Načítavam moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Boh neexistuje. Vedecky dokázané. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

Dokaz...
Vsetci ateisti pozaduju od veriacich \"dokaz existencie Boha\" a to v akomsi prirodovedeckom,doslova experimentalnom zmysle. Pokial existuje bytost nadprirodzena,mimoprirodzena,tak jej existencia je uplne mimo dosahu prirodnych vied,mimo ich kompetenciu. Dokaz ktory pochadza od Aristotela a prebral ho Tomas Akvinsky lezi vylucne v oblasti filozofie a formalnej logiky a jeho konstrukcia je asi nasledovna: Vychadzame z axiomy ze nieco existuje. Ak nieco existuje teraz,je iste ze existovalo nieco vzdy.Keby co len jediny okamih neexistovalo nic,ani teraz by nic neexistovalo. Akekolvek bytie ktore existuje,je bud same od seba alebo ziskava existenciu od ineho. LENZE NEMOZE EXISTOVAT BYTIE KTORE JE OD INEHO AK BY NEEXISTOVALO TAKE CO JE SAME OD SEBA. Musi existovat bytie ktore je absolutne a nepodmienene,to ktore je same od seba.(Ja som ktory som).Inymi slovami,nemozu existovat iba \"prijimatele bytia\",musi existovat nieco/niekto ktory bytie ma a dava ho dalej. Ex nihilio nihil,z nicoho nemoze vzniknut nieco. Vesmir pozostava len z casovo obmedzenych javov.Kazdy casovo obmedzeny jav je bytim zapricinenym.Kedze vesmir pozostava len z javov casovo obmedzenych(=zapricinenych),je aj sam vesmir len bytim zapricinenym-mal zaciatok a bude mat i koniec..( k tomu koniec koncov smeruju zatial vsetky poznatky modernej kozmologie.Hypotezy nekonecneho mnozstva vesmirov poukladanych “vedla seba” v 4-rozmernom priestore su vylucne matematickymi abstrakciami bez akehokolvek experimentalneho potvrdenia-takze,vezmeme Occamovu britvu a smyk-smyk…) Kazdy objekt skladajuci sa z castic je casovo obmedzeny (=zapricineny) jav.Bytie absolutne a nepodmienene je bytim nezlozitym,neskladajucim sa z castic.(inak by jeho existencia bola podmienena existenciou jeho casti).Ajhla Aristotelov vyrok: Co ma kvantitu nemoze by nekonecne.Bytie absolutne a nepodmienene je prvotne v kauzalnom retazci ,je prvotnou pricinou vsetkeho co existuje. Kedze je nezlozite,je nemenitelne.Bytie ktore sa nemoze menit,je vecne (existuje mimo casu). Nezlozitost,nemenitelnost (=vecnost) su vlastnosti opacne ku vlastnostiam hmoty.Prvotne bytie nema s hmotou ani jednu spolocnu vlastnost-je nehmotne. Ak si uvedomime vesmir v celej svojej komplexnosti a diverzite,zoberieme do uvahy funkcnost v nom platiacich zakonov,jeho vybudovanost s pouzitim matematickej logiky, sofistikovanu zlozitost najmä zivych foriem. atd…musime pripustit ze takyto ucinok musi mat aj adekvatnu pricinu.Nikto neda to co nema. Prvotne bytie je INTELIGENTNE,pricom,parafrazujuc Einsteina,ludska inteligencia je oproti Jeho iba zanedbatelny odblesk.
clivia
nastuduj si zaklady formalnej logiky.
clivia
<< < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

nastudoval som

nic o implikacii uvedenej vyssie sa tam nepise
 

a tiez

"nikto neda to co nema", "boh je nezlozity", "vesmir je zlozity"
co ti z toho vychadza?
 

Pripadá mi divnô,

keď dávaš otázky autorovi úplne nezmyselného blábolu. Keby mu dal zmysel, nakoniec by mu aj tak vyšlo iba, že to, čo nazýva prvotným bytím, je v skutočnosti iba fluktuácia vákua :-)
 

 

nikto neda to co nema

Z toho vychadza ze kazdy ucinok musi mat adekvatnu pricinu.Na vysvetlenie ucinku musime najst pricinu ktora ho je schopna vyvolat.

boh je nezlozity

preto je nemenitelny.Co je nemenitelne je vecne

vesmir je zlozity

Vesmir je zlozity-zlozeny z castic t.j.je menitelny t.j.existuje v case,teda nie je vecny.
OK? 
Hodnoť

nie je to celkom tak

že ide len o to či Boh je alebo nie. To je nezmyselná otázke, lebo je to číra abstrakcia. Sú však veci reálne, ktoré sa tu stávajú.
Na východe existuje učenie o čakrách, meridiánoch, tokoch energie čchi, ktorá sa nedá bežne merať a vidieť, ale vie sa o ich existencii inak. Napr. akupunktúrou. Sú tu ľudia ktorí majú dar telepatie, videnia aury, liečenia .... A títo ľudia boli a sú - nie je to výmysel dneška. Potomje tu napríklad Emil Páleš a jeho vedecký dôkaz existencie anjelov. (http://www.sophia.sk) atď., atď., atď ................
atď
 

V čom spočíva

oná vedeckosť dôkazu anjelov?
 

spočíva

v matematickej teórii pravdepodobnosti. Viac na http://www.sophia.sk
 
Hodnoť

hm

O bozej existencii nic neviem.Dokazana nikdy nebola.A tak isto ani jeho neexistencia.A myslim ze ani nikdy nebude.Ale o tej jezisovej by sa dalo podiskutovat.Som presvedceny o tom ze nikdy nezila osoba s takym menom a takymi cinmi v takom obdobi,ako sa o tom "traduje" skuste kuknut: http://video.google.com/videoplay?docid=-6341186127906342455&q=Duch+casu&total=3&start=0&num=10&so=0&type=search&plindex=1
 

 

to je blbost pretoze aj dnes najdes na svete ludi s menom Jezis :-)
 

 

sme sa nepochopili...samozrejme ze jezisov beha a behalo po svete hojne...ale nie jezis s takymi cinmi a v tom obdobi..nemyslel som len meno samostatne...a ten film naozaj odporucam vsetkym ktori ho este nevideli...nie je sice konkretne o viere v boha...ale prva tretina je o krestanstve.
 

je to blbosť

o Alexadrovi Macedónskom sa vie čo ako o človeku? A učil si sa o ňom že bol.
Ja neverím tomu že X ľudí v Ježišových časoch klamalo. Ale možno je to vec psychoanalýzy. Proste lož ktorú máš v sebe, predpokladáš u iných.
 

:D

nie, v jezisovych casoch nezili klamari, zlodeji farizeji :)...ale voooobec
 

Z diskusie o par riadkov vyssie...

... v poslednej dobe literarnych teoretikov, historikov, anglicistov pritahuje polomysticka postava menom Shakespeare. Existuje totiz (odovodnene) podozrenie, ze takyto clovek nezil, resp. nebol autorom famoznych literarnych diel, pripisovanych bezne "Shakespearovi". Co teraz? Ideme zavrhnut Hamleta, Romea, Juliu, Othella, Krala Leara... len preto ze existencia ich autora je prinajmensom spochybnitelna?
 
Hodnoť

zaujimave

Pripomina mi to jeden vtip.
Raz farara jedna zena chcela presvedcit, ze Boh nie je. Zdovodnovala to tym, ze ona neveri v Boha, pretoze ho nevidi. Farar dotycnej pani odvetil: "Ja verim, ze mate pu hoci ju tiez nevidim." A pani zahanbene odisla. :-)

Pustat sa do akychkolvek diskusii o existencii cohokolvek co clovek nevidi, nepocituje, nevnima je diskusiou bez konca. Clanocek bude mat urcite skvelu citanost.

 

Táto argumentácia,

tak rada používaná kresťanmi (napriek jej vulgárnosti), je úplne nesprávna. Ženské prirodzenie videl prakticky každý dospelý, existuje špeciálne odvetvie medicíny jemu venované, takže v skutočnosti pán farár - napriek tomu, že to prirodzenie nevidí - opiera sa o všeobecný, nikdy nespochybnený poznatok ľudstva. Dokonca pán farár vie, že by ľahko mohol presvedčiť o svojej pravde hocikoho, kto by namietal, že nemá pravdu. (BTW, nikdy som nepočul o nikom, kto by popieral, že ženy majú prirodzenie, alebo že by dokonca takíto popierači tvorili významnú časť populácie.)
 
Hodnoť

Čo na to komparatívna mytológia? to: Nikolov

„Ak sa nájde vedecký dôkaz, že Ježiš nevstal z mŕtvych bude možné vyhlásiť kresťanstvo za falošné náboženstvo a Ježiša za falošného Boha. Ak chýba vedecký dôkaz, logika káže pripustiť možnosť „ Ježiš vstal  z mŕtvych". Môžeme dokázať, že Ježiš vstal z mŕtvych? Áno môžeme. So Zmŕtvychvstalým Ježišom je možné sa stretnúť aj dnes.“
.

Vyššie som uviedol dosť relevantných faktov, ktoré vedú k tomu, že Ježiš je vymyslený.
Komparatívna mytológia to len potvrdzuje.
.
Príklady „ vypožičania“
Paralely medzi kresťanstvom a ďalšími mytológiami sú evidentné a sú prijaté dokonca takým hlavným prúdom ako je
Oxford Companion To The Bible
(The Oxford companion to the Bible, Metzger, Bruce M., Oxford University Press 1993. "Genesis" s580; "Religion of Israel" s332; "Myth" s539 )
Genesis – popis stvorenia. Prvý krát to bolo napísané okolo r. 800 pred n.l., to obsahuje elementy podobné ako v babylonskom Enuma Elish, ktorý sa dátuje do obdobia 1500 pred n. l. a dokonca staršiemu sumerskému mýtu z obdobia 2500 rokov pred n. l. Tu niet nijakých pochybností, že Genesis je prinajmenšom z väčšej časti prebrané z týchto starších legiend. Podobne biblická potopa – je takmer úplne prebraná z eposu o Gilgamešovi. Exodus – podobná story je už v Egyptskej legende o Sinuhe. Pritom ale je fakt, že neexistujú nijaké archeologické dôkazy o takejto udalosti, ktoré by podporili túto legendu. Jediný rozumný záver je, že „Exodus“ je založený prinajmenšom z veľkej časti na staršom Egyptskom mýte.
„Ježiš Kristus“ – Táto story obsahuje elementy, ktoré možno nájsť takmer vo všetkých kultúrach – boh-človek je zabitý ale opäť vzkriesený, ktorý sa vráti v budúcnosti a ponúkne vykúpenie. Nijaký rozumný dôvod by nebol pochybovať o tých story aké sú v Judaizme, Budhizme, Hinduizme, Zoroastarianizme a v mnohých iných náboženstvách – ak by nebolo možné dokázať nejaký vzťah medzi týmito mytológiami – ale, potom by museli byť tieto story tiež pravdivé.
.
Podobne, ako Ježiš, Krišna bol vtelením boha, bol poslaný do neba ako muž, bol spasiteľ a druhá osoba z „Trojice“ a zomrel, aby bol vzkriesený. Teda, kresťanské učenie môže byť zmesou starších legiend a upravené tak, aby bolo prijateľné pre skupinu, ktorej toto učenie bolo určené.
Čo z toho vyplýva? Keďže neexistuje skutočný dôkaz o živote Krista, v skutočnosti je to len tvrdenie, tak by nebol nijaký dôvod akceptovať to ako „pravdu“, pokiaľ by sme neodmietli Starý zákon a nepovažovali ho len za púhu mytológiu, takže jednoducho povedané, keďže SZ je bezpochyby mytológia, ktorá preberá story z iných starších mytológií tak, potom aj NZ zákon musíme brať ako mytológiu, alebo uznáme, že SZ je len mytológia, potom sa môžeme baviť o možnej historickosti Ježiša – ale, to je pre veriaceho neriešiteľná dilema, keďže odmietnutím ST by odmietol samotnú podstatu v čo verí – teda v boha.
 

Real,

podľa týchto teórií vlastne neexistuješ ani Ty. O 2000 rokov nebude žiaden dôkaz, že si niekedy vôbec existoval. Píšeš veľmi pekne, spisovne, vedecky, je možné, že aj knižne publikuješ. No aký budú mať ľudia dôkaz, že si to všetko napísal Ty? Prichádzaš s peknými myšlienkami, možno sa časom staneš modlou nejakého ateistického učenia. Za 2000 rokov nejaký fanatický katolík, ak ešte bude existovať tento svet, príde s teóriou, či si vôbec niekedy reálne existoval, napadne Tvojich prívržencov a obviní ich z toho, že si Ťa vymysleli, aby mali za kým ísť a kým sa oháňať. Neber to tak, že Ťa urážam, použil som to len ako modelový príklad, aby si pochopil, že každá historická osobnosť sa dá spochybniť a žiadna sa nedá preukázateľne dokázať. Napíš mi, prosím, aký dôkaz by si im zanechal, aby sa ním o 2000 rokov mohli Tvoji prípadní prívrženci preukázať pred tým fanatickým katolíkom; taký, aby sa nedal spochybniť.
 

jokokro

Aj mne sa páči, ako píšeš a argumentuješ, ale keď si písal tento príspevok, tak si asi preskočil moje odpovede z predchádzajúcej strany ako: „To ticho v oficiálnych dokumentoch o JK je až prekvapujúce " a
"Máme vierohodné dôkazy o existencii aj Pontiusa Piláta "
.
Tu som, myslím ,odpovedal na to, na čo sa pýtaš.
 

Nie, nie,

keď som to písal, tak som mal prečítaný aj vyššie napísaný článok. No keď píšeš, že ich máte, tak kde sú? Aby sme si rozumeli, ja nespochybňujem to, že žil Pontius Pilát, inak by som nemohol veriť Biblii, ja hovorím, že sa nedajú storočiami preniesť hmatateľné a jednoznačné dôkazy existencie kohokoľvek v histórii, aby to ktokoľvek nemohol s úspechom spochybniť.
Keď sa to tak vezme, ja ani také dôkazy nepotrebujem. Nemusím ich mať preto, lebo pre mňa a miliardu kresťanov Ježiš žil, umrel a znova žije, lebo ho cítim. Ako? Keď od Teba kvôli nedorozumeniu odíde tehotná manželka a Ty nevieš kde, čo urobíš? Ty možno obtelefonuješ rodinu a známych a po čase to zistíš. Ja som si sadol na stoličku a povedal som si: Ježišu, čo mám robiť? Pomôž mi. Nebudem hovoriť, že som počul nejaké hlasy, ale v tej chvíli som presne vedel, že mám sadnúť na autobus, vedel som, kde mám vystúpiť a ku ktorej bytovke na veľkom sídlisku mám ísť. Upozorňujem, že rozumom som sa k tomu nemal ako dopracovať. Nikdy som v tej bytovke nebol a nepoznal som nikoho, kto by tam býval. Som ďaleko od toho, aby som vyhlasoval, že to bol zázrak. My veriaci takto a vtedy cítime Ježišovu existenciu.
Aj keď v ňu veríme, to neznamená, že nemáme dostatok argumentov proti tým, ktorí ju spochybňujú.
Rád som s Tebou podiskutoval. Je už dosť hodín a ja skoro vstávam, dúfam, že ešte budeme mať možnosť niekedy podiskutovať. jokro@zoznam.sk

 

jokokro

"ja nespochybňujem to, že žil Pontius Pilát“ a zároveň „ že sa nedajú storočiami preniesť hmatateľné a jednoznačné dôkazy existencie kohokoľvek v histórii“
.
Toto si si ale vycucal z prsta – lebo to vôbec nie je pravda. Na jednej strane píšeš :“ja nespochybňujem to, že žil Pontius Pilát“ a zároveň „ že sa nedajú storočiami preniesť hmatateľné a jednoznačné dôkazy existencie kohokoľvek v histórii“ - strácaš identitu? :-) tak sa rozhodni. O P. Pilátovi vieme aj z iných zdrojov ako z Biblii /zo záznamov najvyšších rímskych úradníkov a miestodržiteľov/ , samotný zdroj Biblia je z historického hľadiska bezcenná a na uznanie historickosti P. Piláta by to nestačilo, podobne ako ani na uznanie historickosti JK – ešte raz, Biblia je zmes legiend, mýtov posplietaných do určitých geografických miest, ale aj tu sú veľké nepresnosti. Pritom, väčšina mien, ktoré sa tu spomínajú sú vymyslené, alebo význam niektorých panovníkov je značne zveličený – napr. nevýznamný miestni vládcovia, miestneho významu na malom území sú vykresľovaní ako silní králi atď. - proste ako v ľudových povestiach, folklóre.
 

<< < ... 2 3 4 5 6 7 8 9 10 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Michal Sivák: Otvorený list pre Mariána Kotlebu 4 850
 2. Pavel Weiss: Aby zdravotníctvo nebola len „čierna diera“, alebo kam to kráčaš „Hippokrates“? 1 373
 3. Martin Borguľa: 13. dôchodok – namiesto samozrejmosti len almužna a predvianočná kampaň 1 030
 4. Adam Sipos: Proti náckom sa dá vyhrať jedine demokraciou. Dovoľme im vládnuť a uvidíme čo sa stane 801
 5. Ondrej Putra: Zahraniční Slováci ešte neskončili 758
 6. Martin Droppa: Podvodné e-maily akože z banky 707
 7. Milan Brejcha: Máme vážny problém - neznalosť a chuť voliť zároveň 699
 8. Ivan Švajlen: Pevná pracovná doba je nepochopením učiteľského povolania – iný pohľad 597
 9. Jozef Šátek: Mýtny zločin. 567
 10. Martin Kasarda: Fašizmus pre začiatočníkov 445

Rebríčky článkov


 1. Simona Petrík: Pracujúci rodičia, nenechajte sa odradiť. Na rodičovský príspevok máte právo
 2. Roman Hutira: Dámy, ak vaši muži sledujú porno, nie je to vaša chyba!
 3. Július Kovács: Ficova ochranka ročne stojí 200 tisíc to je cena jedného bytu v Bratislave.
 4. Vladimír Krátky: Pozor ! SMER - ácky táraj, gágaj a prďús sú mimozemšťania !
 5. Milan Kulkovský: Keď najväčším nepriateľom je medik
 6. Miroslava Arpášová: Pocta Jerzymu Kosinskemu
 7. Zdeněk Kedroutek: Pokračování nových členských průkazů a digitální správy na úrovni ÚzO.
 8. Štefan Vidlár: Padňi komu padňi
 9. Július Kovács: Nedajme sa pomýliť Kotleba a Mazurek sú nacisti nie fašisti a to je horšie.
 10. Robert Štepaník: diel 36 - rubrika: čerstvejšie než treska - október 2019

 1. Prieskum: Extrémisti z ĽSNS stúpajú, Slosiarik nevylučuje ich víťazstvo
 2. Fico kritizoval prezidentku za jej reakciu na prepustenie Trnku
 3. Pendluje medzi Cannes a Bratislavou. Počiatek svoje reči na nahrávke s Trnkom zľahčuje
 4. NAKA zadržala Dobroslava Trnku. Ako zareagoval Počiatek?
 5. Trnku pustili, prokurátor stíhanie spochybnil
 6. Vlhová vyhrala obrovský slalom v Sestriere, s Brignoneovou dosiahla rovnaký čas
 7. Vlhová je po prvom kole obrovského slalomu v Sestriere na druhom mieste, Shiffrinová je štvrtá
 8. Čo ja s tým mám? Reaguje Fico na Počiatkovo video s Trnkom
 9. Magoni je šťastný muž. Shiffrinovej tréneri nerobia najlepšiu robotu (rozhovor)
 10. Šéf búracej firmy: Státisíce v Prešove nezarobím, ani zďaleka

 1. Kiska: Trnka bol mafiánskym chápadlom Fica. Hlava mafie sídli v centrále Smeru
 2. Trnka nemal byť prepustený: Kočnerovci ešte neprehrali. Slušnosť ešte nezvíťazila
 3. Matovič k zadržaniu Trnku: Prečo ešte nie je vo väzbe Počiatek, Jankovská, či Bödör
 4. V roku 2017 prišiel Dušan Kováčik do banky a vložil si na účet hotovosť 204-tisíc eur
 5. Zodpovedná zmena v podaní Smeru: Dobroslav Trnka po prepustení zamieril do krčmy
 6. Kováčik maril vyšetrovanie Gorily, teraz marí vyšetrovanie Trnku
 7. Kočnerova chobotnica žije: Kováčik vytiahol z klobúka Hrušku a ten prepustil Trnku
 8. Spravodlivosť po slovensky
 9. Norbert Bödör chcel po vražde sledovať aj politikov Smeru
 10. Prezidentke dali fúkať

Už ste čítali?