reklama

Fňuká celá krajina

A zase nám tu čosi zhorelo a je to oplakávané.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (4)

Svet udelil štatút svetového kultúrneho dedičstva aj niektorým tunajším lokalitám. Veľká pocta a úcta k histórii a veľká vďaka našim predkom. Lenže ono by to chcelo, aby takéto pamiatky, lokality výnimočnosti svetového formátu, mali aj patričnú úctu a opateru. Ale nefunguje to a ako obyčajne, katastrofe sa dalo predísť, keďže teraz po zhorenisku sa zrazu vidí potreba riešiť a nápravať. Lenže dokedy a v akom rozsahu. A nie fňukať na ich pohrebe.

Žiaľ technici rozličných odborov, stavbári, projektanti, statici, požiarnici , pamiatkári, elektro a plyno odborníci a ďalší, sú zrazu, alebo hádam budú zrazu privolávaní ku ruinám, aby riešili po funuse, ako to malo byť, aby to nezhorelo. Ktovie, ako to bolo s povinnými a pravidelnými revíziami, kontrolami všakovakého druhu, akiste poukazovali na chyby a nedostatky a skončili zapadnuté prachom na nejakom úradníckom stole, pretože akiste nastali problémy s financovaním, spomaleným právom a jeho nemožnými predpismi, byrokratickým postupmi, čo to všetko zastavilo.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Tak prečo štát fňuká  

A zrazu tu všetci stoja pred spáleniskom ako štatisti a spoločenský komparz, pretože sa budú musieť hľadať záchranné peniaze aspoň na konzervovanie stavu. Štátny komparz, čo s mokrými vreckovkami narieka pred kamerami nad vzniknutou situáciou, čo sám spôsobil.

Požiar v Banskej Štiavnici, rovnako ako na Hôrke, sú obrazom prístupu štátu, spoločnosti, ku problematike ochrany a nielen pamiatok. Keď sa nevybudujú protipožiarne steny, nezrealizujú sa zodpovedajúce opatrenia, konštrukcie, požiarne úseky, nenastriekajú sa protipožiarne nátery, nenainštalujú sa hlásiče, neošetria sa inštalácie, nerealizujú sa revízie s efektívnym dopadom na nasledovné opatrenia a investície, ale sa radšej budú rátať škody a následne sa bude investovať rádovo viac, než by stáli preventívne opatrenia, budú sa tu diať ešte mnohé a mnohé ďalšie veci. Padajúce mosty už máme,

SkryťVypnúť reklamu
reklama

horiace pamiatky taktiež, zbúrané postavené nemocnice ako výsmech koncepcie a financovania štátu,

nekonečné výstavby dopravnej infraštruktúry prechádzajúce desaťročiami či storočiami, takmer ako pyramídy,

sa takže taktiež pripíšu do análov nejakého svetového, ale nedobrého dedičstva.

A ani tragédie nepohli myslením

Bolo by fajn,

keby sa krajina spamätala a pozývala k stavbám stavbárov, nie právnikov, ekonómov a už vôbec nie politikov a to v štádiu prípravy a nie v štádiu náprav škôd. Ktovie či to pôjde, keď to tu takto funguje od desiatich k piatim.       

Vladimír Čuchran

Vladimír Čuchran

Bloger 
  • Počet článkov:  73
  •  | 
  • Páči sa:  40x

Kto berie život celkom vážne, prichádza o veľa. Ver mi, s humorom to ide ľahšie. Aj keď často je to cez slzy, ale netreba to vzdať, pokiaľ to ide a ostáva nejaká byľka nádeje a zbytok síl. V živote je nutné vedieť aj vzdať sa, pokoriť sa sile hôr, prírody, úctivo ich poprosiť, že si prekročil tú pomyselnú hranicu, pokiaľ by si zašiel priďaleko a hlavne vedieť, kde je tá hranica. Hoci v športe, či zdolávaní ciest si človek neustále kladie vyššie a vyššie ciele a hranicu aj prekročí...A ako vravím, aj na šibenicu s úsmevom! Ver mi, treba rozdávať pozitívnu energiu, treba sa rozdávať, urobiť niekoho šťastným - možno aj tam treba hľadať filozofiu bytia, nielen v mysli obrátenej do seba.Pôvodne, profesne stavebný technik, najmä projektant architektúry. Srdcom horal - turista, horolezec, jaskyniar, horský bežec, ochranca prírody, organizátor, propagátor, nadšenec. Dnes následkom mozgovej mŕtvice invalid. Ako človek, pesimista, nadobudnutý životnou praxou, fejtonista, srandista. Dôchodca 2018.Ako tak pozerám na svet asi aj pesimistom zostanem...Vlado Čuchran, www.horami.sk - stránky venované priateľom hôr a milovníkom prírody Zoznam autorových rubrík:  turistika, turizmusSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

289 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu