Prečo židia neutekali a kedy je správny čas opustiť krajinu

Niekoľko rokov rozmýšľam nad tým, prečo židia počas druhej svetovej vojny neutekali. Prečo sa “dali odtiahnuť” do koncentrákov. Včera celú moju osobnú záhadu vyriešila jednou vetou pani Lýdia Piovarcsyová, ktorá prežila holokaust.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (84)

Pokiaľ nie ste historik, politológ alebo etnológ, obdobie Hitlerovho nacizmu asi nebude obľúbený predmet nedeľného skúmania. Začala som si dopĺňať chabé informácie o druhej svetovej vojne z gymnázia aspoň cez literatúru a občasné články. Stále mi ale jedna vec nešla do hlavy: keď sa spúšťal masový proces perzekúcií obludných rozmerov a ľuďom išlo o život, ja by som nechala majetky, postavenie, status, sieť kontaktov a kamarátov a s balíkom bankoviek utiekla preč. Prečo oni nie?

Bála som sa pritom jednej odpovede. A tú mi včera hľadiac hlboko do očí potvrdila Lýdia Piovarcsyová, dcéra židovského majiteľa antikvariátu Steiner v Bratislave. Pretože vôbec nič netušili. Nevedeli, kam idú transporty. A dokonca ani v kuloároch – a tie pri arizácii museli bzučať ostošesť - sa nehovorilo o smrti. V najhoršom prípade o nejakých prácach. Ak sa história zopakuje, budeme vedieť včas rozpoznať z náznakov a signálov, že nám hrozí smrť?

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Dobrovoľne do koncentráku

Mama pani Lýdie dokonca dobrovoľne odišla transportom s manželom na znak vyjadrenia podpory. Dcéru nechala na Slovensku pravdepodobne s očakávaním, že sa po čase vráti. Akoby len išli na výlet do Ameriky. Istotne si vtedy pod podporou svojho drahého manžela nepredstavovala, že ho bude držať za ruku v plynovej komore. I to by sa jej však nesplnilo. Steiner umrel v kyanovodíkovej sprche osamote a jeho manželku roztrhali psy zaživa.

Pani Lýdia sa mi včera priznala, že dlho nevedela mame odpustiť, že ju zanechala samú. S pokorou a priznanou neistotou hovorí, že ak by bola ona v podobnej situácii so svojimi deťmi, volila by skôr ochranu nového života – detí.

SkryťVypnúť reklamu
Lýdia Piovarcsyová
Lýdia Piovarcsyová 

Kedy je správny čas odísť?

Čo sa ale z tejto doby, o ktorej počúvame zo zvrašteným čelom, zrkadlí dnes, je otázka: kedy je ten správny čas odísť. Poučme sa na židovskom holokauste a pred večerom sa ateisticky pomodlime: bože, daj mi múdrosť, aby som vedel rozpoznať nebezpečenstvo života a vedel, kedy odísť.

Budeme schopní včas rozoznať, že sa krajinou prežierajú totalitné spôsoby? Budeme vedieť včas určiť, že sa nám nenápadne, ale systematicky, strácajú demokratické princípy? Kedy je zakázanie divadelného predstavenia len kuriozitou z iného kraja a kedy je už signálom, že treba biť na poplach? Kedy mám prijať skandované heslá “smrť” “do plynu” a “Slovensko Slovákom”, ktoré sa kričali len pol kilometra od môjho domu, za vážny podnet k mobilizácii demokratických síl? Budeme to vedieť dostatočne vopred rozpoznať? Budeme múdrejší a predvídavejší ako boli prefíkaní židia?

SkryťVypnúť reklamu

Životné príbehy Stefana Zweiga, Anny Frankovej alebo Eriky Bezdíčkovej, ktoré si môžete prečítať v autobiografiách, ma presviedčajú, že nejde o mieru inteligencie, ani o prístup k informáciám. Jedná sa skôr o istú bdelosť a priam vojnovú ostražitosť, na ktorú sme vo svojich rodinných životoch prirodzene - a bez výčitiek - pohodlní.

Nacizmus nebol dostatočne odsúdený

Na včerajšom Soaré o fašizme v bratislavskom Dobre&Dobré padla od etnologičky Moniky Vrzgulovej zaujímavá myšlienka, ktorú si môžete rozvinúť sami za seba. Nástupom nového režimu v 1948 sa téma nacizmu a fašizmu uťala. Strašná história nebola kolektívnym vedomím prežutá, dovysvetľovaná a tisícnásobne odsúdená. V 50-tych rokoch sme predsa už všetci budovali a odsudzovali úplne iné veci. A tam vidí príčinu toho, prečo dnes toľko ľudí už len pri náznakoch nacizmu či neonacizmu nehovorí inžinierovi Kotlebovi z diaľky hlasné NIE.

SkryťVypnúť reklamu

PS: Pani Lýdiu Piovarcsyovú nájdete aj na facebooku.

***

Ak sa vám článok páčil, dajte mu svoj hlas aj na vybrali.sme.sk TU.

Ela Dekankova

Ela Dekankova

Bloger 
  • Počet článkov:  8
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niekde medzi umením a manažmentom Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

56 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

278 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu