľudoopov (šimpanz, gorila, orangutan). Z celkového počtu 50 druhov vstavačovitých rastlín (orchideaceae) sa tu zistilo 26 pričom celkovo sa tu vyskutuje až 25 chranených druhov teplomilných rastlín (napr. ľalia zlatohlavá) a niekoľko chránených druhov hmyzu, obojživelníkov a plazov. Tzv. pieskovisko Sandberg je svetoznámou lokalitou neogénnych skamenelín. Našlo sa tu vyše 300 druhov fosílnych (skamenených) organizmov. More, v ktorom tieto živočíchy žili, sa tu rozprestieralo pred 15. miliónmi rokov. 

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Poniklec veľkokvetý:

Obrázok blogu

Hlaváčiky jarné a kosatce nízke.

Obrázok blogu

Rozvodnená Morava. V pozadí najväčší barokový zámok v Rakúsku - Schloss Hof, postavený v r. 1726. Patrí medzi najskvostnejšie zámky Habsburskej monarchie. Má nádhernú terasovitú záhradu, ktorá kedysi bola preslávená v celej Európe.

Obrázok blogu

Jasenec biely. (Tieto krásne lúky zarastajú náletovými drevinami, ktorých je tu na niektorých miestach naozaj dosť. Údajne je veľký problém zohnať pastiera, ktorý by tu pásol kozy alebo ovce; samozrejme ak by ich tu niekto v dostatočnom počte v Devíne alebo DNV mal... Možno by pomohla pomoc z neďalekého Rakúska...). 

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu
Obrázok blogu

Sútok Moravy a Dunaja.

Obrázok blogu

Národná kultúrna pamiatka Villa rustica z 3. storočia. Lleží v lokalite zv. Veľká lúka pod severným svahom Devínskej Kobyly. Týmto pomenovaním sa označuje typ obytnej rímskej budovy vybavenej vodovodným systémom slúžiacej ako kúpele. Ide o jedno z významných archeologických nálezísk budovy takéhoto typu v oblasti stredného Podunajska. O usadlosti, o jej veľkosti a vzhľade si môžeme urobiť obraz na základe zakonzervovaných základov stavby.

Obrázok blogu

Lúka nad Prírodnou rezerváciu Fialková dolina (leží medzi Devínom a sídliskom Dlhé Diely) ukrývajúcou mini kaňon.

Obrázok blogu

v pozadí Hainburgské vrchy.

Skryť Vypnúť reklamu
Obrázok blogu

Vinice nad Devínom (aj keď v pozadí je vidieť časť Hainburgu), ktorý bol tento rok zaradený do Malokarpatskej vínnej cesty. 

Obrázok blogu

Snáď Devínska Kobyla (v pozadí) "ustráži" vinice nad Devínom pred výstavbou. 

Obrázok blogu

 

Žeby hadí mor rakúsky?

Obrázok blogu

Tradičný pohľad z Devínskej Kobyly. V pozadí vidieť ešte v máji zasnežený alpský Schneeberg.

Obrázok blogu

Devín - nad krásnym modrým Dunajom.

Marcel Burkert

Marcel Burkert

Bloger 
Populárny bloger
  • Počet článkov:  395
  •  | 
  • Páči sa:  40x

dezolát..., antivaxér..., konšpirátor..., hoaxer..., od 2015 už nie VIP bloger (kritika islamu a politiky otvorených dverí), od apríla 2019 celý blog mimo "váš" výber (článok o duchovných príčinách rakoviny a duchovných predpokladoch jej úspešnej liečby môže byť pre pacientov nebezpečný...), od septembra 2021 aj mimo "mimo náš výber" (kritika novodobej ideológie - covidizmu, jednostrannej propagandy očkovania na C-19, núteného očkovania vakcínami, o ktorých dokonca aj profesor Krčméry v TA3 v 2021 uviedol, že to, aký dopad budú mať na deti narodené očkovaným matkám, budeme vedieť o 5 rokov). Preto je ma možné nájsť hlavne na idnescz (kde som začal blogovať v 2009 po "filtrovaní" kvôli článkom o rómskej otázke) a od 2015 aj na pravde, či enku, kde sa zďaleka tak nefiltruje; aspoň zatiaľ. Zoznam autorových rubrík:  Očkovanie a Covid ZdravieDuchovné otázkyRómska otázkaMuž a ženaŠkolstvo a výchovaIslam a zahraničná politikaOchrana prírodyEnvironmentálna kriminalitaPolícia s.r.o. pátraDúbravka, BratislavskoPotulky D. Kobylou a okolímPotulky BratislavouPotulky Slovenskom a ČRPotulky RakúskomPotulky EurópouPotulky IslandomPotulky USAPotulky Afrikou a ÁziouPolitika a spoločnosťEkonomikaMarenie výkonu cestnýchkontrolMaratóny experimenty 1992-2009Šport inakNadávať na USARusofilom a socialistomSpravodlivosť & NesúdnosťVýroky na zamyslenie 2/2016

Prémioví blogeri

Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu