Streda, 23. august, 2017 | Meniny má Filip

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Ste si istý, že budete mať na dôchodku z čoho žiť? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

2. pilier nič nerieši

Peniaze z 2.piliera sa investujú na finančnom trhu. Cena inštrumentu (akcia, dlhopis ...) na finančnom trhu stúpa (a tým sa "zhodnocujú" úspory) najmä preto, že stúpa objem peňazí v obehu. Za neodôvodnene zvyšovanie objemu peňazí sú zodpovedné centrálne banky (ergo štát). Podobne, ako sa zhodnocovali "investície" do nehnuteľností, aj investície do iných inštumentov skončia raz podobne. A to vtedy (demografia), keď začne pribúdať nových dôchodcov, ktorí si budú chcieť tieto investície vymeniť za spotrebný tovar. Vtedy ceny spotrebného tovaru začnú rásť podobne, ako vyskočili ceny potravín pred nedávnom následkom toho, že Číňania prestali akumulovať americké dlhopisy, ale začali jesť namiesto jednej misky ryže misky dve, prípadne aj nejaké mäso.
.
A tiež: úspory 2.piliera podľa zákona budú minimálne 7 rokov pre ich výberom uložené v "bezpečných" inštrumentoch, t.j. v podstate v štátnych dlhopisoch. Štátny dlhopis je tiež len prísľub, že štát zaplatí. A zaplatí PENIAZE. To vôbec nezaručuje, že tie peniaze sa budú dať vymeniť za spotrebný tovar. Pretože nie PENIAZE (ktoré aj tak generuje štát), ale spotrebný tovar (ktorý bude vyrábať stále sa znenšujúci počet ľudí v aktívnom veku) je to, čo budú budúci dôchodcovia potrebovať.
.
Odloženie spotreby pre budúce použitie je veľmi netriviálna úloha. Hocako nasporené peniaze rozodne nie je možné jednoducho považovať za ekvivalent spotrebného tovaru. Riešenie dôchodku je preto netriviálne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

takze, co navrhujete?

takže, čo navrhujete? nakupovať na dôchodok čabajky? :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Suhlas

Povinostou ludi by malo byt starat sa o potomstvo. (vsimnite si ze nevravim nic o pocte ani o krestanstve)
Odkladanie penazi na dochodok je len alibizmus dnesnych dni.
V skutocnosti je to parazitovanie na tych co tie deti maju a investuju do nich cas a peniaze.

A teraz ma dufam v diskusii rozdupete.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

povedal by som, že deti často nemajú problém sa o svojich rodičov postarať. ale keď majú vlastné deti a platia 3 - 4 miliónovú hypotéku na 30 rokov, tak je to pomerne ťažké.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

druuk

a co budes robit z nehnutelnostami ked ich nebude mat kto kupit?!? ;-)
pokial viem tak nasledujuce generacie su stale mensie a mensie!?! ;-(
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

a co z tej (druhej) nehnutelnosti budes mat ked budes na dochodku?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

stupil ti na otlak?
inak, tibor má pravdu. nejde o odkladanie čabajok, ale uvedomenie si reálneho problému budúcich dôchodkov a nezakrývanie ho maľovaním ružových obrazov o druhom pilieri
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nie

nestúpil mi na otlak. len spochybňovanie peňazí ako takých sa mi zdá trochu prehnané. a určite o II. pilieri nemaľujem žiadne ružové obrazy. snáď to z textu ani tak nevyznelo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

jednoduché riešenie neexistuje

preto aj píšem, že ide o netriviálny problém. Tu vôbec nejde o spochybňovanie peňazí. Ide o to, že ľudia by si mali uvedomiť, že nie peniaze sú to, čo budú na dôchodku potrebovať. Budú potrebovať potraviny, iný spotrebný tovar, energie, zdravotnú staroslivosť a iné služby ... Aj nedávne skúsenosti ukazujú, že stačí malá zmena v demografii (číňania zrazu majú na dve misky ryže) a hodnota peňazí meraná napr. v potravinách sa dosť výrazne zmení smerom dole. A to sa v podstate ešte nič nestalo. Napríklad dostupnosť zdravotníckej starostlivosti na Slovensku sa výrazne zníži už v priebehu 10-tich rokov, pretože Slovák-lekár bude oveľa častejšie odchádzať do zahraničia ....
.
Takže ja v prvom rade navrhujem UVEDOMIŤ si realitu. Ak by si ju ľudia uvedomili, voľbami by si mali vyžiadať zrušenie druhého piliera, t.j. nie presun do prvého, ale to, aby tie prostriedky nedostávali nenažrené DSS-ky, ale občan priamo. A potom bude záležať na každom z nás. Povedzme, že niekto bude skutočne investovať na finančných trhoch, niekto iný zasa bude investovať do detí. Mne osobne sa zdajú najperspektívnejšie tie deti, ale môžem sa mýliť. Tu však ide o to, aby sme neboli všetci nanútení do neefektívnej a (aspoň podľa mňa) zlej cesty sporenia cez štátne dlhopisy. Pretože to je veľmi, veľmi podobná cesta 1.pilieru, ktorý je úplne jasná pyramída. Keby bol BMG invest povinný, tiež by fungoval viac, ako zopár rokov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

takto

ja som liberál. v mojom uvažovaní má byť štát silný len vo vonkajšej a vnútornej bezpečnosti a vymožiteľnosti práva. lenže ľudia na Slovensku nie sú naučení individuálnej zodpovednosti. veľmi sa ospravedlňujem za ten príklad, ale asi to musím povedať. tragédia v Chorvátsku: 48 zodpovedných ľudí sa poistilo, 1 sa nepoistil. za toho nezodpovedného uhradila náklady vláda. a rovnako by to dopadlo aj s ,,odvodmi do ruky,, kým by ľudia neumierali hladom na ulici, lebo to čo mali sporiť na dôchodok prepili alebo rozhádzali, tak by sa vždy našlo dosť špekulantov na to, aby potom s otrčenou rukou prišli pred úrad vlády. takže preto musia byť odvody povinné.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

inak prirovnávať DSS k BMG. to je trochu silná káva. ste sledovali priamy prenos z tlačovky istého Roberta, že?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nechápem

porovnával som 1.pilier s BMG, pretože v oboch vám sľubujú konkrétne výnosy, pritom ich zabezpečiť nevedia. V 2.pilieri nikto nič nesľubuje, takže to je O.K. Dostanete toľko, koľko bude hodnosta inv.nástrojov.
.
Nechápem prečo, keď Vám niekto oponuje, keď sa niekto snaží ukázať aj iný pohľad, tak namiesto argumentácie osočujete a vkladáte mi do klávesnice niečo, čo som nielenže nenapísal, ale čo je v priamom rozpore s tým, čo píšem ... :(((
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ospravedlňujem sa. máte pravdu. zle som to prečítal...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

a peniaze spochybňuje šľtát

resp. štát jasne dáva na javo, že nemajú (do budúcnosti) hodnotu. Suma peňazí (agregát M3) rastie cca 18% ročne, pričom ľudí nepribúda. Prečo teda treba takýto rast.
.
V Čechách chcú stavať diaľnicu cez polia jednej farmárky. Ponúkajú jej peniaze. Ona ich odmieta, ona chce iné polia. Neexistuje. Toto zákon nedovoľuje. A ani dovoľovať nebude. Pretože keby si ľudia uvedomili, že peniaze samotné nie sú hodnota, že sú len médium, cez ktoré sa môžu/ale-aj-nemusia hodnoty vymieňať, mohli by začať realizovať výmenu cez iné médium, resp. priamo. A to by bol koniec štátu. Napr. v USA je trestné pri výmene používať niečo iné, ako doláre. Prečo asi?
http://tuma.blog.respekt.cz/c/...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ach so!!

"Suma peňazí (agregát M3) rastie cca 18% ročne, pričom ľudí nepribúda." Dobre to chápem že peniaze majú byť kryté počtom obyvateľstva a nie počtom tovarov? Ak áno pravím si tie aj tak malé vedomosti z makroekonómie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nie sú kryté sumou tovarov

to je práve to. Sú kryté sumou investičných statkov, o ktorých sa neskôr ukáže, že neboli potrebné, že boli zabezpečené vďaka mylnej informácii na trhu, že sú požadované. Mylná informácia vzniká tým, že sa vygenerujú peniaze z "ničoho".
.
Áno, vedomosti ohľadne menovej politiky by ste si mali doplniť. Vrelo odporúčam knihu: Josef Jílek: Peníze a měnová politika. Vydala Grada tuším v roku 2005?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ak ste liberál

takb by vám nemalo robiť problém nasledovné vysvetlenie ohľadne "falošných" peňazí, t.j. falošného signálu ekonomike pomocou peňazí z ničoho:
http://www.libinst.cz/etexts/r...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Tak veru! A preto by mala vláda prestať zdaňovať mzdy a od každého občana vyberať mesačné naturálie - napr. kilo jablk od sadára, vrecko pšenice od kolchozníka, pol bandasky vody od vodára, 5 kotúčov toaleťáka od papierenského robotníka, 3 fejtony od novinára. Veď čo dôchodca sa z tých peňazí nenaje a pomaly ani na wc nepoužije, lebo bude mať len mince.
Aj ja teraz začínam uvažovať, že namiesto odkladania si na dôchodok začnem skladovať praktickejšie veci - kádéčka, trvanlivé odevy, pevnú koženú obuv aká sa nosí na stavbách, lebo tá dlho vydrží. Naftu a drevo do piecky a iné veci bežnej spotreby.

O nejakých ružových obrazoch druhého piliera sa mi nezdá že by sa hovorilo. Skôr mám pocit že ludia skôr strkajú hlavu do piesku, hlavne politici tento problém nechcú riešiť . A niektorí chytráci im v tom drukujú. Ak si mladší ročník, som len rád. Aspoň budeš ochotnejšie odklepávať zvýšenie dôchodkov pre mňa. Ja som v tom priebežnom systéme totiž zostal. Už sa mi neoplatilo meniť.

A čo sa týka problému vyššieho dopytu po spotrebnom tovare, tento problém nevyrieši ani priebežný systém. (Iba ak by sa realizovala varianta mnou v úvode načrtnutá) Na druhej strane sa odhaduje že práve rastom počtu dôchodcov, resp ich spotreby bude rásť tlak na úrokové sadzby (ak chceš pošlem ti link na túto tému). Čo to môže v konečnom dôsledku znamenať tebe ako zrejme znalcovi v oblasti financií nemusím vysvetlovať.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Jediné riešenie druhého piliera

je, aby druhý pilier mal štát a ručil zaňho- inak nikdy nebude mať nikto istotu- a pán Világi- ruku na srdce- aj vy to dobre viete....
takže preč so súkromnými poisťovňami,i z druhého piliera- ukázala,nám to finančná kríza, že aká je v ňom pri súkromníkoch istota- tým ide len a len o zisky- nie o dôchodcov...
 

1 2 3 4 5 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME