Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Boh neexistuje. Vedecky dokázané. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Čo na to komparatívna mytológia? to: Nikolov
„Ak sa nájde vedecký dôkaz, že Ježiš nevstal z mŕtvych bude možné vyhlásiť kresťanstvo za falošné náboženstvo a Ježiša za falošného Boha. Ak chýba vedecký dôkaz, logika káže pripustiť možnosť „ Ježiš vstal  z mŕtvych\". Môžeme dokázať, že Ježiš vstal z mŕtvych? Áno môžeme. So Zmŕtvychvstalým Ježišom je možné sa stretnúť aj dnes.“ . Vyššie som uviedol dosť relevantných faktov, ktoré vedú k tomu, že Ježiš je vymyslený. Komparatívna mytológia to len potvrdzuje. . Príklady „ vypožičania“ Paralely medzi kresťanstvom a ďalšími mytológiami sú evidentné a sú prijaté dokonca takým hlavným prúdom ako je Oxford Companion To The Bible (The Oxford companion to the Bible, Metzger, Bruce M., Oxford University Press 1993. \"Genesis\" s580; \"Religion of Israel\" s332; \"Myth\" s539 ) Genesis – popis stvorenia. Prvý krát to bolo napísané okolo r. 800 pred n.l., to obsahuje elementy podobné ako v babylonskom Enuma Elish, ktorý sa dátuje do obdobia 1500 pred n. l. a dokonca staršiemu sumerskému mýtu z obdobia 2500 rokov pred n. l. Tu niet nijakých pochybností, že Genesis je prinajmenšom z väčšej časti prebrané z týchto starších legiend. Podobne biblická potopa – je takmer úplne prebraná z eposu o Gilgamešovi. Exodus – podobná story je už v Egyptskej legende o Sinuhe. Pritom ale je fakt, že neexistujú nijaké archeologické dôkazy o takejto udalosti, ktoré by podporili túto legendu. Jediný rozumný záver je, že „Exodus“ je založený prinajmenšom z veľkej časti na staršom Egyptskom mýte. „Ježiš Kristus“ – Táto story obsahuje elementy, ktoré možno nájsť takmer vo všetkých kultúrach – boh-človek je zabitý ale opäť vzkriesený, ktorý sa vráti v budúcnosti a ponúkne vykúpenie. Nijaký rozumný dôvod by nebol pochybovať o tých story aké sú v Judaizme, Budhizme, Hinduizme, Zoroastarianizme a v mnohých iných náboženstvách – ak by nebolo možné dokázať nejaký vzťah medzi týmito mytológiami – ale, potom by museli byť tieto story tiež pravdivé. . Podobne, ako Ježiš, Krišna bol vtelením boha, bol poslaný do neba ako muž, bol spasiteľ a druhá osoba z „Trojice“ a zomrel, aby bol vzkriesený. Teda, kresťanské učenie môže byť zmesou starších legiend a upravené tak, aby bolo prijateľné pre skupinu, ktorej toto učenie bolo určené. Čo z toho vyplýva? Keďže neexistuje skutočný dôkaz o živote Krista, v skutočnosti je to len tvrdenie, tak by nebol nijaký dôvod akceptovať to ako „pravdu“, pokiaľ by sme neodmietli Starý zákon a nepovažovali ho len za púhu mytológiu, takže jednoducho povedané, keďže SZ je bezpochyby mytológia, ktorá preberá story z iných starších mytológií tak, potom aj NZ zákon musíme brať ako mytológiu, alebo uznáme, že SZ je len mytológia, potom sa môžeme baviť o možnej historickosti Ježiša – ale, to je pre veriaceho neriešiteľná dilema, keďže odmietnutím ST by odmietol samotnú podstatu v čo verí – teda v boha.
Real
jokokro
\"ja nespochybňujem to, že žil Pontius Pilát“ a zároveň „ že sa nedajú storočiami preniesť hmatateľné a jednoznačné dôkazy existencie kohokoľvek v histórii“ . Toto si si ale vycucal z prsta – lebo to vôbec nie je pravda. Na jednej strane píšeš :“ja nespochybňujem to, že žil Pontius Pilát“ a zároveň „ že sa nedajú storočiami preniesť hmatateľné a jednoznačné dôkazy existencie kohokoľvek v histórii“ - strácaš identitu? :-) tak sa rozhodni. O P. Pilátovi vieme aj z iných zdrojov ako z Biblii /zo záznamov najvyšších rímskych úradníkov a miestodržiteľov/ , samotný zdroj Biblia je z historického hľadiska bezcenná a na uznanie historickosti P. Piláta by to nestačilo, podobne ako ani na uznanie historickosti JK – ešte raz, Biblia je zmes legiend, mýtov posplietaných do určitých geografických miest, ale aj tu sú veľké nepresnosti. Pritom, väčšina mien, ktoré sa tu spomínajú sú vymyslené, alebo význam niektorých panovníkov je značne zveličený – napr. nevýznamný miestni vládcovia, miestneho významu na malom území sú vykresľovaní ako silní králi atď. - proste ako v ľudových povestiach, folklóre.
Real
<< < ... 3 4 5 6 7 8 9 10

Nestrácam identitu,

moje tvrdenia: „ja nespochybňujem to, že žil Pontius Pilát“ a zároveň „ že sa nedajú storočiami preniesť hmatateľné a jednoznačné dôkazy existencie kohokoľvek v histórii“ si neodporujú. Verím (a teda, logicky, nemôžem spochybňovať), že žil Pontský Pilát. Zvýrazním slovo VERÍM, lebo ako sú bezcenné a nehodnoverné (ako píšeš) písomnosti Ježišových súčasníkov a potomkov jeho učeníkov, sú rovnako nehodnoverné aj záznamy najvyšších rímskych úradníkov a miestodržiteľov.
 

Čo na to komparatívna mytológia?

Asi toľko, že keď o tých istých udalostiach (Stvorenie sveta, Potopa)rozprávali Babylončania, Sumeri, Židia, Egypťania zhruba to isté, tak sa asi tak aj tie udalosti skutočne stali.
 

jokokro

"Asi toľko, že keď o tých istých udalostiach (Stvorenie sveta, Potopa)rozprávali Babylončania, Sumeri, Židia, Egypťania zhruba to isté, tak sa asi tak aj tie udalosti skutočne stali. "
.
No, to je argument! To, že o tom rozprávali, svedčí len o tom, ako sa šírili mýty aj o tom, že tieto boli prebrané do SZ. Dnes už predsa dobre vieme, že evolúcia nášho pozorovateľného vesmíru, života na zemi sa udiala úplne ináč, ako je to popísané v Genesis, máme presvedčivé dôkazy, že taká biblická potopa sa nikdy neudiala – nakoniec, to už ani oficiálna teológia netvrdí /aj keď s nevôľou, pod tlakom vedeckých poznatkov/, už to považuje za akési alegorické zobrazenia – teda , ináč povedané, sú to mýty.
 

RE:

Alegorické (alebo básnické) zobrazenie a mýtus sú dve úplne odlišné veci. Uvediem príklad alegorického zobrazenia: Ján Botto - Smrť Jánošikova a mýtu: Homér - Iliada a Odyseus. Nepleťme si to.
.
S vývojom vedy sa vyvíjal a bude sa vyvíjať aj názor cirkvi. Aj keď veda vznikla možno aby vyvrátila učenie cirkvi, čím ďalej, tým viac - možno aj nechtiac - ho potvrdzuje.
.
Čítal si Hawkinga? Ten nevylučuje možnosť, že Boh stvoril svet pred 6-7000 rokmi a stvoril ho tak, aby to vyzeralo, že vznikol pred miliardami rokov. Prečo by to robil? Jednoducho je to Boh.
 
Hodnoť

Viera je Dar

Nie každý ho má.
 

Aj racionálne myslenie

je dar. Tiež ho nemá každý.
 
Hodnoť

Inšpiroval si ma.

Najbližšie požiadam tú neznámu krásku, ktorú občas vídam na zastávke, aby sa so mnou vyspala. Mám šancu 50:50 - buď povie áno alebo povie nie...
 
Hodnoť

Asi sa mu už nechce

nasierať s ľuďmi a tak kašle na producírovanie sa v rôznych podobách , nehovorí z horiacich kríčkov, nezosiela mannu a t,d. Ved to poznaš. Ale som rad že aspon s tebou si bol pokecať . Fakticky.
 
Hodnoť

to je mi blabol

to je riadny blabol tento clanok...To vase priblble nabozenstvo vravi, ze zem ma okolo 6000 rokov. Ved vy popierate aj existenciu mamutov. nj, ako vravel Mao: nabozenstvo je mor. :)
 

Jj,

a komunisti zasa, ze nabozenstvo je opium ludstva. Napriek tomu by som nechcel zit v Cine, Sev. Korei ani na Kube...
 
Hodnoť

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 

RE: RE:

a to sme ludia naozaj tak hlupi, ze sme si nechali vyplachnut vlastny mozog tym, ze sme (vdaka Bohu nie ja) presvedceni, ze "Zly" (satan) vlastne neexistuje?

sak je to uplne realne: azda nema pravdu ten, ktory vam vyvesti z ruky? azda astrologia (horoskopy) nemaju pravdu? azda ti, co vidia duchov, si vymyslaju? maju... zazili ste uz tomu? nepolozili ste si niekedy otazku, ci tomu mozem uverit, ked je to takmer uplne trefne? toto je jedna z mnohych tvari Zleho

rozdiel napr. od "proroctiev" Zleho a Dobreho je taky, ze Zly hned hovori, ze sa budes mat lepsie (horoskopy.. 'caka vas pekny vikend'). Dobry vravi, ze sa budes mat lepsie, ak...

a co nase sny? je to vysledok nasho vyplachnuteho mozgu? Alebo to prijimem ako jeden zo sposobov, ako sa ku nam Boh prihovara? Nemal som niekedy nejaky zivi alebo opakujuci sa sen? Co znamena? Tu je vsak dolezity jeho spravny vyklad ako napr. Gn 41: http://svatepismo.sk/listovat.php?action=pokr&kniha=1&kapitola=41&zaciatok_vypisu=0

Tak comu vlastne verite teda? Ze som fanatik? :)
 
Hodnoť

vedecky ateizmus...

Ja len tolko: existuju ludia, ktori vedecky ateizmus studovali a maju z toho politicky titul a doktorat... a preto sa pytam, co robili tie roky na univerzite? a co vlastne vedia? a preco sa hambia povedat, ze prave vedecky ateizmus studovali?
 
Hodnoť

K článku:

1. Problém prvotnej príčiny sa nevyrieši ak označíte boha za tvorcu vesmíru. Kto potom stvoril boha? Nie je to 50:50. Aj boh sa musel odniekadiaľ vziať. Teda to nie je argument.
2. Lásku k nepriateľovi spomína už Mojžiš. Teda Kristus nič nového nevymyslel. Držme sa radšej zdravého rozumu. Ľudí čo sa dnes označujú za boha zatvárame do blázincov. Nebol prvý ani posledný, čo si o sebe myslel že je boh.
3. Flaviusova zmienka o Kristovy je dokázaný podvrh. Knihy sa kedysi prepisovali ručne a nebol problém tam vetičku o Kristovi (mimo kontextu) vsunúť. Toto už nepopiera ani cirkev, že ide o podvrh.
4. Človeče, keď už ste veriaci tak si tú bibliu aspoň prečítajte. V ktorom evanjeliu sa píše, že vstal na tretí deň v z mŕtvych? Je to lož. Nebolo to na tretí deň. Keď už sa takouto báchorkou oháňate tak si ju raz aj pozorne prečítajte.
5. Tak na pleciach ateistov teraz leží ťažká úloha. Máme nájsť kosti vášho "génia" aby sme dokázali jeho nevstanie z mŕtvych. A dôkaz o troch čarovných vlasoch Deda Vševeda by ste nechceli? Alebo dôkaz o kuchárskom umení Baby-Jagy by vás nepotešil? Nech sa teraz všetci vedci sveta vykašľú na objavy a hor sa do Palestíny prekopávať ruiny! Kristova kostra sa bude dať ťahko identifikovať. Však píšete stále o osobnej skúsenosti s bohom. Čo takto, keby ho aspoň jeden veriaci požiadal o vzorku DNA? Potom už bude ľahké porovnať túto DNA s DNA ostatkov, ktoré sa z toho obdobia určite nejaké nájdu. Boli snáď v príbuzenskom pomere? Či nie?
 

<< < ... 3 4 5 6 7 8 9 10

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Vladimír Bednár: Poľské F-35 budú lacnejšie ako naše F-16 5 421
 2. Rastislav Čurma: Pelegrini ako neschopný manažér, ale o to lepší herec 4 140
 3. Jozef Sitko: V Markíze Čaputová nechtiac sklamala 2 338
 4. Stanislav Martinčko: Už se perou!!! Schopný Pellegrini a neschopný župan Lunter!! 2 218
 5. Pavel Weiss: Ako pomôcť zvládnuť obyvateľom prudký nárast cien bytov? 1 824
 6. Ondrej Halama: Čaputová: Vláda s Kiskom je horšia ako vláda s fašistami 1 710
 7. Jozef Šátek: Čo je podozrivé z videonahrávky stretnutia D. Trnku a J. Počiatka? 1 423
 8. Jana Venhartová: Chemopriemysel či otravinári? Pohľad z druhej strany. 1 313
 9. Rudolf Pado: Koniec liptovskej krajiny, lebo lunapark? 1 068
 10. Ján Serbák: Ľadové sochy na Hrebienku 1 041

Rebríčky článkov


 1. Maroš Matej: Výchova detí budúcnosti, alebo "Prečo sa považujem za starého?"
 2. Ľudovít Herman: Aký je rozdiel medzi eunuchom a kastrátom?
 3. Martin Turčan: § 317 Sabotáž
 4. Jozef Rybár: /11./ Milí nevoliči
 5. Jozef Rybár: /12./ Milí NEVOLIČI
 6. Lucia Kvapilová: Zlata Kušnírová: Moje deti....
 7. Maroš Matej: Som extrémista?
 8. Jano Tkáč: Politika v kostole, či kostol v politike? Hlavná dilema kresťanského politika
 9. Víťazoslav Würschner: KAŽDÉ ZLO JE NA NIEČO DOBRÉ
 10. Martin Zibrin: Sebadôvera ako kľúč od trezoru s našim potenciálom

 1. Košičanku hospitalizovali, prišla z problémovej oblasti v Číne
 2. Danko Zsuzsovú zapieral, jej telefón ale potvrdzuje dlhý vzťah
 3. Znalci potvrdili antedatovanie zmeniek a chyby pri účtovaní (minúta po minúte)
 4. Jednotka OĽaNO Šofranko sa stiahla z kampane, zrejme sa už nevráti
 5. Pre súboj s Kočnerom mu zaistili luxusný športiak. Späť ho má po rokoch
 6. Glváč dohadoval stretnutie so Zsuzsovou v Chorvátsku
 7. Bödörovi vzali mobil. Polícia prehľadala domy aj Jankovskej a Sklenkovi
 8. Prieskum preferencií: OĽaNO stále rastie, Kiska predbehol PS/Spolu
 9. Legenda NBA Kobe Bryant tragicky zahynul pri páde vrtuľníka, na palube bola aj jeho dcéra
 10. Kotleba in, Kiska von

 1. Exkluzívne zábery vily smeráka Počiatka
 2. Obvinenie Trnku zrušili: Obvinenie Kisku trvá ako súčasť volebnej kampane Smeru
 3. Utajení ľudia zo Smeru idú opäť drancovať štát: Prečo nie je Trnka a Počiatek v base?
 4. Čaputová si navliekla volebné tričko PS, poškodila Kisku a nahrala na smeč Ficovi
 5. Dividendy oligarchu Brhela: Dostal viac ako Vianočný príspevok pre všetkých dôchodcov
 6. Kiska: Existuje Os zla z minulosti, tvoria ju Kočner, Bödör, Gašpar, Kaliňák, Fico
 7. Smer alobalové Slovensko: Keď je Kočner v hrsti, no Zoro na streche
 8. Komentár Daga Daniša: Prezidentka vstúpila do kampane. Úderom na Kisku
 9. Kde končia rozkradnuté peniaze slovenských občanov?
 10. Jozef Vajda: Film Sviňa by mali vidieť všetci, ktorí plánujú ísť voliť

Už ste čítali?