Pán Fico nemá právo sa uchádzať u funkciu sudcu Ústavného súdu Slovenskej republiky

V zmysle čl. 124 Ústavy Slovenskej republiky je Ústavný súd nezávislým súdnym orgánom ochrany ústavnosti. Je to najvyšší súdny orgán a predseda Ústavného súdu je štvrtým najvyšším ústavným činiteľom v krajine.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Jeho základnou úlohou je okrem iného, chrániť základné ústavné princípy, ako aj základné ľudské práva a slobody každého z nás. Inými slovami, Ústavný súd je pilier ústavnosti nášho štátu a má nezastupiteľné miesto pri ochrane demokracie a práva v našej krajine. Zároveň súdna moc, na ktorej čele stojí ÚS, je v zmysle Ústavy SR zakotvených bŕzd a protiváh, absolútne oddelená od moci zákonodarnej a výkonnej, pričom jej účelom je tieto dve zložky štátnej moci kontrolovať.

Ústavný súd je tvorený zo sudcov Ústavného súdu, ktorí na seba prevzali ohromné bremeno a s tým súvisiacu zodpovednosť. Mali by preto byť vzhľadom na významné úlohy, ktoré sú im zverené, nositeľmi širokej odbornej znalosti v oblasti Ústavného práva, morálnych a etických zásad v spojení s charakterovými a osobnostnými predpokladmi. Zároveň by sa pri svojom rozhodovaní mali riadiť princípom „Ex aequo et bono“ teda slušne a spravodlivo. V súhrne ide o esencie, ktoré by mali tvoriť DNA každého sudcu ÚS, ako reprezentanta najvyššieho orgánu ústavnosti.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Ak sa pozrieme na osobu pána Fica ako kandidáta na sudcu ÚS, tak za bol posledných 20 rokov súčasťou výlučne zákonodarnej a výkonnej moci. Ako teda môže nezávisle a nezaujato rozhodovať a posudzovať zákony a ich súlad s Ústavou SR, keď on sám bol ich strojcom a nositeľom? Ako môže pri výkone mandátu sudcu ÚS napĺňať princíp „Ex aequo et bono“, a tým slušne a spravodlivo rozhodovať o zachovávaní ústavných princípov, o našich základných právach a slobodách, keď voči jeho osobe je založených mnoho káuz a podozrení, ktoré doteraz neboli vysvetlené, pričom stále býva v byte osoby, ktorá bola právoplatne odsúdená za daňové trestné činy, spáchané počas jeho vlády? Tiež je možné polemizovať, či pán Fico vôbec spĺňa zákonné predpoklady na výkon sudcu ÚS, keďže jedna zo základných podmienok pre výkon tejto funkcie, „expressis verbis“ stanovenou v čl. 134 ods. 3 Ústavy SR, je 15 ročná aktívna právna prax, pričom pán Fico v posledných 15 rokov zastával výlučne funkciu predsedu Vlády SR respektíve funkciu poslanca NR SR.

SkryťVypnúť reklamu

Už len tieto skutočnosti, ho absolútne diskvalifikujú ako reprezentanta najvyššieho súdneho orgánu, a to ako z hľadiska morálky, etiky a charakterových vlastností, tak aj z pohľadu samotnej Ústavy SR. Preto ak bývalý predseda vlády bude zvolený a následne menovaný za sudcu ÚS, bude to možné považovať za výsmech a pohŕdanie tak vážnou, dôležitou a rešpektovanou inštitúciou, akou Ústavný súd bezpochyby je

autorom je Dávid Béreš, predseda OPO a člen Hnutia SME RODINA

https://www.facebook.com/D%C3%A1vid-B%C3%A9re%C5%A1-Hnutie-Sme-rodina-288067018523437/?modal=admin_todo_tour

Dávid Béreš

Dávid Béreš

Bloger 
  • Počet článkov:  3
  •  | 
  • Páči sa:  0x

som právnik, poslanec Miestneho zastupiteľstva v Bratislave, a kandidát do NR SR č. 77 za Hnutie SME RODINASom presvedčený, že základným účelom politiky nie je získať vlastnú moc, vplyv alebo prospech. Základným účelom politiky je služba a pomoc ľuďom.Zároveň spojene demokracie a internetu ("smart governance") považujem za budúcnosť moderného riadenia štátuZákladné prvky tohto systému sú: i) vyššia účasť občanov na správe veci verejných ii) kvalita verejných a sociálnych služieb a iii) transparentné a otvorené vládnutie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

277 článkov
SkryťZatvoriť reklamu