Nepoľovnícka verejnosť a ich mienka o poľovníctve

Poľovníctvo je v dnešnej dobe často rozoberanou témou. Veľakrát však, bohužiaľ, v tom negatívnom svetle. Postrelenie / zastrelenie človeka, psa, pytliactvo a iné porušovanie legislatívy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (30)

Na internete sa takmer pod každým príspevkom s poľovníckou tematikou môžeme stretávať s množstvom nenávisti voči poľovníkom a poľovníctvu všeobecne. Nie je vôbec žiadnym problémom nájsť vulgárne a urážlivé komentáre do pár minút. V podstate si stačí otvoriť prvý článok hociktorého spravodajstva, ktorý sa týka poľovníctva. Na ukážku prikladám screenshot diskusných príspevkov z facebook-ovej stránky Denníka N. Profilové fotky a priezviská užívateľov boli zámerne rozmazané. Kvôli vysokej frekvencii vulgarizmov pridávam iba jeden "miernejší" screenshot, no nájdu sa tam aj oveľa horšie. Článok bol o zastrelení vlka poľovníkom v Malej Fatre, pár stoviek metrov od hraníc chránenej zóny:

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Obrázok blogu

Takéto komentáre človeka, ktorý sa poľovníctvu venuje s úctou a pokorou, poriadne zabolia. Ľudia, ktorí s poľovníctvom nemajú čo i len najvzdialenejší kontakt, prakticky nemôžu vedieť, o čom to skutočné poľovníctvo je. Z výkonu práva poľovníctva nám, poľovníkom, pripadá povinnosť zver aj loviť. A práve toto je často jediná činnosť, ktorú médiá a široká verejnosť vidia. V správne a poctivo fungujúcich poľovníckych združeniach by mal byť samotný lov až na poslednom mieste. Ľudia si však neuvedomujú, že stavy zveri je nutné primerane regulovať, nakoľko sú jednotlivé druhy v mnohých častiach Slovenska neprirodzene premnožené. Nadmerné premnoženie zveri môže často smerovať k šíreniu rôznych chorôb a vírusov. Iste ste už postrehli, že sa k nám z Ukrajiny šíri africký mor ošípaných (AMO).

SkryťVypnúť reklamu

V prvom rade sa o prírodu treba starať, chrániť ju, a až tak si od nej niečo brať. Tragédie zavinené alkoholom a nepozornosťou sú neodpustiteľným prešľapom, avšak na základe určitého percenta “poľovníkov” by spoločnosť nemala súdiť všetkých. Tých správnych poľovníkov je ďaleko viac ako sa môže zdať, no kvôli medializácii množstva nezákonnych činov nezodpovedných ľudí vlastniacich poľovný lístok, toto “bremeno” automaticky pripadá všetkým.

Smutným faktom je aj to, že ak si otvoríte Google a naťukáte tam slovné spojenie „poľovník zastrelil“, vyhodí vám to toto:

Obrázok blogu

Prvých pár strán tvoria články typu „poľovník zastrelil kolegu“, „poľovník zastrelil psa“, pričom by človek očakával pod týmto slovným spojením úplne iné výsledky vyhľadávania. A nakoľko majú v dnešnej dobe médiá obrovský vplyv na názory ľudí – výsledok je, bohužiaľ, viac než zlý.

SkryťVypnúť reklamu

Nie som lesník ani lesný robotník, no aj napriek tomu trávim v lese už od útleho veku veľmi veľa svojho voľného času. Nič a nikto mi to neprikazuje, ale aj tak to robím. V zime sa spolu s kolegami zo združenia snažíme kŕmidlá pravidelne dopĺňať a čistiť prístupové cestičky, aby zver mala čo najľahší prístup k potrave v čase, keď to najviac potrebuje. Kŕmidlá neustále kontrolujeme, opravujeme a vyrábame nové. Počas zvyšku roka, kedy zver nie je v tzv. "núdzi", zabezpečujeme seno a i. druhy potravy na nadchádzajúcu zimu. Samozrejme, počas celého roka dbáme na to, aby v každom solisku a teda aj pri každom krmelci bola minerálna soľ, ktorá zveri dodáva všetky potrebné vitamíny a minerály. To sa po určitej dobe na zveri aj v plnej miere odzrkadlí. Srsť je nádherne lesklá, nepoškodená, nenapadnutá parazitmi a samci parohatej zveri sa môžu pýšiť krásnym, veľmi často medailovým, parožím, ktoré by bez týchto vitamínov a minerálov dosiahli len veľmi nepravdepodobne. 

SkryťVypnúť reklamu

V tomto článku som sa snažil aspoň trošku vyvrátiť mienku nepoľovníckej verejnosti o poľovníkoch, lebo pre nás, tých skutočných poľovníkov, sú názory opomenuté vyššie nepríjemnou a hlavne nepravdivou skutočnosťou.

Denis Onufer

Denis Onufer

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Vitajte na mojom blogu!Momentálne som študentom Slovenskej poľnohospodárskej univerzity v Nitre. Venujem sa najmä problematike pôdohospodárstva, prírody, poľovníctva a životného prostredia. Za každý komentár, správu či iné ohodnotenie budem vďačný. Prajem Vám príjemné čítanie! Zoznam autorových rubrík:  PoľovníctvoSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Lívia Hlavačková

Lívia Hlavačková

43 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
SkryťZatvoriť reklamu