O ovečkách a vlkoch

„Niekedy ľudia šli do kníhkupectva, aby si kúpili bibliu alebo životopisy svätých a teraz tam chodia, aby sa dozvedeli viac o reinkarnácii...“ Ak sa vám nepáči, že sa rada špáram v rečiach druhých, tak nasledujúci článok ani nečítajte... Ja však nevidím dôvod, aby som v tom nemohla pokračovať. A späť k hlavnej myšlienke. Cirkev a poznanie.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (7)

Je síce pravdou, že Cirkev a veda uzavreli svoj spor tým, že sa navzájom dopĺňajú, ale všetci vieme, že s kompromisom aspoň jedna strana nebude spokojná. Od nepamäti tomu tak bolo. Veda chce informovať o (skoro) všetkých poznatkoch, aby sa ľuďom žilo ľahšie, no nie všetko z toho súvisí aj s tým, o čom potvrdenom chce hlásať Cirkev.
Len tak pre príklad. Ak by sa našli nejaké ďalšie poznatky o Turínskom plátne, Novom zákone a čomkoľvek, čo súvisí s jednou z hlavných myšlienok fungovania cirkevnej spoločnosti, písali by o tom ich noviny, hovorilo by sa o tom v ich reláciách a v neposlednom rade by sa robili zbierky na “ ďalší výskum “ objavu. Keby sa však dokázalo, že je trebárs reinkarnácia skutočná, čušali by ako vši v chrastí. Prečo?
Pretože všetky veľké hlavy sú si vedomé, že pokiaľ sa celé spoločenstvo bude hrať na košiar, bude všetko podľa ich predstáv. Bača vyšle psíka ponaháňať ovečky do ohrádky a keď sa vráti dostane kostičku. Všetci budú spokojní. Bača nemusí ani palcom na nohe pohnúť, psík sa oženie labou po muche a má kosť. Ovečky so svojím geneticky modifikovaným mozočkom nerobia nič iné iba papajú, kakajú a čakajú, až im narastie väčšia hriva, ktorú ujo bača vymení za pár zlatiek. A teraz si predstavme, že do košiara vbehne vlk, ktorý ovečkám rozdá letáčiky o inej, lukratívnejšej paši. Už sa do neho pustí havo a on nemá ani len šancu dokončiť uvítaciu vetu.
Ako vidíme na teraz vymyslenom príklade, viera a veda sa dopĺňajú. V závere príbehu o paši som klamala. Havo pribehol spolu s bačom ku vlkovi, otvoril mu dvierka na kolibe a naplnil psovu misku mäskom pre vlka. Po hodinách vtipov sa rozlúčili a vlk na pamiatku dostal tucet ovečiek, aby vedel, kam sa má vrátiť, keď bude najhoršie alebo keď objaví niečo, čo prospeje každej stvore.

Deni Hvizdová

Deni Hvizdová

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Považujte ma za blázna koľko chcete, aj tak v tom stále budem cítiť závisť.

Prémioví blogeri

Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu