Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

BA: Jediná otázka na primátora o predaji mestských nehnuteľností (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ked je dopyt po pozemkoch, nevidim dovod, preco by sa nemali predat. Druha vec je, ze sa do vlastnictva mesta dostali, mierne povedane - pochybnym sposobom, aj pozemky po povodnych vlastnikoch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nemali by sa predávať preto, že
a) je to neudržateľný spôsob nadobúdania príjmov,
b) medzi "mestské nehnuteľnosti" patria aj pozemky typu ulica, námestie, športoviská, park, lesopark, sídlisková (verejná) zeleň, lesné pozemky (!) - a nakladanie s nimi spôsobuje v Bratislave známe nemalé problémy.

Do vlastníctva mesta sa dostali pozemky neknihované (nikdy nepatriace nikomu) v intraviláne zákonom z r. 1995 (t.j. celkom bezprácne výnosy mestského rozpočtu); a pozemky so zmenami vlastníctiev po rôznych občiansko-právnych / pozemkových opatreniach / reformách od roku 1945.
Historické pozemkové majetky mesta (spred roku 1945) súvisia s ešte s predchádzajúcimi štátnymi útvarmi, a ich predmetom sú najmä rozsiahle nehnuteľnosti (lesy, polia a pod., v prípade Bratislavy aj napr. Sad Janka Kráľa). Tento typ majetku "by mal" ostať nedotknuteľný.
Svoje však spôsobila aj benevolentnosť pozemkových úradov, a chamtivosť mestských úradníkov po zrušení národných výborov, zriadení obecnej samosprávy (1990) a ustanovení majetku obcí (1991, 1995), s čím boli vždy spojené presuny a prevody majetkov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V niektorých prípadoch ide tiež o vysporiadanie vo vlastníctve stavby a pozemku - čo zas súvisí s tým, že najmä v socialistickom období, ale aj skôr, sa stavalo bez ľadu a skladu; teraz sa často predávajú pozemky pod existujúcimi stavnbami vlastníkom stavby. (Toto by zákon nemal riešiť generálne, lebo by ľahko došlo k poškodeniam osôb a k nezvrátiteľnosti / nezmiernosti stavu.)
To, že nejakú stavbu postavila za socializmu štátna organizácia, a tá ju predala nejakej firme, dnes spôsobuje predávanie súkromným subjektom; štátna organizácia stavala a doteraz predávala (atď.) len stavbu, pričom pozemok pod ňou nebol v žiadnom z relevantných období zaujímavý... Generálne riešenie vzťahu stavba-pozemok by vyvolalo protesty "samospráv".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A v niektorých prípadoch ide o vec zásadnú ("Petržalka-City"):
http://www.bratislava.sk/MsZ/Archiv/MsZ_07_10_25/Bod_13/Zmena_uzn.pdf
(aj preto je celý materiál v neveľkom formáte .pdf?)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Do vlastníctva mesta sa dostali pozemky neknihované (nikdy nepatriace nikomu) v intraviláne zákonom z r. 1995 (t.j. celkom bezprácne výnosy mestského rozpočtu...
.
a do vlastníctva KOHO sa mali neknihované pozemky v intraviláne dostať?????
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako ze KOHO? Predsa Slovenskeho pozemkoveho fondu!!

;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

..

myslím, že úplne postačí ak SPF dostane neknihované pozemky v extraviláne...
.
samospráva bude podľa mňa vždy lepšia, ako nejaká štátna firma... pekný večer
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Toto su dokazy.

Dobru noc.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

dobré ráno... doslovne aj obrazne
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Uvadzam to iba ako reakciu na 1. prispevok; existuju aj ine moznosti, ktore povazujem za lepsie a najma potencialne transparentnejsie, nebudem ich ale rozvadzat.
Analyzujte sucasny stav a dosledky.
Pripomeniem, ze reprezentativnemu zdruzeniu obci nestacilo ani to, co je uvedene.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Podotázka:

A prečo sa to všetko (takmer všetko) predáva pod cenu? Veď keď už si niekto rozpredáva takpovediac strechu nad hlavou:-(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zajtra sa predáva aj 8 m2 (Dunajská ul.), aj niečo v Podhradí.
.
Viaceré zásadné pozemkovo-stavebné kauzy sa - žiaľ - uskutočnili v minulých obdobiach, preto tu ide iba o dozvuky...
Ukazuje sa, že niektoré z rozhodnutí uplynulého 17-ročného vývoja, okrem jednoducho komunálno-politického unáhlenia a neobozretnosti, boli aj úradne nedôsledné, resp. robené spôsobom: kupujme aspoň to, čo sa dá...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslíte však, že regulatív úzeného plánu sa podarí dodržať v prípade dvoch pozemkov pri Technopole?
.
"Žiadateľ požiadal o kúpu pozemkov za účelom dobudovania celého areálu Technopolu v súlade s platným územným plánom, resp. podľa nového územného plánu.
.
Obe spoločnosti – potvrdili spoločný záujem dobudovať celý areál Technopolu, vrátane pozemkov, v súlade s novým územným plánom na udržiavanie parkovej zelene.
.
STANOVISKÁ ODBORNÝCH ÚTVAROV MAGISTRÁTU
.
Vyjadrenie oddelenia územného plánovania a rozvoja mesta :
Regulatívy priestorového usporiadania a funkčného využívania územia, ktorého súčasťou sú dotknuté pozemky, určujú pre dané územie funkčné využitie : pozemok parc. č. 1444/24 – občianska vybavenosť celomestského a nadmestského významu, pričom územie je charakterizované ako stabilizované územie; pozemok parc. č. 1441/56 – parky, sadovnícke a lesoparkové úpravy (bez zástavby). Vzhľadom na uvedené je potrebné, aby investor svoj zámer zosúladil s platnou územnoplánovacou dokumentáciou.
.
Dotknuté pozemky sú plochami verejnej zelene zverenej do správy mestskej časti Bratislava – Petržalka. Mestská časť zabezpečuje na pozemkoch pravidelnú údržbu a starostlivosť.
.
Stanovisko starostu MČ Bratislava – Petržalka z 28.8.2007 je súhlasné."
.
Nechá si starosta MČ Bratislava – Petržalka neskôr predať aj vlastnú stoličku?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Durkovsky: \"Po mne potopa\"

Ked uz nebude co predavat, to uz nebude problem pana Durkovskeho. Ten uz primatorom nebude.
Mna fascinuje to, ze pri sucasnom developerskom boome sa neda viac penazi zinkasovat od developerov. Tito dokonca nie su ani nuteni zrekonstruovat cesty, ktore znicili pri vystavbe !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako zabezpecit tieto podmienky, ked idu nad ramec stavebneho zakona, resp. ked stavebni uradnici su aki su; a ked 'samospravny magistrat' je taky, ze nie je ochotny ani preklopit podmienku/poziadavku starostu mestskej casti do navrhu uznesenia, nieto uplatnit este poziadavky 'vlastne' (hlavneho mesta SR)?
.
Poziadavky mozu bez najmensich problemov klast 'samospravni poslanci', no ti tradicne nechcu robit nikomu 'problemy', nechcu byt 'brzdami rozvoja (boomu)' - lebo vacsina z nich vie, ako to 'tazko' chodi v podnikatelskom zivote a prostredi...
.
Inak nemocnicu Ruzinov chce rozsirit o hospic ista Ltd. z Londyna...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hospic v Ruzinove

Cit. z dovodovej spravy k predaju 2294 m2 (za cenu 3.500,- Sk/m2):
"Pozemok sa nachádza pred Poliklinikou Ružinov a nachádza sa na ňom zeleň. "
Ked tam bude hospic, zelen nebude, ubudne jej tymto jedinym smahom (stlacenim gombika) 23 arov.
Pritom primator povedal (po schvaleni noveho uzemneho planu), ze v meste pribudne zelen!?
Dalej v dovodovej sprave sa uvadzaju stanoviska jednotlivych odbornych utvarov magistratu, okrem stanoviska odd. zivotneho prostredia - to je vzadu v prilohe. To vie hadam kazdy, ze poslanci si precitaju ledva prve dve-tri strany, dalej nejdu. Je to dobre vymyslene - neprijemne stanovisko dat niekam dozadu.
Nachadza sa na str. 15. Z neho vyberam:
"Dotknuty pozemok...je plochou verejnej zelene, zverený do správy mestskej časti BA-Ružinov. Mestská časť zabezpečuje na pozemku pravidelnú údržbu a starostlivosť. Pozemok je zatrávnený s ojedinelým výskytom drevín. Upozorňujeme na skutočnosť, že zámer spoločnosti nie je v súlade s VZN hl. mesta...c. 8/1993 o starostlivosti o verejnú zeleň na území hlavného mesta."
Zamer predat plochu verejnej zelene nie je v sulade s VZN mesta, napriek tomu mesto tento pozemok predava. Porusuje tym svoje vlastne VZN.
Rozsirujem otazku pre primatora: ci mu nevadi, ze predajom porusuje mestske zakony?
O cene ani nehovorim.
A samozrejme, ziaden sudnoznalecky posudok nie je prilozeny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na VZN obce/mesta žiadne ohľady a domáhanie sa.
Kto a ako zabezpečí jeho dodržiavanie? Orgán "samosprávy", ktorý ho sám schvaľuje? Nezabezpečí skôr "výnimky", ak je to potrebné (a to najlepšie ústne - na počkanie)? Myslíte, že schvaľujúci orgán je v tomto prípade aj "objektívnym" orgánom na preskúmavanie dodržiavania a kontrolu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

odpoveď / otázka

Odpoveď na položenú otázku je jasná - keď už nebude čo predávať, budú sa zvyšovať dane, naznačil to aj primátorov námestník Cílek v diskusii na TV Bratislava.
Zároveň by som položil primátorovi Ďurkovskému ďalšiu otázku - ako je možné, že mesto, ktorého HDP na obyvateľa prekračuje 120% priemeru EU je na tom tak biedne - zlá kvalita MHD, komunikácií, zelene, čistoty, stále zhoršujúce sa podmienky pre kvalitný, dôstojný a spokojný život. Pýtam sa, keď sú ekonomické ukazovatele Bratislavy stále stúpajúce, kde sú ich pozitíva, v akej diere sa stráca ten kapitál? Nerozumiem!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kolko ciest a chodnikov sa za rok zrekonstruovalo ?

uz davnejsie mi beha otazka v hlave - kolko ciest alebo chodnikov napr. v Starom meste sa zrekonstruovalo za napr. posledny rok ! Ja si nemozem spomenut (snad Pristavna ulica). A pritom by som cakal, ze takymto niecim by sa predovsetkym malo mesto venovat a nie iba "rozdavanim" pozemkov !
Ako Bratislavcan sa hanbim za stav ciest v Bratislave !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

co potom?

no predsa potom bude cas zacat si uzivat zasluzeneho dochodku - najlepsie v nejakej tichej lokalite, za 2m murom a daleko od toho mesta, co dokalicili ;) deti budu na studiach v zahranici alebo uplacirovane v nejakej dcere spolocnosti, co dobre nakupili od p.p., ucet (samozrejme nie v tatrabanke) bude pretekat hojnostou duaktov. co viac si treba priat? takto vyzera pekna jesen aktivneho zivota, scasti straveneho budovanim socializmu, z casti straveneho uzivanim si vyhod ranneho divokeho kapitalizmu :] treba vediet tvrdo pracovat a uzivat si plodov prace, mlady priatelu a nie len tak negativisticky na vsetko nadavat :)
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Miroslav Žiak: Aj vy kupujete dopekané pečivo? 2 579
 2. Tomáš Benedik: Japonsko V - ostrov Kjúšú 1 767
 3. Paula Kentošová: Otehotnela som na strednej škole 1 413
 4. Prvý pokus: Fekišovce – iný pohľad na mediálne šialenstvo 1 408
 5. Vladimír Koláček: Otvorený list Citrónovi, direktorovi nášho profi hokeja. 1 408
 6. Stanislav Martinčko: Vzdá sa Matej Bel svojho mena v názve Univerzity v Banskej Bystrici? 1 401
 7. Jakub Kapuš: Budúcnosť Slovenska sa nespája s podvodníkmi ako Danko 1 193
 8. Eva Gallova: Ocino pracoval v jednom arabskom štáte, bola to veľmi tajná misia 1 190
 9. Lenka Bajzíková: Lyžiarsky výcvik 1 158
 10. Stanislav Martinčko: Mal podpredseda SMERU a parlamentu pán Glváč techtle – mechtle so slovenskou Mata Hari? 960

Rebríčky článkov


 1. Ján Marton: Ty a tvoje orgazmy (Divadlo, porno a iné dokumentárne slabosti)
 2. Ivan Janíček: Oprava nábytku - 2 časť.
 3. Denis Jacko: Prietrž surrealizmu
 4. Sonya Haraszti: Spln na anglickej riviére. Noc a deň v Bournemouth.
 5. Martin Zibrin: V roku 2019 dajte číslam šancu rásť
 6. Jozef Bakša: Vďaka
 7. Milan Lacúch: Kto sme, odkiaľ prichádzame a kam smerujeme?
 8. Vladimír Krátky: Putinove kone .
 9. Patrik Mackových: V decembri akcie padali, v novom roku zase rastú. Čo sa zmenilo?
 10. Jakub Tinak: Chorvátsko - turistická perla a Chorvátsko - jedna z najzaostalejších krajín EÚ

 1. Uniklo obrovské množstvo e-mailov a hesiel. Ako si overíte svoje údaje
 2. Na Václavskom námestí sa podpálil muž, je v umelom spánku
 3. Kočnerovi kamaráti sa pretekajú v jeho zapieraní
 4. Hasiči znášali z bytovky tristokilového pacienta
 5. Alenkin mail-list, hon na expatov a hate speech po poľsky
 6. Stredoeurópska monarchia plebejcov je prázdna
 7. Ústavný súd: Štátna tajomníčka Monika Jankovská podozrenia nevysvetlila
 8. Svedok opísal, ako princovi Philipovi pomáhal vyslobodiť sa z auta
 9. Teraz Šefčoviča nastrkajú všade
 10. Šefčovič prijal ponuku Smeru, ohlásil kandidatúru na prezidenta

 1. Z druhého dejstva absurdnej drámy „Rigorózka“ behá mráz po chrbte
 2. Peter Cvik Dedko arizoval, vnúčik kurizoval. Mafiánke.
 3. Komentár Mareka Vagoviča: Prebuďme sa, lebo nás umlčí politická mafia
 4. Putinove kone .
 5. Odkaz pre Danka a Matoviča: Nebola iná doba. Reaguje vedenie Filozofickej fakulty UK
 6. Kto bohatne na ničení lesov a dotačnom biznise - mysaris.sme.sk
 7. Štefan Hríb: Kto ohrozuje slovenskú štátnosť
 8. Charakter rozhoduje: Most-Híd strká hlavu do piesku aj pri komunikácii Glváča so Zsuzsovou
 9. Mojžiš sa pýta Matoviča: Zaplatil si Matovič za diplomovku?
 10. Realitný maklér: Zásadný prepad cien bytov v tomto roku neočakávam

Už ste čítali?