Účelové zvýšenie vymeriavacieho základu

Zvýšenie vymeriavacieho základu pre výpočet krátkodobých dávok  nemocenského poistenia, a to nemocenské, materská ...

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Zvýšenie vymeriavacieho základu (ďalej len VZ) pre odvod príspevku na výpočet krátkodobých dávok nemocenského poistenia je iniciované MPSVaR v prvom rade z dôvodu veľkého deficitu Sociálnej poisťovne (ďalej len SP).Touto novelou sa nevyhovie len SP, teda štátu, ale aj určitým vyšším, resp. vybraným skupinám, ktorí podľa analytikov nie sú na to ani odkázaní. Ak by MPSVaR bolo naozaj sociálne, tak by zvýšenie dávok, ako je nemocenské ale hlavne materská nenavrhlo zvyšovať týmto spôsobom, ale plošným zvýšením výšky % z VZ . To by sa ale pre štát nevyplatilo, pretože pri plošnom zvýšení výšky % z VZ pre výpočet dávok by neušetril toľko, ako keď zvýši VZ pre vyššie zarábajúcich s predpokladom, že nároky na vyplatenie dávok tejto skupine obyvateľov nebudú adekvátne k výberu poistného alebo k výške odvodu, teda v štátnej pokladni ostane viac. Jednoducho povedané, ak sa MPSVaR hlási k sociálnemu štátu, tak to avizované zvýšenie dávok pre určité skupiny obyvateľstva zruší a navrhne plošné zvýšenie výšky % z VZ pre ich výpočet, Dotklo by sa to práve tej skupiny obyvateľov, ktorá je na to odkázaná.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SP by mohla šetriť aj inými zmenami zákonov, napr. pri vzniku nároku na výplatu invalidného dôchodku zrušením zápočtu doby od vzniku invalidity do dosiahnutia dôchodkového veku a rozšíriť, či zjednodušiť možnosti pre opodstatnené poskytovanie rôznych peňažných príspevkov, poskytovaných iným posudkovým orgánom, momentálne úradmi práce, sociálnych vecí a rodiny.

Bolo by na uváženie zrušenie nároku na vdovský a vdovecky dôchodok. Považujem to za prežitok. Dnes je každý človek určitým spôsobom zabezpečený, hoci len dávkou v hmotnej núdzi či soc. dôchodkom. Preto by sa oba dôchodky mohli zrušiť a upraviť sirotské dôchodky smerom hore. Bolo by to humánnejšie a spravodlivejšie veď stratu rodiča najviac pocítia deti či duševne alebo materiálne.

Anna Čomáňová

Anna Čomáňová

Bloger 
  • Počet článkov:  4
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som nepracujúca poberateľka starobného dôchodku. Viac ako 40 rokov som pracovala v sociálnej oblasti, preto by som sa rada verejne vyjadrila k aktuálnym témam. Aj keď som dôchodkyňa pozorne sledujem verejné dianie hlavne v sociálnej oblasti. Preto sa chcem podeliť o svoje názory a myšlienky... Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu