II. Sudoku pre každého - Púchov 2010

Po dlhých piatich rokoch sa slovenská sudokáčska špička vrátila do Púchova. 35 riešiteľov, hlavne z blízkeho okolia, sa stretlo na pôde tamojšieho Gymnázia, aby sa popasovalo s pestrou paletou úloh.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V príjemnom aprílovom, tentokrát nie bláznivom, počasí by sa nikto z nás ani len neodvážil odhadnúť, že na turnaj zavíta také veľké množstvo riešiteľov, preto prvou úlohou, ktorú bolo treba vyriešiť bolo rozsadenie tohto kvanta riešiteľov. Prvá, pokročilá, skupina sa napokon usalašila vo vedľajšej triede a už len čakala, kedy utíchnu neutíchajúce otázky rekreačnej skupiny a až potom sa mohla pustiť do lúštenia prvého kola. To obsahovalo 9 celkom bežných úloh, z ktorých sa prenášali čísla do poslednej desiatej klasickej úlohy, ktorá bola teda úplne prázdna a nedala sa vyriešiť bez hotových ostatných úloh. Reprezentačná skupina sa po krátkej chvíli tvárila celkom blažene a mnohí z nich začali poškuľovať po časovom bonuse, to však ešte neriešili poslednú z prenášacích úloh ... Súčtové sudoku malo v tomto kole naozaj rozhodujúcu úlohu, jeho vyriešenie vyžadovalo buď mimoriadne schopnosti, mimoriadne veľa času alebo mimoriadne šťastie pri tipovaní. A prekvapivo sa nič mimoriadne neudialo - ani schponosti sa neprejavili, aj času bolo málo a k tipovaniu sa nedonútil prakticky nikto. A preto pred limitom neodovzdával nikto a ako sa neskôr ukázalo, tak ani nikto neprešiel cez poslednú "zabijácku" úlohu (po anglicky sa toto súčtové naozaj nazýva "Killer sudoku").

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Po krátkej pauze vyplnenej nadávkami, pochybnosťami a krútením hláv nasledovalo druhé a zároveň posledné kolo. Mnohí, konkrétne reprezentanti, už snáď aj tušili, čo sa bude riešiť, netušili, však, ako a prečo. Aby som bol konkrétnejší, tak asi týždeň pred turnajom som všetkých z nich otravoval otázkou: "Aké je tvoje naj sudoku ?". No a potom už nebolo ťažké vymyslieť presne také úlohy, podľa ich želaní a potrieb, veď raz im predsa možno výjsť v ústrety, však ? Podstatou celého riešenia bolo to, že každý reprezentant mal vyriešiť svoju úlohu , aby sa rátala za daný počet bodov, ak by sa mu to nepodarilo, tak všetci ostatní (ktorí by tú úlohu zvládli) by získali o tretinu bodov viac ako bol pôvodný bodový základ. Reálne sa dali vyriešiť všetky úlohy, a preto taktika vôbec nemusela hrať žiadnu rolu, avšak celá ustráchaná reprezentačná skupina volila istú istotu a začala tak tou "svojou". Niektorí na to možno aj doplatili, gumovali o stošesť a zvládli tak len dve-tri ďalšie. Ani tentokrát sa nikomu nepodarilo dorobiť všetko (asi bol konzultant príliš rýchly) a preto sa poradie dalo odhadovať naozaj ťažko.

Skryť Vypnúť reklamu

Napokon to dopadlo zaujímavejšie ako sme čakali, v prvej desiatke tých zaujímavostí bolo naozaj dosť, na čelných pozíciách nevynímajúc. Premiérové slovenské turnajové prvenstvo si tak tesne odniesla Ivka Štiptová (K1Z). Druhé miesto obsadil logik Martin Kollár (K1Z), ktorého evidentnou výhodou bolo to, že tentokrát nepatril medzi tú "vyvolenú" šesticu a preto mohol riešiť oveľa uvoľnenejšie. Vďaka tomu o pár sekúnd predbehol Pištu Gyürkiho (K1Z). Štvrté mieto (a nie prvý raz) si vybojoval domáci Pištík Gašpár (Gumkáči) a najväčším prekvapením turnaja bolo piate miesto majstra sveta a istú dobu aj najrýchlejšieho sudokáča sveta Paliho Jaselského (Gumkáči). Ostatné miesta v prvej desiatke naznačili, že kvalita tentokrát nebola len v pokročilej triede, poradie pekne premiešali aj niekoľkí "druhotriedni" riešitelia a ukázali tak, že pri správnom tréningu majú šancu dosiahnuť aj oveľa lepšie umiestnenia.

Skryť Vypnúť reklamu

To by bolo z Púchova asi tak všetko, teraz sa pozornosť sudoku-sveta upriamuje na chystané V. majstrovstvá sveta v sudoku v USA (Philadelhia). Dúfajme, že naši reprezentanti sa vzchopia a ukážu toho podstatne viac ako teraz naposledy v "Sudoku pre každého" ... ale o tom až neskôr ...

Matúš Demiger

Matúš Demiger

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som študent novinárčiny, ktorý nemá na nič čas a preto sa venuje takým veciam ako je lúštenie hlavolamov a písanie blogu. Zoznam autorových rubrík:  Majstrovstvá sveta v sudoku 20Majstrovstvá sveta v hlavolamoLišiak - KP IInternetové sudoku turnajeSudoku turnaje SZHK 2010

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Skryť Zatvoriť reklamu