Sýria: Myslím - teda viem, že dokážem predvídať budúcnosť v Sýrii

Pre mnohých to môže znieť nadnesene, iní možno nadobudnú pocit, že sa preceňujem. V mojom predošlom článku zo dňa 26.06.2012 s názvom Sýrska slobodná armáda - Oddiely smrti zachytené na videozáznamoch bolo veľmi detailne opísané, akým spôsobom Free Syrian Army trýznivo útočí na sýrsky ľud, navyše v závere článku odzneli konkrétne predpoklady čo sa v nasledujúcich týždňoch udeje. Po menej ako mesiaci sa všetky očakávania až desivo naplnili. Článok odhaľujúci taktiku presne koordinovaných lží svetových superveľmocí a novodobých médií na konkrétnych príkladoch.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)
Obrázok blogu

‚Domnievam sa, že médiá nám čoskoro prinesú zábery ďalšieho masového zabíjania civilistov Assadovými vojskami, možno aj za použitia chemických zbraní. Budú tu ďalšie masakre detí, ktoré veľmi emotívne rezonujú médiami. Bude tu falošné spravodajstvo o tom, že Free Syrian Army útočí a úspešne obsadzuje nové územia. Spravodajstvo v Sýrii bude narúšané prostredníctvom odpájania satelitných signálov, bude šírená propaganda tak, ako tomu bolo v Iraku a Líbyi prostredníctvom nahrádzania tuzemských rádiostaníc prozápadným propagandistickým spravodajstvom, zhadzovanie propagačných letákov, krvavé bombové atentáty, pomyselné vzbury civilistov a mnohé ďalšie klamstvá výsostne určené pre demoralizáciu pro-Assadových stúpencov.'

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Presne to boli očakávania spomenuté približne pred mesiacom. Nakoľko vojnový scenár v Sýrii je temer totožný s rok starou vojenskou intervenciou v Líbyi, všetky hore spomenuté indície boli veľmi jednoducho predvídateľné. Ich účel je prozaický - absolútna diskreditácia a demoralizácia Assadovho politického zriadenia a jeho stúpencov. Aj napriek tejto konšpirácii západu, prezident Assad ma ešte aj v týchto dňoch väčšinovú podporu domáceho obyvateľstva.

Predpoklad č. 1: Odpájanie štátnych televíznych staníc, narúšanie rádiostaníc, sociálnych sietí ako aj šírenie klamlivých správ za účelom izolovania väčšinového civilného obyvateľstva sympatizujúceho s prezidentom Assadom

Skryť Vypnúť reklamu

Dňa 20.07.2012 bola odpojená televízna stanica Adounia, ktorej televízny signál je sprostredkovaný satelitnou družicou Arabsat. Pôvodné televízne vysielanie bolo okamžite nahradené propagandistickým programom pozostávajúcim z vysielania národných piesní a doplnené o graficky upravené fotografie. (video) Program bol vysielaný s pôvodným logom televíznej stanice Adounia, a teda s určitosťou sa jedná o kybernetický útok, ktorý je veľmi dôsledne pripravovaný mimo územia Sýrie. Pre obdobnú taktiku je potrebné veľmi sofistikované technologické vybavenie a širšia, často nadnárodná koordinácia, ktorá umožňuje odpojenie satelitného signálu zvrchovanej krajiny.

Skryť Vypnúť reklamu

Zmrazovanie zahraničných účtov, narúšanie televíznych signálov alebo kompletná demolácia televíznych staníc, teroristické útoky na vysokých štátnych činiteľov a ich obydlia, bombardovanie štátnych úradov a ministerstiev, ozbrojené útoky na policajné stanice, účelové ničenie strategických rozvodov sieťových odvetví, ktoré ďalej podporuje demoralizáciu civilného obyvateľstva za účelom vystupňovania ich nespokojnosti - taktika veľmi známa z vojnového útoku na Tripolis cielená pre absolútne rozvrátenie skalných stúpencov pôvodných vlád. V Líbyi túto prácu vo väčšine prípadov odvádzali bombardéry aliancie NATO. V danom okamihu ma NATO možnosť podpory rebelov len dodávkami zbraní a logistickou koordináciou ich pohybu prostredníctvom satelitnej technológie.

Skryť Vypnúť reklamu

Daná konšpirácia západu je ďalej dopĺňaná náhodným, no veľmi účelovým spravodajstvom, ktoré by malo vyvolať dojem, že vojna v Sýrii sa blíži ku koncu a že pád Assadovho vplyvu je otázkou hodín. Obyvatelia Európy nedávno postrehli informáciu, ktorá citovala ruského veľvyslanca vo Francúzsku, hovoriaca o tom, že prezident Assad je pripravený odstúpiť a opustiť Sýriu. (článok) Ruská vláda túto fantazmu okamžite dementovala a odsúdila prekrútenie faktov prostredníctvom európskych médií. Divák sa to už bohužiaľ nemal ako dozvedieť.

Libanonská televízna stanica Almanar News zase potvrdila, že na základe fiktívne vytvoreného konta na Twitteri sú v mene televízie účelovo šírené klamlivé dezinformácie. Podobné dezinformácie sú šírené aj prostredníctvom Facebooku a iných sociálnych sietí.

Predpoklad č. 2: Úspešné dobývanie nových území Slobodnou sýrskou armádou resp. finálne boje o Damask

V posledných dňoch boli všetky správy zo Sýrie nafúknuté faktami o finálnych bojoch o hlavné mesto Damask. Počiatok tejto psychologickej ofenzívy bol naštartovaný bombovým atentátom na vysokých sýrskych činiteľov, pri ktorom štyria z nich boli usmrtení. Spravodajstvo v Európe následne prezentovalo prezidenta Assada na úteku z Damasku a Slobodnú sýrsku armádu ako úspešne obsadzuje jednotlivé mestské časti a dobíja Damask. Médiá potvrdili definitívnu fázu bojov o hlavné mesto Sýrie. V ten istý deň však prezident Assad vymenoval a uviedol do funkcie nového ministra obrany, ktorého vymenovanie do funkcie prebiehalo v samotnom srdci Damasku.

Husto obývané oblasti Damasku, a to hlavne Medan boli obsadené početnými ozbrojenými oddielmi zabijakov, ktorí začali s útočením na izolované policajné a armádne zložky, v neposlednom rade však aj na civilistov. Sýrska armáda tieto skupiny veľmi promptne izolovala a pri využívaní taktiky ponechania únikových koridorov ich bola schopná vytlačiť do menej obývaných oblastí a následne ich fyzicky eliminovať. Hlavné mesto Damask je v dnešných dňoch pokojné s prebiehajúcim zaisťovaním bezpečnosti civilistov v okrajových zónach. V nasledujúcich týždňoch sa avšak očakávajú ďalšie intenzívne nájazdy ozbrojených žoldnierov Slobodnej sýrskej armády na Damask, nakoľko dobitie hlavného mesta je pokladané za psychologický zlom deštrukcie Assadovho politického vplyvu v krajine.

Obdobná dezinformovanosť prebiehala aj počas útoku na Tripolis. Možno si ešte spomínate na mediálnu senzáciu zajatia Kadáfiho syna oslobodeneckou armádou, ktorého sme už na druhý deň mali možnosť vidieť na Zelenom námestí pred desiatkami tisíc sympatizantov v srdci Tripolisu. Táto taktika je známa pod názvom „psychological warfare" a je americkou armádou využívaná vo väčšine vojnových konfliktov. V nedávnej vojenskej histórii sme boli jej svedkami v Juhoslávii, Iraku, Afganistane ako aj Líbyi. Ide o účelovú a klamlivú dezinformovanosť väčšinového obyvateľstva, ktoré na základe domnienky, že pôvodné politické zriadenie vojnu prehráva je systematicky demoralizované a konzekventne oveľa menej náchylné k vytváraniu odporu proti útočiacim ‚osloboditeľom'.

Predpoklad č. 3: Použitie chemických zbraní Assadovými vojskami proti civilnému obyvateľstvu

Len pred pár dňami viaceré denníky na Slovensku priniesli správy o tom, že v meste Homs skutočne došlo k použitiu chemických zbraní. Tak ako vo väčšine prípadov, aj teraz sa články odvolávajú buď na nemenovaný vysokopostavený armádny zdroj alebo na citácie typu "Sú informácie, nepotvrdené samozrejme, že chemické zbrane boli sčasti použité v meste Homs" tak ako to pre prozápadne spravodajstvo väčšinou tvrdí bývalý diplomat Nawaf Fares. Ide o bývalého veľvyslanca Sýrie v Iraku, teraz o azylanta, momentálne užívajúceho si pohostinnosť Kataru. Faresove konštatovania boli v minulosti veľakrát použité ako faktické dôkazy diania v Sýrii. Nie je tomu tak dávno, čo sme počuli pána Faresa konštatovať ako sa Assadove vojská spojili s Al-Káidou a spoločne stoja za väčšinou bombových útokov v krajine. Paradoxne vyznievajúce spojenectvo Al-Káidy s prezidentom Assadom denne popierajú bombové útoky, pri ktorých umierajú Assadovi blízki ľudia. A teda, Faresove konštatovania súvisiace s použitím chemických zbraní proti civilnému obyvateľstvu sa dajú vnímať ako absolútne nedôveryhodné, fakticky nepodložené, avšak médiami používané ako dôkaz dymiacej sa zbrane.

Hodnota novinárskej informácie v dnešných časoch už nespočíva v pravdivom obsahu. Médiá získavajú body skôr za senzáciu a rýchlosť, akou dokážu svoje publikum ohúriť, roztočiť people-metre alebo zvýšiť denný predaj novinových plátkov. Špecifiká chemických zbraní sú z pohľadu použitia v obývaných oblastiach vysoko rizikové, nakoľko ich účinok nie je možné alokovať na konkrétne vytýčené teritórium. Účinky, no najmä šírenie toxických činidiel nie je teritoriálne ohraničené a je závislé od prírodných živlov, ako vietor alebo vlhkosť vzduchu, v neposlednom rade členitosti terénu. Ich použitie v husto obývaných oblastiach by znamenalo zamorenie nepredvídateľne veľkého územia. Priama kontaminácia by do zamorenej oblasti neumožnila prístup na niekoľko týždňov. Nepriama kontaminácia, ktorá dokáže pretrvávať až niekoľko mesiacov s fatálnymi dôsledkami leptania slizníc alebo respiračných problémov, či epileptických záchvatov, by dané územie učinila neprehliadnuteľným z pohľadu prítomných OSN pozorovateľov.

Médiá si však vo väčšine prípadov vystačia s vymyslenými, avšak podľa nich ‚overenými' zdrojmi, ktoré sa v drvivej väčšine prípadov nachádzajú mimo územia Sýrie a z pohodlia svojich kancelárií v Anglicku či Katare opisujú dianie v Sýrii. Médiami často citovanou organizáciu je Sýrske obzervatórium pre ľudské práva v Londýne, ktoré tvoria dvaja ľudia a na jej čele stojí Rami Abdel Rahman - majiteľ rýchleho občerstvenia bez čo i len úplného stredoškolského vzdelania. Hlavné médiá absolútne ignorujú skvelú a životunebezpečnú prácu nezávislých novinárov, ktorí riskujú svoje životy priamo v bojových zónach Sýrie a poukazujú na žoldnierske zverstvá Slobodnej sýrskej armády.

Predpoklad č. 4: Ďalšie masakre civilistov a malých detí Assadovymi vojskami

Od uverejnenia článku sa udialo už niekoľko ďalších masakrov civilistov, ktoré boli v médiách opísané podobne ako v mestečku Houla. Za spomenutie stojí predovšetkým masaker, ktorý sa odohral 13.07.2012 v provincii Hama. Aj tento masaker prebehol počas paralelne prebiehajúceho zasadania Bezpečnostnej Rady OSN vzťahujúcej sa k novej rezolúcii pre Sýriu. Ešte počas jej zasadania médiá po celom svete priniesli Hillary Clintonovú ako emotívne zvestuje šokujúce informácie o novom masakri v dedine Al Tramseh, počas ktorého padlo za obeť 220 civilistov, a to najmä žien a detí následkom bombardovania viac než 150 tankov.

V prvom rade je Al Tramseh dedina s rozlohou nie väčšou ako jeden kilometer štvorcový, a teda frontálny útok 150 vozidiel delostrelectva vyznieva nereálne. Počiatok incidentu v Al Tramseh bol na vlas podobný situácii v dedine Houla, avšak vďaka rýchlej odozve sýrskych ozbrojených síl bolo viac než 700 ozbrojencov Slobodnej sýrskej armády vytlačených len za použitia ľahkých strelných zbraní a RPG. V daný deň nepadol jediný výstrel z artilérie a preživší zvestovali o klasickom vojenskom manévri za účelom vytlačenia ozbrojencov z dediny. Emotívne a do neba volajúce klamstvá Hillary Clintonovej boli teda na míle vzdialené od reality očitých svedkov.

Mieroví pozorovatelia OSN potvrdili 37 usmrtených žoldnierskych vojakov Free Syrian Army, ktorí padli v boji. Pri incidente boli usmrtení aj dvaja civilisti - čo je v kontraste s Clintonovou proklamovaných 220 obetí nezrovnateľné. Tieto informácie a dôkazy, ktoré sýrska strana predložila a mieroví pozorovatelia jednoznačne potvrdili, už však v hlavnom spravodajstve neodzneli a boli úplne odignorované.

Čo nás v sýrskom konflikte čaká nasledujúce týždne?

Myslím, že málokto v Európe a nepochybne aj v USA tuší o prebiehajúcom vojenskom frontálnom útoku na Sýriu, ktorý v týchto dňoch stupňujú hlavní predstavitelia NATO. Táto vojenská ofenzíva pod názvom ‚The Damascus volcano and earthquakes of Syria' resp. Vulkán Damasku a sýrske zemetrasenia, zahŕňa 40-60.000 dobre vyzbrojených žoldnierskych vojakov, ktorí boli počas posledných 12 mesiacov vyzbrojovaní a implantovaní do krajiny cez pohraničné pásmo Jordánska, no najmä Turecka. Zatiaľ čo v Európe ľudia žijú s práve ukončenou Le Tour de France, či prípravami na olympiádu v Londýne, pod rúškom nevedomosti západné demokracie rozpútavajú ďalšiu ukrutnú ofenzívu na vlas podobnú tej, ktorú sme zažili v Líbyi.

V polovici júla 2012 bola do Sýrie vyslaná ruská flotila lodí zahŕňajúca 12 rôznych plavidiel na palube so špeciálnymi vojenskými oddielmi Spetsnaz. Odvolávajúc sa na rutinné cvičenie pri prístave Tortus, v skutočnosti sa však jedna o prvý jasný náznak Ruskej Federácie s vojenskou pomocou pre Sýriu. V zákulisí sa hovorí o historicky najväčšom vojenskom ‚cvičení' armád Ruska, Činy, Iránu ako aj samotnej Sýrie. V danej oblasti však paradoxne už prebieha vojenské ‚cvičenie' NATO vojenských flotíl, a to konkrétne Anglicka, Nemecka, Francúzska a USA.

Svet sa s najväčšou pravdepodobnosťou nachádza na tenkom ľade globálneho konfliktu, tak ako tomu bolo v prípade Cuban missile crisis počas Studenej vojny. Ekonomiky USA a Európy sa rúcajú pod ťarchou svojej neschopnosti a vyvstávajúce nove superveľmoci v podobe Ruska a Číny veľmi zreteľne vytyčujú svoje novodobé národne záujmy. Faktická hodnota spravodajstva je nulová a jeho jediným momentálnym účelom je udržať temer bezradný stav západného obyvateľstva na úzde a tlmiť sociálnu nespokojnosť. Novinári sa stali vazalmi svojich zamestnávateľov a sú nútení písať podľa scenára ich kvestorov resp. preberať centrálne pripravené spravodajstvo bez toho, aby ich zaujímala faktická hodnovernosť prezentovaných faktov. Novinári, ktorí sú vnímaní ako poslovia slobody slova, stoja na výplatných páskach svojich chlebodarcov, ktorí im ortodoxne ohraničujú právomoci ich slobodnej vôle. Väčšina dnešných novinárov v Európe je očitými svedkami prehry základného atribútu demokracie - slobody, pravdivosti, no najmä etiky žurnalistického prejavu.

Je už snáď komické, či skôr naivné etiketovať články podobné tomuto ako konšpiračné, ich autorov za propagandistov a vnímať fakty dejúce sa okolo seba na základe jednostranného spravodajstva novodobých médií. Je to žalostné, keď vidím mladých novinárov, ako sa stavajú otrokmi systému, majúc obavu vysloviť svoj názor či presvedčenie. Systém, ktorý ich núti začleniť sa do davu a poklonkovať sa manipulácii ovládanej záujmami mocných lobistov veľkých korporácií. Tieto články totiž nie sú o tom, či je niekto červený alebo modrý, žid alebo moslim. Sú o tom, čo prinášajú vojny, čoho všetkého je schopný chátrajúci kapitalizmus len aby dosiahol svoj cieľ a umlčal tých, ktorí stoja v ich ceste, v ich honbe za peniazmi. Sú o utrpení a vykorisťovaní tých najobyčajnejších ľudí, ľudí túžiacich po mieri ponechaných napospas rozhodnutiam menšine prahnúcej po vojne.

Väčšina z vás si v duchu určite myslíte, že dianie v Sýrii je obyčajným človekom v Európe neovplyvniteľné. Otázka, ktorá však vyvstáva a dotýka sa aj človeka žijúceho v Čechách či na Slovensku je priamočiara. Ak sú politici a médiá schopné už viac ako rok zakrývať zverstvá páchané na civilistoch ‚oslobodeneckou' armádou a zakrývať prebiehajúci vojenský konflikt, ktorého je západný svet nepochybnou súčasťou, sponzorom a iniciátorom - čoho sú schopní politici a médiá na to, aby držali celé národy v nevedomosti a zakrývali neschopnosť moderného kapitalizmu vysporiadavať sa s aktuálnou ekonomickou anarchiou a úpadkom hodnôt v Európe?

Pre viac informácií o dianí v Sýrii a o poctivej novinárskej práci prosím referujte k frontpage na Facebooku - Nechceme líbyjský scenár v Sýrii.

Jan Chladek

Jan Chladek

Bloger 
  • Počet článkov:  10
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som a stále budem proti násiliu a vojenským riešeniam problémov doma i v zahraničí. Zástanca asertivného dialógu a spájania humánnych myšlienok bez rozdielu na náboženstvo, rasu alebo etnický pôvod. Dlhé roky žil v Ázii a niekoľko rokov pôsobil v západnej Európe. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu