List ministra vnútra p. Mikulca príslušníkom PZ

Minister vnútra SR Roman Mikulec adresoval príslušníkom PZ  list, v ktorom ich vyzýva k účasti na reformovaní Policajného zboru.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

,,Od 14.07.2020 pravidelne zasadá pracovná skupina, ktorá reformu Policajného zboru pripravuje. Verím, že chápete, že hoci chceme zohľadniť všetky relevantné podnety, nie je možné aby mala 22 tisíc členov. Preto je tvorená vedúcimi pracovníkmi PZ a jeho kľúčových útvarov, rovnako ako zástupcami odborových zväzov, vedením ministerstva vnútra a Výboru pre obranu a bezpečnosť NRSR. Sú to ľudia, o ktorých odbornosť, dlhoročné skúsenosti, ale najmä vôľu a chuť podieľať sa na zmene, opierame našu dôveru. Úlohou všetkých členov pracovnej skupiny je, aby reflektovali na všetky relevantné podnety svojich podriadených s cieľom, aby žiadny kvalitný nápad, bez ohľadu na to, z ktorej úrovne riadenia prichádza, nezostal bez povšimnutia. Každého člena pracovnej skupiny sme požiadali, aby zhodnotil stav PZ za svoju oblasť a aby tento priestor dal aj svojim podriadeným útvarom a jednotlivcom." uviedol v liste šéf rezortu vnútra.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ďalej v liste uisťuje, že reforma nemá výrazným spôsobom siahať na sociálne istoty príslušníkov PZ, a že to nie je ani predmetom reformného úsilia a vyzýva policajtov aby priložili ruku k dielu v zmysle návrhov konštruktívnych riešení pri participácii na tejto zásadnej zmene, pre ktorý účel bola zriadená emailová adresa.

„Nie je to priestor na vyjadrenie nespokojnosti, ale na konkrétne a faktické návrhy na riešenie súčasných problémov a nedostatkov v PZ. Kritizovať, nadávať a dehonestovať nestačí.“ vyjadril p. Mikulec.

Oceňujem tento prístup vedenia rezortu vnútra a nemyslím, že ide len o akt pro-forma na ukľudnenie situácie, ale o reálne vytvorenie zmeny smerom k lepšiemu.

SkryťVypnúť reklamu

Ako sa všeobecne vie, situácia na viacerých základných útvaroch je alarmujúca, podstavy t.j. nedostatok pracovných síl, vysoká zaťaženosť, k tomu stresový faktor ohrozenia života a zdravia, niekedy nepríjemný vysoko autoritatívny nadriadený a nakoniec silný často umelo vykonštruovaný protispoločenský tlak na policajtov.

Z uvedeného dôvodu je plne pochopiteľné, že mnoho z vás, ktorí majú nárok na výsluhový dôchodok berie nohy na plecia a opúšťa túto inštitúciu, lenže tento odchod sa týka aj kvalitných ľudí, ktorí prácu príslušníka PZ riadne, čestne a odborne vykonávajú, avšak ďalej nedokážu zvládať boj s veternými mlynmi a aj bez nároku na výsluhu odchádzajú do iných pracovných sfér.

SkryťVypnúť reklamu

Preto si myslím, že je potrebné túto šancu, obdobie reformy využiť, zamyslieť sa nad problémami, ktoré dlhodobo okupujú váš pracovný život, pohľadať k nim konštruktívne riešenia a zúčastniť sa zmeny. Ide o prebratie zodpovednosti do vlastných rúk, tak ako p. minister v závere listu dodáva:

 ,,Našim cieľom je spoločne pozdvihnúť dôveryhodnosť polície a spoločnými silami vybudovať Policajný zbor adekvátny 21. storočiu. Toto je okamih, keď môžeme reálne konať, nielen poukazovať na nedostatky, o ktorých, bohužiaľ, všetci vieme a dennodenne s nimi zápasíme.

Tí z Vás, ktorí v tomto období zvažujú svoj odchod, sa sami pripravujú o možnosť podieľať sa na veľkej zmene, zmene k lepšiemu. Verím, že svoje rozhodnutie možno aj na základe tohto listu prehodnotíte a v Policajnom zbore nielen zostanete, ale aj sami navrhnete riešenie problémov, pre ktoré ste nad odchodom uvažovali.

SkryťVypnúť reklamu

Buďte zmenou, ktorú Policajný zbor potrebuje!“

Nikoleta Čáková

Nikoleta Čáková

Bloger 
  • Počet článkov:  12
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tvorím články z rôznych oblastí. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

49 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu