ja som pocul takuto veselu prihodu - neviem, ci je pravdiva:
Na nejakej vyhlasenej univerzite v UK zistili ziaci, ze je im skola povinna zaplatit kazdy den krigel piva. Skola odmietla, tak sa sudili a vyhrali. Za cas zase skola vyrukovala s podmienkou (platnym nariadenim), ze kazdy student musi do skoly nosit mec... a vyhrala... :)
niekedy mi to pripada akoby si Anglicania uzakonovali veci hore-dolu ako sa im raci (system precedensov nerobi situaciu moc prehladnejsou...)
tiez som take pocula ze v Cambridge maju dive husy statut profesorov lebo podla stareho skolskeho nariadenia len ucitelia maju pravo vstupit na univerzitne travniky bez povolenia - a kedze im tam tie husy liezli ako sa im zachcelo, radsej ich vyshlasili za akademikov nez by zrusili stare nariadenie...
hmmm nedavno boli tieto zakony na www.blisty.cz ale nechce sa mi hladat presny clanok, ale mam ho niekde v historii. alebo je podobnost cisto nahodna????
ide o to, ze tie zakony boli v dobe, kedy boli stvorene, dobre zakony - skus najst originaly a uvidis v akom roku boli schvalene! Anglicky legalny system je iny ako slovensky - a tak casto ostavaju platne zakony, ktore uz historicky nemaju ziadne uplatnenie - z jednoducheho dovodu - nikto nema cas rokovat o zruseni tisicok starych nadriadeni. Ziadna zvlastnost ani sranda - len common sense. Luky a sip uz dnes nikto so sebou nenosi... a nalepenie znamky s obrazom kralovnej pozvazujem za vlastizradu i ja - preco nie, ved je to znevazenie hlavy krajiny.
- ako kvalifikovany pravnik v UK len dodam, ze hoci som silny podporovatel modelu zalozeneho na kombinacii justicnych precedensov a parlamentarnych statutov (+ vsetkych moznych by-laws), ma to aj svoje negativne stranky.
Jedna z nich napriklad je, ze stare nariadenia, nech su akokolvek nepouzitelne pre sucasny zivot, budu teoreticky vymahatelne pokial sa neustanovy novy precedens.... a o tom tento odlahceny clanocek je
ja zas ako kvalifikovany pravnik z anglickeho prava v Anglicku (hehehe) tvrdim, ze anglicky pravny system je prave v tomto unikatny a prave preto ho preferujem nad civilnym pravnym systemom, ktory mame v Europe. A novy precedents pri starom zakone jednoducho nevznikne - lebo je prakticky nemozne dany zakon porusit, nemyslis? ;-).
tak tu mame debatu dvoch kvalifikovanych pravnikov v UK ;)) takze cisto technicky - stary zakon moze byt 'prepisany' rozhodnutim vyssieho pravneho utvaru resp. jednoduchym aplikovanim zakladnych pravidiel vykladu prava sudcom pri zmene okolnosti. staci, ze sa zoberie napr. taky Hansard...
inak Maji, neber ma zle - uplne s tebou suhlasim - anglicky pravny system zdaleka preferujem pred civilnym europskym, to ale neznamena, ze nema muchy ;)
hoci je to uz starsie,