Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Postrah menom GMO (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

vyber

Vsetko je to o moznosti vyberu.

Ja GMO potraviny jest nechcem a nesuhlasim, aby sa nimi krmili i zvierata chovane na produkciu potravin. Ak niekto GMO chce jest, nech sa paci, dobru chut.

Staci tovar nalezite oznacit, aby si kazdy mohol vybrat, po com tuzi.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Aby sa takému niečomu predišlo boli stanovené prísne kritériá pre pestovanie GM ratlín."

a v tomto vidim problem ja. prirodzene modifikovane organizmy uz preverilo a preveruje prirodzene sito mnohonasobnym opakovanim.
take nieco sa pri umelo manipulovanych gmo dockame asi tazko, nikto nebude cakat desiatky generacii. dalsia vec je ta, ze nikto poriadne nevie predpovedat co sa bude diat po x iteracich, kedze je velka istota ze prirodzene by k takemuto prenosu genov nikdy neprislo. a to uz ani nehovorim o tom, ak by sa k takymto manipulaciam pridali tie prirodzene.
ak niekto hovori ze je to bezpecne, je to iba v tomto momente.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Čo tam po motýľovi.

"Po piate, aby som bol objektívny uvediem aj negatívny prípad z pestovania GMO. Na určitých miestach v USA bol po pestovaní GM kukurice tolerantnej k herbicídom zaznamenaný úhyn jedného druhu motýľa, pre ktorého larvy bola jedinou potravou burina."
A to ťa nenapadlo, že GMO plodina vyvinutá tak, aby bola tolerantná voči herbicídom, bola tak vyvinutá preto, aby sa mohli herbicídy používať vo veľkom? Mne osobne nevadí ani tak GMO potravina (nebojím sa, že mi narastie druhá hlava), ako to, že v takomto prípade je potravina plná herbicídov, ktoré by pri nonGMO plodine použité neboli.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zabudol si na najväčší problém s geneticky modifikovanými rastlinami - strata biodiverzity.
Funguje to nasledovne:
Farmár (al. firma) ktorý používa GM pšenicu vypestuje väčšie množstvo pšenice za menšie náklady než farmár používajúci normálnu pšenicu. Farmár bez GM nemôže dlhodobo konkurovať na trhu a preto buď prejde na GM alebo zbankrotuje. Tento jav je pomerne rýchly a napríklad v USA GM kukurica doslova valcuje farmárov, ktorí sa snažia používať nemodifikované semeno.

V čom je teda problém? Ak GM pšenica (napríklad) bude predstavovať 99% všetkej pestovanej pšenice v USA, tak táto rastlina v kontinentálnej mierke stratí schopnosť čeliť novým chorobám. Ak sa jedno leto vyskytne nejaký nový vírus alebo huba, bude znehodnotená VŠETKA pšenica v USA. Tradične pestované rastliny sú dostatočne diverzifikované na to, aby sa našlo dostatočne vysoké percento takých , ktoré novej chorobe odolajú. GM rastliny sú každý rok produkované podľa toho istého genetického vzorca a preto by boli voči novej chorobe bezbranné všetky do jednej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ono je to problem

aj bez GMO (biodiversity). Najprv technicka poznamka - psenica je hextaploid a akokolvek in vitro modifikacie su v sucasnosti skoro nemozne (to len na okraj). Biodiverzita v polnohospodarstve je uz teraz minimalna (hlavne v "priemyselnom" polnohospodarstve). Navyse, skoro vsetky hlavne plodiny (mimo psenice pre dovod, ktory som uviedol) su geneticky modifikovane od 1950s - predtym sa to robilo necielenie - mutageneze s chemikaliami a radiaciou. Argument, ktory si uviedol je spravny, ale nie je aplikovatelny len na GMO ale na sucasne polnohospodarstvo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pšenica bol len príklad - je pravda, že žiadna GM pšenica sa nepoužíva, ale napr. Monsanto už podalo žiadosť o povolenie predávať GM pšenicu.

Rozdiely v biodiverzite klasickej hospodárskej obilniny a GM obilniny sú (minimálne tu v US) priepastné. Farmári používajú na na výsev zrno z predošlého roku - už desiatky rokov. Vedia, že takýto pestovateľský postup má značné výhody. Farmárska rodina pestujúca takýmto spôsobom už napr. 70 rokov takto dopestovala rastlinu 70-tej generácie v tom istom prostredí. Takáto rastlina je už čiastočne špecializovaná na lokálne prostredie - odolnejšia voči lokálnym škodcom, lepšie využívajúca charakteristiku miestnej pôdy a podnebia. Ak by si porovnal takúto kukuricu od farmára z Nebrasky s tou od farmára z Južnej Karoliny, našiel by si značné odlišnosti.

Na druhú stranu - GM semeno je produkované centrálne každý rok. Rastlina nemá šancu prechádzať adaptáciou na lokálne podmienky a preto má veľmi podobnú genetickú výbavu naprieč celým kontinentom.

Teoreticky by spoločnosti vyrábajúce GM semeno mohli zabezpečiť, aby sa biodiverzita rozširovala, ale v praxi to nerobia.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Dobry clanok

Je to nekonecny suboj s iracionalitou. Ale lady sa hybu aj v EU a odporcovia sa lamu pod dlhorocnymi skusenostami.
-
pred nedavnom som tiez pisal na tuto temu:
http://marianjanos.blog.sme.sk...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

A uz vysli z kanalov ninja korytnacky?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To ci GMO, alebo nie

by som nebrala az tak jednoznacne ako ty (vid niektore prispevky nado mnou), kazdopadne ocenujem snahu ukazat aj opacnu stranku veci. Ved v ktorejsi krajine robili vyskum verejnej mienky a pytali sa ludi, ze aky je rozdiel medzi geneticky manipulovanymi plodinami a tymi, ktore nie sua vacsina si myslela, ze tie ktore nie su nemaju geny...Preto sa mi nepaci terajsia diskusia na urovni pocitov, ze to je nove, neprirodzene, fuj!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chýba tomu komplexnosť

všetky argumenty ktoré boli uvedené sú veľmi sústredené na malú oblasť a na malý časový úsek. Nebezpečenstvo, že sa stane niečo vážne väčšinou nehrozí v rozmedzí pár rokov ale v ďaleko dlhšom časovom úseku. Javy v prírode sú natoľko komplexné a prepojené, že ani len z ďaleka si nemôžeme dovoliť odhadnúť ako takéto experimenty hrať sa na prírodu ovplyvnia fungovanie prírody ako celku. Nevravím, že tieto potraviny nie sú potrebné ba možno že dnes už aj nevyhnutné, no rozhodne by som netvrdil, že sú 100% bezpečné pre ľudský druh (ak teda sa v budúcnosti naďalej očakáva že nás na svete výrazne neubudne).
Aj keď už len samotný fakt, že sú na trhu môžeme považovať na výťaztvo prirodzeného výberu (sú odolnejšie a lacnejšie, ... aťď), no až čas ukáže aké jedince sa dokážu novým formám modifikovaných organizmov prispôsobiť a môžeme len dúfať, že budeme dostatočne šikovný aj v budúcnosti výťaziť v prispôsobovaní sa meniacemu sa prostrediu. Ak po pár rokoch zistíme, že neboli správnou voľbou, opäť ich zmodifikujeme inak, potom zase ešte inak a treba len dúfať že sa nám to nikdy nevymkne spod kontroly a udržíme nejakú prijateľnú rovnováhu. Pri najhoršom si príroda nastolí rovnaváhu sama čo však pre nás nemusí dopadnúť najlepšie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

.

,
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Načo pestovať GMO kukuricu???

Priamo k veci:
Som slovenský farmár. Ročne vyprodukujem asi 1500 ton zrnovej kukurice (cca. 60 plne naložených kamiónov). Dosahujem priemerné úrody. V Európe je povolená jedina odroda GMO kukurice MON 810. Tento typ kukurice obsahuje baktériu Bacillus thuringiensis, ktorá zabezpečí, že takáto rastlina kukurice každou svojou bunkou produkuje bakteriálny endotoxín Cry 1Ab, čo je obyčajný požerový jed. V momente, keď sa larva vijačky kukuričnej, čo je jediný škodca, na ktorého by tento jed mal účinkovať zahryzne do rastliny kukurice, tento sa aktivuje v čreve a rozpája bunky črevného epitelu. Obsah čreva následne preniká do telesnej dutiny. Larvy po konzumácii smrteľnej dávky v priebehu 24 hodín prestanú príjmať potravu a o niekoľko dní hynú. Takže takto to funguje.
Slovenská realita:
Vijačka kukuričná sa zatiaľ na Slovensku vyskytuje minimálne. Jej škodlivosť sa pohybuje od 10 do 30% úrody. Na pokles úrody 30% by ste museli mať napadnuté všetky rastliny. Keby som mal napadnuté všetky rastlin, t.j. v mojom prípade 17 a pol milióna jedincov kukuríc, zastrelil by som svojho agronóma. Srandujem!!!! Proti vyjačke kukuričnej sa dá bojovať konvenčnými technológiami: hlbokou orbou, nepestovaním kukurici po kukurici, zapracovaním rastlinných zvyškov do pôdy, dodržovaním podielu pestovanej kukurice na osevnom postupe a v neposlednom rade postrekom. Samozrejme keď budem chcieť ako postrek si možem vybrať aj BIOBIT XL v 20 litrových kanistroch, čo je tá istá baktéria Bacillus thruingiensis ako produkuje odroda MON 810. Ako konvenčný poľnohospodár pravdepodne použijem štandartný insekticíd ako napr. Decis EW 50 v dávke 0,25 litra na hektár. Tento prípravok je svetlocitlivý pyretroid, t.j. môžem ho aplikovať len do 23 st. C a max. do týždňa je neúčinný. Samozrejme z dôvodu finančného a z dôvodu krátkodobej účinnosti ho budem aplikovať len v prípade výskytu vijačky kukuričnej. Pre Vašu informáciu od roku 2004 čo sa venujem poľnohospodárstvu som proti hmyzu v kukurici nepostrekoval ani raz!!! Nemal som žiadnych škodcov!!! Nemám presnú informáciu ale podľa môjich informácii väčšina pestovateľov insekticídny postrek v kukurici vôbec nepoužíva. Môj známy, jeden z najlepší pestovateľov kukurice v minulom roku na Slovensku mal úrodu cca. 9 ton, slovenský priemer bol cca. 3,9 t. Proti škodcom nepostrekoval, GMO kukuricu nepestoval.
Rekapitulácia:
Ja nebrojím proti GMO za každú cenu. Ale zopakujme si čo nám tvrdia proGMO aktivisti:
Nechať 7 mesiacov 50 ton živej kukurice na hektári produkovať každou svojou bunkou požerový jed bez ohľadu či tam je alebo nie škodca alebo či som ho mohol alebo nemohol zlikvidovať mechanicky je pre človeka zdravšie a pre životné prostredie lepšie ako použiť jednorázovo v prípade výskytu škodcu 0,25 litra konvenčného insekticídu. Pre Vašu informáciu rovnakým insekticídom sa repka olejná strieka 4 až 6 krát ročne, pšenica ozimná 2x-3x, v prípade teplej jesene 4x ročne, ovos a jačmeň podobne.
Informácia pre spotrebiteľa:
Reálne zdokumentované prínosy pestovania Bt kukurice v Európe hovoria o približne 10% vyšších výnosoch v prípade Španielska (jediná krajina, kde sa Bt kukurica pestuje dlhodobejšie). 10% vyšší výnos znamená, že cena konečného výrobku, ktorý má pôvod v kukurici sa ani nepohne. Cena kukurice v roku 2007 bola 8000,-Sk, v tomto roku sa bude vzhľadom na nadúrodu predávať za cca. 3500,-Sk až 4000,-Sk. Sledujte prosím ako sa to odrazí v cenách výrobkov na pulte.

Takže ja sa pýtam:
Načo pestovať GMO kukuricu???
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dobry clanok

tusim mame rovnakeho ucitela:.alebo skor uitelku:)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

priateľu, vaše argumenty sú slabé

- Ak sa vo Vašom tráviacom trakte rozložia kompletne všetky genetické informácie obsiahnuté v potrave, ktorú ste požil, tak váš žalúdok je veľmi výnimočný, pretože Vaše trávenie dosahuje úroveň totálnej kyslej hydrolýzy
- pochybujem, že ste v obchode na Slovensku kúpili repkový olej s obsahom GMO, pravdepodobne si to mýlite so sójovým olejom
- ako je to podľa Vás s možnosťou trensferu genetickej informácie z GMO ušľachtilých rastlín, a tým osvojovania resistencie burín voči totálnym herbicídom ?; viete to Vy osobne vylúčiť a dať ľudstvu záruku ?
- viete Vy osobne dať ľudstvu záruku, že ndôjde k negatívnemu vplyvu GMO potravín vo forme genetických deformácií na ďalšie generácie ľudí ?; to že v USA to jedia bez kontroly zopár rokv ešte nič neznamená; ani kŕmenie prežúvacov živočíšnymi bielkovinami nevyvolalo ihneď chorobu šialených kráv prenosnú na ľudí
- nemôžte zazlievať, myslím si že oprávnenú opatrnosť tým, ktorí majú z tejto veci obavu; E urópa je svojím charakterom, našťastie, konzervatívna a dávame si veľký pozor čo kladieme do úst sebe a najmä svojm deťom
- určite nemáte po ruke ani jeden, aj iba skromný argument, čo GMO potraviny prinášajú slovenskému a európskemu spotrebiteľovi okrem možného rizika; jedinými čo vyhrávajú sú gigantickí výrobcovia osív a vlastníci patentov a v menšej miere aj farmári; pokúste sa nájsť nejakú výhodu pre človeka-konzumenta!
- v oblastiach hladu by mali GMO plodiny miesto, ak riešia problémy napr. so suchom, alebo zimou, je lepšie ak ľudia tam budú jesť GMO potraviny ako trávu; také GMO plodiny ale zatiaľ nepoznám
- v Európe netreba riešiť hlad, skôr opačne problémy s prejedaním (ak aj v USA), a preto tu zatiaľ GMO potraviny nemajú miesto
-...a neberte prosím ľuďom právo slobodne sa rozhodovať (alebo píšete z pohľadu zainteresovaného lobbistu?)
-
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zmysel

to je zrejme uz navyk vedcov vymyslat uplne nezmysly. na svete je dostatok druhov vsetkych rastlin, ktore clovek potrebuje k plnohodnotnemu zivotu. neexistuje ziaden dovod vytvarat nieco ako gmo organizmus. absolutne ziaden.

a k tomu ich "vedeckemu pristupu" len nasledovne: pride male decko do galerie, kde vystavuju umelecke malby. to decko pride k jednej z nich a namiesto tvare dokreslilo ceruzkou kruh s dvoma bodkami a ciarkou namiesto nosa. po otazke jedneho z navstevnikov, ze preco to urobilo, vyhlasilo o sebe ze je najvacsi umelec a dotycny navstevnik nema o umeni ani sajnu.

kto je v tomto pribehu iracionalny?
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Monika Kozelová: Spojená škola v Sečovciach – škandál, ale koho? 8 181
 2. Stanislav Martinčko: Máme najdrahšie potraviny i naftu, všetko nekvalitné!! Prečo ?? 4 721
 3. Marta Balážová: Len tak na okraj …a verejná mienka v Zlatých Moravciach ... 4 506
 4. Katarina Antenozio: Čiernobiely svet Cristiana Ronalda 4 206
 5. Vladimír Bednár: Koľko F-16 naozaj potrebujeme 4 170
 6. Nikola Jakubská: Práca v zahraničí a ja 3 753
 7. Juraj Halička: Tupozrakosť už dokážeme liečiť v každom veku – Počítačovými hrami 3 001
 8. Júlia Piraňa Mikolášiková: Takáčovci plánovali vraždu policajta. On ich vyšetruje 2 650
 9. Miro Jurkovič: Neviňte plasty. Problémom sú ľudia 2 607
 10. Peter Remeselník: V Žiline narazilo auto do ľudí, vodič z miesta ušiel. Polícia ho nepotrestala ! 2 248

Rebríčky článkov


 1. Milan Lacúch: Radosť a bolesť. Ako sa dajú využiť k duchovnému vzostupu?
 2. Monika Sedláková: Európska migračná kríza
 3. Martin Orálek: Jak jsem těžil zlato v Ghaně 39
 4. Ondrej Michalička: Airbus Beluga XL - veľryba v oblakoch
 5. Jakub Zibura: Posledná kvapka
 6. Naďa Mitanová: Dieťa ulice. Výprava do Domu na pol ceste (1.časť)
 7. Ľubomír Belák: Havranove fake news a realita ľudského života
 8. Ivan Janček: Townhill - Tabáň - úspech občianskeho aktivizmu
 9. Alžbeta Fialová: Klub anonymných filozofov
 10. Jana Slobodová: XIII. časť- Yarka, Ashram ba Mitbar, projekt Sulcha, Vitali má narodky /V KRAJINE PREDKOV/

 1. ONLINE: Sagan má prvú šancu na triumf v tomto týždni, cyklisti idú rovinatú etapu
 2. Sagan vysvetlil, prečo správu o rozchode s manželkou oznámil počas Tour
 3. Na nitrianskom kúpalisku našli ráno plávať telo
 4. Útočník v severonemeckom Lübecku bodol nožom 14 ľudí
 5. Otvorili záhadný sarkofág. Kliatba nás nezasiahla, hlásia archeológovia
 6. Ako sa vyrába hrdina. Putin je úspešný aj vďaka hollywoodskemu imidžu
 7. Peter Sagan vyhral 13. etapu na Tour de France 2018, Online prenos
 8. Macko prirovnal stíhačky F-16 k mercedesom pred rozpadnutým domom
 9. Dvadsať rokov žije sám v pralese. Natočili posledného člena neznámeho kmeňa
 10. Opustené mesto duchov predali v Kalifornii za 1,4 milióna dolárov

 1. Sladký život opatrovateľky - veľmi odporúčané čítanie pre budúce Pflegerinnen
 2. Kedy začnú stíhať pašeráka Kaliňáka? Vietnamec sa priznal k podielu na únose
 3. Skutok sa nestal: Smerák Jánoš podľa súdu netýral manželku
 4. Snímky z dronu nad klubom Nočných vlkov? Vidieť tanky aj obrnené vozidlá
 5. Milióny našim ľuďom
 6. Nikto presne nevie, aký je jeho majetok, no indície naznačujú, že Vladimír Putin je najbohatším člov
 7. Súdna moc v kazajke Smeru: Jánoš nespáchal zločin v kauze týrania ženy a dcéry
 8. SNS tradične zakrýva neschopnosť a korupciu svojich nominantov za národný záujem
 9. Jižní Korea čelí přílivu uprchlíků z Jemenu, lidé proti nim protestují
 10. Pamätník Kuciaka a jeho priateľky z centra Košíc záhadne zmizol

Už ste čítali?