Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Boh neexistuje. Vedecky dokázané. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Čo na to komparatívna mytológia? to: Nikolov
„Ak sa nájde vedecký dôkaz, že Ježiš nevstal z mŕtvych bude možné vyhlásiť kresťanstvo za falošné náboženstvo a Ježiša za falošného Boha. Ak chýba vedecký dôkaz, logika káže pripustiť možnosť „ Ježiš vstal  z mŕtvych\". Môžeme dokázať, že Ježiš vstal z mŕtvych? Áno môžeme. So Zmŕtvychvstalým Ježišom je možné sa stretnúť aj dnes.“ . Vyššie som uviedol dosť relevantných faktov, ktoré vedú k tomu, že Ježiš je vymyslený. Komparatívna mytológia to len potvrdzuje. . Príklady „ vypožičania“ Paralely medzi kresťanstvom a ďalšími mytológiami sú evidentné a sú prijaté dokonca takým hlavným prúdom ako je Oxford Companion To The Bible (The Oxford companion to the Bible, Metzger, Bruce M., Oxford University Press 1993. \"Genesis\" s580; \"Religion of Israel\" s332; \"Myth\" s539 ) Genesis – popis stvorenia. Prvý krát to bolo napísané okolo r. 800 pred n.l., to obsahuje elementy podobné ako v babylonskom Enuma Elish, ktorý sa dátuje do obdobia 1500 pred n. l. a dokonca staršiemu sumerskému mýtu z obdobia 2500 rokov pred n. l. Tu niet nijakých pochybností, že Genesis je prinajmenšom z väčšej časti prebrané z týchto starších legiend. Podobne biblická potopa – je takmer úplne prebraná z eposu o Gilgamešovi. Exodus – podobná story je už v Egyptskej legende o Sinuhe. Pritom ale je fakt, že neexistujú nijaké archeologické dôkazy o takejto udalosti, ktoré by podporili túto legendu. Jediný rozumný záver je, že „Exodus“ je založený prinajmenšom z veľkej časti na staršom Egyptskom mýte. „Ježiš Kristus“ – Táto story obsahuje elementy, ktoré možno nájsť takmer vo všetkých kultúrach – boh-človek je zabitý ale opäť vzkriesený, ktorý sa vráti v budúcnosti a ponúkne vykúpenie. Nijaký rozumný dôvod by nebol pochybovať o tých story aké sú v Judaizme, Budhizme, Hinduizme, Zoroastarianizme a v mnohých iných náboženstvách – ak by nebolo možné dokázať nejaký vzťah medzi týmito mytológiami – ale, potom by museli byť tieto story tiež pravdivé. . Podobne, ako Ježiš, Krišna bol vtelením boha, bol poslaný do neba ako muž, bol spasiteľ a druhá osoba z „Trojice“ a zomrel, aby bol vzkriesený. Teda, kresťanské učenie môže byť zmesou starších legiend a upravené tak, aby bolo prijateľné pre skupinu, ktorej toto učenie bolo určené. Čo z toho vyplýva? Keďže neexistuje skutočný dôkaz o živote Krista, v skutočnosti je to len tvrdenie, tak by nebol nijaký dôvod akceptovať to ako „pravdu“, pokiaľ by sme neodmietli Starý zákon a nepovažovali ho len za púhu mytológiu, takže jednoducho povedané, keďže SZ je bezpochyby mytológia, ktorá preberá story z iných starších mytológií tak, potom aj NZ zákon musíme brať ako mytológiu, alebo uznáme, že SZ je len mytológia, potom sa môžeme baviť o možnej historickosti Ježiša – ale, to je pre veriaceho neriešiteľná dilema, keďže odmietnutím ST by odmietol samotnú podstatu v čo verí – teda v boha.
Real
jokokro
\"ja nespochybňujem to, že žil Pontius Pilát“ a zároveň „ že sa nedajú storočiami preniesť hmatateľné a jednoznačné dôkazy existencie kohokoľvek v histórii“ . Toto si si ale vycucal z prsta – lebo to vôbec nie je pravda. Na jednej strane píšeš :“ja nespochybňujem to, že žil Pontius Pilát“ a zároveň „ že sa nedajú storočiami preniesť hmatateľné a jednoznačné dôkazy existencie kohokoľvek v histórii“ - strácaš identitu? :-) tak sa rozhodni. O P. Pilátovi vieme aj z iných zdrojov ako z Biblii /zo záznamov najvyšších rímskych úradníkov a miestodržiteľov/ , samotný zdroj Biblia je z historického hľadiska bezcenná a na uznanie historickosti P. Piláta by to nestačilo, podobne ako ani na uznanie historickosti JK – ešte raz, Biblia je zmes legiend, mýtov posplietaných do určitých geografických miest, ale aj tu sú veľké nepresnosti. Pritom, väčšina mien, ktoré sa tu spomínajú sú vymyslené, alebo význam niektorých panovníkov je značne zveličený – napr. nevýznamný miestni vládcovia, miestneho významu na malom území sú vykresľovaní ako silní králi atď. - proste ako v ľudových povestiach, folklóre.
Real
<< < ... 3 4 5 6 7 8 9 10

Hodnoť:   mínus indicator plus

Nestrácam identitu,

moje tvrdenia: „ja nespochybňujem to, že žil Pontius Pilát“ a zároveň „ že sa nedajú storočiami preniesť hmatateľné a jednoznačné dôkazy existencie kohokoľvek v histórii“ si neodporujú. Verím (a teda, logicky, nemôžem spochybňovať), že žil Pontský Pilát. Zvýrazním slovo VERÍM, lebo ako sú bezcenné a nehodnoverné (ako píšeš) písomnosti Ježišových súčasníkov a potomkov jeho učeníkov, sú rovnako nehodnoverné aj záznamy najvyšších rímskych úradníkov a miestodržiteľov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo na to komparatívna mytológia?

Asi toľko, že keď o tých istých udalostiach (Stvorenie sveta, Potopa)rozprávali Babylončania, Sumeri, Židia, Egypťania zhruba to isté, tak sa asi tak aj tie udalosti skutočne stali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jokokro

"Asi toľko, že keď o tých istých udalostiach (Stvorenie sveta, Potopa)rozprávali Babylončania, Sumeri, Židia, Egypťania zhruba to isté, tak sa asi tak aj tie udalosti skutočne stali. "
.
No, to je argument! To, že o tom rozprávali, svedčí len o tom, ako sa šírili mýty aj o tom, že tieto boli prebrané do SZ. Dnes už predsa dobre vieme, že evolúcia nášho pozorovateľného vesmíru, života na zemi sa udiala úplne ináč, ako je to popísané v Genesis, máme presvedčivé dôkazy, že taká biblická potopa sa nikdy neudiala – nakoniec, to už ani oficiálna teológia netvrdí /aj keď s nevôľou, pod tlakom vedeckých poznatkov/, už to považuje za akési alegorické zobrazenia – teda , ináč povedané, sú to mýty.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

RE:

Alegorické (alebo básnické) zobrazenie a mýtus sú dve úplne odlišné veci. Uvediem príklad alegorického zobrazenia: Ján Botto - Smrť Jánošikova a mýtu: Homér - Iliada a Odyseus. Nepleťme si to.
.
S vývojom vedy sa vyvíjal a bude sa vyvíjať aj názor cirkvi. Aj keď veda vznikla možno aby vyvrátila učenie cirkvi, čím ďalej, tým viac - možno aj nechtiac - ho potvrdzuje.
.
Čítal si Hawkinga? Ten nevylučuje možnosť, že Boh stvoril svet pred 6-7000 rokmi a stvoril ho tak, aby to vyzeralo, že vznikol pred miliardami rokov. Prečo by to robil? Jednoducho je to Boh.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Viera je Dar

Nie každý ho má.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj racionálne myslenie

je dar. Tiež ho nemá každý.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Inšpiroval si ma.

Najbližšie požiadam tú neznámu krásku, ktorú občas vídam na zastávke, aby sa so mnou vyspala. Mám šancu 50:50 - buď povie áno alebo povie nie...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Asi sa mu už nechce

nasierať s ľuďmi a tak kašle na producírovanie sa v rôznych podobách , nehovorí z horiacich kríčkov, nezosiela mannu a t,d. Ved to poznaš. Ale som rad že aspon s tebou si bol pokecať . Fakticky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to je mi blabol

to je riadny blabol tento clanok...To vase priblble nabozenstvo vravi, ze zem ma okolo 6000 rokov. Ved vy popierate aj existenciu mamutov. nj, ako vravel Mao: nabozenstvo je mor. :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jj,

a komunisti zasa, ze nabozenstvo je opium ludstva. Napriek tomu by som nechcel zit v Cine, Sev. Korei ani na Kube...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

RE: RE:

a to sme ludia naozaj tak hlupi, ze sme si nechali vyplachnut vlastny mozog tym, ze sme (vdaka Bohu nie ja) presvedceni, ze "Zly" (satan) vlastne neexistuje?

sak je to uplne realne: azda nema pravdu ten, ktory vam vyvesti z ruky? azda astrologia (horoskopy) nemaju pravdu? azda ti, co vidia duchov, si vymyslaju? maju... zazili ste uz tomu? nepolozili ste si niekedy otazku, ci tomu mozem uverit, ked je to takmer uplne trefne? toto je jedna z mnohych tvari Zleho

rozdiel napr. od "proroctiev" Zleho a Dobreho je taky, ze Zly hned hovori, ze sa budes mat lepsie (horoskopy.. 'caka vas pekny vikend'). Dobry vravi, ze sa budes mat lepsie, ak...

a co nase sny? je to vysledok nasho vyplachnuteho mozgu? Alebo to prijimem ako jeden zo sposobov, ako sa ku nam Boh prihovara? Nemal som niekedy nejaky zivi alebo opakujuci sa sen? Co znamena? Tu je vsak dolezity jeho spravny vyklad ako napr. Gn 41: http://svatepismo.sk/listovat.php?action=pokr&kniha=1&kapitola=41&zaciatok_vypisu=0

Tak comu vlastne verite teda? Ze som fanatik? :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vedecky ateizmus...

Ja len tolko: existuju ludia, ktori vedecky ateizmus studovali a maju z toho politicky titul a doktorat... a preto sa pytam, co robili tie roky na univerzite? a co vlastne vedia? a preco sa hambia povedat, ze prave vedecky ateizmus studovali?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K článku:

1. Problém prvotnej príčiny sa nevyrieši ak označíte boha za tvorcu vesmíru. Kto potom stvoril boha? Nie je to 50:50. Aj boh sa musel odniekadiaľ vziať. Teda to nie je argument.
2. Lásku k nepriateľovi spomína už Mojžiš. Teda Kristus nič nového nevymyslel. Držme sa radšej zdravého rozumu. Ľudí čo sa dnes označujú za boha zatvárame do blázincov. Nebol prvý ani posledný, čo si o sebe myslel že je boh.
3. Flaviusova zmienka o Kristovy je dokázaný podvrh. Knihy sa kedysi prepisovali ručne a nebol problém tam vetičku o Kristovi (mimo kontextu) vsunúť. Toto už nepopiera ani cirkev, že ide o podvrh.
4. Človeče, keď už ste veriaci tak si tú bibliu aspoň prečítajte. V ktorom evanjeliu sa píše, že vstal na tretí deň v z mŕtvych? Je to lož. Nebolo to na tretí deň. Keď už sa takouto báchorkou oháňate tak si ju raz aj pozorne prečítajte.
5. Tak na pleciach ateistov teraz leží ťažká úloha. Máme nájsť kosti vášho "génia" aby sme dokázali jeho nevstanie z mŕtvych. A dôkaz o troch čarovných vlasoch Deda Vševeda by ste nechceli? Alebo dôkaz o kuchárskom umení Baby-Jagy by vás nepotešil? Nech sa teraz všetci vedci sveta vykašľú na objavy a hor sa do Palestíny prekopávať ruiny! Kristova kostra sa bude dať ťahko identifikovať. Však píšete stále o osobnej skúsenosti s bohom. Čo takto, keby ho aspoň jeden veriaci požiadal o vzorku DNA? Potom už bude ľahké porovnať túto DNA s DNA ostatkov, ktoré sa z toho obdobia určite nejaké nájdu. Boli snáď v príbuzenskom pomere? Či nie?
 

<< < ... 3 4 5 6 7 8 9 10

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Rudolf Trbušek: Zastavenie starých exekúcií "exekučná amnestia" od 1.1.2020 1 945
 2. Dušan Koniar: O takomto čase pred rokmi. Deväť a dvadsiatimi či jeden a tridsiatimi 570
 3. Július Kovács: Priatelia starých poriadkov si sprivatizovali 17. november. 448
 4. Elena Antalová: Je pani prezidentka placebo? 441
 5. Oto Žarnay: Kočnerovské praktiky v našom školstve. Praktika č. 2: Zákon neporušuj, iba znásilňuj 410
 6. Věra Tepličková: Tak už maróduje i Rusko... 389
 7. Július Kovács: Obchvat Bratislavy je dod*baný. Kolóny z juhu do Bratislavy budú ešte horšie. 360
 8. Marián Hamada: Príbeh arcibiskupa 311
 9. Martin Foto Potočný: Keď si nakoniec November '89 všimol Fica 301
 10. Saška Uhlárová: Albánsko na motorke 273

Rebríčky článkov


 1. Juraj Hodul: Prečo sme/ste si to pokašľali s kvalitou potravín.......
 2. Andrea Fuglíková: Gaslighting a naše děti
 3. Július Kovács: Priatelia starých poriadkov si sprivatizovali 17. november.
 4. Stanislav Mičev: Jankovskej 2500 eur, Kotleba, Sulík a minimálna mzda
 5. Štefan Vidlár: Karty
 6. Ivan Trnovsky: Účinný spôsob boja so zberačmi lesných plodov a húb v podani štátnych úradníkov.
 7. Slavomír Flimmel: 30 rokov slobodných volieb komunistov
 8. Anna Záhorčáková: Prečo tínedžerky baví IT?
 9. Kristián Čechmánek: O 17. novembri, predčasne narodených deťoch a komunizme
 10. Michala Ries: Zobuď sa, miláčik, bol to len zlý sen...

 1. Luxus a gýč. Rezešovci svoje honosné sídlo nedokážu predať
 2. Kočner o Ficovi na nahrávke: Ak budem mať pokoj, bude naďalej premiérom
 3. Vavro horel ako fakľa. Mak urobil fatálnu hlúposť (hodnotenie)
 4. Nesklamte nádej, odkázali politikom z pódia (česko-slovenská minúta po minúte)
 5. Slováci neudržali vedenie nad vicemajstrami sveta, v Rijeke podľahli Chorvátom
 6. Sociálna poisťovňa začne začiatkom decembra vyplácať vianočné príspevky
 7. Odvolával sa naňho Fico. Prokurátor jeho telefonát s Vadalom nepoprel
 8. Pozrite si autá Nežnej revolúcie. Predajom kraľoval Favorit
 9. Čaputová by mala prevetrať oddelenie protokolu (týždeň podľa Schutza)
 10. Dôchodkyňa upozornila na kauzu s pôdou: Pri mene Vadala som sa zľakla

 1. Matovič: PS/Spolu otravujú s debilinami. Na registrované partnerstvá musia zabudnúť
 2. O vražde novinára Paľa Rýpala vieme už veľa
 3. Alexander Vondra: Chodím do kostola pravidelne, pretože to potrebujem
 4. Cenzúra v TV LUX. Kto stojí za ňou?
 5. Fico nabrýzgal na Nežnú revolúciu: Milióny občanov sa prepadlo do chudoby
 6. Nezabudnime, kto stvoril Kuffu - Komentáre SME
 7. KDŽP si koleduje o suspendáciu farára Kuffu
 8. Prezidentka: Tvrdenie, že všetky predvolebné prieskumy sú zmanipulované, je klamstvo
 9. Keď zrušenie tímu Kuciak spochybnili už aj Taliani
 10. Arcibiskup Zvolenský kritizuje farára Kuffu a kňazov, ktorí sa angažujú v politike

Už ste čítali?