Sobota, 19. august, 2017 | Meniny má Lýdia

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Poisťovne: Za Boží hnev človek zodpovedný nie je (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

podľa popisu sa nejednalo o zosuv pôdy

nakoľko sa nezosunula pôda, ale "kopec hliny navezenej na klientovom pozemku " .
Mohlo isť o záplavu a tá podľa popisu vznikla nezávisle na kopci hliny. /"Silný vietor a prívalová voda"/
Sused urobil nedostatočné opatrenia aby mu dom nezaplavilo a navyše si svoj majetok necení lebo ho nemá poistený.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zosuv pody - pracovny nazov

povedzme, že zosuv pôdy som použil ako pracovný názov. lebo tak to klient nahlásil. ale máš pravdu, poisťovňa to v liste k uzatvoreniu poistnej udalosti z poistenia zodpovednosti za škodu uzatvorila ako živelnú udalosť v podobe víchrice.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

asi chceli riešiť škodu klienta

lebo pri prísnejšie definovanom termíne záplavy /táto by na kopci nevznikla/ nedostal by poistné plnenie ani poistený klient
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zosuv pody

Práve som zobral do ruky poistné podmienky a už nie som presvedčený, že by to nemohol byť zosuv pôdy. Ten poisťovňa definuje ako prírodnými silami zapríčinený náhly a nepredvídateľný zosuv pôdy z vyšších polôh svahu do nižších. Poistenie sa síce nevzťahuje na škody zosuvom pôdy v dôsledku ľudskej činnosti (priemyselne, stavebnej a pod.) ale ten zosuv pôdy bol následok prírodných síl (víchrica, voda) a nie následok toho, že ju tam pri stavebnej činnosti naviezli. Takže ja by som to interpretoval ako zosuv pôdy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

nejedná sa o zosuv pôdy ale odplavenie

Odplavenie zeminy - lebo:
Označením pôda rozumieme hornú vrstvu pevnej zemskej kôry. Ak z pôdy vyberieme určitú časť a upravíme ju, získame zeminu.Už sa nejedná o pôdu.

Pôda je najvrchnejšia časť zemskej kôry, ktorá vzniká na styku a za vzájomného pôsobenia biosféry, atmosféry, litosféry a hydrosféry v podmienkach určitého reliéfu. Skladá sa z neživej zložky, ktorou sú častice ílu, hliny, piesku, kamienky, pôdna vlhkosť, vzduch, odumreté časti rastlín a živočíchov (tvoriace humus), živou zložkou (tzv. edafón) sú korene rastlín, mikroorganizmy a drobné živočíchy. 1 cm pôdy vznikne za 100 rokov. Základnou vlastnosťou pôdy je schopnosť poskytovať živiny rastlinám, t.j. má produkčnú funkciu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zaujímavá odpoveď

ale v zmysle výkladu pojmov VPP sa nerozlišuje pôda a zemina.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ale rozlišuje, poistený je zosuv pôdy

nie zeminy, zemina vznikla v dôsledku ľudskej činnosti /odkopať, naložiť, odviesť, vysypať, upraviť atď./
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

výluka je na zosuv pôdy v dôsledku ľudskej činnosti. nie na zosuv zeminy v dôsledku ľudskej činnosti. pojem zemina poisťovne nepoužívajú.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

+

Je tolko vecí ktoré človek nevie a je tolko paradcov , ktorý to tiež nevedia .... Iba vam nanútia poistku , sporenie , uver a pod.
A vy neskor zistite , že vam poradil drahý úver a nevýhodnú pistku.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

no, je to tak

no, je to tak. ale v každej profesii sa nájdu dobrí a zlí odborníci. rozhľadený a možno aj podozrievavý klient je asi najlepšia ochrana proti tým zlým.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

chcel by som sa nechat poistit proti skodam, ktore na mojom majetku a dusevnom zdravi pacha fico a jeho klika. je to mozne?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

bohužiaľ,

poistenie proti tomuto druhu živlu ešte žiadna poisťovňa neponúka. ale následky by sme vedeli zmierniť ponukou nadštandardnej zdravotnej starostlivosti ;-).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hm

Myslis, ze si za to bude moct dovolit miestnost polstrovanu najjemnejsim zamatom namiesto postele so spagatovou mrezou? :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

:-)

keď si priplatí ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj ja

ha ha aj ja rad by som sa poistil proti Ficovi, len sa obavam, ze takyto produkt by na trh nikto nepriniesol nakolko by bol pre komercnu poistovnu stratovy :)) ... tych plneni by bolo tak veľa, že by úhrn predpísaného poistného bol len zlomok :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hej

Alebo by to bolo neskutocne drahe poistenie :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

no, poistenie sa uzatvára pre prípad náhodných udalostí. produkty, ktoré by kryli riziko, ktoré sa opakuje pravidelne neexistuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zodpovednost vlastnika

nie som presvedceny o spravnosti nazoru poistovne resp. tvojho. povinnostou stavebnika je zabezpecit stavbu tak, aby neboli sposobene skody na majetku tretich osob. v tomto pripade sa nejednalo o zosuv pody, svahu. jednalo sa o zosuv koca hliny, ktory na pozemku "skladoval" stavebnik. a on ho tam naviezol. uvediem analogiu. na pozemku budem skladovat dosky, nezviazem ich a nasledna vichrica odmesie dosku k susedovi a rozbije mu okno. ako majitel dosiek som jednoznacne za skodu zodpovedny.
cize poskodenemu odporucam vymahat skodu od majitela pozemku resp. stavby v obciansko pravnom konani. ci poistovna bude plnit je sekundarne, a je to zalezitostou skodcu. avsak posudenie tohto typu skody ako "act of God" je zasadne nespravne. Bolo by tiez zaujimave poznat ktora poistovna posudila predmetnu skodu ako vyssiu moc.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nie je to pravda

Keď v í c h r i c a strhne dosku a tá rozbije susedovi okno, tak ja za škodu n e z o d p o v e d á m. Navyše nepoznám predpis, podľa ktorého by som mal mať na dvore dosky uviazané a akým špagátom. A ja som drevá nehádzal na susedove okno. Neporušil som žiadnu povinnosť.
Keby ale spadla doska z kopy na okno a n e b o l a by víchrica, potom zodpovedám.
Obdobne aj so zeminou na pozemku. Ja som vodu nestriekal na kopu a tá nezaplavila dom. Ale voda z oblohy - prívalová a voda z iných pozemkov prívalová - ktorú som nemohol ovplyvniť odplavila zeminu. Teda nielen voda z môjho pozemku. Čiže aj napr. z pozemku JRD mohla prísť voda.
Podľa článku:
Občiansky zákonník hovorí, že každý zodpovedá za škodu, ktorú spôsobil porušením právnej povinnosti (§ 420 ods. 1). Ale zároveň sa v ňom píše aj to, že zodpovednosti sa zbaví ten, kto preukáže, že škodu nezavinil, resp. preukáže, že škoda bola spôsobená neodvrátiteľnou udalosťou. (§ 420 ods. 3).
Čiže ja som škodu nezavinil.
A mne tiež vznikla škoda, tým, že mi odplavilo zeminu. A voda, ktorá ju odplavila prišla z iného pozemku. Čiže niekto aj mne zodpovedá za škodu ? A nezodpovedá tento aj za škodu susedovi a nie ja ?
Nesprávne je uzatvárať rozhodnutie pred tým než poznáme všetky skutočnosti a preto môžeme len hádať, dotiaľ, dokiaľ nebudeme mať zistené všetky okolnosti. Najmä u škôd zo zodpovednosti za škodu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

suhlasim, ze pri zodpovednosti za skodu je dolezite poznat podrobne okolnosti vzniku. a tiez suhlasim ze ,moj vyssi nazor je predcasny vzhladom na nepresne znalosti.
avsak:
toto je klauzula 110 CAR poistenia (klient mal rozostavany dom, preto uvazujem s podmienkami CAR)Klauzula 110 - Osobitné podmienky pre bezpečnostné opatrenia týkajúce sa
zrážok, povodní a záplav
S prihliadnutím na podmienky, ustanovenia a výluky uvedené v Zmluvných dojednaniach poistnej zmluvy alebo v klauzulách k nim doložených, sa týmto dojednáva, že poisťovňa poskytne poistenému poistné plnenie len za také škody a škody zo zodpovednosti, ktoré boli priamo alebo nepriamo spôsobené zrážkami, povodňou alebo záplavou, ak pri plánovaní a realizácii daného projektu boli vykonané dostatočné bezpečnostné opatrenia.
Dostatočné bezpečnostné opatrenia znamenajú, že pre miesto poistenia boli zohľadnené zrážky, povodne a záplavy zo štatistiky príslušných meteorologických staníc za posledných 20 rokov a počas celej doby trvania poistenia.
Poistné plnenie nebude poskytnuté za škody alebo škody zo zodpovednosti, ktoré vzniknú tým, že poistený bezodkladne neodstráni prekážky (napr. piesok, stromy, konáre) z vodného koryta v rámci staveniska za účelom udržania voľného toku, nezávisle od toho, či ním voda preteká alebo nie.

takze ako stavebnik si povinny planovat a realizovat dostatocne opatrenia na zabranenie vzniku skody. predpisy tohto druhu na stavbe platia. ak je teda tvoj pozemok na kopci a mas pod sebou suseda tak by si mal pocitat s vyssou pravdepodobnostou odplavenia hliny ako na rovinatom pozemku, a tomu prisposobit aj bezpecnostne opatrenia.

taktiez si myslim, ze dosky by si mal primerane zabezpecit proti odfuknutiu vetrom, aj ked je to silny vietor. ci je to definicne vichrica, je podla mojho nazoru dolezite z hladiska plnenia poistovne, nie obciansko pravneho konania. ak by na to stacilo bezne dostupne lano, pripadne plachta, taksi myslim, ze by si zodpovedny bol.
.
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME