reklama

Psychadelický Bypass

Unikanie pred psychickou bolesťou, alebo zazračná medicína?

Psychadelický Bypass
Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Najprv krátko z histórie k pojmu spirituálny bypass ktoré neskôr prevzalo psychadelické hnutie, nazvali to psychadelický bypass .

V podstate podľa amerického psychológa Johna Welwooda , ktorý tento termín v roku 1980 vymyslel, hoci mal na mysli spirituálny bypass, znamená: Tendenciu používať duchovné nápady a praktiky na obídenie alebo vyhnutie sa nevyriešeným emocionálnym problémom, psychologickým zraneniam a nedokončeným vývojovým úlohám.

Psychadelický bypass je obdobný pojem ktorý hovorí o tom, že človek ktorý užije psychadeliká môže mať sklony k tomu, že už si myslí, že pochopil svet, rozpustilo sa mu ego, vie viac ako ostatní, spoznal už správnu cestu a zázračnú medicínu, ktorá sa hodí na všetko . Prevažujú neuvedomované, alebo aj uvedomované pocity nadradenosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Či už na úzkosti, depresie, poruchy osobnosti, chudnutie, vysoký tlak a podobne. Samozrejme dá sa tam dosadiť čokoľvek na čo môže zázračné spirituálne, ezoterické či psychadelické obrátenie fungovať.

V niečom sú tieto bypass zážitky, či už spirituálne, ezoterické, či psychadelické podobné. Slovíčko „JA“ som už pochopil, Moja cesta je správna a jediná, ja mám vyššie vedomie, som Viac vedomý , uvedomený, či nadvedomý a podobne.

Teraz je toho všade veľa, je trend v psychadelických terapiách, výskumy , meta-analýzy. Podľa mňa dochádza až k preceňovaniu. Keď už nezaberú tradičné terapie skúsme psychadeliká.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Určite to nie je čiernobiele, no psychadeliká mi evokujú skôr „ bum bum“ terapie, ktoré tu už boli v psychoterapií, či sú „bum bum“ techniky v ezoterických hnutiach, alebo ultracharizmatických spiritualitách.

Tendencia ísť po silných zážitkoch , nevravím, že nie je správna, no na konci dňa môže prísť vytriezvenie a sklamanie.

Ako keď sa človek zaľúbi, je očarený, no po čase pri strete s realitou to nemusí byť vždy pekný zážitok.

Za dobrá nástroj považujem to, ak má človek pokoru, že to čomu verí, nemusí byť pravda, nevyvyšuje sa nad materialistami, alebo nad tradičnými, či netradičnými cirkvami.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Či nad tým, že ostatní sú ešte málo vedomí, alebo by mali brať Ketamín, MDMA, alebo LSD či Ayahuascu, či jediná správna cesta je Hare Krishna, Zenový majster, Budhista, alebo Kresťan, či Letničiar, a uvažuje nad tým čomu verí, je alebo nie je náplasťou nad zranenou dušou.

Jozef Ďanovský

Jozef Ďanovský

Bloger 
  • Počet článkov:  39
  •  | 
  • Páči sa:  104x

Som klinický psychológ a psychoterapeut . Baví ma behanie, literatúra a spiritualita. Začal som aj písať knihy zatiaľ len rukopisy. Viac info o mne na www.viasano.sk Zoznam autorových rubrík:  Nezaradená

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu