Rafinovaná zdravotná poisťovňa

alebo ako mi naparili pokutu za to, že som zaplatila viac

Písmo: A- | A+
Diskusia  (17)

 Existuje jemná porucha logiky, existuje tvrdá byrokracia a potom existuje tretí a najzávažnejší stupeň postihnutia – nazvime ho Všeobecná Zdravotná Poisťovňa. Ako inak si mám vysvetliť, že som dostala pokutu za to, že som dva mesiace platila zdravotné poistenie, aj keď som už nemusela. Teda som platila naviac. Koľký zločin hodný trestu!  

 Aby som to vysvetlila. Podľa poisťovne a jej výpočtov, mi povinnosť platiť poistenie skončila k októbru 2005. Áno tušíte správne tento zanedbateľný fakt sa mi nikto neunúval ohlásiť. Šetrili si sily a obálku na pokutu, ktorá mi z toho vyplynie. Aké rafinované!   

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

 Ja som samozrejme poctivo platila moju zdravotnú poistku, aj keď som už na Slovensku nežila. Prečo, to dnes sama netuším. V januári, keď som si už platila aj poistku v Taliansku som sa rozhodla odhlásiť. Tetuška v poisťovni mi vystavila papier – na moju žiadosť, že nemám žiadne podlžnosti voči VZP, že som pekne poctivo platila a rozišli sme sa v dobrom. Keby som vedela, že ten papier na hlavičke VZP nemá žiadnu váhu, tak ho rovno hodím do koša, alebo využijem uspokojivejším spôsobom...  

 No ja som žila v sladkom nevedomí, že som si splnila všetky platby a že som vzorný občan. Až do dňa, keď mi poisťovňa, zákerne a od chrbta poslala súdne (!) rozhodnutie o pokute. Držiac v jednej ruke list zo súdu o pokute, v druhej papier s hlavičkou VZP, ktorý vraví, že nemáme žiadne podlžnosti voči VZP, som zvažovala kto je tu za debila. Keď už raz niekomu oficiálne potvrdím, že nemá podlžnosti, v každom normálne fungujúcom štáte, nemám právo žiadať od neho nejaké ďalšie sankcie a platby.   

SkryťVypnúť reklamu

 Tu hrá úlohu ešte jedna premenná. Moja rafinovaná VZP vie, že žijem mimo SR. Tak si to zráta jednoduchom matematikou. Platila aj keď nemusela. Asi financie má. A teraz pozor – keď žije ďaleko, za jednu cestu (a Boj vie, že jedna návšteva poisťovne asi veľa nevyrieši) zaplatí asi tak 4 000 Sk...takže logicky keď jej naparíme pokutu nižšiu ako cena jedného lístku. A tak sa stalo. Možno je to náhoda a možno nie. Ľudia žijúci v zahraničí nemajú čas a energiu cestovať domov kvôli byrokracií tohto rázu. To je rýchla matematika. Bezproblémové – takí ľudia problémy nerobia. Už len samotné riešenie problému, dosiahnutie pravdy a takej hlúposti a pošetilosti ako je spravodlivosť, je pre nich nákladnejšie ako proste zaplatiť neoprávnenú pokutu.  

SkryťVypnúť reklamu

 Moja ex- poisťovňa trvá na tom, že moja povinnosť platiť poistné skončila 28.10.2005. Prečo tento dátum, netuším. Snáď v ten deň pekne svietilo slnko a tak sa poisťovňa rozhodla uvolniť ma od oťaží platby. Nuž, a logicky aj z tohto dátumu vyplýva to, že som si nesplnila odhlasovaciu povinnosť. Čo na to, že je som pokojne platila ešte dva mesiace a potom som sa pekne odhlásila. Pre poisťovňu som zločinec odsúdenia hodný. Dodnes mi nikto nevie vysvetliť ako sa poisťovňa dopracovala k dátum 28.10. 2005. „Nejaká pani“ ten dátum napísala do odhlasovacieho tlačiva, a čo na tom, že je som s ním nesúhlasila či o ňom nevedela? Poisťovňa má vždy pravdu, aj keď sa mýli.   

SkryťVypnúť reklamu

 Každý právne fungujúci a logický štát mi dá za pravdu. U nás to tak nefunguje. Moje odvolanie bolo ako hádzať hrach na stenu. Ako ctený orgán (právny) použil fotokópie mojich potvrdení o zjavne zbytočnej platbe, radšej nechcem vedieť.  

 Jediné čo ma mrzí najviac je, že som bola jedným z tých čo poctivo platili poistné. Koniec koncov či platíte alebo nie, poisťovňa si úž nájde dôvod prečo si zaslúžite pokutu. Dnes je možné pokutovať aj tých, čo platili viac a „preplácali.“ Nuž áno, to si zaslúži sankciu. Snáď len raz príde deň, keď sa dostane k moci v tomto orgáne aj ľudský rozum, aspoň z polovičky zdravý. Lebo čo to riadi teraz, to nemusím ani písať, to si ctený čitateľ domyslí aj sám.

Evka Cucurachi

Evka Cucurachi

Bloger 
  • Počet článkov:  52
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Milujem kráčať cestami môjho života. Pretože aj keď nie sú ľahké, sú obohacujúce. Aktuálne ma tie moje zaviali do slnečného Talianska, kde na podiv sú všetci úplní Taliani... Zoznam autorových rubrík:  Ľudia naokoloVlkKrajina môjho srdcaŽivot mi priniesolÚsmevnéSilne súkromnéNa cestáchNezaradené

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

41 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
SkryťZatvoriť reklamu