Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Sobotisti alebo Adventisti siedmeho dňa? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Mormoni, nie?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

...tak nie, vidim, ze to mam dost popletene
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

...mormoni su Cirkev Ježiša Krista Svätých neskorších dní
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re: CASD

Len malicke historicke upresnenie.

Prvi krestania od cias apostolov a este dlho potom stale svetili sobotu - pretoze to prebrali od zidov. Tak isto aj sam Jezis ako zid svetil sobotu. Zmena zo soboty na svetenie nedele sa udiala az dlllho (niekolko storoci) potom, bol to dlhy a postupny proces. Sk 20,7 priamo nic nehovori o tom ktory den sa ma svetit, tam islo o nieco ine. Je tiez pravda ze Jezis vstal v nedelu, ale na to sa da pozriet aj tak, ze prave v sobotu odpocival v hrobe - co sa moze tiez brat ako symbol ze sobota bola v tom case prave ten siedmy den ktory vsetci zidia a krestania v brali ako posvetny.

Tak isto, E.G.White si tu sobotu nevymyslela, ale vedela ze prvi krestania svetili prave sobotu a kedze nenasla v biblii jedinu zmienku o tom zeby sa sobota mala zmenit na nedelu, tak sa len snazila o to aby sa krestania vratili k povodnemu sveteniu soboty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zákon

Ja ani ostatný kresťania nemáme nič proti sobote. Verím že sobota je symbol odpočinku a nezáleží na tom ktorý deň si za dosadíme za sobotu. Boh nám nedal príkazy len tak aby sme sa nenudili ale ako dar ktorý nám má pomáhať lepšie žiť. Boh povedal 6 dní pracuj a 7. odpočívaj. Dal nám tak jednoducho režim ktorý nás chráni pred prepracovaním.

Keby sa p. E.G.White nehrabala toľko len v strom zákone a v '''obyčajoch otcov'' možno by si všimla že biblia má aj nový zákon a hovorí aj o týchto veciach:
Niekto si myslí, že jeden deň je dôležitejší ako druhý, iný ich považuje všetky za rovnaké: nech sa každý pridŕža svojho presvedčenia. (Rim 14.5) Ja neodsudzujem nikoho kto si myslí že sobota je viac ako nedeľa ja sa len pevne držím svojho presvedčenia.

A okrem toho v Starom zákone môžeme nájsť desiatky sviatkov ktoré Boh pre Izrael ustanovil a CASD nesvätí všetky sviatky čo sú spomínané v biblií. Napríklad sviatok stánkov ktorý kresťania si kedy zobrali stánky a šli na 7 dní stanovať a pritom prinášali Pánovi obety zo svojej úrody?

Ježiš aj niektorý apoštoli svätili sobotu lebo boli židia a zákon to židom prikazoval a Ježiš bol dokonalý žid ktorý bol poslaný prioritne vykúpiť židov a preto musel zachovávať celý zákon a okrem toho farizei ho aj tak osočovali že ne dodržuje sobotu že v sobotu pracuje a uzdravuje že jeho učeníci si v sobotu trhajú klasy a jedia ich. Ak by sme sa mal toho držať tak by som si mal ešte aj počet krokov vyrátať či som náhodou v sobotu neprešiel viac ako je dovolené...

Znovu dosvedčujem každému človekovi, ktorý sa dá obrezať, že je povinný zachovávať celý Zákon. (Gal 5,3) ak by som sa dal obrezať som povinný dodržovať zákon ale Boh ma k ničomu takému nenúti a ani to odo mňa nežiada pre nás kresťanov obrátených z pohanov platia iné pravidlá ako pre Izrael.

Keď som videl, že nepostupujú priamo podľa pravdy evanjelia, povedal som Kéfasovi pred všetkými: "Keď ty, Žid, žiješ pohansky, a nie po židovsky, ako to, že nútiš pohanov žiť po židovsky?" (Gal 2,14)
Ked sám Peter Skala ne-dodržoval zákon hlava prvotnej cirkvi prečo by sme ho mali dodržovať dnes my?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re: zakon

To je vsetko pekne, ale pokial teda nezalezi na tom, ktory den v tyzdni berieme ako den odpocinku, preco potom RKC zmenila svetenie soboty povodnymi krestanmi (vratane Petra, a tiez aj ti ktori uz neboli zidmi) na svetenie nedele a preco si toto svetenie nedele tak silno brani ? Nemala by skor hlasat to ze je jedno ktory den sa sveti, hlavne aby sa niektory z nich svetil ? :)
Ohladom sviatkov - iba jediny sviatok ktory je zachyteny priamo v desatore (vseobecny mravny zakon) je ze mame pametat na sobotu, pretoze sobotu Boh oddelil ako siedmy den tyzdna, kedy nemame robit svoje dielo. A Jezis sa o tomto mravnom zakone jasne vyjadril - ze neprisiel zakon zrusit (t.j. tento zakon plati stale). Okrem soboty je v starom zakone spusta roznych sviatkov, tie mali vecsinou obradny charakter (zidovsky ceremonialny zakon) a/alebo boli predobrazom niecoho, co sa uz naplnilo, preto v dnesnej dobe uz nemaju vyznam.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Z písma je zjavné že už prvý kresťania svätili nedeľu RKC nevymyslela nič nové len to prebrala z prvotnej cirkvi (Sk 20,7) ''Keď sme sa v nedeľu prvý deň týždňa zišli na lámanie chleba'' - Ked sa prvý kresťania zišli na ''lámaní chleba'' teda eucharistií čo je základ omše a podľa učenia RKC ale aj iných cirkví je omša vrchol kresťanského života tak prečo by potom prvotná cirkev slávila bohoslužby v nedeľu a nie v sobotu?
(Jn 20,19) Večer v ten istý prvý deň v týždni, keď boli učeníci zo strachu pred Židmi zhromaždení za zamknutými dverami, prišiel Ježiš, stal si doprostred a povedal im: "Pokoj vám!" - sám Ježiš sa svojim učením zjavil v nedeľu a nie v sobotu

Nedeľa bola pre prvotnú cirkev a stále je pre RKC ale aj všetky ostatné cirkvi hlavne deň kedy bol vzkriesený Ježiš čo je tá najväčšia udalosť v histórií preto oslavujeme nedeľu,... a keď už toto niekto nevie pochopiť tak neviem prečo

RKC si nedeľu bráni asi tak ako každá cirkev svoje učenie a okrem toho RKC učí že ak človek nemôže svätiť nedeľu ak napr. musí ísť do práce alebo mu do toho skočí niečo vážne a nemohol by ísť ani na omšu tak môže ísť na omšu v SOBOTU s platnosťou na nedeľu a prakticky namiesto nedele môže svätiť sobotu

A okrem toho môžeme sa poďakovať Henrymu Frodovi ktorý založil víkend že väčšina ľudí nemusí pracovať a môže si oddýchnuť aj v sobotu aj v nedeľu :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lamanie chleba v nedelu

Skutky 20:7 A v prvý deň týždňa, keď sme sa sišli lámať chlieb, Pavel hovoril s nimi, lebo mal na druhý deň odísť a pretiahol slovo až do polnoci. - cize vecera panova / Eucharistia...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

takze sobotisti

vobec som o nich nepocula... ale zaujimave :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Par FAKTOV...

Ad 1: Hebrejske slovo "sabatta" znamena "odpocivat". Nazov "sobota" je teda odvodeny od slova odpocivat. Desatoro v praxi hovori. SEST DNI PRACA + SIEDMY DEN ODPOCINOK. Ktory den bude siedmy, urcene nie je. Zidia si svoj zvolili a nazvali ho sobotou - odpocinkom.

Ad 2: Justin na zaciatku 2. storocia doklada, ze krestania si za svoj 7. den zvolili (podobne, ako je to uz v Biblii, porov. napr. Sk 20,7; 1 Kor 16,2; ) "Den Slnka", cize z hladiska Zidov "Prvy den v tyzdni", cize nedelu.

Ad 3: Nedela bola Konstantinom ustanovena sviatkom v celej Risi jednoducho preto, ze VSETCI krestania (az do prichodu Adventistov v 19. storoci, myslim) svatili ako svoj 7. den prave sobotu, na pamiatku toho, ze v tento den Jezis vstal z mrtvych (porov. Biblia v Lk 24,1; zaujiavy je aj Jn 20,19).

IMHO Adventisti si suvislost velmi neuvedomili (ked vznikali) a podlahli nazoru, ze Biblia taxativne urcuje nejaky konkretny den, uz PREDTYM nazvany sobotou, za den odpocinku. Co je samozrejme, omyl. Tolko fakty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Chybicka sa vloudila, opravujem...

Chybicka sa objavila, opravujem:

Ad 3: Nedela bola Konstantinom ustanovena sviatkom v celej Risi jednoducho preto, ze VSETCI krestania (az do prichodu Adventistov v 19. storoci, myslim) svatili ako svoj 7. den prave NEDELU, na pamiatku toho, ze v tento den Jezis vstal z mrtvych (porov. Biblia v Lk 24,1; zaujiavy je aj Jn 20,19).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslím, že sme sa dostali k bodu, kde záleží na tom, kto čomu verí. Ja verím, že sobota je skutočne siedmym dňom a som o tom presvedčená aj na základe historického materiálu, vrátane biblickej historiografie. Len ako perličku Vám na zamyslenie chcem pripomenúť, že v množstve protestantských krajín (napr. Anglicko) je dodnes v kalendároch sobota ako siedmy deň. Samozrejme, že každý má svoje právo na rôzne špekulácie. Nenašla som dodnes žiadny vierohodný historický materiál, ktorý by spochybnil to čo je uvedené v Biblii úplne jednoduchým a pochopiteľným spôsobom. Sobota je siedmy deň. Je to logické a pochopiteľné pre každého. Takto tomu veril aj Ježiš Kristus a v Novom zákone je dosť materiálu o tom, že svätil sobotu - siedmy deň. Ja osobne verím práve v takého Boha, ktorý veci nekomplikuje a robí ich pochopiteľné pre každé svoje dieťa. Všetkých desať Božích prikázaní, ktoré sú uvedené v Starom zákone, sa vyznačuje čistou jednoduchosťou a pochopiteľnosťou. A siedmy deň sobota, bol ľuďom daný od stvorenia, kedy sám Boh "odpočinul" od.... a nikde som nenašla, nič čo by toto Božie prikázanie-odporučenie spochybňovalo. Áno tento deň zmenený na nedeľu, ale človekom. Každý sa môže slobodne rozhodnúť koho bude poslúchať, ľudí, alebo Boha. Ja som sa rozhodla, že Boha.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jednoznačný súhlas

bola to presne sobota (plus minus 2 000 000 000 rokov)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

make no mistake Frantisku

Ester, tak ako aj ja a mnoho inych biblickych krestanov doverujem v Bozie slovo a nie ludske bajky. Skutocna veda potvrdzuje z pozorovani prirodnych ukazov a dejov, ze nasa planeta ani solarny system nie je zdaleka tak stary ako to vyzaduje evolucna hypoteza. Nikdy nebola potvrdena jedinym dokazom. Zostava teda viera v Bozie Slovo ktore je Pravda. jan 17,17
Sarkazmus ohladom 2mld. rokov je teda mimo, vzhladom na Biblicku vieru. Pokial sa ktokolvek rozhodne verit evolucnej hypoteze, potom ale nemoze verit nicomu z Biblie, lebo to by bolo vrcholne nekonzistentne. Jezis, apostoli, Zidia aj krestania vzdy verili autenticitu zaznamu z Genesis. Ci sa jedna o stvorenie, alebo potopu.
Je este vela dovodov preco, ale uvediem tento. Ak sme produktom nekonecnej smycky smrti a narodeni, pokusov a omylov, vo svete kde silnejsi poziera slabsieho, potom kedy smrt vstupila do dejin ? aky to bol dokonaly svet, o ktorom Boh prehlasil ze je "dobry" ? A aky je to Boh ktory takto tvori vesmir ? Za koho umrel Kristus aby nas vykupil z pazurov smrti, ak smrt tu vzdy bola ako nastroj na zdokonalovanie druhov a foriem zivota?
Nuze, vyberte si kazdy svojho Boha/boha a Vieru/vieru a prosim neplette evolucnu hypotezu do biblickej viery.
iba comsa tym vnasa zmatok a skresluje sa charakter laskaveho Stvoritela.
Dakujem
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

reakcia...

Ester, dakujem za Tvoj príspevok, som rad, ze sa tu nasiel clovek, ktorý to podobne vníma:) len by ma zaujímalo ci si adventiskou???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

k Ad.3: Kde v biblii je o tom zmienka, ze krestania svatili nedelu?...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Re: Chybicka sa vloudila, opravujem...

Pred Konstantinom nikto z krestanov nesvetil nedelu. V prvych troch storociach bolo krestanstvo "ilegalne", t.j. nezodpovedalo oficialnemu svetonazoru predstavitelov rimskej rise. A krestania boli prenasledovani rimkou vojenskou mocou a dokonca aj samotnymi Zidmi. Zidia vzdy svetili sobotu, krestania zachovavajuc desatoro tiez svetili sobotu, vecsina pohanov svetila nedelu ako oslavu dna slnka (od toho mame sunday = den slnka). Az sa objavil Konstantin, ktory politicky rozhodol, ze krestanstvo bude oficialnym statnym nabozenstvom, ale kedze vecsina pohanov bola zvyknuta svetit nedelu a boli lenivi svoje zvyky menit, tak Konstantin politicky rozhodol ze aj krestania budu svetit nedelu, aby takto krestanstvo urobil atraktivnejsie aj pre pohanov. A tym sa zacal dlhodoby proces zmeny svetenia soboty na nedelu. Predstavitelia katolickej cirkvi samozrejme nemozu pripustit takto vysvetlenie zmeny svetenia soboty na nedelu, preto sa dohodli, ze pre krestanov sa nedela sveti ako oslava dna, kedy Jezis vstal z hrobu, a ako odovodnenie sa uvadza, ze zmrtvychvstanie Jezisa je predsa ovela vyznamnejsia udalost ako nejaky odpocinok po siestich dnoch prace na stvoreni sveta. Ako dalsi argument sa pouziva prave v tejto diskusii uz viackrat spominany vers zo Skutkov, kde sa krestania schadzaju v sobotu vecer (zo zidovskeho pohladu to uz bol zaciatok nedele). Zaujimavo zmenu soboty na nedelu vysvetluje katechizmus: Pise, ze katolicka cirkev dostala moc od Boha a ako dokaz uvadza ze zmenila svetenie soboty na nedelu. A na inom mieste sa zase pise, ze cirkev zmenila svetenie soboty na nedelu prave vdaka tomu ze dostala moc od Boha toto spravit.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

reakcia autora...

k Ad:1: Ano pravdepodobne slovo "sabatta" alebo "šábat" má význam odpočívať., ale skôr zrozumiteľnejšie, je to výraz, vyjadrujúci odpočinok, ktorý nasleduje bezprostredne po tom, ako sa prestalo s činnosťou...Ktora den bude siedmy, urcene nie je. No doma máme dva preklady biblie Profesora Roháčka a kralický preklad z roku 1613. A je tam napísané toto: "Pamataj na den soboty aby si ho svatil.šesť dní budeš pracovať a robit akekolvek svoje dielo. Ale SIEDMY DEŇ JE SOBOTA hospodina tvojho Boha. Takze je to urcene alebo nie? Zatial stojím pri tom, že Boh má na mysli siedmy deň sobotu...

k Ad 2: Omyl, teda chybný fakt.Sk 20,7 je text, ktorý dokazuje, že sa kresťania nestretávali. Len tomu treba rozumieť. Deň totiž začínal po západe slnka.( Veľká noc sa začínala večer 14. nísana (pre židov bol vtedy už 15 nísan, lebo nový deň sa začínal večer).. Ano, pre nas je to nezvycajne, ale este v stredoveku pokladali za zaciatok dna vecer... Teda v Troade Pavol siedmy deň dodržal ako deň odpočatia a chcel odísť v následný deň- prvý deň. Samozrejme nie proti noci, ale ráno! Takže večer - v prvý deň týždňa- zišli sa troadskí kresťania s Pavlom na rozlúčkové stretko. Pavol pretiahol reč až do polnoci. A ráno ešte stále v prvý deň týždňa- odišiel. Keby sa kresťania v tej dobe boli pred začatím zhromaždenia a ešte k tomu s celým svojím sprievodom...Sopater, Timotej, gajus atd....
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

reakcia..

k Ad:1: Ano pravdepodobne slovo "sabatta" alebo "šábat" má význam odpočívať., ale skôr zrozumiteľnejšie, je to výraz, vyjadrujúci odpočinok, ktorý nasleduje bezprostredne po tom, ako sa prestalo s činnosťou...Ktora den bude siedmy, urcene nie je. No doma máme dva preklady biblie Profesora Roháčka a kralický preklad z roku 1613. A je tam napísané toto: "Pamataj na den soboty aby si ho svatil.šesť dní budeš pracovať a robit akekolvek svoje dielo. Ale SIEDMY DEŇ JE SOBOTA hospodina tvojho Boha. Takze je to urcene alebo nie? Zatial stojím pri tom, že Boh má na mysli siedmy deň sobotu...

k Ad 2: Omyl, teda chybný fakt.Sk 20,7 je text, ktorý dokazuje, že sa kresťania nestretávali. Len tomu treba rozumieť. Deň totiž začínal po západe slnka.( Veľká noc sa začínala večer 14. nísana (pre židov bol vtedy už 15 nísan, lebo nový deň sa začínal večer).. Ano, pre nas je to nezvycajne, ale este v stredoveku pokladali za zaciatok dna vecer... Teda v Troade Pavol siedmy deň dodržal ako deň odpočatia a chcel odísť v následný deň- prvý deň. Samozrejme nie proti noci, ale ráno! Takže večer - v prvý deň týždňa- zišli sa troadskí kresťania s Pavlom na rozlúčkové stretko. Pavol pretiahol reč až do polnoci. A ráno ešte stále v prvý deň týždňa- odišiel. Keby sa kresťania v tej dobe boli pred začatím zhromaždenia a ešte k tomu s celým svojím sprievodom...Sopater, Timotej, gajus atd....
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME