Pondelok, 22. január, 2018 | Meniny má Zora

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Názor či viera? (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Trošku som si oddýchol pri čítaní :) Vďaka.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

trocha sa mi zdá, že pletieš pár pojmom dokopy.. prečo dávaš do porovnania NÁZOR a VIERU? O akú vieru sa teda jedná? Človek, ktorý verí povedzme vo fyzikálne zákony, Darwinizmus a podobné veci má teda len názor a teda len "tápa vo svete"? Alebo som to zle pochopil? Celý článok mi totiž príde koncipovaný tak, že pod vierou uvažuješ len vieru ako náboženstvo, napriek tomu, že uvádzaš aj vieru v seba a podobne...
Ďalej, ČO si predstavuješ pod pojmom názor? Nestála a neurčitá forma vysvetlenia? K tomu si teraz ako došiel? Keď mám teda názor taký, že evolučná teória je pravdepdobne pravdivá, žijem v klietke?? Som obmedzený? Mám ťažší život ako ten, ktorý verí v niečo "stále"? Áno, nemôžem sa možno spoľahnúť, že ma neviditeľná ruka osudu zachráni, ale na druhej strane sa môžem naozaj riadiť len vlastným srdcom a presvedčením, a nemusím sa pred každým kostolíkom prežehnávať ako to dodnes robí 90% starých mám a nemusím ísť pri každej nadávke okamžite na spoveď...

S jedným výrokom ale súhlasím dokonale...
"Cítime to, čo chceme cítiť"
Možno by som k tomu ešte doplnil svoje "vidíme, čo chceme vidieť a počujeme to, čo počuť aj chceme..."

Neviem, možno som ťa nepochopil, v tom prípade si rád prečítam priblíženie tvojich myšlienkových pochodov...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

el_mariachi, pochopil aj nepochopil

Medzi názorom a vierou je podľa mňa veľmi tenká hraničná čiara. To , že niekto verí v Darvinizmus? Nevidím v tom vôbec problém, pretože píšeš, že verí. Možmo som mal namiesto slova názor napísať hľadanie samého seba. Je to zrozumiteľnejšie. Pod slovom názor sa totiž skrýva niekedy aj slovo postoj k problému, či stanovisko. Všetky tri majú spoločné to, že odzrkadľujú aktuálny stav myšlinkových pochodov a na základe argumentov väčšinou býva jednoduché zmeniť ich. Niekdy stačí, že je prítomný názor či postoj väčšiny, a mnohí aj keď nesúhlasia úplne so všetkým sa pridajú a príjmu ho za svoj. Pri viere by som už myslenie nedával toľko dopredu i keď bez neho k viere ťažko dospieť. je to taký medzistupeň. V článku som chcel poukázať na to že veľa ľudí ktorí deklarujú že veria, nech je je to čokoľvek sa vlastne správajú zvykovo a na mnoho vecí si vytvorili vlastné vysvetlenie, ktoré prezentujú na vonok svojím chovaním. Viera založená na láske tam však cítiť nie je.. Asi soom to mal inak formulovať, ale šlo mi aj o diskusiu..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"darvinizmus" by nemal byť vierou, je to vedecká teória a tak s ňou treba aj zaobchádzať. Existuje pre ňu veľa nepriamych dôkazov (či indícií), ale priameho dôkazu sa asi tak skoro nedočkáme. Ostane teda teóriou aj s možnosťou, že je nesprávna. Dovolím si poznámku - ak je nesprávna, neznamená to automaticky, že je správna Bibila či iný náboženský text. Je ju možné nahradiť inými vedeckými teóriami, ktoré sa opäť zaobídu bez vyššej bytosti.
"Darvinizmus" nie je IMHO ani názorom, môžem mať názor, že evolučná teória je správna, môžem mať názor, že niektorá jej časť mi nesedí, ale je to teória príliš zložitá aby sama bola názorom. Ani viera nie je názorom, ale je súborom názorov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ale môj (hocikoho) postoj voči hocijakej teórii už ale názorom či "vierou" byť môže.. v tom je práve ten vtip. Samozrejme, je to iná viera ako je tomu pri náboženstve, ale je to súčasť pohľadu človeka na svet. V súčastnosti je tá teória viac-menej neoveriteľná, nejaké nepriame dôkazy atď ako píšeš sú, ale to je zatiaľ všetko.. A teda, ako ľudský postoj voči svetu si môže človek povedať, že verí povedzme v reinkarnáciu, že verí v evolučnú teóriu, že verí v silu jednotlivca, že verí v to, že je Zem placka..
Vezmime si takých vedcov, čo tvrdia, že človek je na Zemi len preto, aby zachoval DNA a že nemá žiadne hlbšie poslanie.. dá sa to overiť? No nedá, a preto to zároveň môže byť aj vierou.. To, či to úž nazveš "súborom názorov" je v podstate jedno.

Problém, ktorý ja vidím je fakt, že akonáhle sa povie viera, tak mnoho ľudí okamžite vidí Boha, Alaha, duchov, anjelov, príšery, diabla... Keď verím sám v seba, v čo teda potom podľa takého pohľadu verím? Viera ako taká nemusí byť okamžite nadprirodzeno.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Človek môže veriť aj vo vedeckú teóriu, ale nemal by :-) Normálny postoj k vedeckej teórii je kritický, normálny (?) postoj k viere je nekritický.
Pokiaľ ide o tú terminológiu - veriť, dôverovať, mať názor - to sú kategórie nie celkom jasne oddelené. Veriť a "mať vieru" nemusí byť vždy to isté - ak poviem, že verím, že evolučná teória je správna, neznamená to, že darvinizmus je moja viera. Viera je svetonázor - ak sa niekomu preukáže, že bola nesprávna, je to preňho otras. Mnou by vyvrátenie evolučnej teórie neotriaslo, dôkaz existencie Boha by mnou asi otriasol :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

viera je názor,

ktorému (u)veríme bez dôkazov
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

tak

nejak ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?!

cit.. Viera nás posúva ďalej, názor nás drží v klietke komplexov a nedorozumení v snahe či potrebe o riešenie skutočností..

- Podla mojho nazoru sa pokusas vysvetlit nevysvetlitelne.. Nie na zaklade rozumu,ale viery k bohu.
Je to clanok do nabozenskych novin
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

chichi,

klasicka teologicka spekulacia ...
na zaciatku sa zadefinuje chybna dogma
"Je však niečo silnejšie ako názor. Je to viera."
a potom sa okolo nej nabaluje spusta balastu z peknych slov s vopred danym cielom - vychvalit seba. Nadsene hesla na zaver su uz iba ceresnickou na torte.

Len tak mimochodom, nazor je zaujatie stanoviska k istemu vyroku, pravdivemu, nepravdivemu, overitelnemu, neoveritelnemu atd. Viera je zaujatie stanoviska voci neoveritelnemu vyroku.
Nazor, rovnako ako viera je impulsom ku konaniu. Viera je totiz iba urcity druh nazoru.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ja vidim vieru ako zakladny tabor pri vystupe na horu poznania... Je tam bezpecne, pohodlne, relativne teplucko a netreba sa ani vela namahat aby sa tam clovek dostal, este aj tu batozinu (vedomosti) mu tam vyvezu nosici (duchovni). Pekne sa tam pomotaju, pofotia sa, a navzajom sa tlapkaju po pleciach s tym aki su horolezci.. A popri tom este pokrikuju na ludi v inych zakladnych taboroch, ze oni su vyssie ako ti druhi..

Dovod ze vacsina ludi na planete su veriaci teda nie je preto, ze maju pravdu, ale jednoducho preto, ze clovek je tvor pohodlny...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

ok

Pekne prirovnanie... plne suhlasim.. :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

zakladny tabor?

Len ci im nefandis ...
ci vacsina z nich nesedi doma pri televiznom prirodopisnom seriali o velehorach a nerozprava, ako sa ma spravne liezt na horu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

:-) asi si blizsie pravde.. Takych ako si opisal ty je ovela viacej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

suhlasím pokiaľ..

Súhlasím ak budem vnímať tie dve slová ako slová zaužívané.. el_mariachimu som už napísal, že som pravdepodobne použil nie úplne správny výraz. Skús si prosím prečítať moju reakciu vyššie.. Možno t bude malé vysvetlenie prečo..
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Možmo som mal namiesto slova názor napísať hľadanie samého seba."
Spravne si mal pouzit termin rozum, rozumove poznanie. Medzi rozumom a vierou je "tenká hraničná čiara", mozno aj je tenka, ale rozhodne je neprekrocitelna, Vyplyva to napriklad aj zo znamej encykliky papeza JP2. Kde je viera, nemoze byt rozum. Lebo viera, to su emocie.
JP2 sice tvrdi, ze vierou sa tiez da dojst k poznaniu, podobne ako rozumom, ale poznanie viery je prospesne iba pre samotneho nositela viery a nema schopnost predvidat, zatialco poznanie rozumu prinasa osoh mnohym, obecne vzato celej spolocnosti a dovoluje javy predpovedat (aj ked niektore vdaka ich nahodnosti iba statisticky).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

v tomto zmysle musím doplniť

svoj vyššie uvedený príspevok, v ktorom o.i. tvrdím, že viera je súborom názorov: viera je súborom neoveriteľných názorov. To je vlastne rozdiel medzi vierou a "vedeckým svetonázorom".
Druhá vec je, že kopa veriacich nemá na podstatné otázky viery nijaký názor. jednoducho nad tým nepremýšľajú. Je pohodlné veriť napr. že Eva bola stvorená z Adamovho rebra a nepremýšľať, že v tom prípade by bola Adamovým klonom s rovnakou génovou výbavou.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pomenoval si to spravne.
Ak sa veriaci snazi argumentovat logicky,vzdy sa dostane do rozporu.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

?

Viera môže byť silno emocionálna (a zväčša má zrejme viac než priemernú emocionálnu zložku), ale ani nemusí vôbec takou byť. U niektorých veriacich (hoci ich je minimum) je do konca viera väčšinovo racionálna záležitosť (často najmä u chlapov).
.
Viera nie sú emócie, hoci prežívanie viery emocionálne môže (nemusí) byť.
.
Veď ani láska v zmysle kresťanského učenia nepredstavuje emóciu (resp. minimálne určite nie len), ako je to chápané v zmysle ľudskom.
.
Ale súhlasím, že je rozdiel medzi rozumovým poznaním a poznaním v dôsledku viery. Aj čo sa týka "spôsobu nadobudnutia", aj čo sa týka "sprostredkovateľnosti" a sú aj ďalšie rozdiely.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"láska v zmysle kresťanského učenia nepredstavuje emóciu"
Nebavime sa v zmysle krestanskeho ucenia, bavime sa seriozne.

Neide o tom, ci je viera emocionalna alebo nie, ci su emocionalne jej prejavy, ale co je zakladom jej poznania. Vzdy je to osobny prezitok. Preto nie je mozne poznanie viery sprostredkovat suchoparnym textom, matematickymi symbolmi alebo logickou uvahou. Vzdy musi byt pritomny emocny prvok, zazitok, prezitok, pocit.
 

1 2 3 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME