Utorok, 17. október, 2017 | Meniny má Hedviga

Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Zvrtol sa na opätku a... (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 3 4 > >>

Hodnoť:   mínus indicator plus

Laco,

zabudol si na najdôležitejšiu vec na tých bagandžiach. Nad tou podkovičkou zozadu na opätku bola drážka na lyžiarske viazanie. Niektoré to však nemali a potom bolo treba ísť Cíferskému, teda častovskému šustrovy odstrániť ten hendykep.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To som si vtedy myslel, že je na vyzúvanie jednej boty druhou, bez rúk. Lyže mi ani nenapadli, to sa tu nenosilo, v promenáde stačili železné sánky. Dík za pripomenutie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Na bežky sa to nedalo

použiť, lebo tie sa tapínajú napredu, aby bola voľná päta. Bolo to na zjazdovky a vy tam kopce nemáte, tak ste to asi nepotrebovali. Na tých lyžiach bola okolo päty taká struna a napínala sa páčkou na boku. Práve tá struna sedela v tej drážke. Okrem toho to boli jediné poriadne boty, kde sa dali upevniť korčule "kvintáky" na taký kľúčik v tvare "Z". Na ostatných topánkach sa stlačili podrážky alebo dolámali a korčule padali. Okrem toho nám mamky nadávali, že sme zničili topánky. Pri tých bagančiach to však bolo v poriadku.

Keď sme už chodli na príjmanie a niekto nemal poriadne topánky na tie kvintáky, tak sa mu stále tie korčule odopínali a než si ich znovu zapol tak padol pro hokeji aj nejaký gól. To sa u postihnutého nezaobišlo bez zahrešenia, či nadávky. Spoveď sme už mali, no príjmanie bolo až večer na omši. tak všetky hriechy medzi spoveďou a príjmaním sme mali oľutovať. To sa po Kapustniciach kde sme hrávali hokej ozývalo len stále "boha - ľutujem, ***** prihraj - ľutujem" a podobne. A to všetko len kvôli tomu, že sme namali tie správne "škarbale".
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zlaté kvintáky! Kľúčik mal málokto, len koloval. Keď som bol ešte taký malý neohrabanec, točil som kľúčikom opačne a tie zúbkaté bočné úchytky od korčúľ odpadli. Bolo to maturovania, ako ich zasa zložiť. Ten kľúčik si presne pamätám. To rukovátko malo tvar skoro ako bošák do motorky, na opačnom konci.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Vlado, chcem sa ti poďakovať za to, že si mi pripomenul to nespisovné slovo "škarbale". Pripomenulo mi to môjho tatka. Keď prichádzal večer domov z roboty, hneď v chodbičke sa musel prebojovať cez nespočetné množstvo topánok a preto jeho pozdrav znel: Kto si zase neodložil tie "škarbale"...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zdeni,

stále robím s deťmi a našťastie ma pánbožko obdaroval schopnosťou preniesť sa kedykoľvek do detstva so všetkým, čo k tomu patrí. Presne si všetko pamätám a niekedy sa do toho tak vžijem, že sa chvíľami aj deckom stanem. Pamätám si nielen na výrazy a hry, no dokonca aj na školské učivo, učiteľov, rodičov mojich a aj mojich spolužiakov. Viem ako som bol často krát nahnevaný na rodičov, keď ma museli stopnúť v nejakých mojich aktivitách. Vtedy som si hovoril, že ja taký nebudem. Čiastočne to aj dodržujem ale tiež musím veľmi často stopnúť svoje deti, aj keď to robím s rešpektom k nim. Viem, čo sa mne nepáčilo a tak im to nerobím.
Často však rozprávam aj o svojej mladosti, keď im potrebujem dať argumenty a keď prídeme k mojej mame, tak decká počúvajú "babku" s otvorenými hubami keď rozpráva, aké "kvítko" som bol ja.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Spomienky na detstvo, Vladi sú takou komnatou, kde sa môžeme ukryť, keď sme už dávno dospelí a život nie je vždy veselý. A vieš, čo je úžasné? Ja som mala sedem mladších súrodencov a teraz, keď spomíname, každý si pamätá aj niečo iné. Náš Láďo ma vždy prekvapí, že spomenie niečo, na čo som ja zabudla a ešte o tom aj krásne píše.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Moja staršia sestra

oslavovala 60. narodeniny a mňa poverili, aby som tam mal "prejav". Vybral som asi 40 fotografií a obrázkov, ktoré nikto ani nevidel. Zbieram už roky staré fotky, takže nebol problém. Všetky som vyretušoval a spravil som veľké plagáty (A3, aby som bol presný). Dohodol som sa s mojou mamou (85) a spolu sme rekapitulovali ten sestrin život(ale samozrejme aj naše) pomocou tých fotiek. Malo to úžasný efekt. Jej det sa až zachádzali od smiechu. Samozrejme, že každý z prítomných mal svoje komentáre a všetci sa veľmi dobre zabávali. Mama sa toho trochu obávala, lebo že už je veľmi stará, no nakoniec sa tak rozbehla, že som sa až divil. Fotografie na takom veľkom formáte pôsobia úplne inak. sú tam vidieť detaily, čo si nokto na malých fotkách nevšimne a čo fotka to príbeh, čo detail, totiež príbeh. Každému som ešte urobil jednu sadu takých malých pohľadnicových fotiek a ešte aj pri odchode si ich navzájom ukazovali a smiali sa.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Perfektné!!! Kam Ti mám dať Ká-plusky, aspoň sto?
V poslednom období máme tiež tú mániu dávať staré fotky do jpg. Presne to isté zažívame - prekvapenia na detailoch, ktoré sa na papierových fotkách nedali vidieť.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zrovna dneska mi Anežka (je práve doma) vytlačila tvoje články o dedkovi a čomu som
obzvlášť rada, že popri tých vzácnych článkoch je tam toľko starých fotiek, čo má
pre mňa nevyčísliteľnú cenu.Takže to ber ako veľkú vďaku odo mňa, inak to neviem
vyjadriť.(Tak mi treba).
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Šak neny problém jich dat šecky na DVD, stačí povedat, kedy dojdeš mame.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Zdeni, a keby si porádne čítala mój článek, tak sa podakuješ mne.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Ládino, aby som nezabudla. Ďakujem ti za toho psa, čo ma na tvoj povel nechcel pustiť z dedkovej predzáhradky a to len preto, že som ťa nútila umyť riady aj za všetky staré fotky, čo mi posielaš a za všetky príbehy, ktorými ma vraciaš do detstva.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

To tá Bobina sama od seba na teba štekala, nedala si biť svojho pána, keď som aj mal len 12 rokov či kolko.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Laco, ty

zase nežiali! Jasné?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Nevíš povedat R?
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Samozrejme, že Láďo žiarli a to mám doma ešte dvoch Vladimírov!
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Práve mi to pri vyšších riadkoch napadlo, že Vladi..., keď máš doma dvoch Vládinov.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Nadherny prispevok!

Aj na nahanacky a skovavacky sme sa hrali. To nase deti nepoznaju. Skoda. Ale take topanky som nenosila. Ja som predsa o cosi mladsia :-)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

...99, 100! Schovaný, neschovaný - ideeem! A potom sme sa na tom istom mieste "zahumpasovávali". To bol ataká iná odroda hry na skrývačku, kedy sa každý snažil nepozorovane sa dostať na to odpočítavacie miesto, po ňom sa buchlo rukou, že "Raz-dva-tri humpas Jano!" Čo to bolo za slovo, to humpas, neviem. Takisto "štulne" - to sa už podobá na nemčinu, to sa hrávalo s 5 kameňmi alebo maticami - na zdokonalenie motoriky rúk, by dnes povedal lekár. A mali sme tú fantáziu, ktorá je dnes zbytočná, lebo ju majú tvorcovia TV programov a games, a deti ju len pasívne cicajú z monitora. Vedia síce perfektne preskakovať cez hlboké jamy, ale len na monitore. My sme preskakovali ozajstné, keď rozkopali ulicu kvôli potrubiu.
 

1 2 3 4 > >>

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie na SME