Načítavam, moment...
Momentálne nie ste prihlásený

Bez krídel sa ťažko lieta.. (Späť na článok)

Pridajte priamu reakciu k článku

1 2 >

Hodnoť:   mínus indicator plus

absolvent osobitnej skoly

nevie citat a pisat???? To je ako mozne?
Pytam sa uplne cielene, lebo kolegynina dcera chodi do osobitnej skoly a ucia sa tam nie ze "citat a pisat", ale predmety ako dejepis. Chodil do tej skoly vobec?????
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

neviem

Ale myslím, že existujú rôzne typy špecialnych škôl aj rôzne úrovne učebného programu - takže asi závisí aj na tej "diagnostike", do akého programu je dieťa zaradené.

Okrem toho špeciálne školy nie sú vždy v mieste bydliska a tým sa komplikuje dochádzka - vyžaduje sprievod rodičov. Dieťa z osady bude skôr chodiť do školy, ktorá je dostupná ako do vzdialenej školy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

osobitna

skola - je riesena ako bezna zakladna skola s redukciou poctu ziakov a narocnosti uciva - a ak je ten muz uz dospely, musel absolvovat takuto.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

naozaj neviem presne

zdá sa mi, že tá náročnosť učiva je odstupňovaná podľa problému dieťaťa - ale čítať a písať by mala naučiť každá
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ak k k nemu ale pristupujem ak k zaostávajúcemu, a ani ho nemotivujem ani nečakám že sa to naučí... moja sestra chodial do osobitnej, písať síce vedela- teda opisovať písmená, ale textu nerozumela ani by nič nenapísala z hlavy, vpodstate netušila o čom to je, iba mechanicky robila čo od nej chceli.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

aj k tomu smerujem

niekedy sa len naplnia "očakávania" učiteľa - ale nie reálne možnosti dieťaťa
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Zaujímavá téma

ale napísané to je dosť chaoticky. Nie je mi celkom jasné, čím sú tak motivovaní v špeciálnych školách aby "kradli" deti z "normálnej" školy. Vysoké normatívy? To je čo?
Celkom určite by sa to dalo popísať jasnejšie.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

na dieťa s poruchami učenia a je integrované, dostane škola 1,5 násobok peňazí ako na bežné, zdravé dieťa. Mali by im z toho platiť špeciálne pomôcky, asistenta učiteľa či dosiahnuť menší počet detí v triede. Ale nikto to až tak nekontroluje, aby sa tieto zásady dodržali, a tak má proste škola len viac peňazí. V osobitnej, samozrejme, majú menší počet žiakov, ale ak ich nič nenaučia, vždy sa dá vyhovoriť že to nešlo... dajú ho do nižšieho "variantu" vzdelávania, kde sa od neho očakáva menej.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Ja skôr poznám

opačné prípady. Žiak ktorý je diagnostikovaný a dostane odporúčanie pre navštevovanie špeciálnej školy (osobitnej) chodí naďalej do normálnej základnej školy, pretože rodičia nesúhlasia aby nevštevoval špeciálnu. Problém je najčastejšie v tom, že špeciálne školy sú spravidla iba v okresných mestách a sociálne slabé rodiny na vidieku nedokážu zaplatiť napríklad cestovné. Výhodou špeciálnej školy je jej upravený učebný plán a pomalšie tempo výuky. Ak sa dieťa nenaučí písať ačítať ani v špeciálnej škole, je viac než pravdepodobné, že ho tam rodičia jednoducho neposielali.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Suhlasim s clankom

Mnoho psychologov to robi mozno pre peniaze ale este viac asi z vlastnej blbosti. Pozrite sa kolko deti ma dnes odklad nastupu do skoly - ze by sme zacali degenerovat ? Mam s tym aj vlastnu skusenost - diagnostyka nadpriemerneho dietata psychologickou s podpriemernou inteligenciou - diagnostyka prebiehala tak ze deti vypustili do miestnosti sa spolu hrat a poozorovala ich ci su zrele. Mojmu synovi zobralo dievcatko hracku a on sa nebranil ale isiel sa hrat s inou z toho vyhodnotila ze je malo "smely" a preto nie je vhodny na nastup do skoly. Po nezavyslom teste u zistili ze ma mentalny priemerny vek 8.5 roka - preco by sa teda bil o hracky ked ich okolo lezalo plno. Okrem toho pani psychologicka vydala len oznamenie ze dieta je nesposobile a o podrobnostiach sa nechcela bavit a bola arogantna ze rozpravat sa moze o podrobnostiach len s odbornikom. To len na ilustraciu.

Romske deti a ich rodicia sa nevedia branit a preto na ich detoch su taketo pokusy dlhodobo uspesne. Keby ty pseudopsychologovia mali vedomosti a schopnosti a chut tak za 30-40 rokov by museli tie geta rozprasit ale oni z nich ziju tak preco by to robili. Mengele by z tych pseudopsychologov mal radost.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

hrozno, uplne s Tebou suhlasim, neprofesionalita je hrozna v tejto oblasti, musim kriticky poznamenať do vlastnych radov. nie jedno nadane dieťa - alebo normalne - bolo posunute nižšie, lebo sa diagnostik nenamahal urobiť diagnostiku poriadne. Mojmu synovi znizila kolegyna IQ o 15 bodov oproti inemu vysetreniu, cize nieco podobne ako si zazil Ty. Dufam ze tvojmu synovi sa dari dobre.
Odklad je trosku ina vec, nervova sustava deti byva pretazena a tak nedozrieva rovnomerne, a deti mozu mat porblemy v 6tich rokoch sa naucit to, co by mali, sustredit sa na pracu. Je to dane aj tym, ze sa na to viac berie ohlad, volakedy bol odklad hanba, dnes je to bezne, aby sa dieta zbytocne nepretazovalo niecim na co nie je este dozrete - ale nie tak ako to videla vo vasom pripade. ta kolegyna. Dat si s diagnostikou pracu a pozriet dieta v prirodzenom prestredi ale aj kvalitne otestovat, to chce chut a volu. Fakt je aj ten, ze je ich malo, tak sa to robi ako "na pase" . ak pol roka trva, kym zdiagnostiku, je ma dieta ozaj problem, tak zatial v skoel mozu pokazit, co sa len da. A to som z velkeho mesta.
Ja som mala to stastie, ze som vedela presne poukazat, kde v diagnostike ta kolegyna pochybila, a bolo to vazne pochybenie. Bezny rodic ma dost smolu - ale treba naozj hladat potom niekoho nezavisleho, aby sa dietatu neublizilo.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

neviem, či len neprofesionalita...
Asi by sa malo na rovinu napísať, že psychológia nie je exaktná veda . Možno z toho vyplýva určitá dehonestácia pojmu psychológ - u jadrového fyzika asi nepochybujeme že vie čo robí , prečo práve tak a nikto bez erudície s ním polemizovať nebude - asi by nemal šancu.
Źatiaľ čo u psychológa, aj keď je "odborníkom " na svojom mieste možno úspešne polenizovať a neraz aj úplne nesúhlasiť a predsa sa môže tento nesúhlas ukázať oprávnený.A spätne do radov psychológov - musia si byť tejto zásadnej nevýhody psychológie vedomí a teda nestavať sa bohorovne za svoju odbornosť. Uff, dá sa tomu, čo som napísal porozumieť ? :)
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

dá :)

A súhlasím s tou poslednou vetou. Pokory v tomto "nikdy nie je dosť". :)

Inak exaktnou vedou nie je ani ekonómia alebo pedagogika - to neznamená, že nemajú metodiku s relevantnou mierou spoľahlivosti. Neprofesionality je dosť v každom obore.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milan1, ardea,

kde Vy dvaja prispievate, duša pookreje ...
K exaktnosti psychológie, fyziky ... Najmä fyzika sa zaoberá elementárnymi javmi. Postupne, ako ideme ďalej, ostatné prírodné vedy ako chémia, geológia, ... sa zaoberajú stále viac komplexnými javmi a tomu zodpovedá aj miera poznania v nich. Ďalej spoločenské vedy, medzi ktoré, ale skôr na rozhraní by som pokladal ekonómiu (tá je taká medzi prírodnými, technickými a spoločenskými), sú ešte komplexnejšie, javy, ktorými sa zaoberajú už vôbec nie sú elementárne a je potrebné veľmi, preveľmi zjednodušovať modelové situácie, aby bolo možné urobiť akýkoľvek čo len aký-taký pokrok v poznaní ...

Takže, aj v tej metodike poznania, ardea by som tu bol presne tak pokorný, ako to píše Milan1 ... Vieš, fascinuje ma, akí sú pokorní fyzici, chemici, predstavitelia technických vied, lekárskych vied, a to by som povedal je skôr pravidlo pokornosť ako výnimka a akí nepokorní sú spravidla predstavitelia spoločenských vied, najmä právnici, psychológovia, politici, ... Je príznačné, že tam, kde sa najmä kvôli značnej zložitosti už len v procese definície sa ľudstvo nedostalo ďaleko, sú aplikační predstavitelia neohrození páni ... Fakt fascinujúce ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Hrozno99,

tá Tvoja historka s dieťaťom mi pripomenula jeden :
Dieťa od malička rastie, slova nepovie, všetci sú vystresovaní, že je hlúpe, až dorastie nejakých 8-9 rokov, bavia sa niečo o teórii relativity a samozrejme ako laici, zle ... Zrazu sa syn ozve, správne ich opraví. Oni sa mu najprv poďakujú, ale potom si uvedomie, že však dieťa prehovorilo, tak sa prekvapene spýtajú, že prečo nič nevravel od narodenia, keď vie tak krásne rozprávať ... On na nich pozrie a sucho skonštatuje : Nebolo o čom ...

Inak s tými psychológmi, mám taký pocit, že každý z nás, čo sa s nejakým stretol, má s nimi nejaké humorné scénky ... Ja som jednu zažil na mff, keď nás žiakov aj učiteľov prišla v rámci svojho ašpirantského štúdia testovať na iq vtedy zaužívanými testami - tj jednoznačne matematickými iq testami (pomerne primitívnymi po matematickej stránke ...) Potom bola nešťastná, že sme to všetci urobili bez chyby, dokonca sa našli učitelia, čo jej tam priamo v testoch našli logické chyby ...

Bohužiaľ autor tu opisuje to, čoho som sa ale veľmi obával a zdiaľky to je citeľné ... Cigáňov sa cielene a podvedome degeneruje ... To nie je dobre ... Tým bohužiaľ nič nedosiahneme .. Takéto experimenty nie sú dobré ... Na druhej strane si treba uvedomiť, že posun cigáňov do vyššieho levelu je obrovská práca a každému vzdávam hold, kto sa o to úprimne snaží ... V tom Ti dávam za pravdu ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

"Pozrite sa kolko deti ma dnes odklad nastupu do skoly - ze by sme zacali degenerovat ? "
.
Nie, rodičia začali rozmýšľať. Niet sa prečo naháňať do školy.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

ups, malo isť pod Hrozno99
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Milan1,

ale podľa textu Hrozna99, on tam to dieťa chcel ...

Len sa mu trochu čudujem, že dal dieťa vyšetrovať psychológovi ... Najmä ak bolo podľa jeho slov nadpriemerné ...
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

Vysetranie dietata odporucili

TETY z materskej skolke pred nastupom do skoly. On sa totiz nevedel rychlo obliect, najest atd. To su hlavne kriteria dietata ktore hodnotie TETY ucitelky v skolke. To ze vedl pocitat do 1000, poznal vstky pismena od 3 rokov, vedel napisat par slov vo MS Worde, zakladne funkcie atd a naucil sa to sam, to sa nepocita lebo ten Word by mohol ucit tie ucitelky.
 
Hodnoť:   mínus indicator plus

 

Pokiaľ viem, rodič a nie tety z materskej rozhodujú aj o prípadnom psychologickom vyšetrení, a jeho interpretácii .
 

1 2 >

Prihláste sa

(?)
 


Ďalšie možnosti
Zoznam diskusií

Registrácia
Zabudnuté heslo
Kódex diskutujúceho

Najčítanejšie


 1. Janka Remešíková: Ženy vo veku 62 + 5 291
 2. Stanislav Martinčko: Dosiahla v nedeľu na TA3 ministerka Matečná svoje dno?? 4 441
 3. Zuzana Šubová: Mamičkár v mamahoteli versus samostatný tween 3 280
 4. Rudolf Pado: Nikdy to nevzdávať, pán prezident 3 218
 5. Martin Droppa: Môžem sa im na to vykašľať! 3 041
 6. Blanka Ulaherová: Step da step krugom 2/2 - Petropavlovsk, Akmol, Astana 2 060
 7. Martin Ondráš: Drastické zdraženie základných potravín ? ... samozrejme 1 765
 8. Júlia Hanesová: Prečo dobrí zamestnanci odchádzajú? 1 131
 9. Igor Kašper: Milujete ma, pani suseda? 976
 10. Martin Šuraba: Sprievodca Košicami 972

Rebríčky článkov


 1. Marianna Balážová: Čaro handmade tvorby
 2. Filip Kuruc: Keď u politika zlyháva morálka
 3. Roland Ondrus: Vítaj GDPR a nič nepýtaj!
 4. Denis Jacko: Po schodoch a rebríkoch
 5. Alžbeta Fialová: Prvýkrát budem dlhodobo trpezlivá
 6. Drahoslav Jonáš: ĽUDIA, MIESTA A VECI.
 7. Nikoleta Juhaniaková: Prečo ísť do divadla?
 8. Edita Vyšná: Hrdo, odborne a slušne v Bruseli- aspoň tí poľnohospodári
 9. Július Kovács: K protestom o predčasných voľbách sú potrebné OSTRÉ nie ustráchané a úslužné.
 10. Zuzana Halabuková: (Ne)Recykluj

 1. Most nepodporí návrh Smeru, nezahlasuje za zákon o odchode do dôchodku
 2. Brat so sestrou splodili dieťa, skončili za mrežami
 3. Meno novej Kaliňákovej asistentky sa objavuje pri kauzách
 4. Na horskom priechode Huty postáva medveď, stopár
 5. Urobil obrovskú chybu. Francúzskeho reprezentanta za rozhodnutie tvrdo kritizujú
 6. Pri nehode bolo aj smrteľné zranenie
 7. Káva v kapsuliach ničí prírodu a je drahá. Jej popularita pomaly klesá
 8. Syna chváli i karhá. Počas šampionátu som sa bál aj zaňho, tvrdí Pavol Rybár
 9. Salah trénuje na dvadsať percent, bojí sa zranenia. Je ramadán, tvrdí jeho spoluhráč
 10. Prečo je odchod do penzie v 65 rokoch len drahý spôsob hľadania hlasov

 1. Budú študentské pôžičky s 0% úrokom?
 2. J. Teleki: Hanusov vlastný gól – alebo ako chce ukončiť hru jednou bodkou.
 3. Kto zničil zdravie slovenských žien ?
 4. Smer kŕmi mafiu: Dotácie dávate ľuďom s kontaktami na balkánsku mafiu
 5. Po bačovaní SNS zostáva všade spálená zem
 6. Smer rozvrátil políciu: Policajný viceprezident Ľubomír Ábel odchádza z funkcie
 7. Smer rozvrátil a mafianizoval agrosektor: Farmári sa sťažujú v Bruseli
 8. Stane sa z Cetelemu Hello bank?
 9. J.Kiššová (SaS): Túto vládu neriadi verejný záujem, ale záujem organizovaného zločinu
 10. V čom lietajú Albánci, ktorí robili s Vadalom

Už ste čítali?