Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Slobodná vôľa a vševedúci boh II (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj by som ti klikol na karmu

ale neurobim tak. Moj dovod je jednoduchy. Podavas dobre argumenty, ale vravis o veriacich ako celku. Pri tom veriaci su rozny... Vravis, ze nejake ine ponatie Boha asi neexistuje. Pri tom z clanku vobec nebadat, ze by si ine ponatie Boha, ako toho popisovanej katolikmi, skumal. Ja som veriaci, ale nie som katolik. Hladam rozne ponatia Boha.
A ak ta to naozaj uprimne zaujima tak ti odporucam precitat si knihy Neala Donalda Walscha - Hovory s Bohom. Mozno ta prekvapia. Ja ti ponukam aj ine ponatie Boha -> Boh je Zivot -> http://dobrovodsky.blog.sme.sk...
Skus sa nad tym zamysliet a preskumat svoj clanok s tymto ponatim Boha... mozno ta to bude inspirovat k dalsim dobrym clankom... :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

aj ja s autorom nesúhlasím, ale

mu kliknem na karmu. Prečo? Lebo hľadá pravdu a hľadá ju úprimne. Nikoho neponižuje, neuráža, pýta sa, niekde si sám odpovedá. Klikni mu na ňu tiež, takýchto článkov by malo byť viac ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

slobodna vola

je ako pojem absurdita, oxymoron. sloboda a vola su antagonisticke prvky, nehovoriac o tom ze krestanstvo tu nasu slobodu este radikalne umocnuje a prehlbuje
cize krestanstvo rovna sa otroctvo
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Teória všetkého

Správne Tvoj názor ma viac presviedča ako takéto autorovo surfovanie len po hrebeni vlny poznania, tváriace sa príliš učene. Boh je však zároveň personifikovaná entita veľmi jednoduchá a nie je jeho cieľom byť pred mysliacimi tvormi ukrytý.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

článok je fyzikálne nekorektný

1. Ak je Boh stvoriteľom vesmíru, potom nie je súčasťou tohto vesmíru, je mimo neho.
2. To, že je mimo vesmíru, znamená, že nie je v nejakom vyššom rozmere vesmíru.
3. Byť mimo vesmíru znamená, že pre Boha neplatia žiadne prírodné zákony z nášho vesmíru - teda ani obmedzenia, ktoré náš vesmír kladie pre získavanie informácií z neho.
4. Boh mimo vesmíru je teda ideálny pozorovateľ, ktorý nevplýva na pozorovaný objekt.
5. Ak pozorovateľ nevplýva na pozorovaný objekt, potom je možné tohto pozorovateľa abstrahovať.
6. Teda, ak máme slobodnú vôľu, máme ju bez ohľadu na to, či Boh existuje, alebo nie. Ak ju nemáme, tak je to takisto nezávislé na existencii Boha.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

OK

V zasade sa s tym da suhlasit; najma z uzaverom, ze Boh nevplyva na pozorovany objekt (na nas). Ziadne stelesnenie, ziadne zazraky, ziadna komunikacia, ziadne naplnanie prosieb. A skutocne; od takehoto pozorovatela je mozne uplne abstrahovat, podobne ako "abstrahuju" agnostici.

S tym bodom 6 vsak nie celkom suhlasim; museli by sme si presnejsie specifikovat, co chapeme pod pojmom "slobodna vola". Z pohladu onej vsevedomej bytosti slobodnu volu nemame, zatialco z nasho pohladu ju mame. A presne to sa da nazvat "iluziou" slobodnej vole.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

všetko treba posudzovať

v danej vzťažnej sústave. V rámci nášho vesmíru môžeme mať slobodnú vôľu, z pohľadu mimo nášho vesmíru nemusíme. Je preto naša slobodná vôľa iluzórna? Nemyslím.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ono slobodna vola

je osemetna vec...ides si vybrat mobil do pobocky operatora. mas dojem, ze si zvazil vsetky pre a proti, prestudoval kopec literatury a vyberies si model, ktory ti vyhovuje. si presvedceny, ze si sa rozhodol slobodne....ako na potvoru si vyberes model, ktory je propagovany jemne podprahovo v prave prebiehajucej reklamnej kampani...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

hmmm, slobodná vôľa

nie je to isté, ako nezávislá analýza. Už samotný akt výberu mobilu (na základe akýchkoľvek kritérií) je prejavom slobodnej vôle (bez ohľadu na to, či ten mobil potrebujem, alebo som len zmagorený reklamou). Osobne si myslím, že pojem slobodnej vôle má niečo spoločné s pojmom fyzikálnej neurčitosti, ale je to len taký externý (javový) vzťah...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Už samotný fakt výberu je prejavom s.v.?

Dokážem Ti naporogramovať robota, čo si bude podľa môjho programu vyberať mobil - má preto slobodnú vôľu?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

naprogramuj robota

ktorý po získaní informácií o nejakej veci (napr. mobilu) sa dokáže rozhodnúť, či danú vec potrebuje, potom danú vec získa, a dokáže ju použiť na to, na čo je určená.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Aj to sa dá:

Dajú sa jendoznačne naprogramovať potreby robotove, info o svete, info o mobiloch, tiež ako zíslavať nové info zo sveta, ako rozumieť reči a písmu a aj to, že sa dokáže naučiť nové veci: trebárs, na čo a ako sa veci používajú a na čo sú určené.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

práve to nie je správne

potreby robota sa nesmú naprogramovať, potreby musia v robotovi "vzniknúť". Teda robot sa musí "sám" rozhodnúť na základe získaných údajov, že ten mobil potrebuje.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

A sme pri tom hlavnom

Tvoje potreby sú získané z okolia - jednak fyzikými potrebami a Ďalej naučenými skúsenosťami - nič nemáš len tak, sám od seba.
Od narodenia sme neustále 'programovaní' okolím.
Každý zážitok vytvára zmenu v štruktúre mozgu človeka a tak ho mení.
Všetko naznačuje tomu, že sme len roboti - síce riadne komplikovaí a plastickí, ale furt len 'mašiny' ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

s tymto tvrdenim

by som bol opatrni.
ja to skor vidim tak ze mozgove procesy uz nie su determinovane jednoznacne, ale statisticky.
teda ze pri konkretnych vstupnych datach mozgovy proces vyhodi nie jedno riesenie, ale statisticky determinovanu mnozinu rieseni.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nemaslím si, že QM to zachráni, skôr

premení predstavu o "free will" na "random will" - ale to je predsa niečo úplne iné ako sloboda, či nie? ;-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

s tym suhlasim

len som sa chcel vyjadrit k tym masinam
.
a este sa ospravedlnujem za hrubku
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

to je len alternatívna hypotéza

k hypotéze slobodnej vôle. Nepoznám žiadny fakt, ktorý by niektorú z týchto dvoch hypotéz jednoznačne zvýhodňoval. Takže beriem to ako vyjadrenie tvojho názoru.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Napíš mi, prosím Ťa, úplne vážne,

aspoň 1 konkrétny príklad, kde dľa Teba funguje slobodná vôľa.
(Opakujem, je to normálna, seriózna otázka, žiadna irónia.)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ako som napísal

Nepoznám žiadny fakt, ktorý by niektorú z týchto dvoch hypotéz jednoznačne zvýhodňoval. Čiže rovnako by som ťa mohol požiadať, aby si dal jeden konkrétny príklad, kedy je rozhodovanie človeka jednoznačne determinované a predvídateľné. (Lebo aj keď náhodné správanie je vecne odlišné od slobodnej vôle, je zrejme nemožné ich kvantitatívne odlíšiť.)
 

1 2 3 4 5 6 7 8 ... > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME