Nitrianski ultras fandili v tvare hákového kríža

Ligový futbal na Slovensku je okrem diváckeho násilia sprevádzaný aj prejavmi extrémizmu. Či už ide o rasové urážky futbalistov čiernej pleti (Guédé, Seye, Fofana), hráčov inej národnosti (maďarskej, českej) alebo antisemitské pokriky, ktorými sa navzájom častujú ultras Spartaka Trnava a Slovana (Trnava sú poľskí židi / Jude jude celá blava). Svojský spôsob fandenia ešte predvlani v Trnave ukázali aj ultras Nitry známi ako Trogári. Na hosťovskej tribúne svojími telami vytvorili hákový kríž.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (26)
27.august 2005 duel Trnava-Nitra. Nitrianski ,,Trogari,, sa takto vynašli potom, čo im domáci údajne ukradli vlajku tiež s fašistickým odkazom Nitra Hooligans 88 {88=Heil Hitler}
27.august 2005 duel Trnava-Nitra. Nitrianski ,,Trogari,, sa takto vynašli potom, čo im domáci údajne ukradli vlajku tiež s fašistickým odkazom Nitra Hooligans 88 {88=Heil Hitler} (zdroj: lesk.zoznam.sk)

Fotografia podľa jedného z fanúšikov Spartaka pochádza zo zápasu Trnavy s FC Nitra. Duel mužstvá odohrali na štadióne Antona Malatinského v lete 27. augusta 2005. Záber by mal byť urobený pravdepodobne zo západnej tribúny, zo sektora G.

Nitriania, ktorí sa zoradili do hákového kríža stoja v hosťujúcom sektore na východnej tribúne.

Prečo si zvolili symbol architekta II. svetovej vojny, ktorý pre milióny ľudí znamenal utrpenie?

Trogari majú povesť ultra radikálov a veľká časť z nich údajne patrí aj k extrémistickému hnutiu Národný odpor. Národný odpor má na Slovensku najsilnejšie zázemie práve v Nitre.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Podľa očitého svedka mohlo byť na tomto zápase v Trnave asi 60 fanúšikov z Nitry. Z toho 40 neutrálnych. Dvadsiatka patrila k Trogárom. Teda k tvrdému jadru.

Hákový kríž bol údajne reakciou nato, keď im ultras Trnavy ukradli vlajku NITRA HOOLIGANS 88 a dole hlavou ju vyvesili vo svojom kotli.

Odsudzenú vlajku môžete krátko vzhliadnuť na tomto videu. Visí priamo za bránkou. Všimnete si ju v 40. sekunde videa. ,,Tú vlajku sme zavesili dole hlavou k nám na ,,juh,, a oni už nemali ako sa zviditeľniť, tak urobili hento, " uvádza trnavský fanúšik. Trogárska vlajka visiaca v trnavskom sektore dole hlavou dodáva historke o vzniku hákového kríža punc pravdivosti.

SkryťVypnúť reklamu

Odporúčam inak aj moment na videu zachytený v 120. sekunde čiže presne po 2. minútach. Ide o antisemitský prejav trnavských fanúšikov, keď na jeseň 2004 v dueli proti Slovanu asi na dvadsiatke transparentov olemovali logo belasých židovskou hviezdou. ((video1)) Najznámejší prejav extrémizmu Jeden z najznámejších prejavov extrémizmu na zápasoch Corgoň ligy má dátum 20.4. 2006. Stoja za ním ultras Slovana, ktorí svoje sympatie k fašizmu prejavili aj počas duelu v Senci. Zápas sa hral na výročie vodcu 3. ríše Adolfa Hitlera a verejnosť si ho pamätá ako výsmech polícii. Tým sa stal pre transparent z dielne Ultras Slovana s textom ,,Alles gute Adi,,. Otvorená gratulácia vodcovi nacistického Nemecka, ktorého zobrazoval fúzkatý smajlík.

SkryťVypnúť reklamu
Adi
Adi 

Polícia však vyše pol roka hľadala fanúšika Adolfa. Viacerí členovia ultras totiž policajtom na výsluchu tvrdili, že len gratulovali kamarátovi, čo bol s nimi na zápase a volal sa Adolf. Polícia v októbri 2007 vyšetrovanie uzavrela, keďže nebol zistený trestný čin. Z výsledkov vyšetrovania vyplýva, že takmer pol roka skutočne hľadala oslávenca Adolfa. Napokon je vyšetrovanie len prerušené, pretože prokurátor polícii vec vrátil s tým, že šlo o trestný čin. ------------------------------------------------------------------------------------------------------- Na záver si pozrite len ilustračné video Trogárov, ktorí údajne stoja za ,,ľudským hákovým krížom,, z leta 2005 v Trnave.

Sergej Danilov

Sergej Danilov

Bloger 
  • Počet článkov:  183
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Páči sa mi interakcia s vami a citát, že blogovanie je crackom novinára. Alebo novinársky crack?:-)POPULÁRNE ČLÁNKY: Reporting on extremist politicians Zoznam autorových rubrík:  FutbalPolitikaExtremInternetShowbizSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

722 článkov
SkryťZatvoriť reklamu