Ku kaderníkovi na masáž

U nás v Číne taká obyčaj, že ku kaderníkovi sa chodí nielen kvôli strihaniu, farbeniu a tomu podobným záležitostiam. V Číne sa chodí ku kaderníkovi niekedy aj preto, že sa vám jednoducho nechce úmyvať si vlasy doma. A ak nemáte vlasy, nevadí. Tiež ste vítaní a nikto sa na vás nebude pozerať príliš čudne. Pri príchode do kaderníctva sa najskôr musíte zastaviť na "recepcii". Spýtajú sa vás, čo by ste radi a či máte svojho osobného t.j. preferovaného kaderníka. Teda, ak ho potrebujete. Za takého kaderníka sa platí asi 10% navyše. Potom sa vás ujme ďaľšia pracovníčka, niečo ako sprievodkyňa.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (25)
Obrázok blogu

Odvedie vás k úložným skrinkám, kde si odložíte kabelku a iné cennosti. Počas starostlivosti o vaše vlásky nemusíte mať obavy o svoj majetok. Ostane vám iba kľúčik na ruke ako na plavárni. Sprievodkyňa vás následne oblečie do jemného bavlneného županu a odprevadí na lehátko. Áno na lehátko. Hlavný rozdiel medzi slovenskými, a dovolím si tvrdiť i európskymi, kaderníctvami je v polohe zákazníka pri umývaní vlasov. Osobne kadernícke umývadlá neznášam. Vždy mám z nich vykrútených krk a dotlačenú hlavu. Povedzmi si pravdu, je to nepohodlné. V Číne nesedíte, ale ležíte, čo je podľa mňa výborné riešenie. Oveľa príjemnejšie pre zákazníka a tým pádom i pre pracovníčku. Zákazník sa zbytočne nemrví a nesťažuje. Zámerne hovorím pracovníčku, pretože dievčina, ktorá vám bude umývať vlasy, vám ich nebude strihať. Zamestnanci čínskych kaderníctiev sú špecializovaní a rozdelení do dvoch základných skupín. Umývači a kaderníci. Umývačky vlasov (väčinou sa jedná o ženy) majú súčasne i základné masérske zručnosti. Tým sa vysvetľuje prítomnosť lehátiek, ktoré slúžia sťaby masérske stoly. Vlastne nimi sú. V rámci pôsobenia vlasového zábalu vám ponúknu asi tridsaťminútovú masáž krku, ramien, rúk a chrbta. Masáž hlavy už prebehla v rámci umývania vlasov. V prípade, že sa vám bude máliť, za poplatok možno masáž predĺžiť. Ak nie ste proti, vyčistia vám aj uši. Používajú síce bežné vatové paličky, ale spôsob čistenia je veľmi delikátny. Prvý raz som oči otávara ako nikdy pred tým. Premohla sa, ale následne mi slzy tiekli ako som sa smiala. Nevýslovne to šteklilo. Teraz sa mi to už nestáva. Nie často. Ak ste prišli iba kvôli umytiu vlasov alebo iba na masáž, tu sa vaša návšteva končí. V opačnom prípade sa objaví sprievodkyňa.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Keď sú vaše vlasy krásne umyté a dostali kúru všetkých možných čínskych byliniek, alebo ak nemáte chuť experimentovať, iba najlepších západných značiek, presunie vás k druhej skupine pracovníkov. Ku kaderníkovi. Kaderníci sú naopak poväčšine muži. Kaderníci sa ďalej delia na obyčajných a výberových. Tí lepší (zručnejší a skúsenejší) majú už svoju klientelu a ako som spomínala na začiatku, ak si ich vyberiete (rezervujete) vopred, musíte si za ich služby priplatiť. Môžete mať ale aj šťastie a takýto kaderník vám môže byť pridelený náhodou. Ich výhodou je i to, že hovoria akou takou angličtinou. Druhá skupina kaderníkov je menej skúsená, čo ale neznamená, že sú zlí vo svojej profesii. Ktoréhokoľvek kaderníka si vyberiete, alebo sa vám ujde, všetci budú veľmi milí a budú sa snažiť vám vyhovieť najlepšie ako vedia. Pred tým ako sa váš strihač pustí do práce, sprievodkyňa pred vás postaví pohár vody, niekedy ponúkajú i čaj. Ďalej už všetko prebieha úplne obyčajne. A cena? 10 eur aj s vyfúkaním.

Tatiana Cocherová

Tatiana Cocherová

Bloger 
  • Počet článkov:  16
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som dobrodruh i zodpovedná mama... čo s tým? :) Zoznam autorových rubrík:  Z ČínyZe ZáhoráZ BretónskaSúkromnéOstatné

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Skryť Zatvoriť reklamu