Štvrtok, 23. november, 2017 | Meniny má Klement

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Pastieri stromov (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (Všetky príspevky boli zmazané na vlastnú žiadosť autora.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Film by neuniesol

ďalších 15-20 minút dramatického deja po tom, čo hlavný príbeh skončil (a "koncov" tam bolo neúrekom). Inak čiastočne bolo obsadenie Kraja zobrazené vo vízii v Galadrielinom zrkadle...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

veľa happyendov mala aj kniha

ale tento som považoval za najdôležitejší. Samozrejme, tretí diel by sa nedal nadstavovať. Preto som hovoril o štvrtom dieli.
Vyčistenie kraja je pre mňa hlavným posolstvom pána Prsteňov. Pre novozélandského režiséra, ktorý na vlastnej koži nezažil totalitný režim, to asi bola len jedna kapitola, ktorá sa dala obetovať. Z jeho pohľadu vyzeral život v sovietskom bloku ako v Mordore. My vieme, že to vyzeralo presne ako v Kraji, po jeho ovládnutí Sarumanom. Zlo nemusí mať ohavnú tvár skřeta. Zlo sa dá nájsť aj v srdci suseda z našej ulice, aj vo svojom vlastnom srdci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máš pravdu, zmena

hobbitov z pasívnych pozorovateľov na aktívnych obráncov bola doležitá, ale ako sám režisér povedal, okrem toho čo napísal Ash, z hľadiska príbehu o prsteni nemal záver v Hobitíne až taký význam. Z toho istého dovodu vynechal aj Bombadila.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

význam príbehu

Bombadila nie je veľká škoda, vždy na mňa tie časti pôsobili dosť neorganicky, a potom som sa dozvedel zo životopisu, že to tam Tolkien doplnil kvôli svojim deťom - Tom Bombadil bola postavička z rozprávok, ktoré im posielal listami.
Samozrejme, ak si režisér dá za úlohu vyrozprávať "príbeh o prsteni", tak záver bez váhania vyhodí, lebo prsteň je už zničený.
Mňa dosť ovplyvnila esej jedného českého spisovateľa, ktorý analyzoval Tolkienovo dielo aj z hľadiska psychologického, a to nielen trilógiu, ale včítane Hobbita, ktorý sa síce tvári ako rozprávka, ale je pre celý príbeh veľmi dôležitý.
Skrátene: čítanie Tolkiena je "zasväcovacím rituálom" formou čítania. Je to cesta tam (do fantastického sveta) a naspäť (do reality). Pričom odchádza dieťa, a vracia sa dospelý človek.
Preto mi v tom filme tak chýba - ten návrat do reality.
Takto je z toho krásna rozprávka o kráľoch a trpaslíkoch. Film divákovi neposkytuje túto zvláštnu formu zasvätenia. Práve kvôli chýbajúcemu záveru.
Samozrejme, aj filmársky by to bola obrovská výzva - žiadne zvláštne efekty, žiadne obludy, natočiť by sa to dalo za pár šupov v najbližšej peknej dedine :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Návratom do reality

mala byť asi posledná scéna filmu (myslím, že je aj vo filme a nielen v rozšírenej DVD-verzii) keď sa Sam vracia domov k manželke a deťom a stáva sa tak on hlavným hrdinom, všetci ostatní, ktorí mali niečo priamo s prsteňom odcestovali zabudnutia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Máš pravdu

Vyčistenie Kraja už je k filmu nepripojiteľné.
Inak tie časti s odchodom "starej gardy" do Hmlistých prístavov a za more sú nádherné. Taký by mal byť koniec života. Dlhé dialógy so "spolubojovníkmi" o dávnych časoch, pričom okoloidúci by videli len nejakú skupinku machom obrastených kameňov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Prečo myslíš Silverbull,

že článok zavádza? Áno, umelecké dielo môžem vnímať "samo osebe", ako čisto estetickú záležitosť. Ale Pán prsteňov rozhodne nebol písaný ako nejaká kratochvíľa, na zabitie času čitateľov a divákov.

Pozri si ešte raz to rozprávanie enta Treebearda o entoch a entkách. Je o vzťahu divočiny a záhrad. Veľmi aktuálna otázka aj tu a teraz.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dovolim si povedať,

že Enti v lesoch zasahovali :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veru enti zasahovali, a veľmi tvrdo

Proti tým, ktorí v lesoch rúbali.

Človek, ktorý sa podieľal na vpustení píl, traktorov a harvestorov do Tichej doliny, si naozaj nemohol vybrať paradoxnejší nick, ako je meno enta Treebearda.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Tento paradox ti

vysvetlí každý psychológ. Aj poľovné združenia strieľajúce šelmy sa bežne volajú VLK alebo RYS alebo MEDVEĎ. Oni totiž všetci vedia, že to čo robia nie je celkom dobré, ba že je to zlé a tak potrebujú odpustok, ospravedlnenie, že oni sú vlastne iní (chceli by byť iní).

Ináč na Pohode podpísalo petíciu asi 3000 ľudí, 10% účastníkov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

mozno by bolo dobre zalozit nove ochranarske zdruzenie s nazvom "Winchester"
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ja zase vidim vsade pastierov "penazi", ale to je asi iba moja fobia
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Veľmi pekný článok...

Áno, aj mne sa páči ten menší zvrat pred záverom Návratu kráľa. :-) Ale do filmu by to už asi bolo zbytočné pchať, hlavne ak v rozšírenej verzii je zobrazený aj skon samotného Sarumana a jeho nohsleda Grímu...
Niekedy mám yiež chuť vyhľadať entov, povedať im : "Chlapci, dajte si entský zraz pred vládnymi budovami a bojujte za svoje práva." :-)
P.S. Petíciu som podpísal. Nebolelo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Enti a elfi

Enta v pohybe som ešte nevidel, aj keď občas som podozrenie mal (viď fotky).
Ale mal som šťastie zoznámiť sa s viacerými lesnými elfmi. Bytosti, ktoré sú najšťastnejšie vtedy, keď môžu pobývať v nedotknutých lesoch. Za jeden deň som sa od nich dozvedel o lese toľko, ako na prírodovedeckej fakulte za rok.
Pozri sa, akými očami dokážu vidieť naše lesy:
http://www.tichawilderness.com...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Juraj

uvítal by som podobnú petíciu za splnenie oprávnených požiadaviek vlastníkov na už existujúce obmedzenia hospodárenia v Národných parkoch a rezerváciach. Prístup štátu je liknavý, ale v podstate sa niet čo čudovať. Odkiaľ by mal vziať desiatky miliárd korún na plné odškodnenie vlastníkov, to mi je úplna záhada !
Jediné riešenie vidím vo vyhlásení slovenského štátu za "ekologický štát" s jediným ministerstvom - životného prostredia a jediným rozpočtom, ale to zatiaľ nehrozí.
Stále sa len hovorí o nejakých požiadavkach, obmedzeniach, zákazoch, ale nikoho už nezaujíma akým spôsobom to reálne spraviť.
Zďaleka nie sú vyriešené ani doterajšie obmedzenia a už chceme ďalšie obmedzenia. Treba sa trochu nad týmito vecami zamyslieť a prevziať aj zodpovednosť za splnenie legitímnych požiadaviek vlastníkov, lebo jedno bez druhého nejde.
Zodpovednosť nie je len to, že neustále brojím proti ťažbe v národných parkoch, ale predovšetkým komplexné vyriešenie tejto problematiky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Súhlas, - už viac ako rok...

Aceria, vieš o tejto iniciatíve Ekofóra? Je viac ako rok stará.

http://www.ekoforum.sk/archiv/...

List sme doručili zástupcom vlastníkov do vlastných rúk, na rokovaní na MŽP SR, avšak ďalej sa nič nedialo.

Už dlho mám pocit, že vlastníci a ochranári boli rozoštvaní - tým, že štát (úradníckou liknavosťou atď.) zablokoval financie na odškodnenie vlastníkov z EU. Potvrdil mi to v priamom rozhovore zástupca EK a myslím že to bolo odcitované aj v médiách.
Črtá sa jedna akcia, kde by sa ten umelý rozkol mohol prekonať, ale zámery ešte nedozreli. (Ako povedal Gandalf - "keď zámery dozrejú, nedajú sa ďalej tajiť.")

V súčasnosti sa vlastníci ozývajú s deklarovaním spolupráce len vtedy, keď sa ich nejaká naša akcia dotkne. Vyzerá to tak, že dlhodobo vsadili nie na spoluprácu s ochranármi a EU, ale na spoluprácu so súčasnou vládnou garnitúrou.

Ale k tomu čo si navrhoval: pozri si prelinkovaný návrh Ekofóra a posúď, či by sa na takej báze vedeli dohodnúť vlastníci s ochrancami prírody.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Určite

je tam veľa vecí s ktorými sa dá súhlasiť. Nevidím síce do pozadia podobných rokovaní, ale som toho názoru, že vlastníkom ako najdôležitejšej súčasti je potrebné venovať podstatne viac pozornosti. Proklamácie nie sú všetko, ak za tým nestojí úprimná snaha a ochota im pomôcť a zastať sa ich, aj keď sa to možno na prvý krát nevydarí.
Na rokovanie si treba vytvoriť priaznivú pozíciu a určite si ju nevytvorím tým, že budem behať po lesoch vlastníkov, hľadať nevyznačené bodky na pňoch, dehonestovať prácu vlastníkov a lesníkov, tak potom sa niet čo čudovať, že rokovania uviaznu na mrtvom bode. Ako sa vraví "tudy cesta nevede", je to veľký omyl a nepochopenie. Treba sa podieľať aj na prevzatí určitej spoluzodpovednosti za tento stav, je to naša spoločná vec a nie iba vec vlastníkov. Ešte som napr. nevidel aktivistu, aby šiel s transparentom pred ministerstvo a bojoval za oprávnené požiadavky vlastníkov, treba začať odtiaľ a nie z druhej strany. Nehovorme, že budeme absolútne chrániť 10% slovenských lesov, príjmeme zákon a vlastník ty sa staraj aby si dostal odškodné o rok, dva, desať, nikdy ? Čo tam po nich, hlavne, že máme zákon a my ho budeme kontrolovať, opovaž sa tam niečo spraviť. Čo tam po tom, že vlastníci ostanú v štychu, prípadne sa nebudú môcť dovolať odškodnenia, alebo len s obrovskými problémami.
Ja by som bol tiež najradšej, aby sa chránili všetky slovenské lesy, nielen 10%. Ale je to reálne ? Akú prácu dáme tisíckam zamestnancov, odkiaľ budeme kupovať drevo, koľko nás to bude stáť, sme dosť bohatí na to, aby sme si to mohli dovoliť ? Ako vysvetliš synovi, že si nemôžme dovoliť kúpiť BMW, ale len Fabiu ?
Skrátka na to nemáme, nemáme na to, aby sme si mohli dovoliť absolútne chrániť všetky lesy, je to utópia a zďaleka nemáme ani na to, aby sme si mohli dovoliť chrániť aj tých proklamovaných 10% lesov bez zásahu.
Jediným riešením je postupná aj to trnistá a ťažká cesta kompromisov, najprv vyriešme oprávnené požiadavky vlastníkov, v podstate je to jednoduché - stačí dať podmienku, chrániť sa bude to, čo sa dohodne, odškodni, vyplatí, vymení a nie naopak. Tak ako sa to deje všade v civilizovanom svete.
Toto je priame a férové jednanie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Len tak na okraj: ten reziser sa vola Peter Jackson, nie Johnson.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vďaka

už som to opravil
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME