Sobota, 20. január, 2018 | Meniny má Dalibor

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Hádanka: kedy sa cena zamieňa s hodnotou? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku


Hodnoť:   mínus indicator plus

trhová cena

ja by som chcel vyvrátiť jedno nedorozumenie:
v bežnej hovorovej reči sa pod trhovou cenou myslí cena, za ktorú sa vykonanli podobné obchody. Ale to nie je pravda. Skutočná trhová cena je platná len a práve pre jednu, konkrétnu obchodnú výmenu. Nie je možné automaticky predpokladať, že sa za túto cenu bude dať urobiť aj ďalšie výmena povedzme rovnakého statku.
.
Ľudia sa čudujú, prečo je za rovnaký tovar/službu rozdielna cena často i v jednom meste. Nie je to dôsledok nejakých nákladov, či niečoho podobného. Trhovú cenu určuje výhradne kupujúci (s výnimkou vecí, o ktorých píše Samo). Takže ak kupujúci na Slovensku je ochotný dať za tovar viac, ako v Rakúsku, je všetko v poriadku. Je to dôsledok rozhodnutia slovenského kupujúceho, nemá to nič spoločné s tzv. "nenažranosťou" slovenského obchodníka. Ani slovenký, ani rakúsky OBCHODNÍK cenu neurčuje. Tú určuje kupujúci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ano, kupujuci urcuje cenu

ano, toto nedorozumenie asi vznika preto, lebo vacsinou sme svedkami toho, ako kupujuci iba pasivne prijima cenu stanovenu predavajucim (nanajvys si vyberie spomedzi viacerych predavajucich), cim ju vsak v skutocnosti "urcuje" z trhoveho pohladu. Ale existuju aj taki kupujuci co sa zjednavaju, len skoda ze ich je tak malo (u nas).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ono sa to zlepší :))

keď som videl tú spústu slovenských áut v sobotu pred nákupným centrom v Maďarsku tak verím, že aj slovenskí kupujúci raz pochopia :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Cena a hodnota su

uplne odlisne kategorie. V prvom rade je hodnota individualna a cena (bez regulacii) objektivna. Za peknu staru vazu ste ochotny zaplatit 20€. Za staru otrepanu vazu po rodicoch 500€.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

P.S. a dovodom odchylky ceny a hodnoty

je informacna asymetria kupujuceho a predavajuceho a odchylky medzi okamzitym dopytom a ponukou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

podľa môjho názoru

cena je matematické vyjadrenie uskutočneného predaja. Hodnota je matematické (okrem slovíčka nevyčísliteľná) vyjadrenie túžby realizácie kúpy alebo predaja. Teda cena je číslo na ktorom sa dohodli kupujúci + predávajúci (nájomník + nájomca....) a hodnota je to isté pred vykonanou operáciou (kúpou, prenájmom ...).
Cenu neurčuje kupujúci - ako omylom uviedli v predošlých reakciách. Cenu určujú oba subjekty. V praxi prvotnú hodnotu určuje predávajúci. Kupujúci ju buď zmení na cenu alebo jedná. Žiaľ u nás je pravdilo - o hodnote navrhnutej predajcom sa nediskutuje - to je pozostatok totalitného myslenia ľudí, ktorí prežili časť života v období totálnej regulácie cien.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

cenu určuje kupujúci

myslím hlavne v dnešnej dobe, keď sa kupuje oveľa, oveľa viac statkov, ako sú reálne potreby. Je to dôsledok socialistického finančného systému, ktorý by bez generovania "zbytočnej" spotreby neprežil.
http://pospisil.blog.sme.sk/c/...
.
V skutočne trhovom systéme, t.j. systéme s komoditnými peniazmi, tak v tomto systéme sa cena samozrejme určuje dohodou predávajúceho a kupujúceho
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

milý tibor

z tvojho príspevku odcitujem dva tvoje výroky a prosím ťa povedz, ktorý považuješ za správny:
1. "cenu určuje kupujúci"
2. "...sa cena samozrejme určuje dohodou predávajúceho a kupujúceho"
Neviem kde si prišiel k názoru, že že iba v dnešnej dobe sa kupuje oveľa viac statkov, ako sú reálne potreby. A spájať to s nejakým socialistickým finančným systíémom je skutočne scestné. Skupovanie statkov, ktoré človek nepotrebuje začalo niekedy v 18. stroročí v anglicku, kde začali zavádzať fenomén investovania do hmotných statkov (zlata, nehnuteľností, drahých kameňov, umeleckých diel...). Toto investovanie bolo spojené s infláciou peňazí a tiež i so zmenami mien. A pokiaľ viem socialistická ekonomiky sa bránila zubami nechtami inflácii, mala plánovité regulované ceny a ak aj prišlo k zdraženiu o niekoľko percent tak toho bolo celé slovensko...
Inak tiež sa mi nezdá v trhovom systéme nazývať peniaze komoditou. Snáď iba kurzy, ale prašulky iste nie...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

*** Po opakovanom hrubom porušení Kódexu diskutujúceho boli zmazané všetky diskusné príspevky tohto autora.
 


Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME