Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Odkaz 17. novembra – Bojujme nežnejšie! (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

K poslednej vete príspevku: Tak

demokraciu chápe vačšina obyvatelov,preto tak volili v roku 2006,preto sa zvýšili preferencie vládnúcich od volieb o 2O %!!!!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

vynikajúci článok

dodávam, že nielen takmer nikdo (v 89´) nezažil demokraciu na vlastnej koži, ale po prevrate nás o demokracii začali "učiť" bývalí komunisti, pre ktorých bola dem. vždy nepriateľom č. 1 !! Koľkým z "učiteľov" demokracie hovoria niečo mená Sartori, Dahl, Montesqie..... Demokraciou je aj právo myslieť si, čo je demokracia, právo na názor, no názor si môžem utvoriť buď na základe skúseností, alebo vedomostí. Oboje je v našej spoločnosti slabé... Presne ako píšete: demokracia nieje dokonalá, ale nič lepšie zatiaľ ľudia nevymysleli. Komunizmus nebol tyraniou, bol totalitou, nevynucoval si poslušnosť násilím, ale zmenou myslenia ľudí....a to sa mu podarilo. Zakázal azničil nielen vieru v nášho Boha, ale zničil aj našu MORÁLKU, normy, ktorými sa riadia veriaci aj neveriaci. Prečo sa komunizmus neujal v Británii a USA ako to Marx predpokladal? Prečo sa ujal vtých najzaostalejších krajinách kde takmer neexistoval priemysel a teda ani Robotnícka trieda? (zato v nich bola obrovská negramotnosť) Komunizmus sluboval rovnosť - áno, ale v chudobe!!! Nielen materiálnej, ale najmä v chudobe ducha! Prvé útoky boli namierené na vedcov, inteligenciu - rady starších vystriedali výbory primitívnych idiotov. Celý komunizmus je anarchiou, čo nakoniec aj Marx priznal.Fašizmus, nacizmus, komunizmus je v podstate to isté - rozdiel je ten že prvý privileguje príslušníkov štátu, druhý národa, tretí sociálnej triedy . Všetko sú to totalitné režimy.
Súdruhovia, než začnete na mňa a autora článku kydať, zamyslite sa nad pár múdrymi vetami: " Národná ekonómia, ktorej princípom je práca, je teda pod rúškom uznania človeka skôr len dôsledným popretím človeka, lebo sám človek tu nie je už v akomsi vonkajšom napätí voči vonkajšej podstate súkromného vlastníctva, ale sám sa stal podstatou súkromného vlastníctva."
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ak citovať, tak, prosím, doslovne!

Výrok, ktorý mi pripisujete, som nenapísal a ani s ním nesúhlasím. Treba čítať pozorne a nefantazírovať.
Nepísal som nič o historickej podobe "budovania komunizmu", iba som rámcovo porovnal idey pôvodne definovaného komunizmu s ideami dnešnej demokracie.
Reálny "komunizmus" samozrejme tyraniou bol, o tom niet pochýb.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

PARDON,

nevšimol som si, že nereagujete na môj článok, ale na jeden z diskusných príspevkov.
Takže moju výhradu považujte, prosím, za bezpredmetnú. Ospravedlňujem sa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Pardon

v texte malo byť "... nevynucoval si poslušnosť LEN násilím..." ospravedlňujem sa...
Kým tyrania používa násilie na získanie moci, v totalite je násilie (fyzické aj psychické)spôsobom vykonávania moci.
tzn. totalita je považovaná za HORŠIU ako tyrania.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Demokracia nie je protikladom totality.

Ďakujem, vyslovili ste viacero zaujímavých a hlbokých myšlienok, hodných zamyslenia.
Mám k tomu potrebu dodať, že aj demokraciu v dnešnej podobe považujem tiež za istú formu totality, a síce za privilegovanie príslušníkov názorovej väčšiny vo všeobecnosti. Demokracia síce formálne zaručuje aj rešpektovanie práv menšín, ale to sa v praxi napĺňa len pri tých právach a v takej podobe, ako to je ochotná uznať a odhlasovať väčšina. Čím menej početná je príslušná menšina, tým menšiu má nádej na rešpektovanie či nárok na to, aby bola aspoň braná do úvahy. Príkladom je v súčasnosti platný zákon o regisrovaných cirkvách a náboženských spoločnostiach, ktorý je jedným z najtvrdších v Únii. Umožňuje registrovanie len takým náboženským skupinám, ktoré spĺňajú dosť vysoké kvantitatívne ukazovatele (počet registrovaných veriacich). Ideová kvalita príslušného náboženstva je tu až na druhom mieste pri posudzovaní nárokov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Clanok ma

zaujal a aj diskusia k nemu. S Clankom suhlasim , je pekne spracovany.Myslienka- komunizmu- ako taka nebola zla.Ti, co maju socialne citenie iste budu suhlasit, ze priepastne rozdiely v kvalite zivota su niekedy viac nez bolestne. Ked Marx prisiel s tou teoriou, ktora bola sice krasna a neujala sa v zapadnej spolocnosti, ale len v najchudobnejsich a nevyspelych krajinach, asi netusil, ze komunizmus aj z inej stranky nie je mozny. A to je stranka duchovna. Kazdy sme v inej rovine vyzarovania duse a kazdemu je ine dane. Podla zasluh. Bohuzial, neda sa to oddelit, musi sa to vziat do uvahy, ci sa to niekomu paci a ci nie. Dusa cloveka si podla svojich zasluh urcuje , ci bude zit prijatelnym zivotom, teda v relativnom dostatku, alebo v biede. Aj ked klad komunizmu bol aspon v tom, ze sa snazil zabezpecit vsetkym ludom aspon zakladne veci, tykajuce sa zdravotnej , skolskej a inej starostlivosti(pravo na pracu), proste minimalnu dostojnost cloveka, kdezto sucasna demokracia toto nezarucuje. Dostojnost cloveka podla mna padla dost hlboko. Myslim si, ze ludia nebudu este dlho zreli na komunizmus , pretoze aj toto slovo je zle pochopene. Mozno ze komunizmus zazijeme az v raji, pretoze nebudeme potrebovat ziadne hmotne veci. Ozajstna myslienka komunizmu nebola bohuzial spravne pochopena a naviac bola uplne nespravne praktizovana.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

To je práve problém

myšlienkou komunizmu je NÁSILÍM a LIKVIDÁCIOU získať majetok blížneho... Spôsob dosiahnutia komunizmu je lúpežná vražda. Preto je komunizmus od základu zlý...
Hovorím o komunizme, nie o ľavičiaroch, socialistoch a pod. Sociálne otázky sa dajú riešiť a riešia solidaritou aj bez komunizmu.
A práve tú duchovnú stránku komunizmus likvidoval, trestal iný názor, nielen vieru.
Aj ten najchudobnejší chce zabezpečiť seba, svoje deti, zhromaždiť aj keď minimálny majetok ktorý by po ňom dedili. Je to prirodzené právo každého človeka. Komunizmus toto právo popiera nielen bohatým, ale aj chudobným.
Komunizmus a spoločné vlastníctvo nemôže fungovať už len preto, lebo ...niet krajšieho pocitu na svete ako povedať : "toto je moje" . (aristoteles)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

lucistnik...

neviem, " myšlienkou komunizmu je NÁSILÍM a LIKVIDÁCIOU získať majetok blížneho... Spôsob dosiahnutia komunizmu je lúpežná vražda. Preto je komunizmus od základu zlý... toto som sa teda nedocitala v Marxovom diele(Manifest), ale Ty ho asi nemas prestudovany, ked toto tvrdis, lebo toto som tam teda fakt necitala. Skor prvotnopospolna spolocnost pripomina pociatocny komunizmus, ked este namal majetok vyznam a zilo sa v postate z prirody. Az potom zacal clovek zneuzivat a vyuzivat pracu ineho cloveka, co nutne viedlo k obohacovaniu sa na ukor ineho. Viedlo to az k otrokarstvu a to ja nepovazujem za nieco uzasne v historii ludstva. Dnes este stale existuje otrokarstvo, aj ked v skrytej forme. Tu potom nema vyznam spominat ani 10 Bozich prikazani, podla ktorych by mal clovek zit. Ale nezije. Pretoze, ak sa pridrzame biblickych textov, dojdeme k tomu, ze vlastne pochadzame od Adama a Evy, nasich spolocnych prarodicov, tak potom preco jeden ma zit na ukor svojeho brata? Slovo komunizmus a demokracia su v mojich ociach len SLOVA...chabe, zatial. Lebo vsetko je len a len politika pod takym ci onakym nazvom a vsade sa jedna len o naplnenie vreciek privilegovanych a u koryta momentalne sediacich ludi, ktori rozhoduju o stave krajin a celeho sveta. Financne krizy a vojny riadia ludia- financni magnati sveta - ziadni prezidenti . Preto musel aj prezident Kennedy zomriet, lebo videl, co nemal a chcel zverejnit pravdu.Kazdej vojne predchadzala velka financna kriza. Prezrite si dejiny. Co to dnes znamena? Caka nas dalsia svetova vojna? Ved jasnovidka Vanga to predpovedala, ze to bude v roku 2010. Nechajme sa prekvapit...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

K tomu

Marxovi - nenapísal len Manifest, ale aj napr. Parížske zápisky a p.
Tá myšlienka vyplýva z celého jeho diela, na ilustráciu "... komunizmus napokon je pozitívnym výrazom zrušeného súkromného vlastníctva...tým, že k. chápe tento vzťah v jeho všeobecnosti, je 1. vosvojej prvej podobe lenzovšeobecneníma dovŕšením.....nadvláda vecného vlastníctva je oproti nemu taká veľká, že kom. chce zničiť všetko, chce násilne abstrahovať od nadania atd... " komunizmus sa hneď začína ateizmom"( Marx, Engels Vybrané spisy )
Inak v mnohom s Vami súhlasím. Aj s tým konzumom aj s tou krízou a obavami z vojny.Na to aby sme boli rýchlejší a mali viac času máme autá, ktorých prevádzka a údržba nám zaberá toľko času, že bez nich by sme to ani nestihli...
To že neexistuje spravodlivosť, rovnosť , že ludia žijú na úkor iných, je fakt.Ide však o to prečo nechodíme nahý a nekonzumujeme len to, čo si dokážeme nájsť, prípadne uloviť. Myslím, že sa prirodzene chceme odlišovať, že s malou námahou chce každý získať čím viac pre seba. Preto ľudia vytvorili pravidlá, pri ktorých sa najviac ľudí má relatívne dobre, kde každý má rovnakú šancu presadiť sa -- tzn. rovnosť v príležitosti. Sú to zásady demokracie, nie komunizmu.
Na záver : mnohý odsudzujú a porovnávajú náboženstvo s komunizmom s poukazovaním na križiacke výpravy a iné neprávosti páchané pod vlajkou kresťanstva. Tvrdia -aj náboženstvo je ideológia... Ospravedlňujú zločiny komunizmu s tým, že aj v mene náboženstva sa páchali zločiny.Vraj sú za to zodpovedný ľudia. V prípade kresťanstva áno, pretože viera hlása lásku, porozumenie atď. a preto zločiny sa páchali v rozpore z ideov viery... V prípade komunizmu však všetky tie zločiny páchali v duchu ideológie, z ideologického (kom.) pohľadu sú preto nevinný
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Komunizmus - konzumizmus :-)

Ďakujem Ti, Danka, za pozitívnu a obsahovo hlbokú reakciu.
Keďže slová komunizmus a konzumizmus sa vizuálne na seba veľmi ponášajú, omylom som sa vďaka Tebe najskôr namiesto komunizmu zamyslel nad konzumizmom. A keď už, tak sa aspoň v krátkosti podelím o svoj názor:
Pre mňa je orientačným meradlom konzumizmu to, či si človek častejšie kladie otázku "Aká vec či služba by sa mi ešte hodila?" alebo otázku "Bez čoho by som sa ešte vedel zaobísť?". A medzi týmito dvoma tendenciami treba podľa mňa hľadať rovnováhu, zlatú strednú cestu. Jedným extrémom je hromadenie vecí a pôžitkov, ktoré človek ani poriadne nevyužije, tým druhým je asketizmus, ktorý vedie k jednostrannému rozvoju osobnosti. No Boh vždy zvolí nejaký spôsob, aby človeka motivoval smerovať k rovnováhe, aspoň v dlhodobom horizonte. Takým prostriedkom môže byť napr. aj súčasná ekonomická kríza, obmedzujúca spotrebu na dlh.
Ani som nečakal, že diskusia sa v takej veľkej miere bude točiť okolo komunizmu, veď táto téma tvorí len malú časť môjho článku. Vôbec nebolo mojím zámerom práve túto tému dnes dáko veľmi otvárať, spomenul som ju skôr okrajovo. Išlo mi väčšmi o zdôraznenie iných ideí...
Ale ako sa ukazuje, skúsenosti z bývalého režimu v ľuďoch ešte výrazne rezonujú - až natoľko, že odpútavajú ich pozornosť od iných, nie menej závažných výziev.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** (príspevok porušil KÓDEX diskutujúceho)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaujímavé...

Tie Tvoje myšlienky sú zamýšľaniahodné, tak som sa zamyslela.... a súhlasím s Tebou! Ale nechcel by si radšej písať o niečom inom? Zamyslení na túto tému už bolo dosť...
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME