Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

BA: Jediná otázka na primátora o predaji mestských nehnuteľností (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ked je dopyt po pozemkoch, nevidim dovod, preco by sa nemali predat. Druha vec je, ze sa do vlastnictva mesta dostali, mierne povedane - pochybnym sposobom, aj pozemky po povodnych vlastnikoch.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nemali by sa predávať preto, že
a) je to neudržateľný spôsob nadobúdania príjmov,
b) medzi "mestské nehnuteľnosti" patria aj pozemky typu ulica, námestie, športoviská, park, lesopark, sídlisková (verejná) zeleň, lesné pozemky (!) - a nakladanie s nimi spôsobuje v Bratislave známe nemalé problémy.

Do vlastníctva mesta sa dostali pozemky neknihované (nikdy nepatriace nikomu) v intraviláne zákonom z r. 1995 (t.j. celkom bezprácne výnosy mestského rozpočtu); a pozemky so zmenami vlastníctiev po rôznych občiansko-právnych / pozemkových opatreniach / reformách od roku 1945.
Historické pozemkové majetky mesta (spred roku 1945) súvisia s ešte s predchádzajúcimi štátnymi útvarmi, a ich predmetom sú najmä rozsiahle nehnuteľnosti (lesy, polia a pod., v prípade Bratislavy aj napr. Sad Janka Kráľa). Tento typ majetku "by mal" ostať nedotknuteľný.
Svoje však spôsobila aj benevolentnosť pozemkových úradov, a chamtivosť mestských úradníkov po zrušení národných výborov, zriadení obecnej samosprávy (1990) a ustanovení majetku obcí (1991, 1995), s čím boli vždy spojené presuny a prevody majetkov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

V niektorých prípadoch ide tiež o vysporiadanie vo vlastníctve stavby a pozemku - čo zas súvisí s tým, že najmä v socialistickom období, ale aj skôr, sa stavalo bez ľadu a skladu; teraz sa často predávajú pozemky pod existujúcimi stavnbami vlastníkom stavby. (Toto by zákon nemal riešiť generálne, lebo by ľahko došlo k poškodeniam osôb a k nezvrátiteľnosti / nezmiernosti stavu.)
To, že nejakú stavbu postavila za socializmu štátna organizácia, a tá ju predala nejakej firme, dnes spôsobuje predávanie súkromným subjektom; štátna organizácia stavala a doteraz predávala (atď.) len stavbu, pričom pozemok pod ňou nebol v žiadnom z relevantných období zaujímavý... Generálne riešenie vzťahu stavba-pozemok by vyvolalo protesty "samospráv".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A v niektorých prípadoch ide o vec zásadnú ("Petržalka-City"):
http://www.bratislava.sk/MsZ/Archiv/MsZ_07_10_25/Bod_13/Zmena_uzn.pdf
(aj preto je celý materiál v neveľkom formáte .pdf?)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

Do vlastníctva mesta sa dostali pozemky neknihované (nikdy nepatriace nikomu) v intraviláne zákonom z r. 1995 (t.j. celkom bezprácne výnosy mestského rozpočtu...
.
a do vlastníctva KOHO sa mali neknihované pozemky v intraviláne dostať?????
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ako ze KOHO? Predsa Slovenskeho pozemkoveho fondu!!

;)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

..

myslím, že úplne postačí ak SPF dostane neknihované pozemky v extraviláne...
.
samospráva bude podľa mňa vždy lepšia, ako nejaká štátna firma... pekný večer
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Toto su dokazy.

Dobru noc.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

...

dobré ráno... doslovne aj obrazne
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Uvadzam to iba ako reakciu na 1. prispevok; existuju aj ine moznosti, ktore povazujem za lepsie a najma potencialne transparentnejsie, nebudem ich ale rozvadzat.
Analyzujte sucasny stav a dosledky.
Pripomeniem, ze reprezentativnemu zdruzeniu obci nestacilo ani to, co je uvedene.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Podotázka:

A prečo sa to všetko (takmer všetko) predáva pod cenu? Veď keď už si niekto rozpredáva takpovediac strechu nad hlavou:-(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zajtra sa predáva aj 8 m2 (Dunajská ul.), aj niečo v Podhradí.
.
Viaceré zásadné pozemkovo-stavebné kauzy sa - žiaľ - uskutočnili v minulých obdobiach, preto tu ide iba o dozvuky...
Ukazuje sa, že niektoré z rozhodnutí uplynulého 17-ročného vývoja, okrem jednoducho komunálno-politického unáhlenia a neobozretnosti, boli aj úradne nedôsledné, resp. robené spôsobom: kupujme aspoň to, čo sa dá...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Myslíte však, že regulatív úzeného plánu sa podarí dodržať v prípade dvoch pozemkov pri Technopole?
.
"Žiadateľ požiadal o kúpu pozemkov za účelom dobudovania celého areálu Technopolu v súlade s platným územným plánom, resp. podľa nového územného plánu.
.
Obe spoločnosti – potvrdili spoločný záujem dobudovať celý areál Technopolu, vrátane pozemkov, v súlade s novým územným plánom na udržiavanie parkovej zelene.
.
STANOVISKÁ ODBORNÝCH ÚTVAROV MAGISTRÁTU
.
Vyjadrenie oddelenia územného plánovania a rozvoja mesta :
Regulatívy priestorového usporiadania a funkčného využívania územia, ktorého súčasťou sú dotknuté pozemky, určujú pre dané územie funkčné využitie : pozemok parc. č. 1444/24 – občianska vybavenosť celomestského a nadmestského významu, pričom územie je charakterizované ako stabilizované územie; pozemok parc. č. 1441/56 – parky, sadovnícke a lesoparkové úpravy (bez zástavby). Vzhľadom na uvedené je potrebné, aby investor svoj zámer zosúladil s platnou územnoplánovacou dokumentáciou.
.
Dotknuté pozemky sú plochami verejnej zelene zverenej do správy mestskej časti Bratislava – Petržalka. Mestská časť zabezpečuje na pozemkoch pravidelnú údržbu a starostlivosť.
.
Stanovisko starostu MČ Bratislava – Petržalka z 28.8.2007 je súhlasné."
.
Nechá si starosta MČ Bratislava – Petržalka neskôr predať aj vlastnú stoličku?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Durkovsky: \"Po mne potopa\"

Ked uz nebude co predavat, to uz nebude problem pana Durkovskeho. Ten uz primatorom nebude.
Mna fascinuje to, ze pri sucasnom developerskom boome sa neda viac penazi zinkasovat od developerov. Tito dokonca nie su ani nuteni zrekonstruovat cesty, ktore znicili pri vystavbe !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ako zabezpecit tieto podmienky, ked idu nad ramec stavebneho zakona, resp. ked stavebni uradnici su aki su; a ked 'samospravny magistrat' je taky, ze nie je ochotny ani preklopit podmienku/poziadavku starostu mestskej casti do navrhu uznesenia, nieto uplatnit este poziadavky 'vlastne' (hlavneho mesta SR)?
.
Poziadavky mozu bez najmensich problemov klast 'samospravni poslanci', no ti tradicne nechcu robit nikomu 'problemy', nechcu byt 'brzdami rozvoja (boomu)' - lebo vacsina z nich vie, ako to 'tazko' chodi v podnikatelskom zivote a prostredi...
.
Inak nemocnicu Ruzinov chce rozsirit o hospic ista Ltd. z Londyna...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hospic v Ruzinove

Cit. z dovodovej spravy k predaju 2294 m2 (za cenu 3.500,- Sk/m2):
"Pozemok sa nachádza pred Poliklinikou Ružinov a nachádza sa na ňom zeleň. "
Ked tam bude hospic, zelen nebude, ubudne jej tymto jedinym smahom (stlacenim gombika) 23 arov.
Pritom primator povedal (po schvaleni noveho uzemneho planu), ze v meste pribudne zelen!?
Dalej v dovodovej sprave sa uvadzaju stanoviska jednotlivych odbornych utvarov magistratu, okrem stanoviska odd. zivotneho prostredia - to je vzadu v prilohe. To vie hadam kazdy, ze poslanci si precitaju ledva prve dve-tri strany, dalej nejdu. Je to dobre vymyslene - neprijemne stanovisko dat niekam dozadu.
Nachadza sa na str. 15. Z neho vyberam:
"Dotknuty pozemok...je plochou verejnej zelene, zverený do správy mestskej časti BA-Ružinov. Mestská časť zabezpečuje na pozemku pravidelnú údržbu a starostlivosť. Pozemok je zatrávnený s ojedinelým výskytom drevín. Upozorňujeme na skutočnosť, že zámer spoločnosti nie je v súlade s VZN hl. mesta...c. 8/1993 o starostlivosti o verejnú zeleň na území hlavného mesta."
Zamer predat plochu verejnej zelene nie je v sulade s VZN mesta, napriek tomu mesto tento pozemok predava. Porusuje tym svoje vlastne VZN.
Rozsirujem otazku pre primatora: ci mu nevadi, ze predajom porusuje mestske zakony?
O cene ani nehovorim.
A samozrejme, ziaden sudnoznalecky posudok nie je prilozeny.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Na VZN obce/mesta žiadne ohľady a domáhanie sa.
Kto a ako zabezpečí jeho dodržiavanie? Orgán "samosprávy", ktorý ho sám schvaľuje? Nezabezpečí skôr "výnimky", ak je to potrebné (a to najlepšie ústne - na počkanie)? Myslíte, že schvaľujúci orgán je v tomto prípade aj "objektívnym" orgánom na preskúmavanie dodržiavania a kontrolu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

odpoveď / otázka

Odpoveď na položenú otázku je jasná - keď už nebude čo predávať, budú sa zvyšovať dane, naznačil to aj primátorov námestník Cílek v diskusii na TV Bratislava.
Zároveň by som položil primátorovi Ďurkovskému ďalšiu otázku - ako je možné, že mesto, ktorého HDP na obyvateľa prekračuje 120% priemeru EU je na tom tak biedne - zlá kvalita MHD, komunikácií, zelene, čistoty, stále zhoršujúce sa podmienky pre kvalitný, dôstojný a spokojný život. Pýtam sa, keď sú ekonomické ukazovatele Bratislavy stále stúpajúce, kde sú ich pozitíva, v akej diere sa stráca ten kapitál? Nerozumiem!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Kolko ciest a chodnikov sa za rok zrekonstruovalo ?

uz davnejsie mi beha otazka v hlave - kolko ciest alebo chodnikov napr. v Starom meste sa zrekonstruovalo za napr. posledny rok ! Ja si nemozem spomenut (snad Pristavna ulica). A pritom by som cakal, ze takymto niecim by sa predovsetkym malo mesto venovat a nie iba "rozdavanim" pozemkov !
Ako Bratislavcan sa hanbim za stav ciest v Bratislave !
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

co potom?

no predsa potom bude cas zacat si uzivat zasluzeneho dochodku - najlepsie v nejakej tichej lokalite, za 2m murom a daleko od toho mesta, co dokalicili ;) deti budu na studiach v zahranici alebo uplacirovane v nejakej dcere spolocnosti, co dobre nakupili od p.p., ucet (samozrejme nie v tatrabanke) bude pretekat hojnostou duaktov. co viac si treba priat? takto vyzera pekna jesen aktivneho zivota, scasti straveneho budovanim socializmu, z casti straveneho uzivanim si vyhod ranneho divokeho kapitalizmu :] treba vediet tvrdo pracovat a uzivat si plodov prace, mlady priatelu a nie len tak negativisticky na vsetko nadavat :)
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Janka Cigániková: Úplatky na bratislavskej neurochirurgii 4 188
 2. Rudolf Pado: Kto riadi liptovskomikulášsku políciu? 3 021
 3. Stanislav Martinčko: Klondike, alebo nemocnica? 2 991
 4. Solitea Slovensko, a.s. : Vedeli ste, že 38 % podnikateľov a firiem na Slovensku platí faktúry po splatnosti? 2 931
 5. Barbora Oráčová: „Bašternákovci“ na stavebnom úrade v Starom Meste 1.0 1 906
 6. Milan Kuruc: Zakážme firmám zakazovať 1 527
 7. Milan Lahučký: Vitajte v Káthmandu, najprašnejšom meste sveta! 1 277
 8. Peter Cmorej: Čo pre vás doteraz urobili kandidáti na starostu Petržalky? 1 256
 9. Janka Cigániková: Fico sľubuje milión za informácie o vražde novinára. Pritom je spoluvinník. 519
 10. Maroš Chmúrny: Porto - mesto sladkého vína 381

Rebríčky článkov


 1. Lórant Kulík: Fotoreportáž s článkom : Svetielkujúce rastliny
 2. Karol Martinka: Ing. K. Martinka: Connection between Edita V. and the woman accused of murder of Kuciak
 3. Tomáš Jurkovič: Dobrá mestská polícia nerozdáva iba papuče.
 4. Ľuboš Dobrota: Kde sa vzali Slováci?
 5. František Cudziš: O Vranove nad Topľou, III.
 6. Július Kovács: Kočner je biely koník Smeru, krstný otec a je hodený cez palubu.
 7. František Cudziš: O Vranove nad Topľou, II.
 8. Martin Gálik: Plán Bratislava: zlepšovanie MHD, šikanou motoristov
 9. Michaela Manikova: Ten krásny život II.
 10. Barbora Oráčová: „Bašternákovci“ na stavebnom úrade v Starom Meste 1.0

 1. Kde sa vzala treska, vyprážaný syr a omáčka uho
 2. Pytliak zabil medveďa v najprísnejšom stupni ochrany
 3. Šéf Reportérov: Otázky na Kočnera podráždili Fica aj Sulíka
 4. Podvody so záverečnými prácami sa vymkli kontrole
 5. Zsuzsová bola aj pri zvláštnej podpisovej akcii, ktorá mohla pomôcť Kočnerovi vstúpiť do politiky
 6. Fico by sa mal podľa Tomáša odsťahovať z bytu v Bonaparte
 7. Po havárii na Rallye Košice skončila posádka v nemocnici
 8. Volanie, aby sa voči Saudom postupovalo so všetkou dôslednosťou, je určite na mieste
 9. Truci zverejnia všetky informácie o smrti saudského novinára
 10. Saudi vraj nevedia kde je telo novinára, ani ako ho zabili

 1. Gašpar akoby člen Smeru: Gašpar bol na oslave poslanca za Smer v hoteli Zlatý Kľúčik
 2. Kočner a Hatinová mali plánovať vraždu exmanžela Slavomíra Hatinu ml. za 150-tisíc eur
 3. Kočner daroval Hatinovej dom na Kolibe v ten istý deň, ako putoval do väzby
 4. Vojna v polícii: Gašpar o šéfovi kukláčov, je to klamár, poslal som naňho psychológov
 5. Fico zmenil rétoriku o svojej exasistentke: Trošková ma nezaujíma!
 6. Palko k únosu Vietnamca: Pellegrinimu sa kráti čas, aby sa dištancoval od Fica
 7. Časy keď Kmotríkovej TA3 velil Kočner
 8. František Mikloško: Cenzúra v rozhlase – príprava na 29. výročie Novembra 1989
 9. Prehovoril hlavný podozrivý z kontaminácie D4 a R7
 10. Ficova aura sa rodí v Česku, Kočnerove kauzy v pohybe

Už ste čítali?